کرونا و سقوط بی‌سابقه اقتصاد جهان؛ چرا شرایط ایران شکننده‌تر است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

چین، هند و اندونزی شاید تنها اقتصادهای بزرگی‌اند که امسال هم رشد اقتصادی‌شان مثبت است. البته این میزان رشد به نسبت آن چیزی که قرار بود باشد، خودش یک رکود بزرگ اقتصادی است.وضعیت ایران چگونه است؟ در گزارش ranjipour بخوانید کرونا اخبار_ایران

از اقتصاد کرونازده جهان در سال ۲۰۲۰ است. نقشه‌ای که دست‌کم بعد از ۱۹۸۰ بی‌سابقه است. بیش از نیمی از جهان به رنگ قرمز و نارنجی درآمده‌اند، به این معنی که رشد اقتصادی‌شان منفی شده و رکود را از سر می‌گذرانند. در تاریخ معاصر هرگز وضعیت مانند این نبوده است.

چین، هند و اندونزی شاید تنها اقتصادهای بزرگی‌اند که امسال هم رشد اقتصادی‌شان مثبت است. چین یک درصد، هند ۲ درصد و اندونزی نیم درصد؛ که البته این میزان رشد به نسبت آن چیزی که قرار بود باشد، خود به‌اندازه یک رکود بزرگ اقتصادی است. بحران قبلی بیشتر اقتصاد کشورهای غربی را تحت‌تاثیر قرار داده بود، اما بحران کرونا هم شدیدتر است و همه وسعت آن به‌مراتب بیشتر از بحران قبلی است.این بار تمام دنیا شبیه یک کشتی بزرگ به نظر می‌رسد که همه، فقیر و غنی و دوست و دشمن در آن نشسته‌اند؛ اما وضعیت سرنشینان کشتی یکسان نیست. تاب‌آوری بعضی بالاتر و تاب‌آوری برخی به‌مراتب پایین‌تر است. آن‌هایی که در سال‌های گذشته شرایط پایداری داشته‌اند قاعدتا راحت‌تر می‌توانند خود را به سال آینده برسانند، اما کشورهایی مانند ایران کار بسیار سختی پیش‌رو دارند.

پیش‌ازاین، گمان می‌رفت امسال نرخ رشد اقتصادی ایران حدود صفر باشد، اما کرونا این پیش‌بینی را که در پاییز پارسال انجام شده بود ۶درصد پایین کشیده است. این رقم در ظاهر به نسبت تجربه‌های ناگوار ۴۰ سال اخیر چیزی به‌حساب نمی‌آید، اما درواقع بار بزرگی روی دوش مردم ایران است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مطالب علمی در باره کرونا | DWدویچه وله فارسی: خبر، . . گزارش، تحلیل و تفسیر مهمترین رویدادهای سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی از ایران و سراسر جهان به همراه تازه‌ترین گزارش‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال. تحلیل مسائل از دیدگاه آلمان و اروپا. مصاحبه و تفسیر
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

هشدار وزیر بهداشت ایران نسبت به همزمانی آنفلوآنزا و کرونا در پاییزسعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است که 'باید دوران نسبتا طولانی را با کرونا سپری کنیم' و هشدار داد که 'ممکن است همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز ما را غافلگیر کند'. او همچنین مدعی شد که 'آماری که ما اعلام می‌کنیم دقیق‌ترین، منظم‌ترین و عالمانه‌ترین نوع آماری است که در دنیا ارائه شده' و 'حتی ۱۰ درصد اختلاف هم میان آمار اعلامی وزارت بهداشت و واقعیت' وجود ندارد. آقای نمکی گفت که صحن‌های بیرونی امکان مقدس پس از ماه رمضان با پروتکل‌های خاصی بازگشایی خواهند شد و تاکید کرد که 'داخل‌های حرم‌های آستان قدس' از این بازگشایی مستثنی هستند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

کرونا؛ چاقی خطر ابتلا را بیشتر می‌کند؟می‌دانیم که چاقی خطر ابتلا به بیماری‌هایی را افزایش می‌دهد از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت نوع دوم. تحقیقات مقدماتی نشان داده است که چاقی ممکن است باعث احتمال بیشتر ابتلا به کوویدـ ۱۹ شود. چرا؟
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ابراز نگرانی جاستین ترودو از بازگشایی مدارس در استان کبک و شیوع کرونانخست وزیر کانادا می‌گوید هرنوع شتاب‌زدگی در بازگشایی زودهنگام کسب و کارها می‌تواند باعث شدت بخشیدن به روند شیوع ویروس کرونا در این کشور شود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وزیر بهداشت ایران: با همزمانی کرونا و آنفولانزا، پاییز سختی در پیش استوزیر بهداشت ایران می‌گوید امیدوار است شدت شیوع فاز دوم شیوع ویروس کرونا به مانند موج ابتدایی نباشد. قیمت دلار، نرخ تورم و کرایه خانه در پاییز را ایشان فراموش کرده اند. من میدونم کارمون تمومه چه عکس جالب و پر مغزی انتخاب کردین
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کرونا با 'گرما' کم نمی‌شود / از تردد غیرضرور خودداری کنیدمینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی: *کرونا با 'گرما' کم نمی‌شود *متاسفانه بیماران در حال افزایش‌ هستند *علت دیگر طغیان فعلی در خوزستان می‌تواند دیرتر آغاز شدن پیک بیماری باشد *نمی‌دانیم کرونا چه زمانی از ایران خارج خواهد شد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »