کتاب‌های صوتی و گام بلند ناصر زراعتی در گسترش کتابخوانی | DW | 19.11.2020

29/08/1399 08:45:00 ب.ظ

کتاب صوتی در کنار کتاب چاپی و دیجیتالی، ابتکاری است در عرصه چاپ و نشر که استقبال مخاطبان را در پی داشته و باعث گسترش تولید آن شده است. ناصر زراعتی، نویسنده ساکن سوئد، سال­‌هاست که یک‌تنه به نشر صوتی ادبیات می‌پردازد.

کتاب صوتی در کنار کتاب چاپی و دیجیتالی، ابتکاری است در عرصه چاپ و نشر که استقبال مخاطبان را در پی داشته و باعث گسترش تولید آن شده است. ناصر زراعتی، نویسنده ساکن سوئد، سال­‌هاست که یک‌تنه به نشر صوتی ادبیات می‌پردازد. پس از جنگ جهانی دوم این ابتکار در کشورهای غربی رونق گرفت و کتاب­‌های صوتی از «نوار کاست» و «دیسک سی دی» نیز فراتر رفته، به رسیدند. امروز در دنیای دیجیتالی شکل­‌های مختلفی را از آن می­‌بینیم.

در ایران پس از انقلاب کتاب‌­های صوتی از یک سو می­‌کوشند هم­گام با جهان تکنیک پیش بروند و از دیگر سو سانسور دولتی راه را بر آن در راستای چاپ و نشر محدود کرده است. آن­جا که کتابی مجوز نشر دریافت نکند، طبیعی‌­ست انتشار آن به شکل صوتی نیز ناممکن باشد. از آن گذشته؛ هزاران کتاب که سالیان پیش منتشر شده‌­اند، حال اجازه بازنشر و در همین راستا نشر صوتی ندارند. اگر هم مجوز نشر دریافت دارند، در هر نوبت از چاپ، سلاخی جدیدی بر آن وارد خواهد آمد که همه این­ها در کار ضبط صوتی اثر نیز تأثیر خواهد گذاشت.

ناصر زراعتی (عکس از حمید جانی‌پور) تولید کتاب‌­های صوتی در خارج از کشور می‌­تواند سانسورشکن نیز باشد. برای نمونه «بوف کور» صادق هدایت و یا اشعار فروغ فرخ­زاد را در داخل کشور نمی­‌توان بدون سانسور دولتی یافت، البته اگر مجوز نشر دریافت دارند. این شکل از سانسور آن­قدر تکرار شده‌­اند که نسل جدید در ایران فکر می‌­کند اصلِ آن همین است که در بازار موجود است و او در دست دارد. بسیاری دیگر از آثار ماندگار ادبیات ایران در بلاهت سانسور به چنین مشکلی گرفتار آمده‌­اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است. ادامه مطلب >>

با احترام به زحمات جناب آقای زراعتی .نظر من در مورد کارهای سترگ ایشان مثبت است و فقط دو اشکال را بر ایشان از نگاه خودم وارد میدانم.نخست اینکه چرا کارهای ایشان در استودیو یا حتی الامکان در فضایی بجز صدای پشت خط تلفن ضبط نشده. دوم اینکه به وضوح تلفظ بعضی لغات را اشتباه ادا فرمودند. مانا باد صدای رسای ناصرخان زراعتی.

دستشان درد نکند !

استقرار ارتش در پی گسترش درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی در تونسدر دهمین سالگرد انقلاب تونس و در سایه فضای سیاسی متشنج و دشواری‌های بی‌سابقه اقتصادی شامگاه یکشنبه

عزم ناتو برای گسترش فعالیت‌ها در خاورمیانه؛ تقویت نقش شرکای اروپایی در عراق و افغانستانتا کنون هرگونه تصمیم برای توسعه فعالیتهای ناتو در عراق عمدتا بر اساس تقاضای ایالات متحده گرفته می‌شد، اما این بار مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق مشتاق تقویت حضور ناتو در این کشور با توجه به افزایش سطخ ناامنی‌ها است.

گسترش پرشتاب کرونا در سراسر جهان؛ رکوردی تازه در آلمان | DW | 20.11.2020شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۹ میلیون نفر بالاتر رفت. در آمریکا در ۲۴ ساعت بیش از ۲۲۰۰ نفر بر اثر پاندمی جان باخته‌اند. آمریکا، برزیل و هند در صدر ابتلا به کرونا قرار دارند. در آلمان شمار بیماران کرونایی به رکوردی تازه رسید. دویچه وله = واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی اسلامی در آلمان! همه بد عمل کردن فقط رهبر چلاقت خوبه و مرگ میر هم حتما به خاطر رعایت نکردن مردمه تو ایران!!!!

وزیر اقتصاد فرانسه: رژیم اردوغان در تلاش برای گسترش نفوذ خود در اروپا استدر حالی که روابط ترکیه و اروپا و به ویژه فرانسه، پس از تنش‌های پیشین هنوز هم در تلاطم است، پاریس جدید ترین برنامه سربی با مردم از تلویزیون مردم - آمریکا تماشا کنید - نظر بدهید - مهمان برنامه های آینده ما باشید شما هم میتوانید در تلویزیون مردم برنامه داشته باشید

ایرانی‌ها در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه در ماه فوریهاتباع ایرانی با خرید 477 واحد مسکونی در ماه فوریه جایگاه نخست خریداران خارجی مسکن در ترکیه را به خود اختصاص دادند. - خبرگزاری آناتولی سلام وقتتون بخیر خوشحال میشم برای اشنایی بیشتر با قوانین و مشکلات اپارتمان نشینی پیج هومتیک رو دنبال و لایک کنین homtick هومتیک اپلیکیشن همیشه رایگان در حوزه مدیریت ساختمان هستش