کرونا در ایران؛ چه کسی راست می‌گوید؟

16/10/2020 03:53:00 ب.ظ

کرونا, گاهشمار_کرونا

در حالی که اظهارات متناقض مسئولان با اضافه شدن تلفات کرونا بیشتر شده است؛ شایعات و خرافات نیز دست از ایران کرونا زده برنمی‌دارند و بخش زیادی از مردم در این میانه، بلاتکلیف هستند. گزارش گاهشمار_ کرونا از پویان خوشحالpkhwshhal 👇 اخبار_ایران راستی_آزمایی

در دو هفته اخیر، سه طرح مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا در کشور اجرایی شده است؛ از ۱۲ مهر ۱۳۹۹ با تعطیلی برخی مشاغل در تهران آغاز شد و به ۱۹ مهر و اجباری شدن ماسک در استان تهران رسید. در ادامه، به دلیل تعطیلات ماه صفر، از پنج‌شبه ۲۴ مهر تا یک‌شنبه ۲۷ مهر تردد به پنج کلان‌شهر کشور ممنوع شد.

تیمور حسینیعلیرضا رئیسیحتی اجرا شدن طرح ممنوعیت تردد از/به شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه نیز در حد یک خبر مانده است. با توجه به اطلاعاتی که از مبادی ورودی و خروجی این شهرها منتشر شده است، نهاد یا سازمانی برای اجرای آن جدیتی به خرج نداده و تصاویر مخابره شده از سفرهای استانی نیز گواه این موضوع است که این طرح صرفاً روی کاغذ اجرایی شده و به خیابان‌ها کشیده نشده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

تا چه مدتی در برابر ویروس کرونا ایمن هستیم؟ | DW | 14.10.2020پیدایش موارد تازه‌ای از ابتلای مجدد به ویروس کرونا وجهی از این بیماری خطرناک را ظاهر کرده است: کارشناسان هشدار می‌دهند یک بار ابتلا به کرونا به معنای مصون شدن سیستم ایمنی نیست. ویروس می‌تواند با شدت بیشتری حمله بیاورد. حکومت چین باید نابود بشه ...

شمار مبتلایان کرونا در ایران به 517 هزار و 835 نفر رسیدشمار مبتلایان کرونا در ایران به 517 هزار و 835 نفر رسید

کرونا در ایران؛ شمار قربانیان به مرز 30 هزار تن رسید

وزارت بهداشت ایران: وضعیت کرونا در تهران بسیار نگران کننده استمعاون کل وزیر بهداشت ایران گفت که وضعیت شیوع ویروس کرونا در پایتخت این کشور بسیار نگران کننده است. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در آلمان به سرعت در حال افزایش است | DW | 14.10.2020موارد جدید ابتلا به بیماری کرونا در آلمان برای اولین بار از ماه آوریل تا کنون از مرز ۵۰۰۰ نفر در یک روز عبور کرده است. گسترش بیماری به ويژه در شهرهای بزرگ سرعت یافته است. صدراعظم آلمان به شدت از این وضع نگران است.

شیوع کرونا در فرانسه؛ ماکرون: مقررات منع رفت و آمد در ۸ کلانشهر اجرا می‌شوددولت فرانسه چهارشنبه شب اعلام کرد که این کشور بار دیگر از نظر بهداشتی در وضعیت اضطراری قرار گرفته است.

حدود هشت ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد.بیماری کووید۱۹ برای بسیاری از دانشمندان همچنان یک اپیدمی مرموز و ناشناخته است.15.طبق اعلام وزارت بهداشت ایران با فوت 265 بیمار دیگر طی 24 ساعت گذشته شمار جان‌باختگان کرونا در این کشور به 29 هزار و 870 نفر رسید.

اعلام اولین موارد ابتلا در ایران هم‌زمان شد با انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸. باور عمومی بر این است که حتی در اعلام موارد ابتلا نیز پنهان‌کاری‌هایی در انتشار آمار رخ داده است. کارشناسان امروز هم درباره خود ویروس بیشتر می‌دانند و هم درباره علایم و عوارض آن. در هشت ماه اخیر، اظهارات متفاوت از سوی مقامات مطرح شدند که ناقض یک‌دیگر هستند. ایران: طی یک روز گذشته با ثبت 4 هزار و 616 مورد جدید ابتلا به کرونا شمار مبتلایان به 517 هزار و 835 نفر رسید. در حال حاضر که شمار فوتی‌ها طی شبانه‌روز به بیش از ۲۵۰ نفر رسیده، بر شمار این اظهارات ضد و نقیض نیز افزوده شده است. این نشریه در آخرین شماره خود بر ابتلای مجدد به ویروس کرونا پرداخته است؛ یعنی این پدیده که تا چند ماه یا چند هفته پس از ابتلا به ویروس، این خطر وجود دارد که شخص دوباره به ویروس مبتلا شود، آن هم به طور شدیدتر. از سوی دیگر، شایعات و خرافات نیز دست از ایران کرونازده برنمی‌دارند و بخش زیادی از مردم در میانه این بحبوحه و هجوم اطلاعات نادرست، بلاتکلیف هستند. لاری اظهار داشت:"خوشبختانه تاکنون 420 هزار و 910 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

هیچ محدودیتی وجود ندارد! در دو هفته اخیر، سه طرح مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا در کشور اجرایی شده است؛ از ۱۲ مهر ۱۳۹۹ با تعطیلی برخی مشاغل در تهران آغاز شد و به ۱۹ مهر و اجباری شدن ماسک در استان تهران رسید. در آخرین مورد جوانی ۲۵ ساله از ایالت نوادای آمریکا است که پس از ۴۸ روز بار دیگر تست کرونای او مثبت اعلام شد. در ادامه، به دلیل تعطیلات ماه صفر، از پنج‌شبه ۲۴ مهر تا یک‌شنبه ۲۷ مهر تردد به پنج کلان‌شهر کشور ممنوع شد. این طرح‌ اگر به درستی اجرا می‌شدند، به گفته مسوولان، می‌توانستند در کاهش میزان شیوع کرونا تاثیرگذار باشند. اکنون او پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شده است. اما آن‌چه اتفاق افتاده، با توجه به شواهد و قراین، در حد یک «شو بهداشتی سیاسی» بوده‌ است. « تیمور حسینی »، جانشین پلیس راهور ناجا روز پنج‌شنبه ۲۴ مهر با گذشت حدود یک هفته از طرح اجباری شدن ماسک و اعمال جرایم سنگین برای متخلفان، گفته است  تاکنون کسی در خصوص طرح ممنوعیت استفاده از ماسک جریمه نشده است و حتی این کار از طریق دوربین نیز انجام نخواهد شد و دستی انجام می‌شود. بنابرین افرادی که یک بار به ویروس کرونا دچار شده‌اند، باز هم باید مراقب باشند و تمام پروتکل‌های پیشگیرانه را رعایت کنند: زدن ماسک، فاصله‌گیری از دیگران، شستشوی مرتب دستان و.

این در حالی است که پیش از این، روز یک‌شنبه ۲۰ مهر، « علیرضا رئیسی »، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از چهره‌نگاری افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، با دوربین‌های پلیس خبر داده و تاکید کرده بود که از همان سیستمی که برای برخورد با بی حجابی استفاده می‌شود، برای این افراد نیز استفاده خواهد شد. در این بین، کنترل افراد مبتلا از طریق تلفن‌های همراه نیز بارها توسط مسوولان در صداوسیما مطرح شد.. اما گویا مقامات دولتی با اظهارات این‌چنینی، تنها به دنبال ترساندن مردم از طریق اعمال جریمه برای نکات بهداشتی هستند و برنامه یا توانایی اجرای طرح‌های خود را ندارند. حتی اجرا شدن طرح ممنوعیت تردد از/به شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه نیز در حد یک خبر مانده است. بررسی بافت ویروس‌هایی که در ماه‌های آوریل و ژوئن جوان اهل نوادا را مبتلا کردند نشان می‌دهد که آنها دارای ساختارهای ژنتیکی متفاوت هستند و به دو نوع ویروس سارس کوو-۲ تعلق دارند. با توجه به اطلاعاتی که از مبادی ورودی و خروجی این شهرها منتشر شده است، نهاد یا سازمانی برای اجرای آن جدیتی به خرج نداده و تصاویر مخابره شده از سفرهای استانی نیز گواه این موضوع است که این طرح صرفاً روی کاغذ اجرایی شده و به خیابان‌ها کشیده نشده است.

افزایش روزانه ۱۰ هزار تست کرونا؟ « علی ربیعی »، سخن‌گوی دولت روز سه‌شنبه ۲۲مهر۱۳۹۹ از افزایش روزانه ۱۰ هزار تست کرونا در کشور خبر داد. مارک پاندوری، عضو هیئت علمی دانشگاه نوادا می‌گوید: «برای این که دریابیم ایمنی انسان‌ها پس از ابتلا به اولین مورد ویروس تا چه زمانی دوام دارد، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم». به عبارتی، باید روزانه ۱۰ هزار تست نسبت به روز پیش از آن به شمار افرادی که از آن‌ها تست گرفته می‌شود، افزوده شود. «سیما سادات لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت روزانه علاوه بر اعلام آمار جان‌باختگان و مبتلایان، شمار افرادی که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون از آن‌ها تست گرفته شده است را اعلام می‌کند. قابل ذکر است که در تمام موارد بازگشت ویروس کرونا و عفونت مجدد، در مرتبه اول علایم بیماری کووید۱۹ در افراد ظاهر شده بود؛ بنابراین، این امکان وجود دارد که مواردی از ابتلا یا ابتلای مجدد به ویروس وجود داشته اما شناسایی نشده باشد. بر اساس آماری که این مقام مسوول ارایه کرده، تا ظهر روز جمعه ۲۵مهر، بالغ بر چهار میلیون و ۴۵۴ هزار و ۵۷۰ آزمایش تشخیص کرونا در کشور انجام شده است. با نگاهی به آمار پیش از این می‌توان دید روزانه به طور متوسط بین ۲۷ تا ۲۹ هزار تست در سراسر کشور گرفته می‌شود که با توجه به اظهارات سخن‌گوی دولت، در روزهای اخیر باید این میزان به حدود ۳۷تا۳۹ هزار و در روزهای بعد به ۴۷تا۴۹ هزار و… می‌رسید.  در چنین حالتی که در چند بیماری مشابه نیز مشاهده شده است، پادتن‌های عفونتی ویروس کرونا را احاطه می‌کنند، اما به جای مبارزه با آن ورود آن را به سلول تسهیل می‌کنند و در نتیجه باعث تکثیر ویروس می‌شوند.

اما هم‌چنان در ایران به صورت روزانه از ۲۷ تا ۲۹ هزار نفر تست کرونا گرفته می‌شود که بیش از چهار هزار مورد آن‌ها در روزهای اخیر مثبت اعلام شده‌اند. در نتیجه، می‌توان گفت یا غلط به عرض سخن‌گوی دولت رسانده‌اند یا ربیعی فقط خواسته است آماری ارایه کند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید اکیکو ایواساکی، از دانشگاه ییل آمریکا ابتلای مجدد به ویروس کرونا را فرصتی برای جامعه علمی می‌بیند تا دریابند"ایمنی چگونه عمل می‌کند و پس از چند بار ابتلا به چنین عفونتی، در بدن در برابر آن مصونیت قوی ایجاد می‌شود". آن‌چه مشخص است، تاکنون این وعده که قرار بود از هفته جاری اجرایی شود، محقق نشده است. واکسن آنفلوآنزا هم‌چنان نرسیده است از تابستان زمزمه‌های خطرات هم‌زمانی دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا در فصل سرما در میان مردم شنیده می‌شد. تاریخ. اگر کلید واژه «واکسن آنفلوآنزا» را در یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور جست‌وجو کنید، اظهارات ضد و نقیض مقامات کشوری، وزارت بهداشت و حتی پزشکان را در خصوص تهیه و تامین این واکسن خواهید دید.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در جهان، اواسط شهریور است. حال این که در ایران بهترین زمان تزریق این واکسن، ارتباط مستقیمی دارد با وعده‌های مسوولان در خصوص تهیه آن. ابتدا قرار بود دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارداتی از شهریورماه در دسترس عموم قرار گیرد . حتی عنوان شد از مهر و آبان یک میلیون دوز نیز در داخل کشور تولید می‌شود. به مرور خبرهایی منتشر شدند که زمان توزیع واکسن به نیمه اول شهریور موکول شده است و تنها در اختیار گروه‌های پرخطر قرار .