ویروس کرونا, تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران, جامعه اصناف و بازار

ویروس کرونا, تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران

کرونا در ایران؛ دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل در معرض خطر | DW | 16.03.2020

شیوع بیشتر کرونا در آستانه ایام نوروز بسیاری از شغل‌ها و صنف‌ها را به مخاطره انداخته است. معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران گفت بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل در ایران تحت تأثیر منفی کرونا قرار گرفته است.

16/03/2020 11:42:00 ب.ظ

شیوع بیشتر کرونا در آستانه ایام نوروز بسیاری از شغل‌ها و صنف‌ها را به مخاطره انداخته است. معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران گفت بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل در ایران تحت تأثیر منفی کرونا قرار گرفته است.

شیوع بیشتر کرونا در آستانه ایام نوروز بسیاری از شغل‌ها و صنف‌ها را به مخاطره انداخته است. معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران گفت بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل در ایران تحت تأثیر منفی کرونا قرار گرفته است.

به قول این مقام ایرانی صنف‌هایی چون رستوران‌ها، خشک‌شویی، عکاسی، قنادی، قهوه‌خانه، کیف و کفش، مبلمان، آرایشگری، آجیل و خشکبار تحت تاثیر منفی ویروس کرونا قرار گرفته است.به گفته فقیهی بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار شغل در ایران تحت تأثیر منفی کرونا قرار گرفته است.

مایک پنس: ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم اعتراض حساب کاربری کاخ سفید به توییتر درباره خامنه‌ای وزارت خارجه: سرکوب آمریکایی‎های ستمدیده و محدویت رسانه‌ها به‌سرعت متوقف شود- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدسید حمید کلانتری، رئیس انجمن بهره‌وری ایران هم می‌گوید"کرونا پدیده‌ای است که در چند قرن اخیر مشابه نداشته" و برخی از مشاغل که مربوط به مایحتاج ضروری خانوارها هستند رونق گرفتند و برخی دیگر، مانند گردشگری و رستوران‌ها از رونق افتاده‌اند.

شیوع گسترده ویروس کرونا پیش از خریدهای نوروزی نگرانی سران حکومت را هم برانگیخته و با تعطیلی بازار و  قرنطینه شدن شهرها و استان‌ها مخالفت کرده‌اند.حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۲۵ اسفند (۱۵ مارس) پس از جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی گفت: «باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشکلی ایجاد شود.»

روحانی با اعمال هرگونه قرنطینه نیز مخالفت کرد و گفت: «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم. اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، ‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند».

با وجود مخالفت سران جمهوری اسلامی ایران با قرنطینه شدن کشور و تعطیلی بازار از شور و شوق خرید‌های ایام عید در بازارهای ایران خبری نیست.هوشیار فقیهی معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف از عدم برنامه ریزی صحیح دولت درباره اصناف انتقاد کرده و گفته است در نظام برنامه‌ریزی و اقتصاد کلان کشور، نگاه درستی نسبت به اصناف وجود ندارد.

به گفته فقیهی در ایران بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد صنفی دارای مجوز، در اقتصاد نقش‌آفرینی می‌کنند و برآورد می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار واحد صنفی بدون مجوز فعالیت می‌کنند. برآوردها نشان می‌دهند احتمال بیکاری دو میلیون و ۶۰۰ هزار شاغل در واحدهای صنفی وجود دارد.

معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران در ادامه تاکید کرد که اصناف بیشترین درآمد را در ایام عید دارند. او خاطرنشان کرد: «سود اصناف در دو برهه از سال کسب می‌شود؛ یک‌بار در شرف شروع مدارس در مهرماه و یک بار در شب عید. اصناف در این دو بازه، به دنبال کسب سود و پوشش و جبران هزینه‌های بالاسری خود هستند. در بسیاری از رسته‌ها مانند پوشاک یا خدماتی مانند قالی‌شویی‌ها، نیروی انسانی را در شب عید افزایش می‌دهند تا بتوانند در یک ماه پایانی سال، فروشی متناسب با حجم بازار داشته باشند.»

آتش‌سوزی در مناطق جنگلی جنوب غرب ایران ادامه دارد؛ انتقاد از نرسیدن تجهیزات و بالگرد دونالد ترامپ به روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت پایان داد پرزیدنت ترامپ از اقدامات جدید ایالات متحده علیه سیاست‌های چین خبر داد

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبه گفته فقیهی به دلیل شیوع کرونا، این واحدهای صنفی نتوانستند به اهداف تعیین‌شده و برنامه‌ریزی‌های خود دست یابند و دچار آسیب شدند و با مسائلی در رابطه با تأمین سرمایه مورد نیاز برای حفظ اشتغال و ادامه فعالیت خود روبه‌رو شدند.

اصناف برای فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا انتظار دارد که دولت آقای روحانی به کمک آنها بشتابد. معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران در این رابطه درخواست‌های مشخصی را مطرح کرده است. او گفته است که دولت درباره بخشودگی بیمه و هزینه قبوض آب، برق و گاز و نیز بخشودگی‌هایی در حوزه‌های مالیاتی تصمیم‌گیری کند و ایجاد خط اعتباری تسهیلات ارزان‌قیمت را در نظر بگیرد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

جامعه روحانیت شغل نیست قرومساقی و پفیوزی و مفتخوریه

در روزهای کرونا زده؛ به ترانه کرونا گوش دهیداگر برای اینکه به ویروس کرونا خود را درون خانه قرنطینه کرده‌اید، کار بسیار خوبی می‌کنید، اما وقت خود

غربالگری کرونایی ۱۴ میلیون تن در کشور/ استقرار اکیپ‌های کنترلی مقابله با کرونا درخروجی ۱۳ استانوزیر بهداشت: ۱۴ میلیون نفر در کشور غربالگری کرونایی شدند از این ۱۴ میلیون نفر، حدود ۷۳ هزار و ۴۳۵ نفر افراد علامت‌داری بودند که باید آنها را بررسی می‌کردیم در خروجی ۱۳ استان که اسامی شهرها و استان‌هایش اعلام خواهد شد، اکیپ‌هایی را مستقر می‌کنیم آمار میدید در حد لیگ جهانی‌ خالی‌ بندی ، مثل آمار‌های شرکت در انتخابات ، همینطور شکمی حاجی چند بزنم ، بزن ۲۰ ، ۲۰ زیاد نیست ؟ بزن ۱۵ ، ۱۵ رونده حاجی ، بزن ۱۴ دیگه حرف نباشه ، مسلسل هم گرفته روش . کجا؟کی؟چطور؟ فقط مشغول شوآف و گنده لات بازی واسه مردم، کشورهای دیگه(که هیچکدوم تخمشون نیست شما چه غلطی میکنید)و حتا خود ویروسه اید!

کرونا در ایران؛ سه میلیون کارگر روزمرد یارانه بلاعوض می‌گیرند | DW | 15.03.2020دولت ایران وعده پرداخت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک نقدی به دستفروشان و کارگران فصلی را داده است. قرار است ۴ میلیون خانوار آسیب‌پذیر یک تا دو میلیون تومان وام کم‌بهره بگیرند و شماری از کسب‌وکار‌ها تسهیلات بانکی دریافت کنند. دمشون گرم هوای مردم را دارند مطمئن هستید که به 4میلیون از 60 میلیون نفر نیازمند پرداخت میشود؟ مثل همان تفاوت وجه بنزین که قرار ب---ود به مردم پرداخت شود!!!. وام کم بهره ؟🤔بی ناموس تر از این حرومزادها خودشونن ، اکی باشه ، جواب این اخوندای دزد و بی شرف فقط آتش🔥است و بس براندازم براندازان۹۷_۹۸🔥🔥🔥🔥🔥🔥

کرونا در ایران؛ ۱۱۳ جانباخته و ۱۲۰۹ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته«باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشکلی ایجاد شود.» امسال نوروز در خانه میمانیم و به کص ننه تو میخندیم

بحران کرونا در جهان| اماکن عمومی غیرضروری در فرانسه تعطیل شد؛اسپانیا قرنطینه سراسری اعلام کرد🔺بحران کرونا در جهان؛ اماکن عمومی غیرضروری در فرانسه تعطیل شد؛ اسپانیا قرنطینه سراسری اعلام کرد ⚡️ فرانسه اماکن عمومی غیرضروری را تعطیل کرد. اسپانیا از قرنطینه سراسری خبر داد و استرالیا اعلام کرد مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند، قرنطینه خواهند شد.

کرونا در جهان: تست منفی ترامپ و ممنوعیت اجتماع بیش از پنج نفر در اتریشتعداد مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از ۱۶۰ هزار نفر افزایش یافت و آمار قربانیان این ویروس نیز از مرز شش هزار نفر عبور کرد.