کرونا؛ ایران منتظر 'سهمیه ۵میلیارد دلاری' صندوق پول است | DW | 22.10.2021

30/07/1400 07:36:00 ب.ظ

آمار ابتلا به کرونا، مرگ و میر و بستری شدن شهروندان ایرانی، یک منحنی ناپایدار دارد و در مجموع کاهشی است. در این میان دیوان محاسبات تاکید کرده که درخواست کمک ۵میلیارد دلاری ایران از صندوق جهانی پول بی‌پاسخ مانده است.

کرونا در ایران, وام اضطراری صندوق پول

آمار ابتلا به کرونا، مرگ و میر و بستری شدن شهروندان ایرانی، یک منحنی ناپایدار دارد و در مجموع کاهشی است. در این میان دیوان محاسبات تاکید کرده که درخواست کمک ۵میلیارد دلاری ایران از صندوق جهانی پول بی‌پاسخ مانده است.

آمار ابتلا به کرونا، مرگ و میر و بستری شدن شهروندان ایرانی، یک منحنی ناپایدار دارد و در مجموع کاهشی است. در این میان دیوان محاسبات تاکید کرده که درخواست کمک ۵میلیارد دلاری ایران از صندوق جهانی پول بی‌پاسخ مانده است.

این گزارش می‌گوید، بانک جهانی بیش از ۵۵میلیون یورو تسهیلات در دوران کرونا به ایران داده که تحت عنوان وام اضطراری به صورت اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته تا به مصرف تامین اقلام و تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های تنفسی و کیت تشخیص پی‌سی‌آر برسد.به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

تعطیلات ماه محرم که با موج مسافرت شهروندان در ایران همراه بود، از دلایل افزایش ابتلا به ویروس عنوان شده‌اند.کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر"قدرت سرایت ۹۷ درصد"واکسیناسیون کرونا در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه چون ترکیه به کندی پیش می‌رود. تا روز یکشنبه ۱۳ تیر (سوم ژوئیه) حدود یک میلیون و ۹۸۹ هزار نفر در ایران دوزهای اول و دوم و ۴ میلیون و ۴۶۴ هزار نفر دوز اول را دریافت کردند. در ترکیه اما ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دوز اول و ۱۵ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

وزارت بهداشت ایران: حضور محرم و کادر پزشکی هم‌جنس در سونوگرافی زنان الزامی است🔺وزارت بهداشت ایران: حضور محرم و کادر پزشکی هم‌جنس در سونوگرافی زنان الزامی است ▪️قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حضور الزامی این افراد در حین معاینه را «حق اختیار بیمار بر اساس موازین شرعی» توصیف کرد. اینکه من بعنوان یک انسان معمولی بعنوان یک ایرانی ، می گویم ریدم_تو_اسلام علتش کینه جویی نیست. ما تحقیر شده ایم با این دین بدوی و غیر انسانی تحقیرمان کرده اند . کیر خر هم با خودمون ببریم یا حضورمون کافیست؟

سخنگوی کاخ سفید: حضور آمریکا در برجام در جهت منافع ملی کشور است🔺 خانم ساکی با اشاره به توانایی نظارت و رصد برنامه هسته‌ای ایران که تحت برجام به عنوان یک قانون وجود داشت و آمریکا بخشی از آن بود، گفت که فقدان این توانایی «در جهت منافع ملی ما نیست.» ⬇ بیشتر بخوانید: قطعأ ساکی فاقد شعور سیاسیه . دولت بایدن دستور داره که جلو اسراییل بایسته

تعطیلی دفتر نمایندگی ناتو در مسکو؛ استولتنبرگ: گفتگو با روسیه حتی در شرایط تنش‌آمیز مهم استدبیرکل ناتو، می‌گوید با وجود تعلیق ماموریت چند دیپلمات روس در این سازمان، گفتگوی ناتو با روسیه از اهمیت برخوردار است جزئیات بیشتر🔽 کثیف تر و پست فطرت تر از روسها فقط آخوندها هستند و هر روس یه جاسوس بالقوه است همه باید از اروپا اخراج شوند چون کارشون فقط ترور و جاسوسی است

وزیر اسرائیلی: دریگیری با ایران قریب الوقوع استوزیر اقتصاد اسرائیل مدعی شد که دریگیری با ایران قریب الوقوع است. - خبرگزاری آناتولی اسرائیل در حال کندن قبر خود ست!

وزیر اسرائیلی: رویارویی با ایران «قریب الوقوع» استآویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل گفت، رویارویی با ایران «قریب الوقوع» است و تنها مسئله زمان است.به گزارش روزنامه اسرائیلی «تایمز اسرائیل» لیبرمن بازم شکر خوری زیادی وسرسره بعضیا اگر اسراییل با دست خود قصد کندن گورش را دارد،بسم الله پوووف...

لیبرمن: برخورد نظامی اسرائیل و ایران اجتناب‌ناپذیر است | DW | 22.10.2021به گفته وزیر دارایی اسرائیل 'هیچگونه توافق دیپلماتیک برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کند'. او مقابله نظامی اسرائیل با جمهوری اسلامی را برای جلوگیری از گسترش برنامه هسته‌ای ایران اجتناب‌ناپذیر دانست. باید گفت . مگه تا به امروز مقابله نظامی نکردین. زمانی که در سازمان ملل فریاد می زدید ایران را تحریم کنید فکر بعد هم می کردید.

۱۶۵ نفر دیگر در ایران طی یک شبانه‌روز بر اثر کرونا جان باخته‌اند.قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حضور الزامی این افراد در حین معاینه را «حق اختیار بیمار بر اساس موازین شرعی» توصیف کرد.وی تاکید کرد: «به همین دلیل ما مشتاق بازگشت به میز مذاکره هستیم.Aa ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، می‌گوید با وجود تعلیق ماموریت چند دیپلمات روس در این سازمان، گفتگوی ناتو با روسیه از اهمیت برخوردار است.

در همین فاصله نام ۱۱هزار ۶۴ نفر به عنوان بیمار جدید ثبت شده است. وزارت بهداشت می‌گوید ۴۴۲۲ نفر از مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و مجموع درگذشتگان ۱۲۴هزار و ۹۲۸نفر است. پیش از آن ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته بود که نشان می‌داد در یک بیمارستان دولتی در کرج، پزشک مرد در حال سونوگرافی بیمار است و یک دستیار زن نیز در آن جا حضور دارد.  ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. دولت ابراهیم رئیسی گفته است در حال بررسی مذاکرات دولت قبل است و پس از پایان بررسی‌ها به وین باز‌می‌گردد. روز جمعه ۳۰ مهر، روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز گذشته یک میلیون و ۲۳ هزار و ۹۱۵ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌های ایران با عنوان «انطباق جنسیتی»، فراتر از حوزه زنان و زایمان، در اواخر دهه هشتاد در مجلس مطرح شد تا در محیط‌های درمانی تفکیک جنسیتی رعایت شود، اما در عمل کمبود نیرو مانع از اجرای آن شد. هم‌زمان، گزارشی از دیوان محاسبات در باره تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ منتشر شده که یادآوری می‌کند صندوق بین‌المللی پول، درخواست کمک پنج میلیارد دلاری جمهوری اسلامی برای مقابله با کرونا را نادیده گرفته است. سفر آستین به مقر ناتو و سه کشور حوزه دریای سیاه؛ تلاش واشنگتن برای مقابله با روسیه مسکو تمام اتهامات را رد کرده و آن‌را بی‌اساس خوانده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این گزارش می‌گوید، بانک جهانی بیش از ۵۵میلیون یورو تسهیلات در دوران کرونا به ایران داده که تحت عنوان وام اضطراری به صورت اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته تا به مصرف تامین اقلام و تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های تنفسی و کیت تشخیص پی‌سی‌آر برسد. مطالب مرتبط. از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود.  تا پایان شهریور ۱۴۰۰ و طبق اعلام دیوان محاسبات، ۴۲میلیون و ۵۵۱هزار و ۸۶۹دلار از منابع بانک جهانی مصروف تجهیزات نامبرده شده است. خبرگزاری ایسنا با اتکاء به"سهمیه قانونی" پنج میلیارد دلاری ایران در صندوق بین‌المللی پول در مبارزه با همه‌گیری نوشته‌است: ‌«انتظار می‌رود صندوق بدون تبعیض و نفوذ یا فشارهای وارده هرچه سریع‌تر درخواست قانونی ایران را پاسخ دهد.» درخواست ایران از صندوق پول در مارس ۲۰۲۰ ارائه شد و جنجالی دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن آفرید. آن زمان، خانم کریستالینا گئورگیوا، رییس صندوق اعلام کرد که یک بسته وام اضطراری ۵۰میلیارد دلاری به کشورهایی اختصاص می‌یابد که بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند. روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرده و ناتو این اقدام مسکو را به رسمیت نمی‌شناسد.

۸۰ کشور عضو صندوق از جمله ایران خواهان استفاده از این وام شدند و بانک مرکزی ایران رسما این درخواست را داد. اما مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا با این درخواست مخالفت کرد و گفت"کرونا بهانه تهران برای دستیابی به پول است." مورگان اورتگاس، سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا نیز در توضیح این مخالفت گفت: کمک مالی به دولت ایران به دست مردم نمی‌رسد بلکه پول‌ها صرف کمک به گروه‌های نیابتی در خاورمیانه خواهند شد.» به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در حال حاضر روندی نوسانی دارد. مقامات درمانی و بهداشتی در سخنانی متنافض گاه از کاهشی شدن روند ابتلا حرف می‌زنند و گاه نسبت به موج ششم همه‌گیری هشدار می‌دهند.

  بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در تازه‌ترین موضع‌گیری گفته است که واردات واکسن تا اواسط آبان ادامه می‌یابد و به مجموعا ۱۸۰ میلیون دوز می‌رسد. میزان واکسن‌های تزریق شده در ایران از ۷۵میلیون دوز عبور کرده است. اما مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و رییس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، ضمن اذعان به توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا در ایران، یادآوری کرده که نسبت افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، در حدی نیست که بتوان از ایجاد ایمنی و مصونیت قابل ملاحظه حرف زد. تعطیلات ماه محرم که با موج مسافرت شهروندان در ایران همراه بود، از دلایل افزایش ابتلا به ویروس عنوان شده‌اند. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر موج پنجم گونه دلتای ویروس کرونا شهرهای ایران را وارد موج پنجم کرده است.

در حال حاضر ۹۲ شهر در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند. طبق آمار رسمی بیش از ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و ۸۴ هزار و ۹۴۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر باز هم اعمال محدودیت ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه ۱۲ تیر ساعات رفت و آمد در شهرهای قرمز را محدود کرد و فعالیت مراکز فرهنگی، ورزشی و سه گروه از مشاغل را برای دو هفته غیرمجاز خواند. در همین مدت ۷۰درصد کارکنان ادارات باید دورکاری کنند. این سقف دورکاری برای مشاغل ضروری ۵۰ درصد خواهد بود.

کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر "قدرت سرایت ۹۷ درصد" مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در ایران گفت: «با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است». او افزود: «دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.» خانم محرز میزان سرایت ویروس دلتای هندی را ۹۷ درصد اعلام کرد. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر کندی واکسیناسیون واکسیناسیون کرونا در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه چون ترکیه به کندی پیش می‌رود. تا روز یکشنبه ۱۳ تیر (سوم ژوئیه) حدود یک میلیون و ۹۸۹ هزار نفر در ایران دوزهای اول و دوم و ۴ میلیون و ۴۶۴ هزار نفر دوز اول را دریافت کردند.

در ترکیه اما ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دوز اول و ۱۵ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده‌اند. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر "واکسن خارجی هم ایرادی ندارد" یکی از دلایل اصلی کندی واکسیناسیون در ایران ممنوعیت ورود واکسن‌های معتبر جهان به ایران است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قبلا در اوج شیوع پاندمی کرونا استفاده از واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده بود. بعدتر اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. خامنه‌ای اما اخیرا پس از دریافت واکسن گفت که"واکسن خارجی هم ایرادی ندارد".

کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن کووبرکت در ماه‌های گذشته بصورت مرتب با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و دیگر مقامات ریز و درشت از انواع و اقسام واکسن‌های ساخت ایران رونمایی شد. این واکسن در شرکت"شفا فارمد" وابسته به گروه دارویی برکت"ستاد اجرایی فرمان امام"، که تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی است، تولید شده است. این واکسن در حالی مجوز گرفت که هنوز نتایج آزمایش‌های بالینی [آزمایش روی انسان] آن منتشر نشده بود. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر برکت"کوو برکت" و"پفیوزان تاریخ" بر اساس اسناد منتشره شرکت"شفا فارمد"، زیرمجموعه‌ گروه دارویی برکت برای هر دوز ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند که با نرخ فعلی ارز بیش از هشت دلار می‌شود در حالی که قیمت بعضی از واکسن‌های خارجی کمتر است. کیانوش جهانپور، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت در مورد منتقدان قیمت واکسن از واژه"پفیوزان تاریخ" استفاده کرده است.

کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن نورا واکسن ضد کرونای"نورا" ساخت دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور وزیر بهداشت و فرمانده کل سپاه رونمایی شد. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن کووپارس واکسن کرونای رازی کووپارس، توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی ساخته می‌شود. مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی این واکسن با حضور وزیر بهداشت، وزیر جهاد کشاورزی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از اعضای علمی مؤسسه سرم و واکسن‌‌سازی در وزارت بهداشت برگزار شد. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی واکسن دیگری که از آن رونمایی شد، فخراواک"فخری‌زاده" محصول شرکت"میلاد دارو نور" بود. این شرکت زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است.

از واکسن"سوبرانا" که گفته شد تولید مشترک انستیتو پاستور با کشور کوبا است نیز در هفته‌های اخیر رونمایی شد. از دیگر واکسن‌ها، واکسن سیناژن بود که گفته شد به طور مشترک با کشور استرالیا تولید خواهد شد. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن اسپوتنیک ایرانی شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۰، واکسن کرونای اسپوتنیک وی تولید مشترک ایران و روسیه، با حضور وزیر بهداشت در شرکت اکتوور شهرک صنعتی بهارستان البرز رونمایی شد. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر چهار واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند عملا چهار نوع واکسن کووید-۱۹ آسترازنکا، اسپوتنیک وی، بهارات و واکسن چینی سینوفارم به کشور وارد شده‌اند تا بر اساس اولویت‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون به افراد دارای اولویت تزریق ‌شوند و هیچ خبری از واکسن‌های رونمایی شده نیست. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر هرج و مرج در واکسیناسیون تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد افراد مسن در مقابل مراکز واکسیناسیون جمع شده‌اند و ساعت‌ها منتظر مانده‌اند و حتی در بعضی مراکز سالمندان از شب قبل صف کشیده‌اند.

شمار زیادی دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند اما در موعد مقرر که سه ماه است نتوانسته‌اند دوز دوم را تزریق کنند. کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر رونمایی از چندین واکسن داخلی و مشکل کمبود واکسن واردات یک میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر نیز، گرچه روند واکسیناسیون را کمی سرعت داده اما مشکل کمبود واکسن را حل نکرده است. این درحالی است که در ماه‌های اخیر از شش واکسن تولید داخل رونمایی شده است. از سوی دیگر مسئولین قول داده‌اند: «میزان تولید"کووبرکت" در مرداد ماه به سه تا پنج میلیون دوز، در شهریور به ۷ تا ۱۰میلیون و از مهر ماه به ۳۰ میلیون دوز در ماه می‌رسد.» کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر سفر به ارمنستان برای واکسن حالا گزارش‌ها و تصاویری از سفر ایرانیان به ارمنستان برای تزریق واکسن منتشر می‌شوند.

مردم با اطلاع از واکسیناسیون رایگان در این کشور، بلیت پرواز‌ها و اتوبوس‌های ایروان را تا چند هفته آینده خریداری کرده‌اند. نویسنده: محمود صالحی .