کرونا برای ۱۰ ابرمیلیاردر جهان مانند معدن طلا بوده است | DW | 17.01.2022

27/10/1400 02:59 ب.ظ

ثروت۱۰ تن از پولدارترین میلیاردهای جهان در پاندمی کرونا دوبرابر شده است. هم‌زمان اقشار کم‌درآمد به شدت فقیرتر شده و بر شمار آنها افزوده شده است. آکسفام این روند را محکوم کرده و خواهان اقدامات قاطع علیه آن شده است.

ثروت۱۰ تن از پولدارترین میلیاردهای جهان در پاندمی کرونا دوبرابر شده است. هم‌زمان اقشار کم‌درآمد به شدت فقیرتر شده و بر شمار آنها افزوده شده است. آکسفام این روند را محکوم کرده و خواهان اقدامات قاطع علیه آن شده است. به موازات این روند ثروت ۱۰ تن از بزرگ‌ترین میلیاردرهای جهان (همه مرد) بین مارس ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱ تقریبا دو برابر شده و به ۱،۵ تریلیون دلار رسیده است.

ثروتی که این گروه از میلیاردرها در این فاصله اندوخته‌اند، بیش از تمام درآمدی بوده که در ۱۴ سال اخیر به دست آورده‌اند.مانوئل اشمیت، کارشناس نابرابری اجتماعی در آکسفام آلمان می‌گوید:"کرونا برای میلیاردرها مانند یک معدن طلا عمل کرده است. دولت‌ها میلیاردها دلار را به اقتصاد تزریق کرده‌اند، اما بخش عمده این پول به جیب افرادی رفته که بیشترین سودها را از افزایش قیمت سهام برده‌اند».

او می‌افزاید این ثروت با چنان سرعت بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است که برخی از آنها به فضا سفر می‌کنند و هم‌زمان با آن فقر در جهان به سرعت رشد می‌کند. رشد ثروت ۱۰میلیاردر آلمان برابر کل دارایی ۴۰ درصد جمعیت فقیر این کشور

روند تمرکز ثروت در دست میلیاردها در آلمان نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته است. ۱۰ ثروتمند اول آلمان توانسته‌اند دارایی‌های خود را در این دوره از حدود ۱۲۵ میلیارد یورو به حدود ۲۲۳ میلیارد یورو افزایش دهند. headtopics.com

این افزایش تقریبا برابر است با کل دارایی ۴۰ درصد از فقیرترین اقشار این کشور که جمعیتی ۳۳ میلیونی را تشکیل می‌دهند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

«۴۰ درصد» از موارد ابتلا به کرونا در ایران اُمیکرون استدر پی اعلام خبر جان باختن دست کم ۳ نفر در ایران بر اثر ابتلا به امیکرون، یک عضو ستاد مقابله با کرونا می‌گوید که سیگنال‌هایی از موج ششم در کشور دریافت شده است.

عباس‌زاده: همه چیز برای رسیدن به توافق خوب آماده است/دست مذاکره‌کنندگان پُر استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شرایط برای رسیدن به یک توافق خوب آماده است، گفت: ما زیر بار توافق بد نمی‌رویم، علائم هم نشان می‌دهد که طرف مقابل از هدف تحمیل توافق بد ناامید شده است و خوشبختانه در میدان جمهوری اسلامی ایران بازی می‌کند. کجا دست مذاکره کنندگان پر است؟ اگر پر بود که به اولیانوف که دیپلمات دست چندم روس است التماس نمی کردند ! مطمئنا آقايون هر توافقي بکنند، اسمش 'توافق خوب ' خواهد بود!...چون کار دست رفقا است. ديگر هرچه باشد خبري از آتش زدن قراداد و شليک موشک شعار نوشته و...هزار يک دست انداز ديگر نخواهد بود. حالا که همه چيز دست 'خودي ها' است، هر اتفاقي بيوفتد خوب است! توافق بد همان توافق ۲۵ ساله ایران چینست همان ذلت ما در برابر کرملینست و بس وگرنه تعامل با دنیا و دوستی با آن شرط زندگی امروز دنیاست

دبیر: ۷ سال است گرین کارتم باطل شده/ به یک نفر هم ویزا ندهند به آمریکا نمی‌رویمعلیرضا دبیر: *۷ سال است گرین کارتم باطل شده *دیروز سفارت آمریکا ایمیل زد به فدراسیون که چرا آقای دبیر گرین کارتت را پس دادی؟ *گفتم از کشورتان خوشم نیامد *خیالتان جمع من هیچ چیز در آنجا ندارم *به یک نفر هم ویزا ندهند به آمریکا نمی‌رویم باورمون شد😃😀 چرا ایمیل زدن به فدراسیون؟ گرین کارت تو چه ربطی به فدراسیون داره؟ آخه پفیوز یه دروغی بگو در عقل بگنجد پس گرفتی زانو زدی و پرچم پنجاه ستاره رو بوسیدی

شاخ و برگ درخت همسایه مزاحم حیات من است؛ می توانم شکایت کنم؟منظور حیاطه دیگه؟

معاون وزیر کشور: میل به ایجاد تغییرات اساسی در کشور در حال افزایش استرئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت بررسی‌های سازمان او نشان می‌دهد که در ایران شاخص میل به اعتراض و شاخص‌ها میل به مهاجرت افزایش یافته است. این هم نمیگفت، کاملا مشخص بود.

شاخ و برگ درخت همسایه مزاحم حیاط من است؛ می توانم شکایت کنم؟

همه‌گیری کرونا به شکل بی‌سابقه‌ای به نابرابری اجتماعی در سراسر جهان دامن زده است. طبق گزارش سازمان توسعه آکسفام، ۱۶۰ میلیون نفر بر جمعیت فقیر جهان افزوده شده و اقشار کم‌درآمد به شدت فقیرتر شده‌‌اند.

به موازات این روند ثروت ۱۰ تن از بزرگ‌ترین میلیاردرهای جهان (همه مرد) بین مارس ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱ تقریبا دو برابر شده و به ۱،۵ تریلیون دلار رسیده است. ثروتی که این گروه از میلیاردرها در این فاصله اندوخته‌اند، بیش از تمام درآمدی بوده که در ۱۴ سال اخیر به دست آورده‌اند.مانوئل اشمیت، کارشناس نابرابری اجتماعی در آکسفام آلمان می‌گوید:"کرونا برای میلیاردرها مانند یک معدن طلا عمل کرده است. دولت‌ها میلیاردها دلار را به اقتصاد تزریق کرده‌اند، اما بخش عمده این پول به جیب افرادی رفته که بیشترین سودها را از افزایش قیمت سهام برده‌اند».

او می‌افزاید این ثروت با چنان سرعت بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است که برخی از آنها به فضا سفر می‌کنند و هم‌زمان با آن فقر در جهان به سرعت رشد می‌کند.

رشد ثروت ۱۰میلیاردر آلمان برابر کل دارایی ۴۰ درصد جمعیت فقیر این کشور

روند تمرکز ثروت در دست میلیاردها در آلمان نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته است. ۱۰ ثروتمند اول آلمان توانسته‌اند دارایی‌های خود را در این دوره از حدود ۱۲۵ میلیارد یورو به حدود ۲۲۳ میلیارد یورو افزایش دهند.

این افزایش تقریبا برابر است با کل دارایی ۴۰ درصد از فقیرترین اقشار این کشور که جمعیتی ۳۳ میلیونی را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش آکسفام در حالی که وضع اقتصادی کشورهای ثروتمند بهبود یافته است، کشورهای فقیر، ناتوان‌تر و۲۰ درصد از فقیرترین مردم جهان بیشترین کاهش درآمد را داشته‌اند. بیش از ۱۰۰ کشور در طول بحران کرونا هزینه خدمات اجتماعی خود را کاهش داده‌اند و حداقل ۷۳ کشور با مشکل بازپرداخت وام‌های کرونا به صندوق بین المللی پول (IMF) روبرو هستند. این کشورها را سیاست ریاضت اقتصادی سخت‌تری تهدید می‌کند. زنان از این وضع بیشترین آسیب را دیده‌اند. از عده زنان شاغل جهان در دو سال اخیر ۱۳ میلیون کاسته شده است. در عین حال، کار بدون مزد زنان و دخترانی که به عنوان مثال از خانواده مراقبت می کنند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

آکسفام از دولت‌های سراسر جهان خواسته است مالیات‌های سنگین‌تری برای شرکت‌ها و ابرثروتمندان وضع کنند و درآمد حاصل از آن را هزینه تامین خدمات اجتماعی اولیه کنند.

این سازمان همچنین تاکید می‌کند اقتصاد باید به سمت خیر و منافع عمومی حرکت کند و واکسن‌ها باید به شکلی عادلانه تر در سراسر جهان توزیع شود.