کدام قطعه‌سازان خودرو بیشترین ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفتند؟

05/05/1398 04:50:00 ب.ظ

خودروسازان تا تیرماه حدود ۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند اما نزدیک به ۱۶۰ هزار خودرو در انبار خودروسازان به خاطر کسری قطعه رسوب کرده و یکی از اصلی‌ترین دلایل گرانی خودرو هم همین گرانی قطعات بوده‌ است.

تهران- ایرنا- بررسی‌های «ایرنا» نشان می‌دهد که خودروسازان تا تیرماه امسال، نزدیک به ۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند. در حوزه قطعه‌سازی، شرکت صنایع تولیدی کروز ۹۸ میلیون دلار و دو شرکت متعلق به ایران‌خودرو روی هم رفته ۱۱۲ میلیون‌دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند. با این حال، نزدیک به ۱۶۰ هزار خودرو در انبار خودروسازان به خاطر کسری قطعه رسوب کرده و یکی از اصلی‌ترین دلایل گرانی خودرو هم همین گرانی قطعات بوده‌ است. جست‌وجو در میان منابع مختلف، اثبات می‌کند که گرانی قطعات یکی از اصلی‌ترین عوامل آشفتگی‌های بازار خودروی داخلی است. این در حالی‌ است که دولت برای تامین این قطعه‌ها، از ابتدای سال گذشته ارز دولتی تخصیص داده است.

بررسی‌های خبرنگار اقتصادی ایرنا از فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی نشان می‌دهد که تا تیرماه امسال، دو خودروساز بزرگ نزدیک به ۵ میلیارد دلار ارز دریافت کرده‌اند. بررسی جزئیات در فایل داده‌های بسیار بزرگ بانک مرکزی نیز روشن می‌کند که در حوزه قطعه‌سازی سه شرکت بیشترین میزان ارز را دریافت کرده‌اند. صنایع تولیدی کروز ۹۸ میلیون دلار ارز گرفته و دو شرکت متعلق به ایران خودرو نیز روی هم رفته بیش از ۱۱۲ میلیون دلار برای واردات قطعه، ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند. با این حال، گفته می‌شود که ۱۶۰ هزار خودروی ناقص در انبار خودروسازان وجود دارد و ۸۰ درصد از رسوب خودروهای ایران خودرو و سایپا به گردن همین شرکت‌هایی است که بیشترین میزان ارز را دریافت می‌کنند و برای خرید غول‌های جاده مخصوص از دولت نیز، خیز بلندی برداشته‌اند.

طی دو هفته اخیر نیز قیمت خودروهای داخلی افت ۷ تا ۱۲ میلیونی داشته‌است. به اعتقاد کارشناسان عرضه خودروهای ایران خودرو عامل این کاهش قیمت بوده‌است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »
Loading news...
Failed to load news.

ولادیمیر پوتین: روسیه در ماه ژوئیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در ماه آینده میلادی خبر داده است. امری که ناظران آن را تازه‌ترین دور از بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و ناتو ارزیابی کرده‌اند. ادامه مطلب >>

بی‌اعتنایی بازار نهاده‌های دامی به توقف کشتی‌های ایرانی در بنادر برزیل / شکست تلاش‌های امریکا علیه امنیت غذایی ایرانچند روز پیش دو کشتی ایرانی حامل نهاده‌های دامی در یکی از بنادر برزیل متوقف شد. علت توقف این کشتی‌ها عدم سوخت رسانی توسط برزیلی‌ها به دلیل تحریم‌های سختگیرانه امریکا است. با توجه به اینکه برزیل بزرگترین تامین کننده نهاده‌های دامی کشور است انتظار می‌رفت شاهد شوک به بازار نهاده‌های دامی و افزایش قیمت باشیم، اما بازار تا امروز نسبت به این مشکل بی‌اعتنا بوده است، بی‌اعتنایی که به گفته کارشناسان دلیل آن رفتار هوشمندانه ایران برای تامین به موقع ذخایر قبل از ایجاد بحران توسط امریکا است.

وحدتی: کاهش قیمت دلار تاثیر جدی بر قیمت کالاهای اساسی خواهد گذشتنایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به ورود نرخ ارز به کانال ۱۱ هزار تومان اظهار کرد: اقدامات اخیر بانک مرکزی باعث شده است که دلار در مسیر برگشت به قیمت واقعی خود قرار بگیرد. قیمت واقعی دلار ۱۱ و ۱۲ هزار تومان نیست. قیمت واقعی دلار ۶ یا ۷ هزار تومان است و مطمئنا باید به این قیمت بازگردیم. حرف مفت 😂 زرشک. تو گفتی و ما هم باور کردیم. موقتا تا زمان انتخابات یه کارهایی با هماهنگی ارباب های خارجی تون انجام می دین. بعد کارتون که با مردم تموم شد دوباره قیمت ها می کشه بالا. سناریو تکراریه. گرچه خیلی از مردم فراموش کارن و دوباره خر می شن.

زن چینی که ۱۱۸ کودک را به فرزندی پذیرفته بود، خلافکار بود؛ «مادر عشق» به ۲۰ سال زندان محکوم شدزن چینی که ۱۱۸ کودک را به فرزندی پذیرفته بود، خلافکار بود؛ «مادر عشق» به ۲۰ سال زندان محکوم شد او ادعا می کند پس از آنکه همسر سابقش، پسرشان را به قیمت ۷ هزار یوان به قاچاقچی انسان فروخت ، تصمیم گرفت برای نجات کودکان بی سرپرست دست به کار شود. زرشک... اینم که خلافکار از آب در اومد

آیا کاهش نرخ دلار 'ارزانی' می‌آورد؟! / سبد معاش هر ماه بیش از ۱۰ درصد جهش قیمتی داشته استگرچه سبد معاش در فروردین ماه بیشترین میزان جهش قیمتی را -۵۷ درصد- داشته است اما پس از آن نیز روند افزایش قیمت‌ها تداوم داشته است؛ در ماه دوم، ۱۵.۴۳ درصد و در ماه سوم، ۱۱.۴۳ درصد. پس در سه ماه نخست ۹۸، هیچ‌گاه، ثبات بازار ارز یا به عبارت دقیق‌تر، ثبات نسبی بازار ارز، منجر به توقف افزایش هزینه‌های خانوار نشده است.

انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در مرکز ولسوالی آبند غزنی سه نفر را کشتمقام‌های محلی ولایت غزنی در جنوب افغانستان اعلام کردند که یک خودرو بمب‌گذاری صبح امروز در نزدیکی مرکز ولسوالی آبند منفجر شده است. در این انفجار سه سرباز کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

افت ۲۱ درصدی تولید لاستیک خودروتهران- ایرنا- بررسی آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۴۲ هزار و ۲۰۰ تن لاستیک خودرو در بهار ۹۸ و افت ۲۱.۶ درصدی آن در مقایسه با پارسال است. آنقدر گران شده مردم توان خرید ندارند اکثرا با لاستیک های فرسوده کار می کننو