کرونا در ایران؛ واقعیت چند برابر آمارهای رسمی است؟

25/10/2020 03:50:00 ب.ظ

کووید۱۹, راستی_آزمایی

آن‌چه مشخص است، بر اساس آمار روزانه بیش از ۳۰۰ نفر در ایران بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست می‌دهند؛ آماری که «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، در مورد شفاف بودن آن قسم خورده است، اما... جزییات بیشتر را در گزارش pkhwshhal بخوانید راستی_آزمایی کرونا

»، مشاور عالی وزیر بهداشت، نیز نظرات مشابهی دارد. او می‌گوید اگر وضعیت شیوع ویروس در ایران کنترل نشود، تا پایان پاییز آمار درگذشتگان به سه برابر خواهد رسید: «ایتالیا و اسپانیا تعداد جان‌باختگان‌شان کمتر شده است. آن‌ها تست‌های بیشتری می‌گیرند و تعداد بیشتری کرونا مثبت اعلام می‌کنند. این که ما مبتلای کمتری کشف می‌کنیم به این دلیل است که تست‌های کمتری می‌گیریم، نه به این دلیل که اوضاع بهتری داریم.»

او معتقد است: «اگر ضریب نارسایی کیت تشخیصی و ضریب گرفتاری جمعیتی را در نظر بگیریم باید تعداد مبتلاها را دست کم دو برابر در نظر گرفت.»مشاور عالی وزیر بهداشت سیاست افزایش بیمارستان را اشتباه دانست و توضیح داد: «نیروهای مسلح به فرمان رهبری به میدان آمده‌اند و هیچ چیزی کم ندارند. ما به جای این که از توان آن‌ها برای غربال‌گری و پی‌گیری ویروس استفاده کنیم، از آن‌ها بیمارستان خواسته‌ایم. هر تعداد هم بیمارستان داشته باشیم، بدون نظام غربال‌گری و تعقیب ویروس باز تعداد مبتلایان بالا می‌رود.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ از محدودیت شدید در ۴۳ شهر تا دورکاری ۵۰ درصدی در تهراناین محدودیت‌ها در گروه مشاغل دو، سه و چهار از روز دوشنبه پنجم آبان ماه به مدت یک هفته اعمال می‌شود. در وعضش امنیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییت داریم

تحریم سفیر ایران در عراق؛ ایران هم سفیر آمریکا در بغداد را تحریم کرداین افراد به «مشارکت در ارتکاب نقض (...) حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر علیه مردم منطقه»، «معاونت در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» و نیز نقش داشتن در «اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده علیه مردم ایرا منم از خنده افتادم زمین یعنی تو این روز تخمی این خبر حالم رو عوض کرد😂😂 خیلی جالبه واقعا من نمیدونم چه فکری میکنن که همچین حرفی میزنن بچه که بودیم از استراتژی آینه آینه برای تقابل و ضربه نهایی به دوستامون استفاده میکردیم

کرونا در ایران؛ تصویب تشدید محدودیت‌ها این بار از بیت رهبری

شمار قربانیان کرونا در ایران به 32 هزار و 616 نفر رسیدشمار قربانیان کرونا در ایران به 32 هزار و 616 نفر رسید

کرونا در آلمان؛ بیش از ۱۱ هزار مبتلا در دومین روز پیاپی | DW | 23.10.2020بار دیگر موارد جدید ابتلا به کرونا در آلمان طی یک روز از مرز ۱۱ هزار نفر گذشت و نگرانی‌ها را افزایش داد. برخی کارشناسان معتقدند در صورت ادامه این روند اعمال محدودیت‌های شدید سراسری اجتناب‌ناپذیر می‌شود.

کرونا در آلمان؛ نزدیک به ۱۵ هزار نفر مبتلا در یک روز | DW | 24.10.2020شمار مبتلایان کرونا در آلمان در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۵ هزار نفر نزدیک شده است. سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع کرونا در اروپا هشدار داد. تاکنون ۴۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان به کووید-۱۹ مبتلا شدند.

اکبری »، مشاور عالی وزیر بهداشت، نیز نظرات مشابهی دارد.بر اساس تعریف رسمی، بیشتر فروشگاه‌ها و مراکز خرید از جمله مشاغل گروه دو هستند.ن» متهم شده‌اند.پس از هشت ماه «علی خامنه‌‌ای»، رهبر ایران، اولین ملاقات عمومی خود را با جلسه‌ای با «ستاد مقابله با کرونا» آغاز کرد.

او می‌گوید اگر وضعیت شیوع ویروس در ایران کنترل نشود، تا پایان پاییز آمار درگذشتگان به سه برابر خواهد رسید: «ایتالیا و اسپانیا تعداد جان‌باختگان‌شان کمتر شده است. آن‌ها تست‌های بیشتری می‌گیرند و تعداد بیشتری کرونا مثبت اعلام می‌کنند. وی در مورد جدیدترین تصمیم دولت برای مقررات کرونایی و دورکاری کارکنان دولت در تهران نیز گفت: «مقرر شد (. این که ما مبتلای کمتری کشف می‌کنیم به این دلیل است که تست‌های کمتری می‌گیریم، نه به این دلیل که اوضاع بهتری داریم.» او معتقد است: «اگر ضریب نارسایی کیت تشخیصی و ضریب گرفتاری جمعیتی را در نظر بگیریم باید تعداد مبتلاها را دست کم دو برابر در نظر گرفت..» مشاور عالی وزیر بهداشت سیاست افزایش بیمارستان را اشتباه دانست و توضیح داد: «نیروهای مسلح به فرمان رهبری به میدان آمده‌اند و هیچ چیزی کم ندارند. « ربیعی »، سخن‌گوی دولت، انتخاب چنین فردی را به منظور «پشتیبانی، ایجاد هماهنگی، پی‌گیری و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا» می‌داند.

ما به جای این که از توان آن‌ها برای غربال‌گری و پی‌گیری ویروس استفاده کنیم، از آن‌ها بیمارستان خواسته‌ایم.» بنا بر آمار رسمی، در شبانه‌روز گذشته ۵ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شده و با این حساب، مجموع بیماران به ۵۶۲ هزار و ۷۰۵ نفر رسیده است. هر تعداد هم بیمارستان داشته باشیم، بدون نظام غربال‌گری و تعقیب ویروس باز تعداد مبتلایان بالا می‌رود.» اکبری همچنین تاکید کرد: «همین‌جا اعلام می‌کنم که اگر این روند ادامه یابد، در اواخر پاییز وضعیت بسیار وحشتناکی خواهیم داشت، زیرا به دلیل بروز وارونگی هوا، با سکون مواجهیم و هوا چرخش ندارد. دو روز پیش آمار روزانه مبتلایان کرونا در ایران به ۶ هزار و ۱۳۴ تن رسید که رکورد محسوب می‌شود.» اظهارات متناقض در خصوص ارتباط وارونگی هوا و کرونا همان‌گونه که مشاور عالی وزیر بهداشت تاکید کرد، این احتمال وجود دارد که هم‌زمان با آغاز پدیده وارونگی هوا، مرگ‌ومیرهای ناشی از ویروس کرونا افزایش یابد. روز شنبه « شاهسونی »، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی، نیز این موضوع را تایید کرده است. فهرست این شهرها در پایان این گزارش آورده خواهد شد.

شاهسونی با استناد به مطالعات داخلی و خارجی صورت‌گرفته، گفته بود: «مطالعاتی [که] در دنیا انجام و نتایج آن در مجلات معتبر چاپ شده است، نشان می‌دهد که در چین، ایتالیا و بسیاری از نقاط دنیا آلودگی هوا و به ویژه افزایش ذرات معلق باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ‌و‌میر‌های ناشی از کرونا و شدت بیماری می‌شود.» همچنین در مطالعاتی که از پیک اول تا پیک دوم شیوع ویروس کرونا یعنی اسفند ماه تا شهریور ماه در ایران انجام شد، «نشان داده شد که ارتباط معناداری بین افزایش ذرات معلق، ازون، دی‌اکسید نیتروژن و افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران وجود دارد.» او گفته بود این ذرات تا ۱۵ درصد باعث افزایش مرگ‌و‌میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران می‌شوند. حال این که روز یک‌شنبه ۴آبان۱۳۹۹ « ماهر »، معاون «ستاد مقابله با ویروس کرونا در کلان‌شهر تهران»، در مورد تاثیر آلودگی هوا بر روی مبتلایان به ویروس کرونا گفته است: «آلودگی هوا هیچ تاثیر خاصی بر روی این بیماری ندارد و بررسی‌های ما هم حاکی از عدم ارتباط بین این دو موضوع است.» ماهر این اظهار نظر را با توجه به این موضوع اعلام کرد که «شواهدی بر این که دما در میزان همه‌گیری تاثیرگذار باشد» پیدا نکرده است.» بر این اساس، در هر خودرویی که بیشتر از یک نفر سرنشین دارد، باید همه سرنشینان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

این مقام مسئول حتی احتمال افزایش مبتلایان در فصل زمستان را نیز به دوش مردم گذاشت: «وضعیت میزان ابتلا به ویروس کرونا در زمستان بستگی به رفتارهای مردم دارد و اگر رفتارهایی را که برای پیش‌گیری از شیوع ویروس در نظر گرفته شده، به درستی انجام دهیم، میزان شیوع کاهش پیدا خواهد کرد. در هر فصلی که مردم دستورالعمل‌ها را رعایت کردند، شیوع این ویروس کاهش پیدا کرد و همچنین در هر فصلی که رعایت نکردند، شیوع این ویروس افزایش داشته است.» آخرین آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران بر اساس .