کاهش قیمت نفت و طلا در پی تقویت دلار؛ موج تازه گرانی ارز در ایران

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 77 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کاهش قیمت نفت و طلا در پی تقویت دلار؛ موج تازه گرانی ارز در ایران جزئیات بیشتر🔽

همزمان با ادامه صعود نرخ بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده تا ۱.۷۱۴ درصد، نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ارزهای عمده بیشتر تقویت شد؛ به طوری که هر یورو روز سه‌شنبه در برابر ۱.۱۷۴۵ دلار مبادله شد که پایین‌ترین نرخ از هفته نخستین نوامبر گذشته تا کنون بود. رخدادی که به باور کارشناسان بیش از همه متاثر از بهبود چشم‌انداز اقتصاد آمریکا در پی سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی در برابر بیماری کووید-۱۹ و عملیاتی شدن محرک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت جو بایدن است.

اما بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا را از ۱.۱۶ به ۱.۱۷ افزایش داد. تضعیف نرخ رسمی دلار در بازار رسمی ایران با ادامه صعود قیمت‌ آن در سال نو خورشیدی همراه بود؛ چنان که بهای رسمی فروش هر دلار با ۲۰ افزایش به ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسید که بالاترین سطح از ۱۸ دی ماه گذشته تا کنون محسوب می‌شود.

با ادامه صعود نرخ رسمی دلار که طی چهار روزی کاری سال ۱۴۰۰ به هزار و ۲۹۰ تومان رسیده، بهای فروش آن در داد و ستدهای روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران ابتدا تا آستانه ۲۶ هزار تومان بالا رفت ولی سپس تا ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان پایین آمد ولی در مجموع روند صعودی خود طی دو هفته گذشته را حفظ کرد و به اوج خود از پایان بهمن ماه گذشته رسید.

هر یورو نیز روز سه‌شنبه در بازار آزاد کمتر از ۱۰۰ تومان گران‌تر شد و در مقابل ۳۰ هزار و ۳۶۰ تومان مبادله شد که حدود ۶۶۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی عرضه شده توسط صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی ایران بود.با وجود ادامه صعود نرخ ارز در بازار ایران، افت قیمت جهانی طلا موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران با حدود ۶۰ هزار تومان کاهش به کمتر از ۱۱ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نی با افت ۱۶ هزارتومانی، حدود یک میلیون و ۸۷ هزار تومان خرید و فروش شود.

قیمت جهانی طلا در پی ادامه تقویت نرخ برابری دلار آمریکا، روز سه‌شنبه نیز به سیر نزولی خود ادامه داد و با کاهش ۱۷ دلاری تا هزار و ۶۹۴ دلار پایین آمد و فاصله خود را با اوج هزار و ۹۵۰ دلاری ژانویه گذشته بیشتر کرد. البته تقویت دلار، قیمت جهانی نفت را نیز پایین کشید؛ به طوری که نرخ هر بشکه نفت پایه برنت به ۶۴ دلار و ۵۱ سنت رسید که ۴۷ سنت کمتر از قیمت پایانی معاملات روز دوشنبه بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: در ارتباط با سانحه نطنز، با مقامات ایران در تماسیمسخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی در گفت‌وگویی به سانحه رخ داده در تاسیسات غنی سازی نطنز اشاره کرده و گفت که آژانس از آن مطلع است. ۴۴ دقیقه حتی یک لایک خون جوانان وطن میچکد از چنگ تو..... . .. ... .... نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله ولو_بلغ_ما_بلغ خطاب به عرازشه احمق قضیه نطنز دیگه مرغ و روغن و گرونی نیستا بذارید پای روحانی و بگین انتخاب غلط مردم باعثه!!! دیگه این قضیه مستقیم به خامنه ای مربوطه و منتظریم جرعات اقتدار شجاعتشو ببینیم و ببینیم چقدر میتونه از سرمایه مملکت حراست کنه!!! یا مثل موش تو سوراخی خواهد خزید؟
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دیدار نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با غنی در کابلنماینده ویژه وزارت امور خارجه ایران در امور افغانستان با رئیس جمهور این کشور در کابل دیدار و گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

آمریکا: پایبندی در ازای پایبندی در توافق با ایران لازم است اما کافی نیستسخنگوی وزارت خارجه آمریکا: *پایبندی در ازای پایبندی در توافق با ایران لازم است اما کافی نیست *ما به دنبال مذاکره درباره چیزی هستیم که به آن توافق‌های بعدی می‌گوییم *این یک هدف طولانی مدت‌تر برای ما است *ما به پاسخگو دانستن ایران ادامه خواهیم داد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ناهماهنگی و اختلاف در اجرای مقررات مقابله با کرونا در ایران - BBC News فارسیدر ایران، آمار رسمی جانباختگان کرونا با جهشی چشمگیر به حدود ۲۶۰ نفر در روز رسیده است. وزارت بهداشت گفته که در شبانه روز گذشته بیش از ۲۱ هزار مورد جدید ابتلا هم ثبت شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

نماینده آمریکا در امور ایران در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد🔺نماینده آمریکا در امور ایران در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی_اتمی دیدار کرد مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین در وین انجام شد. این گفت‌وگوها قرار است روز جمعه این هفته ادامه پیدا کند دموکرات ها حامیان ج ا. مدافع آدمکشان این مذاکرات بپایان نخواهد رسید این رابرت مالی همه جوره واسه جمهوری اسلامی دم تکون میده. حیف که به بمب های هسته ای آمریکا دسترسی نداره وگرنه چند تاشو کادو میکرد، واسه خودشیرینی تحویل نمایندگان خامنه‌ای می‌داد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »