کرونا در ایران؛ کنایه جهان‌پور درباره پخش خرافات کرونایی

30/08/2020 03:29:00 ب.ظ

گیلان, کرونا_در_ایران

در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه، ۷۵ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های گیلان بستری شدند که ۱۵ نفر از این افراد مسافران تعطیلات تاسوعا و عاشورا بودند. مسافران اما همچنان در حال سفر به شهرهایی با جاذبه گردشگری هستند. کرونا_در_ایران اخبار_ایران pkhwshhal

.با وجود سفرها، در تهران نیز تا کنون تفاوت فاحشی مشاهده نشده است و این استان همچنان در رده استان‌های قرمز قرار دارد. «علیرضا زالی»، رییس «ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در استان تهران»، راجع به وضعیت طرح ترافیک در شهر تهراناست: «کاری پژوهشی میان شهرداری تهران و معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و استانداری صورت گرفت و مشخص شد که اجرا شدن یا نشدن طرح ترافیک آثار چندانی بر میزان ابتلا و بستری ندارد.»

زالی گفته است فعلاً این طرح ادامه خواهد داشت و یک‌سوم ظرفیت ادارات می‌توانند در روز از طریق دورکاری به مأموریت خود بپردازند.بر اساس آخرین آمارهای ارائه‌شده توسط «سیما سادات لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، در روز نهم شهریور ماه، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال‌وبختیاری، گلستان و خوزستان وضعیت هشدار را سپری می‌کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

محرم متفاوت؛ عزاداری در سایه کرونا در ایران - BBC News فارسیمراسم محرم امسال تحت تاثیر دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، متفاوت از سالهای گذشته برگزار می‌شود. برگزاری دسته‌های عزاداری و پخش غذاهای نذری با محدودیت های سختگیرانه‌ای همراه است.

اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 8 شهریور 1399بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان های تهران، مازندران، گیلان ، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

کرونا در ایران؛ عزاداران و مسافران سوژه‌های جدید بیماری کووید ۱۹

کرونا در ایران؛ 1754 مبتلای جدید و 103 فوتی

کرونا در ایتالیا دوباره اوج گرفت؛ ثبت 1462 مورد جدید ابتلا در یک روزبا ثبت 1462 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایتالیا مجموع مبتلایان در این کشور به 265 هزار و 409 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

مراسم عاشورا در سایه تهدیدهای امنیتی و کرونا در کابل برگزار شد - BBC News فارسیمراسم روز عاشورا در کابل با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. تاکنون هیج گونه حمله و انفجار در این مراسم در سراسر افغانستان گزارش نشده است. شماری از شهروندان غرب کابل در کنار نیروهای امنیتی بسیج شده و در تامین امنیت عاشورا همکاری کردند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان آنرا الگو دانسته و خواستار اجرایی شدن آن در سراسر کشور شد.

شد .با این حال گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد در بعضی از هیات‌ها، پروتکل‌ها بهداشتی رعایت نمی‌شود..قزوین ، مراسم حرکت دسته‌های عزاداری به سمت مساجد و «بقاع متبرکه» برگزار نشد.

با وجود سفرها، در تهران نیز تا کنون تفاوت فاحشی مشاهده نشده است و این استان همچنان در رده استان‌های قرمز قرار دارد. «علیرضا زالی»، رییس «ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در استان تهران»، راجع به وضعیت طرح ترافیک در شهر تهران است : «کاری پژوهشی میان شهرداری تهران و معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و استانداری صورت گرفت و مشخص شد که اجرا شدن یا نشدن طرح ترافیک آثار چندانی بر میزان ابتلا و بستری ندارد. فرنوش امیرشاهی گزارش می‌دهد.» زالی گفته است فعلاً این طرح ادامه خواهد داشت و یک‌سوم ظرفیت ادارات می‌توانند در روز از طریق دورکاری به مأموریت خود بپردازند. بر اساس آخرین آمارهای ارائه‌شده توسط «سیما سادات لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، در روز نهم شهریور ماه، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال‌وبختیاری، گلستان و خوزستان وضعیت هشدار را سپری می‌کنند. در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه ۹شهریور نیز تعداد فوتی‌ها بر اثر کرونا با کاهش ۷ نفری نسبت به روز شنبه به ۱۰۳ نفر رسید؛ با احتساب این تعداد، مجموع شمار درگذشتگان در ایران از ابتدای شیوع کرونا به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر است : «از دیروز تا امروز ۹شهریور۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک‌هزار و ۷۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۷۱۸ نفر از آن‌ها بستری شدند. «آبتین حیدرزاده»، معاون «دانشگاه علوم پزشکی گیلان» روز شنبه ۸شهریور۱۳۹۹ با اشاره به این موضوع که تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های این استان از ۳۷۰ نفر عبور کرده، : «متاسفانه تعداد افراد ترخیص‌شده در روز کاهش پیدا کرده است.

با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر رسید.» علاوه بر مسافرت‌ها در تعطیلات تاسوعا و عاشورا، نگرانی‌هایی در خصوص برگزاری مراسم مذهبی وجود داشت. با دستوری که پیش از این ستاد مبارزه با بیماری کرونا ابلاغ کرده بود، مراسم این روز که بیشتر با حرکت دسته‌ها همراه بود، محدود شد. با این حال در برخی استان‌ها نه تنها مراسم روز عاشورا برگزار شد، بلکه فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها در مراسم معنای خاصی نداشت. البته آیین‌هایی چون نخل‌برداری، آتش زدن خیمه‎‌ها و سایر رسومی که از دیرینه در برخی شهرها انجام می‌شد، با ورود مستقیم مسئولان استانی لغو شد که در کاهش تجمعات تاثیر به‌سزایی داشت.» از اوایل تیر ماه تعداد بیماران بستری در بیمارستان بابل و توابع این شهر به رکورد ۳۶۰ نفر رسید؛ حال طبق جدیدترین آمار به نصف رسیده و در حال حاضر ۱۷۹ بیمار کرونایی در مراکز درمانی این شهرستان بستری هستند.

«حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران، نیز در گفت‌وگوی روز یکشنبه ۹شهریور خود با وزرای کابینه، با اشاره به کشف واکسن توسط برخی کشورها دستور داد تا هر چه سریع‌تر اقداماتی در خصوص تهیه آن شود : «هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای خرید این واکسن و انجام مراحل آزمایشی و تشخیصی معمول انجام شود تا در صورت امکان هر چه سریع‌تر اقدامات موثر در این زمینه در کشور آغاز شود.» روحانی درباره مسافرت‌های این روزهای مردم نیز گفته است: «کسانی که در تعطیلات اخیر به سفر رفته‌اند، نباید اجازه دهند که عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی ایشان، باعث اوج‌گیری مجدد شیوع کووید۱۹ شده و بر زحمات شبانه‌روزی و طاقت‌فرسای کادر درمانی در مقابله با موج دوم شیوع کرونا تاثیر منفی بگذارد.» قاسم جان‌بابایی، معاون وزارت بهداشت، عنوان کرده که «برای حضور مادران باردار در بلوک‌های زایمان اصلا جای نگرانی نیست.» او توضیح داده است که با توجه به این‌ که مادران در اتاق‌های تک‌تخته و مراکز LDR حضور پیدا می‌کنند، جای نگرانی در خصوص ابتلا به کرونا ندارد : «زایشگاه‌ها محل آلودگی به کرونا نیست زیرا تمام همکاران ماما که در خط زایمان هستند، لباس حفاظتی می‌پوشند و به طور دوره‌ای ارزیابی کرونا می‌شوند و باید بگویم خانم‌های باردار در بخش‌های مخصوص خودشان آلوده نخواهند شد. اما نکته مهم این‌جاست که مادر با آلودگی به کرونا وارد بیمارستان می‌شود و در این شش ماه تعداد نیز نسبتا کم نبود که با مراقبت همکاران مامای ما، توانستیم خیلی از این افراد را تحت درمان قرار بدهیم و ختم بارداری انجام دهند.

» وی گفته است که «زمانی که خانم حامله دچار بیماری کرونا می‌شود، اولویت با درمان کرونا است تا در یک شرایط بهتر به سمت زایمان برود.» همچنین «کیانوش جهانپور»، رییس «مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت»، با انتشار یک توییت ، با انتقاد از عملکرد «صداوسیما» در پخش خرافات مربوط به کرونا نوشته است: «مردم شبکه ۳ رو باز می‌کنند، می‌گه داروی امام کاظم (ع) برای کرونا خوبه. می‌زنند شبکه ۵ می‌گه فقط نمک، برمی‌گردند شبکه ۳ می‌گه نیش زنبور عسل کولاک می‌کنه. می‌رن شبکه افق، اون‌جا آدرس ناصرخسرو رو می‌ده، بعد اخبار رو می‌بینند، می‌گه فریب این جماعت رو نخورید..

..ممنون که هستید!» جهانپور در پایان این توییت از هشتگ «بنفشه» استفاده کرده است که اشاره دارد به اظهارات طب اسلامی توسط «عباس تبریزیان» و شاگردانش که در هفته‌های ابتدایی شیوع کرونا در کشور مدعی درمان این ویروس از طریق روغن بنفشه شده بودند. یکی از مبلغان این روش با نام «مرتضی کهن‌سال» به دلیل حضور در جمع بیماران کرونایی در یکی از بیمارستان‌های گیلان بدون لوازم حفاظتی بهداشتی .