کرونا در ایران؛ محدودیت‌ها در تهران تا دوم آبان تمدید شد | DW | 17.10.2020

26/07/1399 09:32 ب.ظ

استاندار تهران از تمدید محدودیت‌‌ها و تعطیلی‌ها در پایتخت خبر داد و یادآور شد مراکز فرهنگی و هنری و ورزشی تعطیل می‌مانند. معاون وزیر بهداشت می‌گوید موارد بستری در بیمارستان‌های تهران دو برابر میزان ترخیص است.

آمار رسمی مرگ و میر کرونا در ایران از ۳۰هزار نفر گذشت. محدودیت‌ها در تهران تمدید شدند و مراکز فرهنگی و هنری و ورزشی تعطیل می‌مانند. معاون وزیر بهداشت می‌گوید موارد بستری در بیمارستان‌های تهران دو برابر میزان ترخیص است. روابط عمومی وزارت ارشاد نیز اعلام کرد که در پیروی از دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، کلیه مراکز هنری و فرهنگی محل تجمع، هم‌چون سینماها، کتابخانه‌ها، سالن‌های نمایش و آموزشگاه‌های هنری تا دوم آبان بسته می‌مانند.

آخرین آمار وزارت بهداشت، حاکی از مرگ ۲۵۲ نفر دیگر در یک شبانه روز و شناسایی ۴۱۰۳ مبتلای جدید در همین فاصله است. مجموع جان‌باختگان بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت به ۳۰هزار و ۱۳۲ نفر رسیده است. این در حالی است که داده‌های میدانی، ارقام پزشکی قانونی، تراکم تدفین در آرامستان‌ها و گزارش‌های رسانه‌های مستقل، درگذشت‌های ناشی از کرونا را بین دو تا سه برابر آمار رسمی نشان می‌دهند.هشدارها در باره پیک سوم کرونا در ایران و اذعان به ظرفیت اندک نظام درمانی برای مواجهه با سیر صعودی ابتلا بالا می‌گیرند. معاون کل وزارت بهداشت، خواستار سخت‌گیری‌های بیشتر در باره تهران و ۴۵ شهر دیگر ایران شده است. ایرج حریرچی اعلام کرد که میزان بستری روزانه بیماران در تهران، ۵/ ۱ الی دو برابر ترخیص است. او بستری بودن ۵۳۰۰ بیمار و وجود ۱۲۰۰ بیمار در تخت‌های ویژه در تهران را نگران‌کننده خواند.

حریرچی به همراهان بیماران نیز توصیه کرد که از درخواست داروهای متعدد خودداری کنند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

وزارت بهداشت ایران: وضعیت کرونا در تهران بسیار نگران کننده استمعاون کل وزیر بهداشت ایران گفت که وضعیت شیوع ویروس کرونا در پایتخت این کشور بسیار نگران کننده است. - خبرگزاری آناتولی

هشدار مؤسسه روبرت کخ در مورد گسترش بی‌سابقه کرونا در آلمان | DW | 16.10.2020مؤسسه روبرت کخ تأیید کرده است که گسترش ویروس کرونا در آلمان بیشتر شده و از روزانه ۷۰۰۰ مورد ابتلای جدید گذشته است. میزان مرگ و‌ میر اما کاهش یافته است. دولت آلمان محدودیت‌های مرتبط با پاندمی را شدت بخشیده است. چرا مرگ و میر تو ایران همچنان بالاست ؟مگه از پروتکلهای درمانی رایج در دنیا استفاده نمیکنیم ؟

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 10 هزار و 414 نفر رسید

آژیر قرمز برای پرهیز از ضایعات غذایی در ایران/ آثار کرونا بر امنیت غذایی کشورهارییس انجمن تغذیه ایران با هشدار نسبت به ضایعات و هدر رفت غذایی در کشور، گفت: سهم ایران از کل غذایی که هرسال در جهان به هدر می‌رود، ۲.۷ درصد است. بر این اساس ضایعات موادغذایی در ایران معادل ٣٥‌میلیون تن است این درحالی است که در اتحادیه اروپا با ٢٧ کشور عضو، تنها ٩٠‌میلیون تن موادغذایی راهی زباله‌ها می‌شود. چراچرندیات پخش می کنیدمرتب این خزعبلات چیه، هدر رفت همپیالگیاتونو نندازین گردن عموم، مردم با مرغ ۲۷ تومنی، پلاستیکشم نمیذارن حروم شه حرومیا هیچ غذایی دور ریخته نمی شه ، ماشاالله اینقدر گرسنه و کارتن خواب در کشور هست که در همان لحظه اول که زباله به سطل اشغال خیابان می رود حمله می کنند و گاهی گرسنگان با یکدیگر بر سر پسماند ها دعوا می کنند، پس خیال مسئولان راحت که اسراف نداریم همه خورده می شود

کرونا در ایران؛ هشدار درباره خانوادگی شدن روند ابتلا | DW | 16.10.2020با عبور شیوع کرونا از مرحله خطر، لحن هشدارها آمرانه شده‌اند. سپاه از تشکیل 'گروه نهی از منکر کرونایی' خبر می‌دهد و رئیس دانشکده علوم پزشکی گیلان از روند ابتلای خوشه‌ای. گورستان‌ها صحنه مجادله سوگواران و ماموران شده‌اند. و امریکا محل ترحم به همه مخالفان. استفاده از عبارت هراس‌افکن و غیرقابل راستی‌آزمایی «با عبور شیوع کرونا از مرحله خطر» در ابتدای گزارش صرفا به منظور زمینه‌سازی و ایجاد پشتوانه رسانه‌ای برای انسجام دوباره و «تحکیم وحدت» پیاده‌نظام بین‌الملل توحش در راه سرکوب ایرانیان اینبار در قالب «گروه نهی از منکر کرونایی». سپاه فقط مانده در حوزه سلامت مردم وارد بشه و تعداد مرگ و میر را به روزی ۲۰۰۰ نفر برساند .

افزایش شمار قربانیان کرونا در شیلی٬ بولیوی و گواتمالاسیر صعودی افزایش شمار تلفات ویروس کرونا در شیلی٬ بولیوی و گواتمالا همچنان ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

استاندار تهران از تمدید محدودیت‌‌ها و تعطیلی‌ها در پایتخت خبر داد و یادآور شد که هیچیک از باشگاه‌های ورزشی و بدن‌سازی از مقررات ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا مستثنی نیستند. انوشیروان محسنی بندپی گفت ورزش‌های پر برخورد از جمله کشتی، کاراته، جودو، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدن سازی برای سومین هفته و تا دوم آبان تعطیل می‌مانند: «پس از آن در این رابطه با توجه به وضعیت شیوع ویروس تصمیم‌گیری می‌شود.»

روابط عمومی وزارت ارشاد نیز اعلام کرد که در پیروی از دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، کلیه مراکز هنری و فرهنگی محل تجمع، هم‌چون سینماها، کتابخانه‌ها، سالن‌های نمایش و آموزشگاه‌های هنری تا دوم آبان بسته می‌مانند.

آخرین آمار وزارت بهداشت، حاکی از مرگ ۲۵۲ نفر دیگر در یک شبانه روز و شناسایی ۴۱۰۳ مبتلای جدید در همین فاصله است. مجموع جان‌باختگان بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت به ۳۰هزار و ۱۳۲ نفر رسیده است. این در حالی است که داده‌های میدانی، ارقام پزشکی قانونی، تراکم تدفین در آرامستان‌ها و گزارش‌های رسانه‌های مستقل، درگذشت‌های ناشی از کرونا را بین دو تا سه برابر آمار رسمی نشان می‌دهند.هشدارها در باره پیک سوم کرونا در ایران و اذعان به ظرفیت اندک نظام درمانی برای مواجهه با سیر صعودی ابتلا بالا می‌گیرند. معاون کل وزارت بهداشت، خواستار سخت‌گیری‌های بیشتر در باره تهران و ۴۵ شهر دیگر ایران شده است. ایرج حریرچی اعلام کرد که میزان بستری روزانه بیماران در تهران، ۵/ ۱ الی دو برابر ترخیص است. او بستری بودن ۵۳۰۰ بیمار و وجود ۱۲۰۰ بیمار در تخت‌های ویژه در تهران را نگران‌کننده خواند.

حریرچی به همراهان بیماران نیز توصیه کرد که از درخواست داروهای متعدد خودداری کنند. خبرگزاری ایسنا به نقل از او نوشت: «مراقبت‌های پزشکی و پرستاری و استفاده از اکسیژن و بعضی داروهای ضد التهاب معمولی، تاثیر اصلی را در بهبود بیماران دارد.»

هم‌‌زمان، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در ایران را"سهمگین" توصیف کرد و غلبه بر بیماری را مستلزم همکاری مردم و نهادینه شدن حفظ مسئولیت‌پذیری اجتماعی در جامعه خواند.محدودیت‌های کرونا در تهران در حالی تمدید شده که تعطیلات ماه سفر پایان گرفته و مسافرانی که به شمال رفته بودند، در حال بازگشت هستند و راهداری استان البرز از ترافیک سنگین و راه‌بندان در محور چالوس – آزادراه تهران کرج خبر می‌دهد.

این در حالی است که صبح شنبه، آبتین حیدرزاده، معاون دانشکده علوم پزشکی گیلان، نسبت به روند ابتلا به کرونا در این استان اعلام خطر کرد و بستری شدن ۸۰ نفر طی ۲۴ ساعت را یک رکورد بی‌سابقه خواند. او گفت: «با این شرایط گیلان از وضعیت قرمز هم فراتر رفته و شاید ما مجبور شویم بعضی از مشاغل را محدود یا تعطیل کنیم که قطعا باب میل بسیاری از مردم نخواهد بود.»

او بار دیگر از مردم بومی و مسافران شمال خواست از رفت و آمد یا سفرهای غیرضروری پرهیز کنند. یک روز قبل، رئیس دانشکده علوم پزشکی گیلان اخطار داده بود که روند ابتلا به کرونا جنبه خانوادگی و خوشه‌ای یافته است.

به موازات تمدید محدودیت‌های کرونا در استان تهران، پلیس امنیت تهران بزرگ از برخورد با اصناف ناقض مقررات خبر داد. سرهنگ نادر مرادی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت گفت گشت‌های پلیس فعالیت کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، چایخانه‌ها و مراکز تفریحی را کنترل می‌کنند. او افزود که عمده موارد نقض پروتکل‌ها و مقررات از سوی صنوفی بوه که جواز کسب نداشته‌اند.دولت ایران، مسئولیت افزایش شدید موارد ابتلا و مرگ در هفته‌های اخیر را به گردن شهروندان می‌اندازد و به تصمیم‌های نادرست خود در مورد بازگشایی‌ها و جلوگیری نکردن از تجمع‌ها و سفرها در ماه محرم، که به اعتقاد کارشناسان و اعتراف مسئولان بهداشتی نقش مهمی در این مسئله داشت، اشاره‌ای نمی‌کند.

در وسائل نقلیه عمومی به دلیل کمبود اتوبوس و واگن مترو معمولا ازدحام به حدی است که امکان رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی ممکن نیست. بسیاری از مردم ناچارند برای تامین معاش، در رفت و امد و تردد باشند اما مقررات سختگیرانه عمدتا متوجه عدم استفاده از ماسک شده‌اند. در طرح الزام"استفاده از ماسک از خانه تا خانه" که از شنبه ۱۹ مهر در کلان‌شهر تهران به اجرا در آمد، جریمه‌ای ۵۰هزار تومانی برای متخلفان در نظر گرفته شده است. آن دسته از افرادی نیز که با وجود آگاهی از ابتلا به کرونا، خود را قرنطینه نکره باشند، باید ۲۰۰هزار تومان جریمه بدهند. عواید حاصل از این جریمه‌ها قرار است به حساب وزارت بهداشت واریز شود و به مصرف مقابله با کرونا برسد.

طی هفته‌ای که گذشت، بیلانی از حجم جریمه‌های احتمالی ارائه نشد؛ فقط پلیس به مردم هشدار داده که مراقب ماموران قلابی در اخذ جریمه باشند.