کرونا در ایران؛ تعداد شهرهای در وضعیت قرمز طی یک هفته نصف شد | DW | 24.09.2021

02/07/1400 05:20:00 ب.ظ

مطابق شواهد اغلب مناطق ایران اوج موج پنجم پاندمی را پشت سر گذاشتند و تعداد شهرهای آبی طی یک هفته تقریبا دو برابر شد. برای دومین بار طی ۵۵ روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در ایران به کمتر از ۳۰۰ نفر در روز کاهش یافت.

موج پنجم کرونا در ایران, واکسیناسیون علیه کرونا

مطابق شواهد اغلب مناطق ایران اوج موج پنجم پاندمی را پشت سر گذاشتند و تعداد شهرهای آبی طی یک هفته تقریبا دو برابر شد. برای دومین بار طی ۵۵ روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در ایران به کمتر از ۳۰۰ نفر در روز کاهش یافت.

مطابق شواهد اغلب مناطق ایران اوج موج پنجم پاندمی را پشت سر گذاشتند و تعداد شهرهای آبی طی یک هفته تقریبا دو برابر شد. برای دومین بار طی ۵۵ روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در ایران به کمتر از ۳۰۰ نفر در روز کاهش یافت.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت جمعه دوم مهر ماه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۱۵ هزار و ۲۹۴ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شد و ۲۸۴ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان باختند.از اواخر تیرماه تا کنون هیچ روزی تعداد مبتلایان جدید کمتر از ۲۴ ساعت گذشته نبوده است. در روزهای پایانی مرداد ماه این تعداد به فراتر از ۵۰ هزار نفر هم رسیده بود.

موج پنجم کرونا در ایران شدیدتر و طولانی‌تر از موج‌های قبلی بوده و در آن رکورد موارد جدید ابتلا و مرگ بارها شکسته شد؛ درست یک ماه پیش شمار قربانیان روزانه به ۷۰۹ نفر رسیده بود.از آن زمان موارد مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ با نوسان‌هایی نزولی بوده، با این حال در ۵۵ روز گذشته فقط دو روز شمار قربانیان به کمتر از ۳۰۰ نفر رسید.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روایت آرش صادقی از شکنجه، بازجویی و مواجهه با پیکر بی‌جان مادر

«آرش صادقی»، فعال حقوق بشر در گفت‌وگو با «نرگس محمدی»، سخن‌گوی «کانون مدافعان حقوق بشر» به بخشی از شکنجه‌ها و بازجویی‌هایش پرداخته است. ... ادامه مطلب >>

کرونا طی یک روز جان 317 بیمار را در ایران گرفتطی شبانه‌ روز گذشته 16 هزار و 362 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 317 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

هرانا: اعدام‌های گروهی در زندان‌های ایران در حال اجرا است

کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی در ایران، اعلام اعتصاب دارو کرد🔺کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی در ایران، اعلام اعتصاب دارو کرد کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از روز پنجشنبه اول مهر ماه اعلام اعتصاب دارو کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید: هموطن زندانیان سیاسی چشم امیدشون ماییم ! در هر لحظه زندان وحشت جمهوری کثیف اسلامی آخوند ۲ زاری تخم و ترکه عرب تازی به فکر مردم و کشور هستن ! فراموش نکنیم ! رستاخیز ملی با رضا شاه دوم برای ایرانی آزاد و آباد ❤️

هشدار درباره خطر ناآرامی و تنش آبی در 282 شهر ایراندر پی اعتراضات اخیر مردم خوزستان علیه بی‌آبی، خشکاندن رودخانه‌ها، که به رغم موج خشونت و سرکوب شدید ماموران امنیتی برای مدتی ادامه یافته و به دیگر استان‌ها

افزایش نرخ تورم در ایران به 45.8 درصدمرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم سالانه شهریور امسال با 0.6 درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به 45.8 درصد رسید. - خبرگزاری آناتولی

ادامه اعتراضات معلمان؛ فرهنگیان دست‌کم در 13 شهر ایران تجمع کردندتجمع‌های اعتراضی معلمان در اغلب شهرهای ایران همچنان ادامه دارد و فرهنگیان همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در چندین شهر با برگزاری تجمع‌هایی خواستار پاسخگویی

یک زنی ایرانی در نوبت دریافت واکسن کرونا مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت جمعه دوم مهر ماه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۱۵ هزار و ۲۹۴ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شد و ۲۸۴ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان باختند.طی شبانه‌ روز گذشته 16 هزار و 362 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 317 بیمار نیز جان باختند.استان‌وایر- وبسایت حقوق بشری هرانا اعلام کرده که گزارش‌های متعددی از اعدام گروهی زندانیان در شهرهای شمال‌شرق ایران دریافت کرده است.اشتراک چاپ کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از روز پنجشنبه اول مهر ماه اعلام اعتصاب دارو کرد.

از اواخر تیرماه تا کنون هیچ روزی تعداد مبتلایان جدید کمتر از ۲۴ ساعت گذشته نبوده است. در روزهای پایانی مرداد ماه این تعداد به فراتر از ۵۰ هزار نفر هم رسیده بود.09. موج پنجم کرونا در ایران شدیدتر و طولانی‌تر از موج‌های قبلی بوده و در آن رکورد موارد جدید ابتلا و مرگ بارها شکسته شد؛ درست یک ماه پیش شمار قربانیان روزانه به ۷۰۹ نفر رسیده بود. بر اساس گزارش هرانا، هفته گذشته نیز دستکم ۷ نفر در زندان مشهد به صورت دسته جمعی اعدام شدند. از آن زمان موارد مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ با نوسان‌هایی نزولی بوده، با این حال در ۵۵ روز گذشته فقط دو روز شمار قربانیان به کمتر از ۳۰۰ نفر رسید. طی یک روز اخیر و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 16 هزار و 362 بیمار جدید نیز در این کشور شناسایی شد که 6 هزار و 586 نفر از آنها بستری شدند. طی یک هفته: شهرهای قرمز نصف، آبی دو برابر به نظر می‌رسد در اغلب شهرهای ایران موج پنجم پاندمی در حال فروکش کرده است. در روزهای گذشته دست‌کم دو زندانی در زندان‌های ایران جانشان را از دست داده‌اند.

این وضعیت در نقشه جدید رنگ‌بندی کرونایی ایران نیز آشکار است. تا کنون 31 میلیون و 437 هزار و 588 آزمایش تشخیص کووید-19 در ایران انجام شده، در حال حاضر 57 شهر این کشور در وضعیت قرمز، 238 شهر در وضعیت نارنجی و 136 شهر در وضعیت زرد و 17 شهر نیز در وضعیت آبی قرار دارند. به نظر می‌رسد تصمیم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای اعدام دسته جمعی این زندانیان به تحولات اخیر در افغانستان مرتبط باشد. بر پایه نقشه‌ای که سامانه"ماسک"، وابسته به وزارت بهداشت منتشر کرده تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) طی یک هفته تقریبا نصف شده و از ۵۷ به ۲۹ شهر کاهش یافته است. عبور اکثر مناطق از اوج موج پنجم پاندمی اغلب شهرهای قرمز در استان‌های شمال غرب ایران قرار دارند.. در یک هفته گذشته تعداد شهرهای در وضعیت آبی (کم خطر) نیز حدود دو برابر شده و به ۳۰ شهر رسیده است. این وضعیت را می‌توان به معنای عبور اکثر مناطق ایران از اوج پنجمین موج پاندمی ارزیابی کرد.

میانه مرداد تعداد شهرهای قرمز ۳۵۹ و دو هفته پیش ۱۶۸ شهر بود. در هفته‌های اخیر واردات واکسن کرونا به ایران به نسبت ماه‌های قبل به شدت افزایش یافته است. مطابق آمار گمرک ایران از نیمه بهمن ماه سال پیش که واردات واکسن آغاز شد تا اول مهر ماه در مجموع ۶۵ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است. خامنه‌ای و منع واردات واکسن در شش ماه نخست تعداد واکسن‌های وارد شده به ایران به ۱۰ میلیون دوز نمی‌رسید. یکی از مهم‌ترین علت‌های کندی واردات واکسن کرونا فرمان ۱۹ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای عنوان می‌شود که ضمن انکار اثربخشی"واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی" ورود آنها به ایران را ممنوع کرده بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید در پی افزایش انتقادها و نارضایتی عمومی به خاطر تعلل در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان، علی خامنه‌ای که ظاهرا متوجه پیامد فاجعه‌بار فرمان خود شده بود، بیستم مرداد در پیامی که از تلویزیون پخش شد کرونا را"مسئله اول" کشور خواند و تاکید کرد واکسن مورد نیاز مردم باید"به هر شکل ممکن" تهیه شود. از ۵۵ محموله واکسنی که تا اول مهر ماه وارد ایران شد ۳۳ محموله شامل نزدیک به ۵۶ میلیون دوز مربوط به واکسن چینی سینوفارم بوده است. "واکسن فایز فقط برای زنان باردار" در میان واکسن‌های وارداتی جایگاه دوم به آسترازنکا اختصاص دارد که محصول دو شرکت بریتانیایی و سوئدی است. به تازگی نیز خبر واردات حدود دو میلیون دوز واکسن آمریکایی آلمانی فایزر – بیون‌تک و جانسون اند جانسون، ساخت شرکت داروسازی آمریکایی منتشر شده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت دولت سیزدهم دوم مهرماه اعلام کرد: «واکسن فایزر به تعداد بسیار محدود و برای تزریق به مادران باردار وارد کشور می‌شود و این واکسن به دیگر افراد نمی‌رسد.

» بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت تا دوم مهرماه در مجموع حدود ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده و تعداد کسانی که به طور کامل واکسینه شده‌اند اندکی بیش از ۱۵ میلیون نفر است. جمعیت ایران حدود ۸۵ میلیون نفر برآورد می‌شود که تقریبا ۱۶ درصد آنها به طور کامل واکسینه شده‌اند. برای رسیدن به ایمنی جمعی این تعداد باید به ۷۰ درصد جمعیت برسد. .