کرونا در ایران؛ انتقادها از بازگشایی مدارس ادامه دارد

08/09/2020 06:24:00 ب.ظ

گاهشمار_کرونا, کرونا

یکی از مسئولان مدرسه در حال سخنرانی ست که ناگهان یک دانش‌آموز پس از چند قدم حرکت، بدون اختیار نقش بر زمین می‌شود. ویدیو این اتفاق تلخ روز دوشنبه نگرانی‌ها را در خصوص وضعیت دانش‌آموزان دو چندان کرد. گزارش گاهشمار_کرونا از pkhwshhal 👇 اخبار_ایران کرونا

«پیام طبرسی»، رییس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری»، روز سه‌شنبه ۱۸شهریور۱۳۹۹ درباره بازگشایی مدارس و حضور برخی دانش‌آموزان سر کلاس‌های درساست: «همیشه شروع اپیدمی بیماری‌های ویروسی مثل آنفولانزا، از مدارس آغاز می‌شود و در مورد کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی دیگر هم غیر از این نیست، از همین رو نباید تجمعی در مدارس شکل بگیرد تا بچه‌ها این ویروس را به سایر افراد انتقال دهند.»

طبرسی به صراحت گفته است که پیش‌بینی میزان ابتلا به ویروس کرونا پس از بازگشایی مدارس بیشتر خواهد شد. او موضوع اصلی را نه بیمار شدن کودکان، بلکه ناقل بودن آن‌ها عنوان کرد و گفت: «معلمین، والدین، خواهر و برادرها و پرستارهای کودک، همه‌ این افراد در معرض خطر هستند. حتی اگر مدارس طبق تمهیداتی باز شده باشند و پروتکل‌ها هم رعایت شوند، باز امکان خطر وجود دارد، چون در بیمارستان‌ها که پروتکل‌ها به صورت کامل رعایت می‌شود، باز هم پرستارها و پزشک‌ها به این ویروس مبتلا می‌شوند. البته کادر درمان چاره‌ای ندارد، چون شغلش همین است، اما در رابطه با بچه‌ها باید از تمهیدات دیگری استفاده کرد.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ آیا کرونا وزیر آموزش‌و‌پرورش را می‌گیرد؟

کرونا در ایران؛ وزیر سابق آموزش و پرورش: به نوه‌هایم گفتم مدرسه نروند - BBC News فارسیمرتضی حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش ایران از باز شدن مدرسه‌ها در حین شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت اگر فرزند کوچک داشت نمی‌گذاشت مدرسه برود و به فرزندانش هم توصیه کرده نگذارند نوه‌هایش مدرسه بروند. مدرسه‌ها در ایران دو روز است که باز شده‌اند اما بسیاری خانواده‌ها به درستی این تصمیم اطمینان ندارند و تصمیم‌های متناقض و ناگهانی هم معلم‌ها را سرگردان و ناراضی کرده است.

بازگشایی مدارس در ایران با وجود وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا؛ بی‌اعتنایی به هشدارها و اعتراضات مردمصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان به 22 هزار 410 نفر رسید کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان به 22 هزار 410 نفر رسید

کرونا در ایران؛ فوت 132 بیمار طی یک روز کرونا در ایران؛ فوت 132 بیمار طی یک روز

اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 18 شهریور 1399براساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

یکی از مسئولان مدرسه در حال سخنرانی برای دانش‌آموزان است که ناگهان یک دانش‌آموز پس از چند قدم حرکت، بدون اختیار نقش بر زمین می‌شود.نام کرونا این روزها به بازگشایی مدارس گره خورده است.توضیح تصویر، وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات تصمیم بازگشایی مدرسه‌ها را نادرست می‌داند مرتضی حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش ایران از باز شدن مدرسه‌ها در حین شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت اگر فرزند کوچک داشت نمی‌گذاشت مدرسه برود و به فرزندانش هم توصیه کرده نگذارند نوه‌هایش مدرسه بروند.Share via Email Print this page به رغم وجود نگرانی‌های فزاینده نسبت به اوج گرفتن دوباره همه‌گیری کرونا در ایران و در حالی که چندین استان‌ کشور در وضعیت خطرناک قرار گرفته‌اند، حکومت ایران با نادیده گرفتن تمامی اعتراضات مردم و هشدارهای کارشناسان نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار بازگشایی مدارس، ۱۵ میلیون دانش‌آموز در ایران را از روز شنبه به کلاس‌های درس بازگرداند.

ویدیو این اتفاق تلخ روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است؛ چند ثانیه ناراحت‌کننده که نگرانی‌ها را در خصوص وضعیت دانش‌آموزان دو چندان کرد. این در حالی است که وزیر آموزش‌وپرورش به مجلس احضار شده و از موضع چند هفته اخیر خود کوتاه آمده و تاکید کرده است که حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی نیست. در مقابل والدینی هستند که تصمیم گرفته‌اند آموزش فرزند خود را از درون خانه پیش ببرند. «پیام طبرسی»، رییس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری»، روز سه‌شنبه ۱۸شهریور۱۳۹۹ درباره بازگشایی مدارس و حضور برخی دانش‌آموزان سر کلاس‌های درس است : «همیشه شروع اپیدمی بیماری‌های ویروسی مثل آنفولانزا، از مدارس آغاز می‌شود و در مورد کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی دیگر هم غیر از این نیست، از همین رو نباید تجمعی در مدارس شکل بگیرد تا بچه‌ها این ویروس را به سایر افراد انتقال دهند." آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران از ۲۲ هزار نفر گذشته هر چند آمار غیررسمی بیشتر است.» طبرسی به صراحت گفته است که پیش‌بینی میزان ابتلا به ویروس کرونا پس از بازگشایی مدارس بیشتر خواهد شد. جمعی از نمایندگان مجلس هم بی‌کار ننشسته‌اند و جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش را آغاز کرده‌اند. او موضوع اصلی را نه بیمار شدن کودکان، بلکه ناقل بودن آن‌ها عنوان کرد و گفت: «معلمین، والدین، خواهر و برادرها و پرستارهای کودک، همه‌ این افراد در معرض خطر هستند.» یکی دیگر از کاربران با اشاره به این که تلویزیون دولتی ایران همزمان با اعلام وضعیت قرمز و بحرانی در شهرها خبر بازگشایی مدارس را اعلام می‌کند، به سخنان و اقدامات متناقض مقامات رژیم ایران اشاره کرد.

حتی اگر مدارس طبق تمهیداتی باز شده باشند و پروتکل‌ها هم رعایت شوند، باز امکان خطر وجود دارد، چون در بیمارستان‌ها که پروتکل‌ها به صورت کامل رعایت می‌شود، باز هم پرستارها و پزشک‌ها به این ویروس مبتلا می‌شوند. «ولی اسماعیلی»، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، روز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه در صفحه توییتر خود خبر از آغاز استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش داد: «امروز بعد از سوال از وزیر محترم آموزش‌وپرورش و اعلام وصول توسط هیئت‌رییسه برای بحث در کمیسیون تخصصی، استیضاح وزیر هم کلید خورد و برای امضا در کارتابل نمایندگان محترم قرار گرفت. منبع تصویر، Anadolu Agency توضیح تصویر، زنگ شروع مدارس در مدرسه نوجوان با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و سخنرانی مجازی حسن روحانی اما رئیس دولت ایران بشدت مخالف مجازی شدن کلاس‌ها است. البته کادر درمان چاره‌ای ندارد، چون شغلش همین است، اما در رابطه با بچه‌ها باید از تمهیدات دیگری استفاده کرد.» طبرسی همچنین گفته است که اگر نیاز باشد تا تعداد زیادی کودک بستری شوند، تخت کافی برای آن‌ها وجود ندارد.» ساعتی بعد «محسن حاجی‌میرزایی»، وزیر آموزش‌وپرورش، در آخرین اظهارات خود با کمی نرمش نسبت به روزهای گذشته، گفت از ابتدا هم آموزش حضوری نبود : «ما از ابتدا هم گفتیم اولویت ما آموزش حضوری است و آموزش حضوری را مناسب‌تر می‌دانیم، اما شنیده شد برخی مدارس غیردولتی یا دولتی الزام کرده بودند که حتما دانش‌آموزان باید حضور پیدا کنند. «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، نیز در نشست خبری روز سه شنبه – ۱۸شهریور رسما کرد : «تصمیمی که در ستاد ملی مبارزه با کرونا و دولت در خصوص بازگشایی بحث شد، این است که حضور در مدارس الزامی نیست و دولت مکلف و موظف به آموزش است. آموزش و پرورش به خانواده‌ها گفته بود که صبح شنبه تماس بگیرند و از مدرسه سوال کنند.» از جمله رخدادهای دیگری که مسئولان کشوری تاکید بر برگزاری آن دارند، دور دوم انتخابات «مجلس شورای اسلامی» است.» حاجی‌میرزایی همچنین بازگشایی مدارس را تصمیم «ستاد ملی کرونا» عنوان کرده و گفته است: «این تصمیمات مربوط به وزارت آموزش‌وپرورش نیست.

این انتخابات که قرار است روز جمعه ۲۱شهریور ماه برگزار شود، پیش از این قرار بود روز ۲۹ فروردین ماه برگزار شود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. اسفند ماه سال ۱۳۹۸ انتخابات سراسری در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برای رای به ۲۹۰ نماینده مجلس برگزار شد که در ۱۱حوزه انتخابیه وضعیت نمایندگان .» حال باید دید نتیجه این «من نبودم»ها به کجا خواهد رسید. وزارت آموزش و پرورش تاکید دارد که دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه باید پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.