کرونا؛ چگونه نیوزیلند 'سخت و سریع' با شیوع مقابله کرد؟

کرونا؛ چگونه نیوزیلند 'سخت و سریع' با شیوع مقابله کرد؟

14/07/2020 07:40:00 ق.ظ

کرونا؛ چگونه نیوزیلند 'سخت و سریع' با شیوع مقابله کرد؟

اواخر ماه ژوئن (حدود دو هفته پیش) در نیوزیلند ابتلای دو نفر به کرونا تایید شد. در آن زمان در کشورهای دیگر ابتلای روزانه به هزاران نفر می‌رسید و دو مورد، نباید اسباب نگرانی می‌شد اما ۲۴ روز بود که در نیوزیلند ابتلای جدید ثبت نشده بود. علت موارد جدید نقض مقررات قرنطینه بود و برای استعفای وزیر بهداشت کافی. ولی استراتژی موفق نیوزیلند در قبال کرونا چه بوده است؟

روش نیوزیلند"اقدام با تمام قوا از همان ابتدا" بودهشدار از سطح دو آغاز شد ولی در ۲۵ مارس به سطح چهار رسید. این باعث شد کل کشور وارد مرحله محدودیت و تعطیلی شود، از همه خواسته شد که در خانه و در"حلقه" خود بمانند و فقط خدمات ضروری ارائه می‌شد.

احکام وزیر ورزش و آقازاده‌اش برای مفسدین اقتصادی آیا مناطق تحت کنترل طالبان به پناهگاه امن مجرمان فراری خشونت علیه زنان تبدیل شده؟ - BBC News فارسی تیم کوک مدیرعامل اپل به جمع میلیادرها پیوست - BBC News فارسی

در آن زمان نیوزیلند فقط ۱۰۲ ابتلا ثبت کرده بود و هیچ کس نمرده بود. بریتانیا هم در همان زمان وارد مرحله تعطیلی و محدودیت می‌شد ولی بیش از شش هزار و پانصد ابتلا و بیش از ۳۳۰ مرگ ثبت کرده بود.بریتانیا مرزهای خود را نبست ولی اوائل ژوئن قرنطینه خانگی را برای افرادی که وارد کشور می‌شدند اجباری کرد. این محدودیت هم اوائل ژوئیه برای برخی کشورها لغو شد. دولت بریتانیا می‌گوید"بر اساس توصیه‌های علمی در زمان مناسب اقدام مناسب را انجام داده است" و زمانی که سرایت بسیار زیاد بوده، محدودیت مرزی تاثیر ناچیزی می‌گذاشته است.

پرفسور بیکر می‌گوید:"اگر کار بریتانیا را بکنید یعنی زمان طولانی صبر کنید و مرزها را طولانی باز بگذارید، تعداد زیاد می‌شود و تبدیل به یک مشکل اساسی خواهد شد که هم برای سلامت جامعه هم اقتصاد پرهزینه است. فشار اقتصادی از کشورهای دیگر کمی بیشتر بود اما نتیجه اینکه می‌توان ایزوله بود ولی زندگی آزاد و سالمی داشت".

ارتباط موثر و پذیرش عمومیپروفسور بیکر می‌گوید دولت نیوزیلند در مورد محدودیت و تعطیلی‌ها کارش را"فوق‌العاده خوب" انجام داد و بالاترین آمار روزانه در این کشور فقط ۸۹ مبتلای جدید بود:"آنها برای این اقدام‌های غیرقابل تصور با فکر و دل مردم ارتباط برقرار کردند و به آنها گفتند به خانه بروید و تقریبا شش هفته در خانه بمانید".

حق نشر عکسImage captionزندگی در نیوزیلند تقریبا به حالت عادی برگشته استفرصت بدست آمده در دوران محدودیت و تعطیلی، صرف آزمایش گسترده و ردیابی تماس شد. نیوزیلند در حال حاضر می‌تواند روزانه ده هزار تست انجام دهد و زمانی که آلودگی به ویروس تایید می‌شود، ردیابان تماس فعالیت خود را شروع می‌کنند و به تمام افرادی که با فرد آلوده تماس نزدیک داشته‌اند اطلاع می‌دهند و از آنها می‌خواهند در خانه بمانند.

سازمان بهداشت جهانی از نیوزیلند به دلیل عملکرد سریعش قدردانی کرد و آن را الگوی سایر کشورها دانست.ولی این واکنش سریع بدون انتقاد نبود. با شروع قرنطینه، وحدت سیاسی اولیه کم شد. سیمون بریجز، که در آن زمان رهبر حزب مخالف بود گفته بود این وضعیت به اقتصاد و سلامت روانی افراد لطمه می‌رند و"آسیب خانه ماندن بیشتر از وقتی خواهد بود که افراد بتوانند از خانه بیرون بروند".

پرفسور برکا می‌گوید مردم کم‌کم به آثار اقتصادی محدودیت و تعطیلی‌ها پی بردند و بسیاری ارزش این کار را زیر سوال بردند به خصوص زمانی که ابتلای جدید رو به کاهش گذاشت. با اینکه پلیس صدها نفر را به دلیل نقض قوانین قرنطینه جریمه کرد، این سیاست از حمایت مردمی بالایی برخوردار بود و نظرسنجی ها نشان می‌داد که بیش از ۸۰ درصد مردم از اقدامات دولت حمایت می‌کنند.

تعویق کنکور یک ماهه است/داوطلبان خونسرد باشند وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۲۰ میلیون نفر گذشت - BBC News فارسی ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

کرونا در ایران؛ تهران در وضعیت قرمز، مرگ ۹۷ نفر در ۲۴ ساعت

مقاله چاووش‌اوغلو در پولیتیکو در انتقاد از رویکرد اتحادیه اروپا در قبال آنکاراوزیر امور خارجه ترکیه در مقاله‌ای برای نشریه پولیتیکو از رویکرد برخی از کشورهای اتحادیه اروپا در مورد آنکارا انتقاد کرد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ ابتلای 2186 نفر دیگر طی یک روزکرونا در ایران؛ ابتلای 2186 نفر دیگر طی یک روز

دو پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوای ژاپن قرنطینه شدنددو پایگاه نظامی متعلق به ارتش آمریکا در استان اوکیناوای ژاپن به دلیل شناسایی موارد ابتلا به ویروس کرونا قرنطینه شدند. - خبرگزاری آناتولی

محکومیت دو مقام سابق شرکت نفتی اونااویل به اتهام پرداخت رشوه در عراقدادگاهی در بریتانیا دو مدیر سابق شرکت نفتی «اونااویل» موناکو را در پرونده رشوه به مقامات عراقی برای امضای قراردادهای نفتی مجرم شناخت.

کرونا طی یک روز در برزیل 1071 و در مکزیک 539 قربانی گرفتطی شبانه روز گذشته در برزیل 1071 نفر، در مکزیک 539 و در هندوستان 551 تن دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند