کاهش آمار اعدام در عربستان تا کجا قابل اعتماد است؟ | DW | 18.01.2021

29/10/1399 05:50 ب.ظ

عربستان دو سال پیش از اصلاحاتی در دادگستری خبر داد و اکنون از کاهش آمار اعدام گزارش می‌دهد. به نظر مدافعان حقوق بشر 'اصلاحات' مورد ادعای دربار عربستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

عربستان دو سال پیش از اصلاحاتی در دادگستری خبر داد و اکنون از کاهش آمار اعدام گزارش می‌دهد. به نظر مدافعان حقوق بشر 'اصلاحات' مورد ادعای دربار عربستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. کاهش آمار اعدام در عربستان تا کجا قابل اعتماد است؟ عربستان دو سال پیش از اصلاحاتی در دادگستری خبر داد و اکنون از کاهش آمار اعدام گزارش می‌دهد. به نظر مدافعان حقوق بشر"اصلاحات" مورد ادعای دربار عربستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

بنا به گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی، در سال جاری ۲۷ نفر در این کشور اعدام شده‌اند و بدین ترتیب در این کشور کاهشی ۸۵ درصدی نسبت به سال قبل در اعمال مجازات اعدام دیده می‌شود. کمیسیون حکومتی در امور حقوق بشر، اقدامات اصلاحی در نیروی قضائی را عامل کاهش آمار اعدام دانسته است.

سالیان درازی است که عربستان از کشورهای گشاده‌دست در مجازات اعدام شناخته می‌شود. در میزان اعتبار و درست‌آزمایی این آمار نمی‌توان به طور قطعی نظر داد. به گفته سازمان بین‌المللی"دیده‌بان حقوق بشر" در سال ۲۰۱۹ دستکم ۱۸۴ نفر در عربستان اعدام شدند؛ از شمار افرادی که در سال ۲۰۲۰ اعدام شدند آماری در دست نیست. headtopics.com

بله اصلاحات دوستان دزد اصلاحطلب شما در ج.ا فقط حقیقی است.بیشتر از این آبروی خود را نبرید و وقت ما رو هم نگیرید با این اراجیفتون.

دقیقا الان شکل خشونتها و اعدام ها عوض شده مثلا بجای گردن زدن با شمشیر و سنگسار و اره برقی و اسید سولفوریک الان دار میزنن.

ادامه مطلب:
dw_persian »

حداقل محمد بن سلمان داره سعی خود را می کند تا عربستان را از عصر حجری برهاند

اردوغان: آمار بیماران کرونا در گروه سنی بالا کاهش یافته استرئیس جمهور ترکیه با اشاره به تاثیرات مثبت واکسیناسیون گفت که به این ترتیب آمار ابتلا، بیماری و بیماران بدحال در گروه‌های سنی بالا به صورت قابل توجهی کاهش یافت. - خبرگزاری آناتولی

مجازات اعدام؛ کاهش موارد در جهان، ایران هم‌چنان پیش‌تاز | DW | 21.04.2021بررسی عفو بین‌الملل در ۱۸ کشور، نشان می‌دهد که آمار این مجازات در سال گذشته ۲۶ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است. ایران اما هم‌چنان پیش‌قراول این کیفر غیرانسانی و جزو چهار کشوری است که ۸۸ درصد اعدام‌ها در آنها صورت گرفته‌اند. مگه جنایات مجرمان انسانی ست که مجازارتشان انسانی باشد؟ چرت‌نگو دی دبلیو.امار اول ماله آمریکاست.ایران رتبه ایی نداره بین اینها. خوش بحال اونکه اینقدر تعطیله هنوز نفهمیده چرا تاکیدمیشه روی اینکه جان کندن یک انسان چیزی نیست که شال وکلاه کنی وتخمه بریزی جیب ات و بری تماشاش کنی.وحشتناکتراینکه بچه روهم بغل گرفته براتماشای این تراژدی پروحشت برای۱عمر! خوشابحالتون که این جهنم ساخته ج.اسلامی براتون شده بهشت موعود!

بالاترین آمار روزانه مرگ بر اثر کرونا در ایران؛ حدود۵۰۰ نفر در ۲۴ ساعت

آمار بی‌سابقهٔ دیگری از کرونا در هند؛ ۳۷۵ هزار مورد ابتلا در یک شبانه‌هندوستان در ۷ روز از ۸ روز گذشته رکورد جهانی بیشترین میزان ابتلا به کووید-۱۹ را جابجا کرده است. کارشناسان معتقدند آمار واقعی تلفات مربوط به کرونا در هند بالاتر از این‌هاست هرچند ارزیابی دقیقی از میزان تفاوت آمار رسمی و غیررسمی وجود ندارد.

جهش آمار کرونا در ایران؛ ۱۱هزار و ۷۵۰ ابتلا در یک روز | DW | 01.04.2021سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید ۱۵هزار فرد مبتلا به کرونا در نوروز سفر رفته‌اند و شهرهای قرمز و نارنجی در ایران دو برابر و نیم شده‌اند. پلیس جلوی بوستان‌ها و تفرجگاه‌های تهران ایستاده تا جلوی ورود مردم را بگیرد. این ۱۵ هزار نفر آنهایی هستند که بلیط اتوبوس وهواپیما گرفتند اونایی که با ماشین شخصی رفتن رو که آمار ندارند پس سال پیش با هواپیما ماهان آوردیم امسال اتوبوسی و قطاری کرونا رو پخش کردیم خسته نباشی دلاور

جهان

کاهش آمار اعدام در عربستان تا کجا قابل اعتماد است؟

عربستان دو سال پیش از اصلاحاتی در دادگستری خبر داد و اکنون از کاهش آمار اعدام گزارش می‌دهد. به نظر مدافعان حقوق بشر"اصلاحات" مورد ادعای دربار عربستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

بنا به گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی، در سال جاری ۲۷ نفر در این کشور اعدام شده‌اند و بدین ترتیب در این کشور کاهشی ۸۵ درصدی نسبت به سال قبل در اعمال مجازات اعدام دیده می‌شود.

کمیسیون حکومتی در امور حقوق بشر، اقدامات اصلاحی در نیروی قضائی را عامل کاهش آمار اعدام دانسته است.

سالیان درازی است که عربستان از کشورهای گشاده‌دست در مجازات اعدام شناخته می‌شود.

در میزان اعتبار و درست‌آزمایی این آمار نمی‌توان به طور قطعی نظر داد. به گفته سازمان بین‌المللی"دیده‌بان حقوق بشر" در سال ۲۰۱۹ دستکم ۱۸۴ نفر در عربستان اعدام شدند؛ از شمار افرادی که در سال ۲۰۲۰ اعدام شدند آماری در دست نیست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نقش"اصلاح قوه قضائیه"

عربستان در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که در جریان اصلاحاتی گسترده مجازات اعدام برای جرم‌های مربوط به مواد مخدر را لغو کرده است. افزون بر این در آغاز سال ۲۰۲۰ اعلام شد که از این پس برای زندانیان زیر ۱۸ سال به هیچ‌وجه حکم اعدام صادر نمی‌شود.

محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان که از سال ۲۰۱۷ عملا زمام امور کشور را در دست دارد، با انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی قصد دارد سیمایی مدرن و مداراجو از کشورش ارائه دهد؛ اما او بارها و بارها چهره خشن و نابردبار خود را نشان داده است.

منتقدان و تلاشگران حقوق بشر او را برای قتل افراد بسیاری، از جمله جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سرشناس، مسئول می‌شناسند.

افزون بر این تردیدی نیست که اقدامات و تصرفات سلمان در جنگ داخلی یمن به هیچ‌وجه با مبانی حقوق بشر همخوان نیست.

به گفته مخالفان سیاسی رژیم، بخشنامه مربوط به منع اعدام زندانیان زیر سن قانونی ۱۸ سال هنوز به طور رسمی منتشر نشده و به محاکم ابلاغ نگشته است.