کاهش تعهدات ایران موازنه در اجرای برجام است

  • 📰 PadDolat
  • ⏱ Reading Time:
  • 120 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 51%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی: کاهش تعهدات ایران موازنه در اجرای برجام است

به نقل از ایرنا، بهروز کمالوندی روز شنبه در نشست خبری درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند به خصوص در حوزه هسته‌ای شروع به کارشکنی و مشکلاتی را ایجاد کردند. اوج فعالیت‌های این صنعت تولید و غنی سازی اورانیوم ۴ درصد و ۲۰ درصد بود که زمانی که ۲۰ درصد را به ما ندادند خودمان شروع به تولید آن کردیم.

وی یادآورشد: متن برجام حدودا ۱۲۲ صفحه فارسی و ۱۶۰ صفحه نسخه انگلیسی است که ۵ ضمیمه دارد؛ ضمیمه ۱ و ۲ تعهدات ما و طرف مقابل است. ضمیمه ۳ همکاری های بین المللی، ضمیمه ۴ سازوکارهای مربوط به کمیسیون مشترک و ضمیمه ۵ زمان بندی است. بنابراین در زمینه کاهش تعهدات باید بر ضمیمه ۱ متمرکز شویم. کمالوندی اضافه کرد: مقام معظم رهبری شرط کرده بودند در انتهای کار مشخص باشد که غنی سازی کشور پاسخگو هست به حداقل ۱۹۰ هزار سو خواهد بود، آن را با۲۷۰ هزار سو ارائه دادیم با قابلیت افزایش به یک میلیون سو بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: روش قدیم روش مهندسی معکوس بود. مانند ماشین های ۱IR ماشینی نبود که در ایران ساخته شده باشد، در هلند ساخته شده بود که به پاکستان رفته و از آن جا به ایران آمده بود. اما ماشینی که شما خودتان می سازید حتما به مستندسازی دانش نیاز دارد وگرنه شما مسیری را می روید و چون آدرس را مشخص نکرده اید، دفعات بعد با مشکلاتی مواجه می شوید.

وی گفت: ماشین «آی آر ۶» قرار بود در ابتدای سال یازدهم عملا گازدهی شود، IR۶ "ساب" که قرار بود در آن موقع گازدهی شود، ماشینی غیر از ماشین «آی آر ۶» است که گازدهی آن را هم شروع کردیم. وی گفت: دو مورد از این اقدامات در یک ماه ‌آینده انجام خواهد شد؛ یکی راه اندازی زنجیره میانی ماشین «آی آر ۲ ام» موضوع بند ۳۲ ضمیمه ۱ است که باید ۶ سال دیگر- انجام می‌شد؛ اقدام دیگر ما، راه اندازی زنجیره ۱۰ ماشین سانیتریفیوژ «آی آر ۵ » و گازدهی به آن است؛ این هم از مواردی است که باید سال یازدهم اتفاق می‌افتاد.سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: نیاز ما الان ۲۰ درصد نیست و اگر بخواهیم زمانی ۲۰ درصد تولید کنیم؛ ترجیح ما این است که ابتدا یک پله پیش رویم و ذخایر۴.

وی تاکید کرد: علت این موضوع پس از صبر استراتژیک یک ساله جمهوری اسلامی مشخص است و فکر نمی کنم کشوری در دنیا باشد که علت این اقدامات را نداند. این اقدامات منصفانه و برای احقاق حقوق کشور صددرصد لازم است.کمالوندی در پاسخ سوالی مبنی بر این که گام سوم چقدر می تواند تاثیرگذار باشد که اروپایی را مجبور کند که تا دوماه آینده به اجرای تعهدات خود بازگردند گفت: جمهوری اسلامی با کاهش تعهدات خود دارد از برجام فاصله می گیرد و این حرکت محسوس است.

وی افزود: اگر ۴ اقدام دیگر انجام دهیم عملا در حوزه غنی سازی هیچ تعهد دیگری باقی نمی ماند. دو مورد از این اقدامات از جمله راه اندازی زنجیره میانی ماشین «آی آر ۲ ام» موضوع بند ۳۲ ضمیمه ۱ است که باید از سال ۱۱- یعنی ۶ سال دیگر- انجام می‌شد؛ دیگر اقدام ما، راه اندازی زنجیره ۱۰ ماشین سانتریفیوژ «آی آر ۵ » و گازدهی آن است؛ این هم از مواردی است که باید سال یازدهم اتفاق می افتاد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 18. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران؛ واکنش فرانسه و اسرائیل | DW | 05.09.2019حسن روحانی خبر از آغاز گام سوم کاهش تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در برجام داد. فرانسه این اقدام را به زیان تلاش‌های آن کشور در راستای تنش‌زدایی دانسته و اسرائیل نسبت به کاهش فشار بر ایران هشدار داده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

پاسخ انگلیس به صحبت‌های ظریف درباره کاهش تعهدات برجامیواکنش انگلیس به صحبت‌های ظریف درباره کاهش تعهدات برجامی اقدام ایران مبنی بر تعلیق محدودیت‌های توسعه و تحقیقات هسته‌ای بسیار نگران‌کننده است برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی بویژه در زمانی که ما در صدد کاهش تنش‌ها با ایران هستیم، بسیار ناامیدکننده است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نامه ظریف درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

نامه ظریف به موگرینی درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی | DW | 06.09.2019بریتانیا، فرانسه و آلمان از کاهش تعهدات پیش‌بینی شده ایران در برجام ابراز نگرانی کرده‌اند. وزیر امور خارجه ایران با ارسال نامه‌ای به فدریکا موگرینی، از جزئیات بیشتری پیرامون گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران سخن گفته است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

انتقاد پمپئو از گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایرانانتقاد پمپئو از گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران: ایرانیان اعلام کردند که می‌خواهند به توسعه و تحقیق بر روی سیستم سلاح‌های هسته‌ای خود ادامه دهند. چنین اقداماتی غیرقابل قبول است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

هشدار اتحادیه اروپا و آلمان به ایران درباره کاهش تعهدات اتمی | DW | 06.09.2019آلمان و اتحادیه اروپا درباره آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی به ایران هشدار دادند. اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورت پایبندی ایران به تعهداتش بر این پیمان صادق خواهند ماند. آلمان هم خواستار اجرای کامل توافقنامه برجام شد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »