کرونا در بند زنان اوین؛ انتقال دو زندانی به قرنطینه | DW | 12.07.2021

12/07/2021 08:04:00 ب.ظ

سپیده کاشانی و زینب همرنگ، در بند زنان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند. خانواده‌ها نگرانند و از بی‌مبالاتی‌‌ در مراقبت از عزیزان خود شکایت دارند. آنها می‌پرسند زندانی که با دنیای خارج تماسی ندارد چرا باید به ویروس آلوده شود؟

ناهید تقوی, عالیه مطلب‌زاده

سپیده کاشانی و زینب همرنگ، در بند زنان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند. خانواده‌ها نگرانند و از بی‌مبالاتی‌‌ در مراقبت از عزیزان خود شکایت دارند. آنها می‌پرسند زندانی که با دنیای خارج تماسی ندارد چرا باید به ویروس آلوده شود؟

سپیده کاشانی و زینب همرنگ، در بند زنان اوین به کرونا مبتلا شده‌اند. خانواده‌ها نگرانند و از بی‌مبالاتی‌‌ در مراقبت از عزیزان خود شکایت دارند. آنها می‌پرسند زندانی که با دنیای خارج تماسی ندارد چرا باید به ویروس آلوده شود؟

خانواده‌های زندانیان سیاسی محبوس در اوین در ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی پی برده‌اند که تست کرونای سپیده کاشانی و زینب همرنگ مثبت شده و این دو به قرنطینه منتقل شده‌اند. زینب همرنگ معلم بازنشسته به اتهام"تبلیغ علیه نظام" پنج سال حکم گرفته و سپیده کاشانی، کارشناس موسسه حیات وحش پارسیان نیز از متهمان پرونده زیست محیطی است که شش سال حکم تعزیری خود را سپری می‌کند.

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی به دویچه وله می‌گوید: «اولین بار طی ماه‌های گذشته بود که مادرم را در تماس تلفنی این قدر ناراحت و عصبی دیدم. بیست و پنج شش نفر در یک محیط تنگ نگاهداری می‌شوند که آشپزخانه و حمام و دستشویی مشترک دارد و همه مدام با یکدیگر تماس دارند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

حامی_کاربران_کریپتولند support_cryptoland_users

موج کرونا در ایران؛ ظرفیت بیمارستان‌های بندرعباس و «آی سی یو» در تهران پر شدمعاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران می‌گوید گونه دلتای ویروس کرونا اکنون به گونه غالب در پایتخت ایران تبدیل شده است. آمریکا همه چیمون رو تحریم کرده خب وضعمون بهتر از این نمیشه دیگه،تحریم کردن رو هم افتخار میدونن

اسرائيل تزریق دُز سوم واکسن کرونا به افراد مبتلا به بیماری‌های خاص را آغاز کرداسرائيل از روز دوشنبه به کسانی که بیماری‌هایی چون مشکلاتی قلبی، کلیوی و یا سرطان داشته‌اند، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق می‌کند. خیلی ازتون دلخورم....چرا غره رو نگرفتین؟

شاخص ابتلا به کرونا در آلمان کمی بالا رفت | آلمان | DW | 12.07.2021در روز دوشنبه ۱۲ ژوئیه میزان ابتلا به ویروس سارس−کوو۲ در آلمان به ۶/۴ رسید که دو دهم درصد بیشتر از روز قبل است. از این پس میزان بستری شدن در بیمارستان نیز به عنوان یکی از فاکتورهای اعلام وضعیت پاندمی در نظر گرفته می‌شود. میزان فوت و بستری شدن افراد ملاک است و نه ابتلا. شخصی که واکسن نزده مریض میشه و یا زنده میمونه و یا میمیره. تعداد مرده ها و تعداد بستریها مهمه و باقی کشک.

ورود بیش از 307 هزار گردشگر از روسیه به آنتالیا در دو هفته اخیربا لغو محدودیت‌های مسافرتی طی دوهفته اخیر 307 هزار 411 گردشگر روسیه طی 1095 پرواز وارد آنتالیا شدند. - خبرگزاری آناتولی

بیش از 17 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران ثبت شدبراساس اعلام وزارت بهداشت ایران طی شبانه‌روز گذشته 17 هزار و 664 مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و 165 بیمار نیز جان باخته‌اند. - خبرگزاری آناتولی

آمار واکسیناسیون هفتگی کرونا در ترکیه از 5.1 میلیون دوز گذشتوزارت بهداشت ترکیه از تزریق مجموعا 57 میلیون و 752 هزار و 492 دوز واکسن کرونا در سراسر کشور خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

ده‌ها شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند و شرایط پرخطر تهران به گونه‌ای است که خروج از آن ممنوع و مستلزم جریمه‌ای یک میلیون تومانی است.Aa معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران روز دوشنبه گفت که روزانه ۱۵۰۰ نفر به دلیل ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در پایتخت ایران بستری می شوند و ظرفیت بخش های مراقبت ویژه بیمارستان های این شهر نیز پر شده است.Aa وزارت بهداشت اسرائيل می‌گوید از روز دوشنبه سومین دُز تزریق واکسن کرونا را برای بیماران نیازمند تزریق می‌کند.شاخص ابتلا به ویروس سارس−کوو۲ در عرض هفت روز به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در آلمان بار دیگر افزایش داشته است.

تنها مشاغل کاملا ضروری اجازه فعالیت دارند و سایر صنوف تعطیل‌اند. اما آیا این مقررات و سختگیری‌ها شامل زندان‌ها هم می‌شود و آیا زندانیان محبوس زیر سقف بند، به اندازه لازم یا کافی تحت مراقبت‌های پیشگیرانه قرار دارند؟ خانواده‌های زندانیان سیاسی محبوس در اوین در ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی پی برده‌اند که تست کرونای سپیده کاشانی و زینب همرنگ مثبت شده و این دو به قرنطینه منتقل شده‌اند. وی اظهار داشت: «ویروس در گردش در تهران عمدتا ویروس کرونای دلتا یا همان واریانت هندی است. زینب همرنگ معلم بازنشسته به اتهام"تبلیغ علیه نظام" پنج سال حکم گرفته و سپیده کاشانی، کارشناس موسسه حیات وحش پارسیان نیز از متهمان پرونده زیست محیطی است که شش سال حکم تعزیری خود را سپری می‌کند.» واکسن‌های این دور هم از نوع فایزر، بیون‌تک خواهد بود. مریم کلارن، دختر ناهید تقوی به دویچه وله می‌گوید: «اولین بار طی ماه‌های گذشته بود که مادرم را در تماس تلفنی این قدر ناراحت و عصبی دیدم.» نادر توکلی افزود: «در حال حاضر میزان بستری‌ های ناشی از ابتلا به کرونا در استان تهران بالا رفته و به طور کلی اکنون در کل استان تهران نزدیک [به] ۶۷۰۰ بیمار بستری هستند. بیست و پنج شش نفر در یک محیط تنگ نگاهداری می‌شوند که آشپزخانه و حمام و دستشویی مشترک دارد و همه مدام با یکدیگر تماس دارند. میزان بستری شدن در بیمارستان و درمان در کلینیک بیماران کرونایی، از این پس یکی دیگر از شاخص‌ها برای اعلام وضعیت پاندمی در آلمان خواهد بود.

» ناهید تقوی مریم کلارن می‌گوید مادر ۶۶ ساله‌اش در سنی است که اگر به کرونا مبتلا شود خطرات جدی تهدیدش می‌کند: «اول که حال زندانی‌ها بد شده و به بهداری رفته‌اند، دکتر به آنها گفته که چیزی نیست سرما خورده‌اید.» به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در مورد ظرفیت بخش های مراقبت ویژه (آی سی یو) در پایتخت نیز گفت: «طبق آخرین آمارها در روز گذشته حدود ۸۶۰۰ بیمار سرپایی و ۱۳۰۰ بیمار بستری جدید داشته‌ ایم که در حال حاضر ۶۷۰۰ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان تهران داریم. این در حالیست که پس از گسترش واکسیناسیون در اسرائيل، تعداد موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در ماه گذشته آنقدر کاهش پیدا کرد که حتی در روزهایی یک رقمی شد. وقتی تب کرده‌اند و تازه تست گرفته‌اند و فهمیده‌اند که کرونا دارند. این دو را به قرنطینه برده‌اند اما بقیه چه؟ همه در کنار هم بود‌اند چرا نباید از بقیه هم تست بگیرند و نسبت به آنها حساس باشند؟» صدرا عبداللهی، همسر عالیه مطلب‌زاده نیز با تاکید بر نگرانی عمیق خانواده‌ها و بستگان زندانیان به دویچه وله گفت: «دیروز در ملاقات با همسرم متوجه شدم که زینب همرنگ، دچار کرونا شده و  باقی هم‌بندی‌ها نگران شده بودند چون همگی در کنار هم زندگی می‌کنند.» این مقام ستاد مقابله با کرونا در استان تهران همچنین از آمادگی بیمارستان ها در پایتخت برای افزایش ظرفیت پذیرش بیماران سخن گفت. امروز هم که تماس تلفنی داشتم گفتند تست نفر دوم یعنی خانم سپیده کاشانی هم مثبت شده است. مشکل اینجاست که اصولا از کسی در زندان تست نمی‌گیرند بلکه فقط وقتی علائم جدی دیده شود، تست می‌گیرند که خطرناک است.» ساکنان تهران طی روزهای گذشته با قطع چند ساعته جریان برق در طول شبانه روز روبرو بوده اند.

» عالیه مطلب‌زاده همسر عالیه مطلب‌زاده اضافه می‌کند که زندانی‌ها در محیط بسته هستند و با هیچکس تماس ندارند و منطقا از طریق تماس با کارکنان زندان یا در رفت و آمد به دادگاه و بازجویی و درمانگاه مبتلا می‌شوند. او می‌گوید: «در شرایطی که توجه لازم برای پیشگیری از ابتلای عزیزان ما وجود ندارد، حداقل به آنها مرخصی بدهند تا خانواده‌هایشان رسیدگی‌ها و مراقبت‌های لازم را بر عهده بگیرند. فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان روحانی: گونه هندی ویروس کرونا وارد عمق کشور شده، نبود تخت در بیمارستان‌ها شایعه است موج جدید کرونا در ایران؛ افزایش موارد شناسایی و مرگ و میر روزانه از سوی دیگر وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۸۲ نفر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته جان خود را از دست دادند.» دختر ناهید تقوی نیز می‌گوید خانواده‌های نگران سه خواست مهم دارند: «اول آن که از همگی تست بگیرند. دوم آن که کارکنان و پرسنل داخل زندان مسائل بهداشتی را رعایت کنند، ماسک بزنند و محیط را ضد عفونی کنند. بنا به همین گزارش از این تعداد دو هزار و ۲۸۷ نفر در بیمارستان ها بستری شده اند. سوم آن که به کسانی که بالای شصت سال سن دارند، مرخصی بدهند تا خودشان مراقبت‌ها و رسیدگی‌ لازم را انجام دهند.

» همسر عالیه مطلب‌زاده یادآور می‌شود که زندانی‌ها در حصار هستند و تاکید می‌کند که مسئولیت جان و حفظ سلامتی آنها با قوه قضاییه و مدیریت زندان‌هاست. شرایط بحرانی در هرمزگان و سیستان و بلوچستان موج جدید همه گیری کرونا علاوه بر تهران در تعدادی از استان های محروم ایران از جمله هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز شرایطی بحرانی رقم زده است. عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان در حال سپری کردن محکومیت دو ساله خود در زندان اوین است. او تحت عناوینی چون"راه اندازی و شرکت درکارگاه‌های توانمندسازی زنان" به"تبلیغ علیه نظام و تبانی علیه امنیت ملی" متهم شده است. وی افزود: «اگر تعداد موارد ابتلا و بستری به همین شکل ادامه یابد قطعاً با کمبود تخت، دارو و نیروی انسانی مواجه خواهیم شد. ناهید تقوی، آرشیتکت دوتابعیتی ایرانی – آلمانی از ده ماه قبل در سفر به تهران بازداشت شده و هنوز به دادگاه نرفته است. او نیز بدون هیچ توضیح و ارائه هیچ مصداقی به"تبلیغ علیه نظام" متهم شده است. وی گفت که پزشکان در برخی بیمارستان های مرجع محبور شده اند تا بیماران را در راهروها بستری کنند.

از همان آغاز پاندمی، شیوع کرونا در زندان‌ها موجب نگرانی افراد در بند و خانواده‌هایشان بود. سه ماه قبل نیز زندانیان مرد در بند هشت زندان اوین در بیانیه‌ای نسبت به فراگیری ویروس در بندها و  مسئولیت قوه قضاییه در این زمینه هشدار داده بودند. دادستان سیستان و بلوچستان روز یکشنبه گفته بود که سردخانه های این استان از جنازه بیمارانی که بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» جان باخته اند پر شده است. بکتاش آبتین، عضو در بند کانون نویسندگان ایران، از جمله زندانیانی بود که به کرونا مبتلا شد. در همین زمینه: . به گفته وی روند افزایش شمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا مسئولان بهداشتی را مجبور کرده است که به استفاده از ظرفیت بیمارستان سوانح و سوختگی روی بیاورند.