کاهش رشد جمعیت؛ نگرانی‌های رهبر نظام و بی‌اعتنایی مردم کشور

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 92 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 40%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

چهارمین سال متوالی است که رشد جمعیت کشور منفی شده و نرخ زاد وولد به پایین‌ترین میزان خود طی نیم قرن اخیر رسیده است. به نظر می‌رسد گوش مردم بدهکار توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی برای افزایش_جمعیت نبوده است. گزارش ونوس امیدوار👇 اخبار_ایران شهروندخبرنگاری

چهارمین سال متوالی است که رشد جمعیت کشور منفی شده و نرخ زاد و ولد به پایین‌ترین میزان خود طی نیم قرن اخیر رسیده است.

او که به دلیل شغلش با شمار زیادی از دختران و پسران جوان سر و کار دارد، می‌گوید: «اغلب این جوان‌ها وقتی اوضاع و احوال اقتصادی کشور را می‌بینند که روز به روز بدتر و هر سال زندگی‌شان سخت‌تر از سال قبل می‌شود، تمایلی به ازدواج کردن و بچه‌دار شدن از خود نشان نمی‌دهند، در این میان اگر کسی هم ازدواج کند، اغلب تا جایی که امکان داشته باشد موضوع بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازد تا به قول خودشان از بحران‌های مالی چند سال اول زندگی عبور کنند و بار اقساط وام‌های بانکی که برای شروع زندگی گرفته‌اند،...

نگاهی گذرا به آمارهای جمعیت کشور نشان می‌دهد که در نیمه دهه ۱۳۶۰ میانگین سنی جمعیت کشور حدود ۲۲ سال بود. این عدد در سرشماری سال ۱۳۸۵ به حدود ۲۸ سال و در ۱۳۹۰ به حدود ۳۰ سال رسید.سال گذشته گروهی از دانشجویان که گفته می‌شد دانشجویان بسیجی و سایر تشکل‌های مذهبی «دانشگاه صنعتی شریف» هستند، «کمپین مادران شریف» را راه انداختند. آن‌ها هدف خود را این اعلام کردند که هر کدام‌شان ۱۰ فرزند به دنیا بیاورند و دیگران را با این هدف خود همراه کنند.

نصیر می‌افزاید: «با این که دوستش یک پسر مذهبی است و اعتقاد دارد خدا روزی‌رسان است، اما شرایط جامعه طوری نیست که اعتقادات مذهبی هم از نگرانی‌هایش کم کند و باعث شود به فردای نامعلوم همین یک بچه نیندیشد و به فکر بچه دیگر بیفتد.»«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس‌جمهوری، چندی پیش از «سازمان برنامه و بودجه» خواست تا در برنامه هفتم توسعه به سیاست‌های کلی جمعیت که از سوی رهبر جمهوری اسلامی ابلاغ شده است، توجه جدی داشته باشد.

«شقایق»، کارشناس جامعه‌شناسی، در این رابطه معتقد است: «ترس از فرزندآوری به معنی تامین معیشت، امکانات و هر آن چه مورد نیاز تربیت یک فرزند است باعث شده است تا خانواده‌ها عمدتا به سمت تک‌فرزندی و حتی بی‌فرزندی پیش بروند و رغبتی به تداوم زاد و ولد از خود نشان ندهند. این در حالی‌ست که مشوق‌های بچه‌دار شدن در ایران چندان قابل توجه نیست و نمی‌تواند انگیزه برای ازدواج و فرزندآوری ایجاد کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کاهش دما و خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشورکاهش دما و خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش ۴ تا ۶ درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور از وزش باد شدید در برخی استان‌های کشور طی هفته جاری خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آخرین آمار ویروس کرونا در جهان؛ کاهش واکسیناسیون کودکان ایرانی در ماه‌های گذشتهاین ویروس در ایران تا ظهر امروز شنبه ۳۸۴ هزار و ۶۶۶ نفر را مبتلا کرده و بیش از ۲۲ هزار نفر قربانی گرفته است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کاهش ۴ تا ۶ درجه‌ای دمای هوا در نوار شمالی کشورکاهش ۴ تا ۶ درجه‌ای دمای هوا در نوار شمالی کشور هواشناسی: از فردا تا آخر هفته دمای هوا در نوار شمالی کاهش می‌یابد و حدود ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد خنک‌تر می‌شود طی پنج روز آینده در نوار شرقی بویژه منطقه زابل وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شاخص بورس به رشد 5 هزار واحدی قناعت کرد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimشاخص بورس به رشد ۵ هزار واحدی قناعت کرد شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۵ هزار واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۶۴۷ هزار واحد قرار گرفت
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

کاهش "میزان موالید کشور" به کم‌ترین حد خود در 50 سال گذشته!/ خاک‌ خوردن "سیاست‌های کلی خانواده"- اخبار خانواده و جوانان - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimمیزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1394 با کاهشی محسوس به 14.4 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1398 به کم‌ترین حد خود طی 50 سال گذشته رسیده است؛ این در حالیست که چهار سال از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد!
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

بازگشایی مدارس در ایران با وجود وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا؛ بی‌اعتنایی به هشدارها و اعتراضات مردمصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »