کرونا و زیان‌های کلان اقتصادی ناشی از تداوم دورکاری | DW | 16.10.2020

25/07/1399 06:00 ب.ظ

کرونا تاثیرات وسیعی بر نوع زندگی و کار مردم در کشورهای مختلف داشته است. از آن جمله می‌توان به پدیده دورکاری اشاره کرد. دورکاری و کار از منزل می‌تواند بسیاری از شاخه‌های اقتصادی را فلج کرده و حتی به ورشکستگی بکشاند.

کرونا تاثیرات وسیعی بر نوع زندگی و کار مردم در کشورهای مختلف داشته است. از آن جمله می‌توان به پدیده دورکاری اشاره کرد. دورکاری و کار از منزل می‌تواند بسیاری از شاخه‌های اقتصادی را فلج کرده و حتی به ورشکستگی بکشاند. نتایج مثبت تجربه دورکاری باعث آن شده است که بسیاری از مسئولان و روسای شرکت‌ها به فکر تداوم آن حتی پس از فائق آمدن بر بحران کرونا بیافتند.

دانیل اردزیک، کارشناس پژوهش‌های ناظر بر اقتصاد دیجیتال در مرکز مطالعات اقتصادی اروپا پس از تماس با صاحبان و مسئولان ۱۸۰۰ شرکت به این نتیجه رسیده است که بسیاری از شرکت‌ها به علت تاثیرات صرفه‌جویانه دورکاری، خواستار ادامه این شیوه کار در آینده هستند.اما گسترش پدیده دورکاری در عین حال به معنای کاهش تردد در مراکز شهرها است. بنا بر تحلیل شرکت بیمه اعتباری"آلت‌رادیوس" شمار ورشکستگی شرکت‌ها در سایه دورکاری افزایش خواهد یافت.

بنا بر اظهارات میشائیل کارن‌برگ، یکی از مدیران شرکت بیمه اعتباری"آلت‌رادیوس"، دورکاری گرچه باعث کاهش جدی کارآیی شرکت‌ها نمی‌شود، اما می‌تواند در اثر جابه‌جایی در محل کار، به بسیاری از حرفه‌ها و مشاغل آسیب برساند.دورکاری الزام تامین محل کار برای همه شاغلان یک شرکت را از بین می‌برد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال حاضر اقدام به بررسی امکان عدم تمدید قرارداد اجاره ساختمان‌های خود در شهرهای بزرگ نموده‌اند.بدیهی است که چنین امری می‌تواند از هزینه‌های شرکت‌ها بکاهد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه از مرز 298 هزار نفر گذشت

شمال مبتلایان به کرونا در افغانستان از 40 هزار نفر فراتر رفت

تداوم شیوع کرونا درآمریکای لاتین؛ ابتلای بیش از 58 هزار نفر طی شبانه‌روز گذشته

شکایت از نحوه مدیریت کرونا؛ پلیس فرانسه منزل نخست وزیر سابق را تفتیش کردماموران پلیس منزل و دفتر کار اولیویه وران، وزیر کنونی بهداشت فرانسه را نیز همزمان با بحرانی شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در این کشور تفتیش کردند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از آزادی دو شهروند آمریکایی از اسارت حوثی‌های یمن استقبال کردمشاور امنیت ملی کاخ سفید از آزادی دو شهروند آمریکایی از اسارت حوثی‌های یمن استقبال کرد آقای اوبراین چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده از آزادی امروز ساندرا لولی و میکائیل گیدادا، دو شهروند آمریکایی، از اسارت حوثی‌ها در یمن استقبال می‌کند.» تسلیحات آمریکایی کودکان یمن را قتل عام می کند! يمن

از «حق بهره‌مندی از خدمات حقوقی» تا «منع بازداشت غیرقانونی و خودسرانه»سند امنیت قضایی از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد از «حق بهره‌مندی از خدمات حقوقی» تا «منع بازداشت غیرقانونی و خودسرانه» 😂😂 واکسن آنفولانزا چی شد؟؟؟ جر خوردیم از خنده 😂😂😂🤣

در سایه همه‌گیری کرونا، ماه‌‌هاست که میلیون‌ها نفر در آلمان و دیگر کشورهای صنعتی به جای حضور در محل کار، وظایف خود را از محل خانه‌های خود و از طریق دورکاری انجام می‌دهند.

نتایج مثبت تجربه دورکاری باعث آن شده است که بسیاری از مسئولان و روسای شرکت‌ها به فکر تداوم آن حتی پس از فائق آمدن بر بحران کرونا بیافتند.

دانیل اردزیک، کارشناس پژوهش‌های ناظر بر اقتصاد دیجیتال در مرکز مطالعات اقتصادی اروپا پس از تماس با صاحبان و مسئولان ۱۸۰۰ شرکت به این نتیجه رسیده است که بسیاری از شرکت‌ها به علت تاثیرات صرفه‌جویانه دورکاری، خواستار ادامه این شیوه کار در آینده هستند.اما گسترش پدیده دورکاری در عین حال به معنای کاهش تردد در مراکز شهرها است. بنا بر تحلیل شرکت بیمه اعتباری"آلت‌رادیوس" شمار ورشکستگی شرکت‌ها در سایه دورکاری افزایش خواهد یافت.

بنا بر اظهارات میشائیل کارن‌برگ، یکی از مدیران شرکت بیمه اعتباری"آلت‌رادیوس"، دورکاری گرچه باعث کاهش جدی کارآیی شرکت‌ها نمی‌شود، اما می‌تواند در اثر جابه‌جایی در محل کار، به بسیاری از حرفه‌ها و مشاغل آسیب برساند.دورکاری الزام تامین محل کار برای همه شاغلان یک شرکت را از بین می‌برد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال حاضر اقدام به بررسی امکان عدم تمدید قرارداد اجاره ساختمان‌های خود در شهرهای بزرگ نموده‌اند.بدیهی است که چنین امری می‌تواند از هزینه‌های شرکت‌ها بکاهد. برخی از شرکت‌ها سالانه میلیون‌ها یورو صرف پرداخت هزینه اجاره ساختمان‌های خود می‌کنند.

اما، عدم تمدید قراردادهای اجاره در عین حال امکان کسب درآمد بسیاری از صاحبان املاک را به مخاطره می‌اندازد.دورکاری و کار از منزل می‌تواند تاثیراتی بسیار وسیع‌تر بر اقتصاد کشورها داشته باشد. درآمد بانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های خدماتی، شرکت‌های بیمه‌های اجتماعی، بیمه‌های درمانی، کلیساها، انجمن‌‌ها و بنیادها نیز می‌تواند در اثر دورکاری به شدت کاهش یابد.

ناهارخوری‌های شرکت‌ها و حتی کافه‌ها و رستوران‌ها نیز می‌توانند در اثر دورکاری به شدت از کاهش درآمد خود در اثر کاسته شدن از تردد شاغلان در شهر و محل کار آسیب ببینند.از سوی دیگر، دورکاری عملا استفاده از ابزارهای دیجیتال را شتاب بخشیده است. بر اساس تحلیل شرکت بیمه"آلت‌رادیوس" مصرف کاغذ در سایه این تحول در شیوه کار، کاهش جدی خواهد یافت.

استفاده از امکانات دیجیتال، بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه صنایع کاغذسازی و چاپ را وادار به تن دادن به ورشکستگی کرده بود. اکنون احتمال می‌رود، که ادامه چنین وضعیتی، بر شمار شرکت‌های ورشکست شده خواهد افزود.

از سوی دیگر سفرهای کاری نیز کاهش یافته است. شرکت‌ها بیشتر به کنفرانس‌های ویدیویی و تلفنی روی آورده‌اند. همین امر می‌تواند به رستوران‌ها و هتل‌هایی که از طریق تردد شاغلان کسب درآمد می‌کردند، از منظر مالی آسیب برساند.

افزون بر آن، نیاز به خرید کت‌وشلوار، کراوات و لباس‌های رسمی نیز در سایه دورکاری به شدت کاهش خواهد یافت. همین موضوع می‌تواند تاثیراتی مخرب بر صنایع نساجی و مد برجای نهد.

صنایع خودروسازی و همچنین پمپ‌بنزین‌ها نیز در اثر دورکاری بخشی از درآمدهای خود را از دست خواهند داد.این در حالی است که برخی دیگر از شاخه‌های اقتصادی و از جمله فروشگاه‌های آنلاین از جمله برندگان دورکاری به شمار می‌آیند.

شرکت‌هایی که در عرصه فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی فعالیت می‌کنند نیز در شمار برندگان دورکاری به حساب می‌آیند.

این شرکت‌ها با فروش بیشتر نوت‌بوک‌ها، تلفن‌های موبایل، دستگاه‌های تلفن، نرم‌افزارهای ارتباطی و همچنین راه‌حل‌های ناظر بر انتقال و ارسال داده‌ها، در سایه دورکاری سود‌های هنگفتی برده‌اند.