کرونا و سقوط بی‌سابقه اقتصاد جهان؛ چرا شرایط ایران شکننده‌تر است؟

10/05/2020 03:50:00 ب.ظ

کرونا

چین، هند و اندونزی شاید تنها اقتصادهای بزرگی‌اند که امسال هم رشد اقتصادی‌شان مثبت است. البته این میزان رشد به نسبت آن چیزی که قرار بود باشد، خودش یک رکود بزرگ اقتصادی است.وضعیت ایران چگونه است؟ در گزارش ranjipour بخوانید کرونا اخبار_ایران

از اقتصاد کرونازده جهان در سال ۲۰۲۰ است. نقشه‌ای که دست‌کم بعد از ۱۹۸۰ بی‌سابقه است. بیش از نیمی از جهان به رنگ قرمز و نارنجی درآمده‌اند، به این معنی که رشد اقتصادی‌شان منفی شده و رکود را از سر می‌گذرانند. در تاریخ معاصر هرگز وضعیت مانند این نبوده است.

رنگ قرمز رکود بیشتر از ۳ درصد و نارنجی رکود صفر تا ۳ درصد است. در این میان به‌جز چین، هند و چند کشور نه‌چندان پیشرفته آسیایی و آفریقایی، رشد اقتصادی در بقیه دنیا به میزان قابل‌توجهی منفی است.این نقشه که معتبرترین برآورد اقتصادی جهان است، چند هفته پیش توسط کارشناسان صندوق بین‌المللی پول به‌روز شده است. طبق این برآورد رشد اقتصادی کل جهان در سال ۲۰۲۰ تحت‌تاثیر فراگیر شدن کرونا به منفی ۳ درصد سقوط می‌کند. رشد اقتصادی اتحادیه اروپا منفی ۷ درصد، ایالات‌متحده و کانادا منفی ۶ درصد، استرالیا منفی ۷ درصد، روسیه منفی ۶ درصد، عربستان منفی ۲درصد، اسرایيل منفی ۶ درصد، ترکیه منفی ۵ درصد و رشد اقتصادی ایران منفی ۶ درصد برآورد و محاسبه شده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

مطالب علمی در باره کرونا | DWدویچه وله فارسی: خبر، . . گزارش، تحلیل و تفسیر مهمترین رویدادهای سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی از ایران و سراسر جهان به همراه تازه‌ترین گزارش‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال. تحلیل مسائل از دیدگاه آلمان و اروپا. مصاحبه و تفسیر

هشدار وزیر بهداشت ایران نسبت به همزمانی آنفلوآنزا و کرونا در پاییزسعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است که 'باید دوران نسبتا طولانی را با کرونا سپری کنیم' و هشدار داد که 'ممکن است همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز ما را غافلگیر کند'. او همچنین مدعی شد که 'آماری که ما اعلام می‌کنیم دقیق‌ترین، منظم‌ترین و عالمانه‌ترین نوع آماری است که در دنیا ارائه شده' و 'حتی ۱۰ درصد اختلاف هم میان آمار اعلامی وزارت بهداشت و واقعیت' وجود ندارد. آقای نمکی گفت که صحن‌های بیرونی امکان مقدس پس از ماه رمضان با پروتکل‌های خاصی بازگشایی خواهند شد و تاکید کرد که 'داخل‌های حرم‌های آستان قدس' از این بازگشایی مستثنی هستند.

کرونا؛ چاقی خطر ابتلا را بیشتر می‌کند؟می‌دانیم که چاقی خطر ابتلا به بیماری‌هایی را افزایش می‌دهد از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت نوع دوم. تحقیقات مقدماتی نشان داده است که چاقی ممکن است باعث احتمال بیشتر ابتلا به کوویدـ ۱۹ شود. چرا؟

ابراز نگرانی جاستین ترودو از بازگشایی مدارس در استان کبک و شیوع کرونانخست وزیر کانادا می‌گوید هرنوع شتاب‌زدگی در بازگشایی زودهنگام کسب و کارها می‌تواند باعث شدت بخشیدن به روند شیوع ویروس کرونا در این کشور شود.

وزیر بهداشت ایران: با همزمانی کرونا و آنفولانزا، پاییز سختی در پیش استوزیر بهداشت ایران می‌گوید امیدوار است شدت شیوع فاز دوم شیوع ویروس کرونا به مانند موج ابتدایی نباشد. قیمت دلار، نرخ تورم و کرایه خانه در پاییز را ایشان فراموش کرده اند. من میدونم کارمون تمومه چه عکس جالب و پر مغزی انتخاب کردین

کرونا با 'گرما' کم نمی‌شود / از تردد غیرضرور خودداری کنیدمینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی: * کرونا با 'گرما' کم نمی‌شود *متاسفانه بیماران در حال افزایش‌ هستند *علت دیگر طغیان فعلی در خوزستان می‌تواند دیرتر آغاز شدن پیک بیماری باشد *نمی‌دانیم کرونا چه زمانی از ایران خارج خواهد شد

پول از اقتصاد کرونازده جهان در سال ۲۰۲۰ است.دست نزن! به چه چیزهایی می‌توان در دوره شیوع کرونا دست زد؟ دستگیره‌‌های آلوده‌ درها ویروس‌های کرونای شناخته شده به طور متوسط چهار تا پنج روز روی سطوحی مانند دستگیره‌‌ آلوده در باقی می‌مانند.یک مسئول ستاد مقابله با کرونا ایران: احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها پس از ماه رمضان دقیق‌ترین آمار دنیا وزیر بهداشت ایران در بخش دیگری از این گفتگو مدعی شد که"آماری که ما اعلام می‌کنیم دقیق‌ترین، منظم‌ترین و عالمانه‌ترین نوع آماری است که در دنیا ارائه شده" است.۷ باور نادرست در مورد چاقی شاخص تودهٔ بدنی یا بی‌ام‌آی با تقسیم وزن فرد در واحد کیلوگرم بر قد او در واحد متر به دست می‌آید.

نقشه‌ای که دست‌کم بعد از ۱۹۸۰ بی‌سابقه است. بیش از نیمی از جهان به رنگ قرمز و نارنجی درآمده‌اند، به این معنی که رشد اقتصادی‌شان منفی شده و رکود را از سر می‌گذرانند. هرچند کوید۱۹ هنوز ناشناخته است، اما کارشناسان می‌گویند، بسیاری از نتایج تحقیقات درمورد ویروس‌های کرونای شناخته شده قابل تعمیم به این ویروس هم هستند. در تاریخ معاصر هرگز وضعیت مانند این نبوده است. سخنان وزیر بهداشت ایران مغایر با گزارش‌های مختلف دریافتی از شهرهای مختلف ایران است و پزشکان و شهروندان در ماههای گذشته بارها اعلام کرده‌اند که مسئولان بهداشت و درمان کشور به جای درج علت فوت بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ موارد دیگری مانند آنفولانزا و یا بیماری‌های تنفسی را برگه فوت جان‌باختگان درج می‌کنند. رنگ قرمز رکود بیشتر از ۳ درصد و نارنجی رکود صفر تا ۳ درصد است. ویروس کرونا می‌تواند اساسا با عطسه‌ قوی یا سرفه‌ شدید یک فرد آلوده به سطح ظروفی که فرد در آنها و با آنها غذا می‌خورد، منتقل شود. در این میان به‌جز چین، هند و چند کشور نه‌چندان پیشرفته آسیایی و آفریقایی، رشد اقتصادی در بقیه دنیا به میزان قابل‌توجهی منفی است. به این معنا که بدن شما باید تلاش بیشتری کند تا اکسیژن را به خون و سراسر بدن شما برساند که این خود بر کارکرد قلب و گردش خون هم اثر می‌گذارد.

این نقشه که معتبرترین برآورد اقتصادی جهان است، چند هفته پیش توسط کارشناسان صندوق بین‌المللی پول به‌روز شده است. دست نزن! به چه چیزهایی می‌توان در دوره شیوع کرونا دست زد؟ آیا کالاهای وارداتی مثل اسباب‌بازی ناقل بیماری‌اند؟ اداره‌ فدرال خطرسنجی آلمان می‌گوید، نباید نگران سرایت ویروس از طریق اسباب‌بازی‌های وارداتی بود. وی تاکید کرد که"داخل‌های حرم‌های آستان قدس" از این بازگشایی مستثنی هستند. طبق این برآورد رشد اقتصادی کل جهان در سال ۲۰۲۰ تحت‌تاثیر فراگیر شدن کرونا به منفی ۳ درصد سقوط می‌کند. رشد اقتصادی اتحادیه اروپا منفی ۷ درصد، ایالات‌متحده و کانادا منفی ۶ درصد، استرالیا منفی ۷ درصد، روسیه منفی ۶ درصد، عربستان منفی ۲درصد، اسرایيل منفی ۶ درصد، ترکیه منفی ۵ درصد و رشد اقتصادی ایران منفی ۶ درصد برآورد و محاسبه شده است. کارشناسان با سطح آگاهی کنونی در مورد این ویروس معتقدند که این ویروس پایداری محیطی نسبتا کمی دارد. چین، هند و اندونزی شاید تنها اقتصادهای بزرگی‌اند که امسال هم رشد اقتصادی‌شان مثبت است.". چین یک درصد، هند ۲ درصد و اندونزی نیم درصد؛ که البته این میزان رشد به نسبت آن چیزی که قرار بود باشد، خود به‌اندازه یک رکود بزرگ اقتصادی است. دست نزن! به چه چیزهایی می‌توان در دوره شیوع کرونا دست زد؟ بسته‌های پر از ویروس؟ به طور کلی این ویروس‌ها بر روی سطوح خشک چندان پایدار نیستند. این یکی از دلایلی است که افراد چاق یا دارای اضافه وزن در بخش مراقبت‌های ویژه بیشتر نیاز به کمک‌های تنفسی و حمایت در مورد کارکرد کلیه‌ها پیدا می‌کنند.

کافی است با استفاده از ابزار کناری این نقشه سال را عوض کنید و ببینید معنی بحران اقتصادی کرونا تا چه اندازه متفاوت از بحران‌هایی است که در دهه ۱۹۸۰، ۱۹۹۰ و ۲۰۰۹ در برهه‌هایی اقتصاد جهان را به دردسر انداخت. نقشه بالا مربوط به آخرین بحران بزرگ اقتصادی پیش‌ازاین در سال ۲۰۰۹ است. این اداره اما همزمان اشاره می‌کند که اطلاعات در مورد این ویروس کرونا هنوز کامل نیست. در آن زمان رشد اقتصادی جهان حدود صفر و رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته حدود منفی ۳ درصد بود؛ اما چنانکه پیدا است نه حجم بحران ۱۱ سال پیش به‌اندازه بحران اخیر ناشی از کرونا است و نه سطح فراگیری آن. بحران قبلی بیشتر اقتصاد کشورهای غربی را تحت‌تاثیر قرار داده بود، اما بحران کرونا هم شدیدتر است و همه وسعت آن به‌مراتب بیشتر از بحران قبلی است. نشانه‌های این بیماری تاکنون در این حیوانات دیده نشده است. همه توی یک کشتی این بار تمام دنیا شبیه یک کشتی بزرگ به نظر می‌رسد که همه، فقیر و غنی و دوست و دشمن در آن نشسته‌اند؛ اما وضعیت سرنشینان کشتی یکسان نیست. این واکنش در افراد چاق به خوبی عمل نمی‌کند.

تاب‌آوری بعضی بالاتر و تاب‌آوری برخی به‌مراتب پایین‌تر است. دست نزن! به چه چیزهایی می‌توان در دوره شیوع کرونا دست زد؟ آیا مواد خوراکی آلوده که در پخت غذا استفاده می‌شوند، می‌توانند ما را بیمار کنند؟ اداره‌ فدرال خطرسنجی آلمان احتمال انتقال کرونا به انسان از طریق مواد خوراکی آلوده را بعید می‌داند. آن‌هایی که در سال‌های گذشته شرایط پایداری داشته‌اند قاعدتا راحت‌تر می‌توانند خود را به سال آینده برسانند، اما کشورهایی مانند ایران کار بسیار سختی پیش‌رو دارند. صحبت فقط سقوط منفی ۶ درصدی در یک سال نیست، بلکه طی کردن سومین رکود سنگین پیاپی است که از سه سال پیش و بعد از خروج ایالات‌متحده از برجام گریبان اقتصاد ایران را گرفته است. از آنجا که ویروس‌ها نسبت به حرارت حساس هستند، گرم کردن (پختن) غذا می‌تواند ریسک ابتلا به ویروس را پایین بیاورد. اوضاع شکننده ایران نرخ رشد اقتصادی منفی ۶ درصد تقریبا برای همه کشورهای دنیا یک فاجعه کم‌سابقه، بلکه بی‌سابقه است. اما برای ایران تازگی ندارد. این ویروس‌ها می‌توانند در سرمای منهای ۲۰ درجه از نظر انتقال بیماری همچنان مسری بمانند. حق نشر عکس Getty Images آیا ممکن است مشکلات نهفتهٔ دیگری در میان باشد؟ چاقی به طور معمول با مشکلات دیگر سلامتی همراه است، مانند مشکلات قلب و ریه یا کارکرد ضعیف کلیه‌ها و دیابت نوع دوم.

در آرشیو داده‌‌های صندوق بین‌المللی پول، بعد از ۱۹۸۰ دست‌کم ۹ بار رکود اقتصادی ایران ۶ درصد یا بیشتر بوده است. پنج سقوط بزرگ مربوط به سال‌های اول پس از انقلاب و سال‌های میانی جنگ است و چهار رکود مربوط به سال‌های اخیر است. دست نزن! به چه چیزهایی می‌توان در دوره شیوع کرونا دست زد؟ خوردن جانوران وحشی ممنوع! شیوع کرونا یک خوبی هم داشت: دولت چین خوردن جانوران وحشی را ممنوع کرد. یکی سقوط ۸ درصدی در سال ۲۰۱۲ در اواخر دولت احمدی‌نژاد و سه رکود دیگر در ۳ سال اخیر است. نرخ رشد اقتصادی ایران در سال‌ ۲۰۱۸ منفی ۶ و در سال ۲۰۱۹ منفی ۸ درصد بوده و طبق پیش‌بینی انجام‌شده امسال هم منفی ۶ درصد خواهد بود. اما مقصر خفاش نیست، انسان به سراغ او رفته است. با این حساب اقتصاد ایران نرخ رشد اقتصادی سه سال اخیر به منفی ۱۸ درصد می‌رسد. چه کنیم تا سلامت بمانیم؟ بهترین راه تغذیهٔ سالم است، رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم.

یعنی حجم اقتصاد ایران امسال حدود یک‌پنجم از سال ۲۰۱۸ کوچک‌تر است.. پیش‌ازاین، گمان می‌رفت امسال نرخ رشد اقتصادی ایران حدود صفر باشد، اما کرونا این پیش‌بینی را که در پاییز پارسال انجام شده بود ۶درصد پایین کشیده است. این رقم در ظاهر به نسبت تجربه‌های ناگوار ۴۰ سال اخیر چیزی به‌حساب نمی‌آید، اما درواقع بار بزرگی روی دوش مردم ایران است. سقوط ۶ درصدی اقتصاد در یک سال بحران بزرگی برای همه کشورها، حتی اقتصادهای پیشرفته و پایدار است، این رکود تقریبا برای اکثر کشورها یک تجربه مقطعی است، اما در ایران یک حجم قابل‌ملاحظه‌ از سقوط انباشته است که شرایط را شکننده‌تر از دیگر کشورها می‌کند. ایران و ۴۰ سال بحران انباشته داده‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ متوسط رشد اقتصادی ایران گذشته ۱.

۶ (یک و شش‌دهم) درصد بوده است. درحالی‌که متوسط رشد اقتصادی تمام دنیا در این مدت دو برابر این بیش از ۳ درصد بوده است. حتی در میان همسایگان نیز متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه نیز سالانه کمی بیش از ۳ درصد بوده است. اگر همه اعداد رشد اقتصادی را در تمام این سال‌ها در هم ضرب کنیم به این نتیجه می‌رسیم که کل رشد اقتصادی ایران در ۴۰ سال گذشته نزدیک به ۷۰ درصد است، یعنی حجم اقتصاد ایران ۱.۷ (یک و هفت‌دهم) برابر رشد داشته، درحالی‌که جمعیت ایران در این مدت از حدود ۳۶ میلیون به بیش از ۸۳ میلیون رسیده، یعنی بیش از ۲ برابر زیادتر شده است.

این نشان می‌دهد قدرت اقتصادی مردم ایران به نسبت ۴۰ سال پیش تحلیل رفته است. در همین مدت جمعیت دنیا کمتر از ۲ برابر زیاد شده، اما حجم اقتصاد جهان نزدیک ۴ برابر بیشتر شده است؛ یعنی به‌طور متوسط بنیه اقتصادی مردم جهان حدود ۲ برابر بیشتر از ۴۰ سال پیش شده است. این مقایسه نشان می‌دهد حجم عقب‌افتادگی اقتصاد ایران در مقام مقایسه با سایر کشورها و همسایگان در ۴۰ سال گذشته چقدر بوده است. قاعدتا این بار انباشته آستانه تحمل ایران را برای رویارویی با یک بحران همه‌گیر جهانی پایین می‌آورد و توانایی عمومی اقتصاد و جامعه ایرانی را برای بازسازی آینده دشوار می‌کند. .