کروبی: وضعیت اسفبار کنونی نتیجه اداره دورهمی کشور است | DW | 19.07.2019

20/07/2019 11:46:00 ق.ظ

مهدی کروبی در نامه‌ای به احمدی جنتی 'فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام' جمهوری اسلامی را نتیجه 'اداره دورهمی' کشور دانسته است. این نامه کروبی حاوی انتقادهای او از مصاحبه احمد جنتی با روزنامه کیهان است.

مهدی کروبی, احمد جنتی

مهدی کروبی در نامه‌ای به احمدی جنتی 'فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام' جمهوری اسلامی را نتیجه 'اداره دورهمی' کشور دانسته است. این نامه کروبی حاوی انتقادهای او از مصاحبه احمد جنتی با روزنامه کیهان است.

مهدی کروبی در نامه‌ای به احمدی جنتی 'فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام' جمهوری اسلامی را نتیجه 'اداره دورهمی' کشور دانسته است. این نامه کروبی حاوی انتقادهای او از مصاحبه احمد جنتی با روزنامه کیهان است.

کروبی: وضعیت اسفبار کنونی نتیجه اداره دورهمی کشور استمهدی کروبی در نامه‌ای به احمدی جنتی"فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام" جمهوری اسلامی را نتیجه"اداره دورهمی" کشور دانسته است. این نامه کروبی حاوی انتقادهای او از مصاحبه احمد جنتی با روزنامه کیهان است.

مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز در نامه‌ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نوشته است: «اگر این روزها همه بر فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام معترفتند و تعفّن حاصل از آن در پرونده های افشا شده و یا در حال رسیدگی جامعه را دچار یأس و ناامیدی کرده است، باید ریشه اصلی آن را در رویکردی دانست که فکر می‌کند کشور عظیمی همچون ایران را می‌تواند دورهمی اداره کند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

کروبی: فساد فراگیر نتیجه اداره 'دورهمی' کشور است مهدی کروبی ، از رهبران جنبش سبز ، در نامه‌ای که از حبس خانگی نوشته، از احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان انتقاد کرده و گفته فساد فراگیر در ایران نتیجه حاکمیت جریانی است که 'فکر می‌کند کشور عظیمی همچون ایران را می‌تواند دورهمی اداره کند.'

ایران تصاویری پخش کرد که مدعی است توسط پهپاد مورد نظر ترامپ ضبط شده استساعاتی بعد از تکذیب ادعای آمریکا مبنی بر سرنگون کردن یک پهپاد ایرانی، سپاه پاسداران تصاویری منتشر کرد که می‌گوید سند رد ادعای واشنگتن است. در این تصاویر که از رسانه‌های مختلف از جمله تلویزیون انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی پخش شد، کشتی‌های مختلف از جمله یک کشتی جنگی و چند نفتکش دیده می‌شوند که در دریا در حال حرکت هستند.

گشت ارشاد؛ ارسال ۳۰۰ هزار پیامک و اخذ تعهد از ۱۵۰هزار نفر به خاطر حجابفرمانده نیروی انتظامی درباره ماجرای برخورد خشن با یک دختر در پارک پلیس تهران گفته است که پلیس این موضوع را بررسی کرده‌ و به نتیجه رسیده است که مامور نیروی انتظامی در چارچوب قانون وظیفه خود را انجام داده است به همین دلیل از او تقدیر شده است. چرا رژیم صهیون نیستی حجاب دارن؟

'حمله پهپادی به پایگاه حشد شعبی در شمال عراق'خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی وشبه نظامی در عراق از حمله یک پهپاد ناشناس به پایگاهی در شمال عراق که متعلق به گروه حشد شعبی است، خبر داده است. این گروه از حمایت ایران برخوردار است. ارتش عراق هم در بیانیه‌ای از مجروح شدن دو نفر خبر داده است.

اپلیکیشن فیس‌اپ خطرناک است یا بی‌خطر؟این روزها، در اغلب رسانه‌های اجتماعی، تقریبا بیشتر کاربران تصاویری از چهره پیر‌شده‌شان منتشر می‌کنند که با استفاده از اپلیکیشنی به نام فیس‌_اپ (FaceApp) ساخته شده است. آیا استفاده از این اپ می‌تواند مشکل‌ساز باشد؟ بیشتر بخوانید:

احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا قوت گرفته استدر شرایطی که گمان می‌رود «بوریس جانسون» هفته آینده به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا معرفی شود، خبرگزاری رویترز می‌گوید نظرسنجی‌ها از اقتصاددان‌ها نشان می‌ دهد احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادی

ایران کروبی: وضعیت اسفبار کنونی نتیجه اداره دورهمی کشور است مهدی کروبی در نامه‌ای به احمدی جنتی"فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام" جمهوری اسلامی را نتیجه"اداره دورهمی" کشور دانسته است.مهدی کروبی شورای نگهبان را متهم کرده که در انتخابات مختلف از سال ۱۳۶۸ به بعد صلاحیت نامزدها را سیاسی بررسی کرده، تفسیرش از قانون به نفع یک جناح بوده و همچنین در رسیدگی به سلامت انتخابات به طور سلیقه‌ای عمل کرده است.Image caption تصاویری که توسط سپاه در اختیار رسانه‌های ایران از جمله پرس‌تی‌وی قرار گرفته است تلویزیون دولتی ایران تصاویری پخش کرد که سپاه پاسداران می‌گوید توسط پهپادهایش در تنگه هرمز ضبط شده‌اند و بر اساس ادعای ایران نشان می‌دهند که ادعای آمریکا درباره سرنگون کردن یک پهپاد ایرانی، صحت ندارد.Aa نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می گوید فعالیت‌هایش در حوزه «عفاف و حجاب» در چهارماهه اول سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است.

این نامه کروبی حاوی انتقادهای او از مصاحبه احمد جنتی با روزنامه کیهان است. مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز در نامه‌ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نوشته است: «اگر این روزها همه بر فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام معترفتند و تعفّن حاصل از آن در پرونده های افشا شده و یا در حال رسیدگی جامعه را دچار یأس و ناامیدی کرده است، باید ریشه اصلی آن را در رویکردی دانست که فکر می‌کند کشور عظیمی همچون ایران را می‌تواند دورهمی اداره کند." "نتیجه اداره دورهمی کشور جز این نیست و مطمئن باشید جز این نخواهد بود.» نامه مهدی کروبی روز جمعه ۲۸ تیرماه (۱۹ ژوئیه) در وبسایت"سحام‌نیوز" نزدیک به آقای کروبی و"حزب اعتماد ملی" منتشر شده است. روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر خبرنگاران گفت که کشتی یو‌اس‌اس باکسر، یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است. مهدی کروبی در این نامه به ادعاهای احمد جنتی در مصاحبه او روزنامه کیهان، انتقاد کرده است." مهدی کروبی نامه‌اش را در انتقاد از این اظهارنظر اخیر احمد جنتی نوشته است که گفت"شورای نگهبان نهاد بی‌طرفی است. مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند. وی همچنین وضعیت «بد حجابی» در برخی بیمارستانها، بانک‌ها و حتی برنامه‌های تلویزیونی را بدتر از افرادی دانست که پلیس در خیابان‌ها با انها برخورد می کند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران در ماههای اخیر تسهیلات مختصری در وضعیت بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد به‌وجود آمده است. او نزدیک به سه دهه عهده‌دار این مقام بوده است. ساعاتی پیش از انتشار این تصاویر سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی،"سخنگوی ارشد" نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز درباره این پهپاد گفت:"بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه‌ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند. حسین کروبی فرزند مهدی کروبی، اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به رسانه‌ها گفت: «از حدود دو ماه قبل ماموران امنیتی به آقایان کروبی و موسوی اعلام کردند که هفته‌ای یک بار می‌توانند آنها را به بیرون از حصر و منزلی که خودشان اعلام می‌کنند از دوستان و اقوام ببرند.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید کروبی در ابتدای خود خطاب به جنتی نوشته است: «اخیرأ در روزنامه‌ای سخنی از شما خواندم که به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان بیان کرده بودید. او گفته ناراحت شده که"فردی در لباس روحانیت و در اوج کهولت سنی چنین حب جاه طلبی" دارد، اما خوشحال شده که آقای جنتی"توان دفاع از کارنامه سیاه شورای نگهبان را ندارد و چاره کار را تنها در قلب واقعیت می‌داند. در آن روز گفته بودید: «یکی از کار‌های مهم شورای نگهبان انتخابات است و ما به عنوان ناظر انتخابات باید خدا، قانون و اخلاق را در نظر بگیریم." او افزوده است که"نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و بر طبق موازین بین‌المللی، ماموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند. … شورای نگهبان نهاد بی‌طرفی است و کار این نهاد در چارچوب قانون است و برای ما هیچ فرقی ندارد که فرد ثبت‌نام‌کننده مربوط به کدام جریان سیاسی است؛ لذا هرکس شروط مصرح در قانون را داشته باشد احراز صلاحیت می‌شود. در بهمن ماه ١٣٨٩ و یک سال پس از آن که حکومت ایران ‌گفت توانسته اعتراضات سال ٨٨ را خاتمه دهد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی برای راهپیمایی در حمایت از انقلاب مصر و تونس فراخوانی دادند.

… شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست و تحت تأثیر جریانات سیاسی و هیچ کسی قرار نمی‌گیرد و هیچ ضرر و نفعی هم از اینکه چه کسی وارد مجلس بشود یا نشود نمی‌برد بلکه بر اساس وظیفه‌ای که دارد کار خود را انجام می‌دهد.» کروبی در واکنش به این بخش از اظهارات احمد جنتی نوشته است: وقتی این مطلب را خواندم هم متأثّر شدم و هم خوشحال! متأثّر ازآن جهت که فردی در لباس روحانیت و در اوج کهولت سنی (۹۳ سالگی) چنین حب جاه طلبی و ماندن در قدرت او را گرفتار کرده که چنین بی پروا سخن خلاف می گوید و در عصر اطلاعات و رسانه های مجازی، ناشیانه سعی می کند شب را روز و روز را شب تعبیر کند. موضوعات مرتبط.". حسّ خوشحالی ام هم البته از این باب بود که دیدم فردی همچون شما که برای رضایت صاحب قدرت همواره در مقابل اراده مردم قرار گرفته و می گیرید، حال حتّی توان دفاع از کارنامه سیاه شورای نگهبان را ندارد و چاره کار را تنها در قلب واقعیت می داند. مهدی کروبی می‌گوید"نظارت استصوابی" که شورای نگهبان آن را یکی از وظایف خود می‌داند،"تنها با انگیزه سیاسی در حذف رقبا آنهم بدون ارائه ادلّه از مراجع چهارگانه"  صورت می‌پذیرد و"تفسیر قانون"  از سوی شورای نگهبان نیز همواره"در راستای متحدان سیاسی" این شورا تفسیر می‌شود. این رهبر جنبش سبز به دستکاری شورای نگهبان در انتخابات مجلس ششم اشاره می‌کند و می‌نویسند: «لازم است جرّاحی شورای نگهبان در انتخابات ششم را هم که مدّعی هستید سیاسی عمل نکردید به‌یاد شما بیاورم که در آن نفر سی‌ودوّم لیست تهران آقای حداد عادل جایگزین نفر بیست‌وهشتم آقای علی‌رضا رجایی قرار گرفت.

» کروبی خطاب به جنتی می‌افزاید: «گفته‌اید سیاسی عمل نکرده‌اید؟ بفرمایید چرا در انتخابات مجلس هفتم بیش از ۸۰ نماینده مجلس متعلق به جریان اصلاح‌طلبی را در کنار خیل عظیمی از داوطلبان نمایندگی از حقّ شرکت آنهم بدون ارایه دلیل محروم کردید؟ شما چه عنوانی بر این رفتار غیرقانونی که تنها در جهت حاکمیت جریانی خاص بر قوّه مقنّنه صورت گرفته می‌گذارید؟» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه خود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ و نقش شورای نگهبان در به کرسی‌نشاندن احمدی‌نژاد اشاره کرده و نوشته است: «امیدوارم خاطرتان باشد که وقتی اینجانب را در سال ۸۴ حذف کردید و آقای احمدی‌نژاد را با تقلّب و تخلف سپاه و بسیج و وادادگی دولت اصلاحات به دور دوّم فرستادید و پس از تکیه او بر کرسی ریاست جمهوری چه حرف‌هایی زدید. در خطبه‌های نمازجمعه نامه او به رئیس جمهور وقت آمریکا را متملقانه"الهام ‌الهی" خواندید و خواستار درج آن در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها شدید.» کروبی در پایان نامه خود آورده است: «در پایان باید بگویم که شورای نگهبان متأسّفانه با دوری از وظایف ذاتی خود به ابزاری در ید حاکمیت تبدیل شده است. از این‌رو در انتخابات‌های مختلف این شورا با هتک حیثیت اشخاص محترم و تضییع حقوق مردم، برای حاکمیت جریانی خاص و حذف جریان های دیگر تلاش می‌کند. کروبی افزوده: «وقتی تفسیر از شرع و قانون اساسی را به روابط و منافع جمعی پیوند می‌زنید و مردم این صاحبان اصلی انقلاب و کشور را از حقّ انتخاب شدن و انتخاب کردن بطور فلّه‌ای محروم می کنید و مدیران ضعیف و ناکارآمد را بر آنان تحمیل می‌کنید آنگاه خروجی آن می‌شود وضعیت اسفبار امروز کشور.

نتیجه اداره دورهمی کشور جز این نیست و مطمئن باشید جز این نخواهد بود. فراموش نکنید که ایران متعلق به همه آحاد ملّت است.» WWW links .