کرونا در ایران؛ شتاب واکسیناسیون با چاشنی نگرانی از موج ششم | DW | 23.09.2021

01/07/1400 10:38 ب.ظ

موارد ابتلا و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ در ایران با اندکی نوسان کاهشی است و روند واردات و تزریق واکسن افزایشی. با این حال هنوز بسیاری استان‌ها اوج موج پنجم پاندمی را پشت سر نگذاشته و نگران شروع موج ششم هستند.

موارد ابتلا و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ در ایران با اندکی نوسان کاهشی است و روند واردات و تزریق واکسن افزایشی. با این حال هنوز بسیاری استان‌ها اوج موج پنجم پاندمی را پشت سر نگذاشته و نگران شروع موج ششم هستند. عبور مجدد تعداد قربانیان روزانه از این مرز نشان می‌دهد، روند کاهشی پاندمی در ایران هنوز به ثبات نرسیده و تمام مناطق ایران اوج موج پنجم را پشت سر نگذاشته‌اند.

از اواخر مرداد ماه واکسیناسیون با ورود محموله‌های جدید واکسن به ایران به نسبت قبل سرعت گرفت، اما تاثیر آن از حدود دو ماه پس از تزریق دوز اول محسوس می‌شود.واردات واکسن به ایران میانه بهمن ماه سال پیش آغاز شد اما میزان آن بر خلاف وعده‌های مکرر مسئولان بسیار ناچیز بود و طی شش ماه به ۱۰ میلیون دوز هم نرسید.

در پی افزایش انتقادها و نارضایتی‌ها از تعلل مسئولان در تامین واردات واکسن و اوج گرفتن موج پنجم پاندمی، علی خامنه‌ای که ظاهرا متوجه پیامد فاجعه‌بار فرمان خود شده بود، بیستم مرداد در پیامی که از تلویزیون پخش شد کرونا را"مسئله اول" کشور خواند و تاکید کرد، واکسن مورد نیاز مردم باید"به هر شکل ممکن" تهیه شود.نکته سوال‌برانگیز دیگر در زمینه تعلل در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان، تاکید تمام کارگزاران اصلی حکومت بر نقش تحریم‌ها و قرار داشتن جمهوری اسلامی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF در ناکامی از خرید و واردات واکسن است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

طالبان با معرفی سفیر در سازمان ملل خواستار سخنرانی در مجمع عمومی شدندبه گفته استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد، سفیر دولت سابق افغانستان نیز خواستار سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده است. اخه محجورهای زبان نفهمی مثل احمد نژاد و روحانی و رفسنجانی با سرکوب و جنایت موفق شدن که به سازمان ملل راه پیدا کنن و ذوق اش به اینها هم سرایت کرد . برای ملت چیزی نمیخوان ، همینکه مجبور کنن که جز ادم حساب بشن ، براشون مهمه . الگو سازی نکنید . برای اولین بار یک جونور در سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد 🤣

چالش کسب‌و‌کارهای آمریکا در تامین نیروی کار همزمان با افزایش فرصت‌های شغلی🔺 چالش کسب‌و‌کارهای آمریکا در تامین نیروی کار همزمان با افزایش فرصت‌های شغلی ◾ بازار کار برای میلیون‌ها آمریکایی که در ماه‌های اولیه همه‌گیری کرونا بیکار شدند، اکنون داغ شده است و کسب‌و‌کارها به شدت به نیروی کار نیاز دارند. ⬇ بیشتر بخوانید: برای امریکِ تقریبآ صد هزار افغان من حیث مزدور کار آمد چی تشویش داره

دیدارهای اردوغان در نیویورک با سران کشورهای مختلفدیدارهای اردوغان در نیویورک با سران کشورهای مختلف

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: مذاکرات را از سر می‌گیریمحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران در دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک گفت که تهران «با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی» است و دولت جدید گفت‌وگوها را از سر خواهد گرفت جزئیات بیشتر🔽

هواپیمای آنتونوف «ای‌ان-۲۶» با شش سرنشین در شرق روسیه ناپدید شدوزارت امور اضطراری روسیه اعلام کرد که یک هواپیمای آنتونوف «ای‌ان-۲۶» شامگاه چهارشنبه ۲۲ سپتامبر در ۳۸ کیلومتری شهر خاباروفسک در شرق این کشور ناپدید شده است.

دیدار سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با سفیر ترکیه در کابل

مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت اول مهرماه اعلام کرد، در شبانه‌روز گذشته ۱۶ هزار و ۳۶۲ مورد جدید ابتلا به به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده و ۳۱۸ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

در روزهای اخیر این دو شاخص با نوسان‌هایی روندی کاهشی داشته‌اند؛ روز گذشته برای نخستین بار پس از ۵۳ روز، شمار قربانیان طی یک شبانه‌روز کمتر از ۳۰۰ نفر شده بود.

عبور مجدد تعداد قربانیان روزانه از این مرز نشان می‌دهد، روند کاهشی پاندمی در ایران هنوز به ثبات نرسیده و تمام مناطق ایران اوج موج پنجم را پشت سر نگذاشته‌اند.

موج پنجم کرونا در ایران شدیدتر و طولانی‌تر از موج‌های قبلی بوده و در آن رکورد موارد جدید ابتلا و مرگ بارها شکسته شد. بسیاری از کارشناسان امید دارند، با شتاب گرفتن روند واکسیناسیون موارد ابتلای شدید و مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید۱۹ به طور محسوسی کاهش یابد.

از اواخر مرداد ماه واکسیناسیون با ورود محموله‌های جدید واکسن به ایران به نسبت قبل سرعت گرفت، اما تاثیر آن از حدود دو ماه پس از تزریق دوز اول محسوس می‌شود.واردات واکسن به ایران میانه بهمن ماه سال پیش آغاز شد اما میزان آن بر خلاف وعده‌های مکرر مسئولان بسیار ناچیز بود و طی شش ماه به ۱۰ میلیون دوز هم نرسید.

یکی از مهم‌ترین علت‌های کندی واردات واکسن کرونا به ایران فرمان ۱۹ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای عنوان می‌شود که ضمن انکار اثربخشی"واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی" کرونا، ورود آنها به ایران را ممنوع کرد.

در پی افزایش انتقادها و نارضایتی‌ها از تعلل مسئولان در تامین واردات واکسن و اوج گرفتن موج پنجم پاندمی، علی خامنه‌ای که ظاهرا متوجه پیامد فاجعه‌بار فرمان خود شده بود، بیستم مرداد در پیامی که از تلویزیون پخش شد کرونا را"مسئله اول" کشور خواند و تاکید کرد، واکسن مورد نیاز مردم باید"به هر شکل ممکن" تهیه شود.نکته سوال‌برانگیز دیگر در زمینه تعلل در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان، تاکید تمام کارگزاران اصلی حکومت بر نقش تحریم‌ها و قرار داشتن جمهوری اسلامی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF در ناکامی از خرید و واردات واکسن است.

در همین حال در شرایطی که تحریم‌های آمریکا و حضور ایران در فهرست سیاه FATF همچنان تغییر نکرده، میزان واکسن‌های وارداتی طی یک ماه و نیم گذشته چند برابر شش ماه قبل شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا اول مهر ماه به نقل از مهرداد جمالی ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی اداره گمرک ایران گزارش داد، با ورود یک محموله پنج میلیون دوزی واکسن چینی سینوفارم تعداد واکسن‌های وارداتی به کشور به ۶۵ میلیون دوز رسیده است.

بر پایه آمار وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته بیش از یک میلیون و ۳۸۲ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شد و تعداد کل واکسن‌های تزریق شده به نزدیک ۴۸ میلیون و ۲۸۲ هزار دوز رسید.

با این حال هنوز از جمعیت ۸۴ میلیون نفری ایران تعداد کسانی که به طور کامل واکسینه شده‌اند از ۱۵ میلیون نفر فراتر نرفته است. بر همین اساس شمار بیماران بدحال که باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند همچنان بسیار بالاست و در شبانه‌روز گذشته حدود شش هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.افزایش شدید موارد ابتلا و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در هفته‌های گذشته بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را با کمبود تخت و تجهیزات پزشکی روبرو کرده است.

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی اول مهر ماه اعلام کرد، این واحد نظامی برای کمک به درمان بیماران کرونایی در مدت زمان کوتاهی ۱۷ بیمارستان صحرایی و یک بیمارستان یک‌صد تختخوابی با امکانات و تجهیزات کامل راه‌اندازی کرده است.به رغم کاهش نسبی موارد ابتلا و مرگ، هنوز نگرانی از ادامه موج پنجم برطرف نشده و برخی کارشناسان نسبت به آغاز موج بعدی پاندمی هشدار می‌دهند.

دکتر انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به خبرگزاری ایسنا می‌گوید، از آنجا که پوشش واکسیناسیون همگانی هنوز به ۷۰ درصد جمعیت نرسیده"در صورت هرگونه سهل انگاری دچار خیز جدید بیماری خواهیم شد".

او تاکید کرد، موارد بالای ابتلای جدید نشان دهنده فعال بودن زنجیره انتقال ویروس است و به همین دلیل امکان اوج گرفتن موج ششم منتفی نیست.

برآورد می‌شود برای رسیدن به ایمنی جمعی در ایران باید دست‌کم ۶۰ تا ۶۵ میلیون نفر به طور کامل واکسینه شوند و برای رسیدن به این مرحله لازم است تعداد واکسن‌های تزریق شده به ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون دوز برسد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندسعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در اسفند ۹۹ گفت:« دنیایی که برای فروپاشی جمهوری اسلامی ایران در این تلنگر سنگین کرونا، آماده بود امروز در حیرت است که چگونه توانستیم با لطف خدا، هم بیماری را مهار کنیم و هم دارو و تجهیزات مناسب تولید کنیم و هم توانستیم برای ساخت واکسن در پنج تا شش پلتفرم، گام‌های موثری برداریم.»

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کنددر ۲۴ ساعت منتهی به روز۲۱ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی که ۴ هزار و ۹۳۸ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۶۶ نفر رسید.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کنددکترغلامعباس محمدی، رییس دانشکده علوم پزشکی سیرجان تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستانی و بستری شدن بیماران کرونایی در حیاط بیمارستان دکتر غرضی را تایید کرد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندافزایش روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در شهرستان بابل و عبور تعداد مجموع بستری‌شدگان کرونایی این شهرستان از یکهزار و ۲۰۰ نفر سبب تکمیل ظرفیت تمام تخت‌های بیمارستانی این شهرستان و راه‌اندازی مرکز بستری موقت بیماران کرونایی بابل با ۸۰ تخت شد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندعلیرغم تلاش‌های شبانه‌روزی کادر پزشکی، هجوم بی‌وقفه بیماران سیستم درمانی در ایران با چالش روبرو کرده است. تقریبا در تمامی شهرهای ایران در بیمارستان‌ها تخت خالی برای پذیرش بیمار وجود ندارد .

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندبا اوج گرفتن شمار مبتلایان و بحرانی شدن وضعیت در سیستم درمانی، درخواست تعطیلی دو هفته‌ای توسط سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی مطرح و نامه او برای بررسی به ستاد کرونا ارسال شد، ولی قرارگاه کرونا که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند، با این درخواست مخالفت کرد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کنددر حالی که در داروخانه‌ها بسیاری از داروها یافت نمی‌شوند و مردم ساعت‌ها در انتظار می‌مانند، در بازار سیاه و با قیمت‌های گزاف همه‌چیز پیدا می‌شود. محمدعلی ملکی،‌ قائم‌مقام یک شرکت‌ تولید کننده داروی"رمدسویر" گفته‌ است: «چون تصور نمی‌کردیم موجی جدید ایجاد شود و نیاز به این دارو افزایش یابد،‌ تولید انجام نشد» و حال وضعیت بحرانی شده است.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندعلیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در روزهای اخیر از کمبود سرم و اختلال در تامین اکسیژن خبر داد. کیانوش جهانپور تامین نشدن سرم مورد نیاز از سوی یکی از کارخانه‌های تولیدی و مشکل واردات آن از یکی از کشورها را دلیل کمبود سرم عنوان کرد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کنددرحالی که در ماه‌های گذشته حداقل از شش نوع واکسن"تولید داخل" رونمایی شده، اما تاکنون ۱۴ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۲۰ نفر دوز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۴۲ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند. این درحالی است که برای بخش زیادی از افراد واکسینه شده از واکسن‌های روسی و چینی وارداتی استفاده شده است.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندرئیس ستاد مقابله با کرونای تهران اعلام کرده است که فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن در کشور وجود دارد. همزمان رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته است که وزارت بهداشت در فروردین‌ماه امسال از ورود شش میلیون دوز واکسن به کشور جلوگیری کرده است.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندمنتقدین مسئولیت مرگ‌های ماه‌ها و هفته‌های اخیر را برعهده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌دانند، زیرا او در دی‌ماه ۹۹ ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران را"ممنوع" اعلام کرد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندطبق آمار رسمی در طول ۲۴ ساعت منتهی به روز پنجشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسیده است.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کندتردیدی نیست که هرگونه تجمعی باعث افزایش شمار مبتلایان به کرونا خواهد شد. ایران در حالی که در سخت‌ترین شرایط کرونایی خود بسر می‌برد اکنون وارد ماه محرم و عزاداری‌های آن نیز شده است. این‌گونه تجمعات و رفتارها که تصاویر آن از مشهد منتشر شد، باعث تمدید مدت موج پنجم و افزایش شمار مبتلایان و مرگ و میر خواهد شد.