کدخدایی: کاندیداتوری افراد با سابقه نظامی منع قانونی ندارد/ افزایش 15درصدی صندوق‌های اخذ رأی- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

23/12/1399 11:35 ق.ظ

مغایرت طرح اصلاح قانون انتخابات با ۳ اصل قانون اساسی سخنگوی شورای نگهبان: تبلیغات غیر مجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت‌های ۱۴۰۰ مدنظر قرار خواهیم داد کسانی که سابقه نظامی داشته‌اند، می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند انتخابات_۱۴۰۰

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید وی افزود: لایحه مالیات بر ارزش افزوده در 6 بند مورد ایراد قرار گرفت که برخی موارد ابهام داشت و برای رفع ایرادات به مجلس ارجاع شد.

کدخدایی گفت: همچنین یکی از مصوبات مجلس که طرح آن محل بحث بود اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود که مشخصاً ایراداتی در اصول 99، 109 و 115 داشتیم، برخی موارد برای اولین بار بود که ذکر می‌شد که به مجلس ارجاع شد تا اصلاحات لازم روی آن صورت گیرد.

کدخدایی درباره فعالیت کاندیداهای احتمالی در فضای مجازی و ارسال گزارش از سوی یکی از کاندیداها درباره تخلفات یکی دیگر از کاندیدای احتمالی گفت: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش ندارد و هر کدام از این گزارش‌ها به‌دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در بررسی صلاحیت‌ها مورد نظر قرار گیرد بنابراین تفاوتی نمی‌کند که چه‌کسی این گزارشات را برای ما بفرستد و ما به‌دقت هر گزارشی را که به دستمان برسد مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی درباره تدابیر شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی گفت: برای این منظور نزدیک به 15 درصد به صندوق‌ها به‌نسبت انتخابات گذشته افزوده شده است، آنچه تا الآن ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرده بیشتر درباره تجمعات بوده است که در انتخابات آتی طبعاً محدودیت تجمعات را داریم. headtopics.com

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

غرضی برای انتخابات 1400 اعلام کاندیداتوری کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimمحمد غرضی برای انتخابات_۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد آها بيكاري ام عالمي داره به خدا، آقاي غرضي شما بايد به فكر آخرت ات باشي وقت دنيا رو با نشر خبر نامزديتون ميگيرين

تاج‌زاده برای انتخابات 1400 اعلام کاندیداتوری کرد- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimتاج‌زاده اعلام کاندیداتوری کرد معاون وزیر کشور در دولت اصلاحات و از چهره‌های رادیکال اصلاح‌طلبان، در بیانیه‌ای برای شرکت در انتخابات_۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد ای خدا 😂😂 مردک ...... طنز

جزئیاتی از قتل دو محیط‌بان توسط افراد ناشناس + تصاویر- اخبار محیط زیست - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimشهادت ۲ محیط‌بان با سلاح جنگی در زنجان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست: شب گذشته بر اثر تعقیب و گریز بین افراد ناشناس و محیط‌بانان، دو تن از محیط‌بانان به نام‌‌های «مهدی مجلل» و «میکاییل هاشمی» بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی به شهادت رسیدند خدارحمتشون کنه واقعاً جای تأسف هست که چرا قانونگذاران در اجرا و قانونگذاری کم کاری میکنن،مگه میشه محیط بان سلاح نداشته باشه خدا رحمت‌شون کنه این چه عکسیه گذاشتین ؟ شما انسان نیستین خانواده ندارین ؟ تا حالا عزیزی رو از دست ندادین ؟ شان یک انسان اینه ؟ تو که سردبیر خبری اگه بمیری دوس داری عکس خون آلودتو تو این شرایط به مادرت نشون بدن؟ بچه هات اینجوری ببیننت؟ شرم خبرگزاری_غیر_حرفه_ای شهید خانواده_شهید

مردم در روزهای آینده اخبار جدیدی از کاندیداتوری رئیسی می‌شنوندرئیس ستاد شاخه جوانان سعید جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 می‌گوید هیچ اختلافی بین جبهه پایداری و سعید جلیلی پیش نیامده و در صورت کاندیداتوری صادق محصولی، مشخصاً جبهه پایداری از سعید جلیلی حمایت نمی‌کند. حتما رییسی آدمکش این فرصت عدم شرکت اکثریت مردم را ازدست نمیدهد تا با اقلیت عنقلابی رییس جمهور شود ورهبر هم به آرزوی ۴ سال پیشش برسد

ابتلای دو نماینده مجلس به کرونا- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimابتلای دو نماینده مجلس به کرونا محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم در مجلس در چند روز گذشته دچار بیماری کرونا شده و در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است هم‌چنین سمیه محمودی نماینده شهرضا و دهاقان نیز دچار بیماری کرونا و در قرنطینه خانگی به سر می‌برد

، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در آخرین نشست خبری سال 1399 که صبح امروز (شنبه 23 اسفند) برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به مصوباتی که مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفته است گفت: طرح اصلاح مواد قانون اجرای سیاست کلی اصل 44 را داشتیم که عدم مغایرت آن با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام شد.

وی افزود: لایحه مالیات بر ارزش افزوده در 6 بند مورد ایراد قرار گرفت که برخی موارد ابهام داشت و برای رفع ایرادات به مجلس ارجاع شد.

کدخدایی گفت: همچنین یکی از مصوبات مجلس که طرح آن محل بحث بود اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود که مشخصاً ایراداتی در اصول 99، 109 و 115 داشتیم، برخی موارد برای اولین بار بود که ذکر می‌شد که به مجلس ارجاع شد تا اصلاحات لازم روی آن صورت گیرد.

کدخدایی درباره فعالیت کاندیداهای احتمالی در فضای مجازی و ارسال گزارش از سوی یکی از کاندیداها درباره تخلفات یکی دیگر از کاندیدای احتمالی گفت: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش ندارد و هر کدام از این گزارش‌ها به‌دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در بررسی صلاحیت‌ها مورد نظر قرار گیرد بنابراین تفاوتی نمی‌کند که چه‌کسی این گزارشات را برای ما بفرستد و ما به‌دقت هر گزارشی را که به دستمان برسد مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی درباره تدابیر شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی گفت: برای این منظور نزدیک به 15 درصد به صندوق‌ها به‌نسبت انتخابات گذشته افزوده شده است، آنچه تا الآن ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرده بیشتر درباره تجمعات بوده است که در انتخابات آتی طبعاً محدودیت تجمعات را داریم.

وی درباره تعیین سقف معینی برای تأیید صلاحیت نامزدها انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنچه برای شورا ملاک است شرایطی است که برای رئیس جمهور در قانون انتخابات آمده است به همین دلیل در همه انتخابات تعداد افراد تأیید صلاحیت‌شده متفاوت است، آنچه در قانون آمده عدم منع ورود این افراد است و ما هم تابع قانون هستیم.

کدخدایی در مورد نظامی‌ها نیز تصریح کرد: البته دخالت و سوگیری نظامی‌ها در انتخابات منع شده است ولی صرف نامزد شدن برای انتخابات منع قانونی نداشته و در گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره قانون انتخابات گفت: به‌خلاف برخی دوستان در مجلس که به‌جای شورای نگهبان اظهارنظر می‌کنند بنده نمی‌توانم از طرف مجلس اظهارنظر کنم و منتظر می‌مانیم که در مجلس کی و چه‌زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و آن زمان نظر خود را اعلام می‌کنیم.

کدخدایی همچنین درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1400 گفت: هنوز پاسخ رسمی در این باره ندادیم و دوستان مجلس در بیان ایرادات عجله کردند.

وی افزود: دوستان مجلس نظرات غیررسمی ما را اعلام کردند چرا که ممکن است این ایرادات تغییر کند.

کدخدایی با بیان اینکه دوستان مجلس لازم نیست نظرات و جلسات غیررسمی را اطلاع رسانی کنند، تصریح کرد: ایراداتی که درباره بودجه 1400 مطرح شده در چند بند قابل بیان است؛ البته که ایراداتی شورای نگهبان به لایحه بودجه سالانه همیشه نسبت به لوایح بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: ایراداتی به اصل 52 و 53 وارد شد که مربوط به تعیین ردیف و تعیین سقف بود که 10 مورد بود.

کدخدایی با اشاره به 5 ایراد شورای نگهبان به اصول 52 و 53 قانون اساسی، گفت: مغایرت با اصل 44 نیز 5 مورد ایراد بود که شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه سال 1400 داشت.

وی همچنین مغایرت با سیاست های کلی نظام را 5 مورد اعلام و عنوان کرد: در این رابطه 4 مورد هم فقهای شورای نگهبان ایراد خلاف شرع داشتند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مغایرت با اصول 3 بند9 نیز وجود داشت که تبعیض ناروا شناخته شد که این ایرادات نیز 2 مورد بود.

وی افزود: بند 10 اصل 3 نیز در 7 مورد دارای ایراد بود؛ همچنین مواردی از بندها دارای ابهام بود که باید روشن شود؛ همچنین در برخی ایرادات مقصود قانونگذار معلوم نیست لذا وجه مقصود قانون‌گذار باید مشخص شود؛ هنوز این ایرادات رسما به مجلس ارائه نشده و ممکن است تغییر داشته باشد.