کرونا در ایران؛ ابهام‌ در باره واکسیناسیون دانش‌آموزان | DW | 20.09.2021

29/06/1400 06:21 ب.ظ

تصمیم دولت به واکسیناسیون دانش‌آموزان با سینوفارم و واکسن پاستور با سوالات و نگرانی‌هایی در ایران همراه شده است. همزمان گفته شده، تولید واکسن برکت به خاطر ابتلای مهندسان چینی و هندی این موسسه به کرونا به کندی پیش می‌رود.

تصمیم دولت به واکسیناسیون دانش‌آموزان با سینوفارم و واکسن پاستور با سوالات و نگرانی‌هایی در ایران همراه شده است. همزمان گفته شده، تولید واکسن برکت به خاطر ابتلای مهندسان چینی و هندی این موسسه به کرونا به کندی پیش می‌رود. قرار است برای واکسیناسیون دانش‌آموزان از واکسن سینوفارم چینی و واکسن پاستور (پاستورکووک) استفاده شود که ابهامات و نگرانی‌هایی در جامعه برانگیخته است.

محمدرضا سقائیان فرد که مقاله خود را در ارتباط با"بروز نگرانی‌های گسترده در سطح جامعه و ارائه برخی روشنگریها" در این زمینه در سایت عصر ایران منتشر کرده از جمله می‌نویسد: «آیا این واکسن (سینوفارم) جهت افراد زیر ۱۸ سال مورد تائید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است؟ آنهم در حالیکه اطلاعات این مهم در سایت اصلی سینوفارم بارگذاری نگردیده است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در این اطلاعیه آمده است مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴۴ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۹۴۸ دوز رسید. مجموعاً ۳۰ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۸۳ نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. تا امروز ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۹۶۵ نفر دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند.

در هفته،های گذشته بحث در باره عدم موفقیت موسسه برکت، وابسته به"ستاد اجرایی فرمان امام" در تولید میزان وعده داده شده واکسن موضوع بحث و نقد رسانه‌های داخلی و صاحب‌نظران بهداشتی و اقتصادی بوده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

یک میلیون مبتلا به آلزایمر در ایران / با صبوری و مهربانی پاسخگوی نیاز این بیماران باشیمیک میلیون مبتلا به آلزایمر در ایران وزیر بهداشت: در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در ایران مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارند که با توجه به پاندمی کرونا و عوراض ناشی از آن بی تردید این آمار بیشتر شده است. مبارکه یه بار دیگه بی زحمت بشمارین شاید یک میلون سالم داریم الباقی مخ ملاج حافظه فتیله تعطیله این آمار که خیلی خیلی وحشتناکه!!

قهرمانی والیبالیست‌‌های ایران در آسیا با شکست دادن ژاپن میزبان؛ تلافی شکست در المپیکتیم ملی والیبال ایران در دیدار فینال بیست‌ و یکمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا، با پیروزی در مقابل تیم ملی ژاپن برای چهارمین بار قهرمان آسیا شد.

تظاهرات در افغانستان در واکنش به انحلال «وزارت امور زنان» توسط طالبانشماری از زنان افغان در کابل، در پی انحلال «وزارت امور زنان» از سوی طالبان و تبدیل شدن آن به وزارت «دعوت، ارشاد، امر به معروف و نهی از منکر»، تظاهرات

برگزاری تجمعی در واشنگتن در حمایت از بازداشت‌شدگان یورش ششم ژانویه به کنگرهکمیته‌ای متشکل از هفت نماینده دموکرات و دو جمهوریخواه، که همگی توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده‌‌اند، در حال تحقیق درباره پرونده یورش ۶ ژانویه به کنگره هستند.

شهردار طالبان در کابل: به کارمندان زن گفتیم در خانه بمانندحمدالله نعمانی، شهردار جدید طالبان در کابل به کارکنان زن این اداره گفته است که در خانه بمانند مگر اینکه شغل آنها توسط یک مرد انجام‌پذیر نباشد.به باور او طالبان وحوش دشمن زنان اند

هزاران مهاجر برای رسیدن به آمریکا در رودخانه مرزی به آب زدندآنها پس از گذشتن از راه‌های دشوار به مکزیک رسیده‌ و اکنون با پای پیاده از رود مرزی ریو گرانده در شمال این کشور می‌گذرند تا به شهر دل ریو در خاک آمریکا برسند.

محمدحسن بیگی، مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش ایران گفته است اگر دانش‌آموزان واکسن بزنند از آبان مدارس حضوری می‌شود.

این مقام ایرانی از واکسیناسیون حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز از پیش دبستانی تا پایان متوسط دوم در ایران خبر داد و گفت قرار بر این شده است که واکسیناسیون این دانش‌آموزان از سنین بالاتر آغاز شود و به تدریج به پایه‌های پایین‌تر برسد.

این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان"بازگشایی مدارس منوط به واکسیناسیون جامعه و دانش‌آموزان" است.

قرار است برای واکسیناسیون دانش‌آموزان از واکسن سینوفارم چینی و واکسن پاستور (پاستورکووک) استفاده شود که ابهامات و نگرانی‌هایی در جامعه برانگیخته است.

علیرضا ناجی، عضو کمیته کشوری مبارزه با کووید ۱۹ در این باره گفته است: «این موضوع (واکسیناسیون کودکان و نوجوانان) یک قسمت مهم دیگر هم دارد و آن هم پذیرش مردم است. فکر می‌کنم که باید با مردم صحبت کرد و اطمینان‌شان را جلب کرد و اعلام کنیم که این واکسن‌ها ایمن هستند. با یک مطالعه بالینی دو ماهه می‌توان عوارض را در کودکان بررسی کرد.»

سینوفارم مجوز مصرف برای کودکان را در چین و امارات دریافت کرده است، اما به نوشته یک کارشناس بهداشت در ایران فاز ۳ مطالعات بالینی این واکسن پایان نیافته و صدور مجوز برای تزریق آن به دانش‌آموزان در ایران فاقد مبانی علمی لازم است.

محمدرضا سقائیان فرد که مقاله خود را در ارتباط با"بروز نگرانی‌های گسترده در سطح جامعه و ارائه برخی روشنگریها" در این زمینه در سایت عصر ایران منتشر کرده از جمله می‌نویسد: «آیا این واکسن (سینوفارم) جهت افراد زیر ۱۸ سال مورد تائید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است؟ آنهم در حالیکه اطلاعات این مهم در سایت اصلی سینوفارم بارگذاری نگردیده است.»

او در باره واکسن پاستور هم سوال و درنگ را فاقد موضوعیت ندانسته است: «با توجه به اینکه فاز ۳ کارآزمایی بالینی واکسن در ایران با مشارکت ۲۴ هزار نفر در ۷ استان کشور از رنج سنی ۱۸-۸۰ سال انجام شده و گروه هدف مطالعه این سنین میباشند ونه زیر ۱۸ سال، طبق کدام کار مطالعاتی می‌توان مجوز تزریق به گروه زیر ۱۸ سال را صادر نمود؟»

نهادهای مسئول در آمریکا تجویز واکسن برای سنین ۱۲تا ۱۸ را فقط برای واکسن فایزر صادر کرده‌اند و آژانس دارویی اروپا نیز برای تزریق واکسن به سنین ۱۲ تا ۱۷ ساله تنها به مدرنا و فایزر مجوز داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تسریع در روند واکسیناسیون

در همین حال، مقامات از تسریع واکسیناسیون عمومی در کشور خبر داده‌اند. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی روز دوشنبه ۲۹ شهریور در اطلاعیه‌ای از تزریق یک میلیون و ۵۱ هزار دوز واکسن کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴۴ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۹۴۸ دوز رسید. مجموعاً ۳۰ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۸۳ نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. تا امروز ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۹۶۵ نفر دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند.

واکسیناسیون سراسری در ایران با توجه به بالا بودن آمار مبتلایان به کرونا به کندی پیش‌رفته است. برای مثال این موضوع را می‌توان با کشور همسایه ترکیه مقایسه کرد. وزارت بهداشت ترکیه روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد آمار واکسن‌ کرونای تزریق شده (مجموع دوزهای اول و دوم) در این کشور از مرز ۱۰۵ میلیون دز گذشته است.

علت کندی تولید"برکت"؛ ابتلای مهندسان چینی و هندی به کرونا

در هفته،های گذشته بحث در باره عدم موفقیت موسسه برکت، وابسته به"ستاد اجرایی فرمان امام" در تولید میزان وعده داده شده واکسن موضوع بحث و نقد رسانه‌های داخلی و صاحب‌نظران بهداشتی و اقتصادی بوده است. حال خبرگزاری فارس در باره چرایی کندی در تولید برکت نوشته است، موسسه برکت نتواست ۵۰ میلیون واکسن داخلی بسازد چون مهندسان چینی و هندی خط تولیدش کرونا گرفتند.

به نوشته فارس موسسه برکت که وعده داده بود ۵۰ میلیون‌ دز واکسن ضد کرونا را تا پایان شهریور تحویل دهد احتمالا ۱۵ میلیون دوز بیش‌تر نتواند تولید کند.

فارس همچنین نوشته است گروه مهندسان چینی و هندی که برای نصب دستگاه‌ها و راه‌اندازی نرم‌افزارها به ایران آمده بودند، همگی کرونا گرفتند و دو تا سه هفته در قرنطینه بودند و در نتیجه خط تولیدی که تقریبا نصب شده بود، امکان بهره‌برداری نداشت.

فارس در ادامه نوشته است مهندسان چینی و هندی در اواخر مردادماه، بهبود یافتند و خط تولید هندی در اواسط شهریور به بهره‌برداری رسید و خط تولید چینی هم در مراحل پایانی است و احتمالا در یک ماه آینده واکسن‌هایش را تحویل می‌دهد.

خبرگزاری فارس به یک مانع دیگر هم اشاره کرده و نوشته است، ابزارهای آزمایشگاهی لازم و مواد اولیه عمدتا در آمریکا تولید می‌شد و تحریم سبب شده در تامین این وسایل با تأخیر همراه شود.

رسانه‌ها و مقامات جمهوری اسلامی کمبود واکسن را به تحریم‌های آمریکا نسبت داده‌اند درحالیکه مقات آمریکایی همیشه از عدم تحریم مواد غذایی و دارویی علیه ایران صحبت کرده‌اند.

بهانه "کمبود مواد اولیه در اثر تحریم آمریکا"

خبرگزاری فارس

در ادامه

گزارش خود نیزبه کمبود مواد اولیه در اثر تحریم آمریکا اشاره کرده است، درحالی‌ که کارشناسان این ادعا را قبول ندارند.

اصغر عبدلی، کارشناس شرکت دارویی برکت، اوایل تیر امسال گفته‌ بود،"اخبار کمبود مواد اولیه واکسن کاملا شایعه‌ است" و"موسسه برکت در زمینه واردات مواد اولیه‌ای مانند"ژل کروماتوگرافی" اصلاً مراوده‌ای با شرکت‌های آمریکایی هم ندارد و"مواد اولیه موردنیاز برای تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا موجود است.

در عین حال فارس در گزارش خود کوچک‌ترین اشاره یا انتقادی نکرده است که چرا پروتکل‌های بهداشتی برای مهندسانی که در پروژه بسیار حساس تولید واکسن کرونا کار می‌کردند، مراعات نشده است.

دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود از فهرست کشورهای کرونایی جهان، جمهوری اسلامی ایران را در رده چهارم رتبه‌بندی کرده است. آماری که جانز هاپکینز منتشر کرده با داده‌های وزارت بهداشت ایران نیز همخوانی دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تازه‌ترین آمارها

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) اعلام کرد در شبانه روز گذشته ۱۷ هزار و ۳۹۷ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۳۴۴ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران اکنون به پنج میلیون و ۴۴۲ هزار و ۲۳۲ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۵۷ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

ورود یک محموله جدید واکسن

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد که یک محموله دیگر واکسن حاوی یک میلیون و ۱۱۰ هزار دوز توسط جمعیت هلال احمر از چین به کشور وارد شده و در فرودگاه امام خمینی به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

ورود بیش از ۱۸ میلیون دوز واکسن

به گفته کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر تاکنون ۱۶ محموله شامل ۱۸ میلیون و ۱۷۰ هزار دوز واکسن توسط ۱۸ پرواز به کشور منتقل شده است.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

هدیه واکسن چینی به ایران

خبرگزاری ایرنا روز ۲۶ مرداد به نقل از رضا زبیب، دستیار وزیر امور خارجه نوشت: «امروز چهارمین بسته هدیه چین (۷۰۰ هزار دوز) رسید که جمعا تاکنون یک میلیون و ۵۵۰ هزار دوز هدیه از چین وارد کشور شده است».

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

هدیه واکسن ژاپنی به ایران

خبرگزاری دولتی ایرانا روز ۲۲ تیر به نقل از توشیمیتسو موتگی، وزیر خارجه ژاپن از اهدای ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دز واکسن آسترازنکا از این کشور به ایران خبر داد.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

مجموع واکسن‌های وارداتی و اهدایی

به گفته هلال احمر، تاکنون ۱۸ میلیون و ۱۷۰ هزار دوز واکسن به کشور وارد شده است. ایران تاکنون حداقل یک میلیون و ۵۵۰ هزار دوز واکسن چینی و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن از ژاپن هدیه دریافت کرده است که مجموع واکسن‌های وارد ایران شده را به ۲۲ میلیون و ۶۲۰ هزار دوز می‌رساند.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

تعداد واکسن‌های ایرانی"بیش از واکسن‌‌های جهان"

مدتی پس از آغاز همه‌گیری کرونا در سراسر جهان، هر از چند گاهی مقامات ایرانی از یک واکسن رونمایی می‌کردند. سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی و دیگرمقام‌ها هم دائما از"تولید میلیونی"،"تبدیل شدن ایران به قطب بزرگ تولید و صادرات واکسن" خبر می‌دادند و حتی نمکی از تزریق"واکسن ملی در بهار" خبر داده بود. همه این ادعاها با موج پنجم فرو ریخت.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

چقدر واکسن تزریق شده است؟

در قبال ۲۲ میلیون و ۶۲۰ هزار دوز واکسن وارداتی و هدیه گرفته شده از سوی ایران، وزارت بهداشت اعلام کرده است که تاکنون ۲۲ میلیون و ۷ هزار و ۵۱۴ دوز واکسن به مردم تزریق شده است. این عدد شامل ۱۶ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۲۵۷ تزریق دوز اول واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۲۵۷ تزریق دوز دوم واکسن کرونا است.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

تحویل دهنده ۵۰ میلیون دز واکسن، معاون رئیس‌جمهور شد

محمد مخبر، رئیس پیشین ستاد اجرایی فرمان امام که اکنون معاون رئیس‌جمهور شده است در ۲۶ تیر ادعا کرد که تا پایان شهریور۵۰ میلیون دوز واکسن برکت تحویل داده می‌شود. او با اشاره به این که خط سه تولید واکسن نیز تا پایان مرداد راه‌اندازی می‌شود، گفته بود: «این خط هفته‌ای ۶ میلیون دوز واکسن تولید می‌کند و این ارقام را که کنار هم می‌گذاریم تولید ۵۰ میلیون دوز تا پایان شهریور محقق خواهد شد.»

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

به‌جای تولید ۵۰ میلیون حالا ۳۰ میلیون وارد می‌شود

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد گفت: «غیر از وارداتی که تاکنون داشته‌ایم، احتمالا تا نیمه اول شهریورماه حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن وارد خواهیم کرد». پیشتر محمد مخبر، رئیس پیشین ستاد اجرایی فرمان امام که اکنون معاون رئیس‌جمهور شده از تولید و تحویل ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت به وزارت بهداشت خبر داده بود.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

پس واکسن‌های ایرانی کجا هستند؟

درست روز یکشنبه که هلال احمر از ورود محموله شانزدهم خبر داد، خبرگزاری تسنیم هم به نقل از سردار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران خبر داد که"واکسن نورا طی چند ماه آینده به مرحله نهایی می‌رسد". در حالی که فعلا روزانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر بر اثر کرونا جان می‌دهند، او مشخص نکرد دقیقا منظورش از چند ماه و"مرحله نهایی" چیست. آیا منظورش"مرحله نهایی آزمایش بالینی؟" است یا"مرحله نهایی تولید انبوه؟".

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

در صف اکسیژن

در موج پنجم کرونا که به علت عزاداری‌های محرم بدون تردید مدت آن طولانی‌تر خواهد شد، بیمارستان‌ها دیگر تخت خالی برای پذیرش بیماران ندارند. کپسول‌های اکسیژن به‌سختی پیدا می‌شوند و شهروندان برای خرید یک کپسول ۱۰ لیتری در حدود ۳ میلیون تومان و برای اجاره روزانه‌ آن حداقل ۵۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند. کمبود دارو و سرم نیز بر این معضل افزوده شده است.

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

ورود واکسن ممنوع

در حالی که ایران وارد موج پنجم کرونا می‌شد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به کشور را ممنوع اعلام کرد. او پس از ماه‌ها تعلل در واکسیناسیون عمومی و بعد از مرگ ده‌ها هزار تن"کرونا را مسئله مبرم ایران خواند و خواهان تامین واکسن به هر شکل ممکن شد".

گزارش تصویری: از واکسن‌های ایرانی کرونا چه خبر؟

در صف تدفین

ایران پس از آمریکا، هند و برزیل چهارمین کشور کرونایی جهان است. شمار جانباختگان از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است. بسیاری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی و مدنی به مدیریت غلط و فاجعه‌بار کرونا در ایران اعتراض کرده‌اند. ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی علی خامنه‌ای را متهم کرد که کرونا را تبدیل به"آلت قتاله‌ای علیه مردم ایران" کرده است. شش وکیل نیز بر آن بودند علیه مقامات مسئول شکایت کنند که بازداشت شدند.

نویسنده: محمود صالحی