کتاب زنبور و مورچه در ایلام مجوز نگرفت؛ ارشاد می‌گوید لباس مورچه‌ها کردی نباشد

18/08/2019 05:26:00 ب.ظ

سانسور, خبرنگاری_جرم_نیست

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام از چاپ کتاب کودکان با نام «زنبور و مورچه» به دلیل اینکه کاراکتر مورچه لباس کردی به تن دارد جلوگیری کرده است. سانسور خبرنگاری_جرم_نیست

به گزارش کُردپا، اداره فرهنگ و ارشاد ایلام در نامه‌ای به انتشارات «باشور»، اعلام کرده است: «بعضی از مطالب درج شده در این کتاب با قوانین و ضوابط نشر مطابقت ندارد. لباس مورچه کُردی نباشد.»انتشارات باشور در واکنش به صادر نشدن مجوز چاپ برای کتاب زنبور و مورچه، اعلام کرده است: «برخوردهای سلیقه‌ای در روند ممیزی کتاب‌های کُردی این انتشارات کار را به جایی رسانده است که برای پوشش کاراکتر کودکانه یک داستان عامیانه نیز باید متحمل محدودیت‌های عجیب و غریب شد. آیا نقاشی لباس کُردی خلاف قوانین و ضوابط نشر در ایران است؟ اگر نه، پس این‎ها چیست؟ اگر آری، آیا این مصداق حرکتی ضدفرهنگی، آن هم از نهاد متولی فرهنگ و هنر علیه فرهنگ کُردی نیست؟ آیا این قبیل محدودیت‌ها مصداق تحمیل زیان مالی و معنوی به ناشر، نویسنده و تصویرگر این گونه کتاب‌ها نیست؟»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

mborji18 واقعا که اینها از سایه خودشون هم میترسن

پیرمرد بوسنیایی با درهم کوبیدن 97 قوطی نوشابه با مشت وارد کتاب گینس شدیک مرد 60 ساله اهل بوسنی و هرزگوین که 40 سال است در آلمان زندگی می‌کند، توانست با درهم کوبیدن 97

سفیر بریتانیا در تهران: جبل‌الطارق حق داشته نفتکش‌ گریس ۱ را توقیف کندراب_مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران در یک رشته توییت گفته است: كشتی گريس_١ بدون مجوز بوده است ( فاقد پرچم). جبل‌الطارق حق داشته آن را توقیف کند.

شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه استمعاون اول قوه قضائیه: عده‌ای با سوء‌استفاده از موقعیت و بازی با قانون و فرار از خلاهای قانونی بر منابع مردم چنگ می‌اندازند شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه است

ده‌ها کشته و زخمی در پی انفجار انتحاری در کابلانفجار انتحاری در یک مراسم عروسی در کابل ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشت.

روایت تازه کمال تبریزی از تسخیر لانه جاسوسیکمال تبریزی با بیان اینکه در ماجرای اشغال سفارت آمریکا تنها در نقش عکاس و فیلمبردار ایفای نقش کرده و هیچ نگاه سیاسی در آن ماجرا نداشته است، می‌گوید: اگرچه نمود بیرونی اقدام دانشجویان تحت عنوان گروگانگیری بود اما در عمل دانشجویان و گروگان‌ها در داخل سفارت با هم رفاقت و همنشینی داشتند.

باخبر: ۲۶ مرداد ۹۸ - ۱۷ اوتدر باخبر ۲۶ مرداد ۹۸ - ۱۷ اوت بشنوید: درخواست توقیف دوباره‌ی نفتکش_گریس یک با حکم دادگاهی در آمریکا، حملات سریالی به صادق_لاریجانی در صداوسیما و خوشبینی ترامپ از احتمال نهایی شدن توافق صلح با طالبان 🎧نسخه کامل پادکست را از اینجا گوش کنید:

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام از چاپ کتاب کودکان با نام «زنبور و مورچه» به دلیل آن چه مطابقت نداشتن با قوانین و ضوابط نشر عنوان شده، جلوگیری کرده است.قوطی نوشابه با مشت، نام خود را وارد کتاب رکوردهای گینس کند.سفیر بریتانیا در تهران این سخنان را روز جمعه ۲۵ مرداد، ساعاتی پس از آن بیان می‌کند که وزارت خارجه جمهوری اسلامی همزمان با رفع توقیف نفتکش ایران از سوی جبل‌الطارق،‌ اعلام کرد که فروش و حمل نفت به سوریه قانونی است و به هیچ کشور ثالث ربطی ندارد.به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری گیلان، این استان را مهد پرورش علما، سرداران و مجاهدان دانست و اظهار کرد: گیلان استانی است که مجاهدانی را در خود دارد که همواره در تاریخ انقلاب می درخشند.

به گزارش کُردپا، اداره فرهنگ و ارشاد ایلام در نامه‌ای به انتشارات «باشور»، اعلام کرده است: «بعضی از مطالب درج شده در این کتاب با قوانین و ضوابط نشر مطابقت ندارد. لباس مورچه کُردی نباشد. این مرد در سال 2011 توانسته بود 74 قوطی نوشابه را با تنها یکی از مشت‌هایش درهم بکوبد و حالا با درهم کوبیدن 97 قوطی توانست رکورد خود را بهبود بخشیده و نامش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.» انتشارات باشور در واکنش به صادر نشدن مجوز چاپ برای کتاب زنبور و مورچه، اعلام کرده است: «برخوردهای سلیقه‌ای در روند ممیزی کتاب‌های کُردی این انتشارات کار را به جایی رسانده است که برای پوشش کاراکتر کودکانه یک داستان عامیانه نیز باید متحمل محدودیت‌های عجیب و غریب شد. ولي هرگونه انتقال نقدي و غير تقدي به نهادهاي تحريم شده از طريق اروپا غير قانوني مي باشد. آیا نقاشی لباس کُردی خلاف قوانین و ضوابط نشر در ایران است؟ اگر نه، پس این‎ها چیست؟ اگر آری، آیا این مصداق حرکتی ضدفرهنگی، آن هم از نهاد متولی فرهنگ و هنر علیه فرهنگ کُردی نیست؟ آیا این قبیل محدودیت‌ها مصداق تحمیل زیان مالی و معنوی به ناشر، نویسنده و تصویرگر این گونه کتاب‌ها نیست؟» «محمد مرادی نصاری»، مدیر نشر باشور به کردپرس گفته است:«ممیز وزارت ارشاد بدون درنظرگرفتن هزینه‌هایی که صرف تصویرگری و آماده‌سازی این کتاب شده است، در یک جمله کوتاه به ما اعلام کرده که لباس مورچه کُردی نباشد! بدون این که در نظر بگیرد که در این وانفسای صنعت نشر در ایران، یک ناشر بابت این نظر غیرکارشناسی بایستی میلیون‎ها تومان ضرر کند. او گفته که نگران عواقب درازمدت فعالیت‌هایش روی سلامتی و به ویژه روی دست‌هایش نیست.» او گفته است این نخستین بار نیست که از لباس کُردی در کاراکترسازی‌های کودکانه استفاده می‌شود، بارها و بارها ناشران دیگر استان‌های کردنشین، به ویژه سنندج، کتاب‌هایی مشابه با کاراکترهای مختلف و ملبس به لباس کردی طراحی و منتشر کرده‎اند ولی نمی‌دانم چرا از یک کتاب کودک از ایلام که می‌خواهد منتشر شود، این گونه ایراداتی ‌گرفته‌اند؟» شاعر «ترتیبات تاریکی» از تفسیر کردن ممیزهای ارشاد گله کرده و افزوده است: «در مواجهه با یک متن ادبی، می‌توان تأویل‌های بسیار زیادی انجام داد. معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: قوه قضائیه با کسانی که ارزش‌های اسلامی و دینی را زیر پا می گذارند و مجری منویات طاغوت و شیطان بزرگ هستند؛ بی تفاوت نیست و برخورد جدی دارد.

من نمی‌دانم چرا باید تفسیر یک ممیز، ملاک یک تصمیم مهم فرهنگی و ادبی باشد؟» نصاری گفته است در گذشته برای مجوز گرفتن نشر کتاب‌های کُردی مشکل چندانی نداشته‎اند:«اما چند وقتی است که با مشکلات زیادی در راه اخذ مجوز پیش از چاپ کتاب‎های کُردی مواجه هستیم.» او در ادامه افزوده که «كشتي گريس ١ بدون مجوز (فاقد پرچم) بوده است. اصولاً نمی‌دانیم که این کتاب‎های تخصصی را در جای خاصی ممیزی می‌کنند یا به استان‌های خود آن زبان مبدأ برمی‌گردانند. کلاً نمی‌دانیم با چه کسی مواجه‎ایم.» مدیر نشر باشور اضافه کرده است: «حتی اگر فکر کنیم که ممیز خواسته است با این کار جلوی وهن لباس کُردی را بگیرد، باید بگویم که ما این را قبول نداریم. شايان به ذكر است كه كشتي گريس ١ بدون مجوز بوده است ( فاقد پرچم). چرا که اولاً شخصیت مورچه‌ این داستان، فردی فداکار و مهربان است و وجهه بدی ندارد و در ثانی، نویسنده، تصویرگر و ناشر این اثر همگی کُرد هستند و این افراد هرگز دشمن فرهنگ خود نیستند و خارج از جهان کُرد قرار ندارند که بخواهند به فرهنگ کُردی ضربه بزنند. معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه تنها یک فرد توانسته به یک بهانه دیگر مقدار زیادی تسهیلات از بانکی بگیرد و با آن بیش از 38 هزار سکه خریداری کند، تصریح کرد: برای اینکه واقعاً با چنین پدیده‌ها و مفاسدی برخورد کنیم باید به سراغ کسی برویم که پس از پرداخت تسهیلات بانکی هیچ نظارتی بر نحوه هزینه آن نداشته است.

» وی ضمن انتقاد شدید از این رویه غلط، خواستار شفاف سازی مسوولان حوزه کتاب وزارت ارشاد شده و در عین حال تأکید کرده است: «هدف ما از مطرح کردن این موضوع و عمومی کردن آن، ایجاد حاشیه نیست. ولی باید بدانیم که این گونه اقدامات وزارت ارشاد است که خودش حاشیه‌سازی می‌کند. شايان به ذكر است كه كشتي گريس ١ بدون مجوز بوده است ( فاقد پرچم). این برای وزارت‎خانه‌ای که باید به دور از تنگ نظری‌ها از ناشران بومی حمایت کند، یک بازخورد منفی محسوب می‌شود.» نصاری پیشنهاد داده است: «در چنین موارد خاصی که ممیز باید به یک زبان و فرهنگ دیگر مسلط باشد، تشکیل شورایی از متخصصان استانی یا منطقه‌ای برای بررسی کتاب‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد و بار اصلی را از دوش وزارت ارشاد بردارد.» «عمران خودآموز»، مدیرکل ارشاد ایلام به کردپرس گفته است: «صدور مجوز کتاب به صورت متمرکز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود و به استان ارجاع داده نمی‌شود. ولي هرگونه انتقال نقدي و غيرنقدي به نهادهاي تحريم شده از طريق اروپا غير قانوني مي‌باشد.

» او قول بررسی و پی‎گیری مشکل این ناشر ایلامی را داده است. آذرماه سال ۱۳٩٧، انتشارات باشور برای فعالیت در حوزه زبان و ادبیات کُردی جنوبی مجوز گرفته و روز یک‌شنبه بیست و هشتم بهمن‌ماه همان سال آغاز به کار کرده است. . در پی آن، جمهوری اسلامی ایران با رد ادعای بریتانیا، اعلام کرد که مقصد کشتی سوریه نبوده است.