تجارت ایران با آفریقا, مناسبات ایران با کشورهای آفریقایی, صادرات ایران به آفریقا, صادرات ایران

تجارت ایران با آفریقا, مناسبات ایران با کشورهای آفریقایی

کاهش ۲۵ درصدی تجارت ایران با آفریقا | DW | 20.03.2021

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

20/03/2021 09:50:00 ب.ظ

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

آفریقا هر سال حدود ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار نیز واردات دارد و به عنوان"قاره فرصت‌ها" شناخته می‌شود.منتقدان جمهوری اسلامی می گویند که ایران بازار آفریقا را به کشورهای دیگر از قبیل چین، ترکیه، امارات واگذار کرده است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد

به گفته مقامات ایرانی عواملی چون تشدید تحریم‌های وضع شده علیه ایران و نداشتن مناسبات دیپلماتیک با بسیاری از کشورهای آفریقایی مانع از توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی با کشورهای آفریقایی شده است.پیلان گفته است روابط تجاری ایران با آفریقا در سال گذشته (۱۳۹۹) نسبت به سال پیش از آن یعنی ۱۳۸۸ کاهش داشته است. صادرات ۶۴۰ میلیون دلاری ایران در سال ۱۳۹۸ به قاره آفریقا در ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ به ۴۷۸ میلیون دلار رسیده است. 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران به خبرگزاری فارس گفته است در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ از نظر ارزشی صادرات ایران به آفریقا در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۸۸ به میزان ۲۵ درصد کاهش داشته است.واردات ایران از آفریقا ولی در ظرف دو سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است. در سال ۱۳۸۸ واردات ایران از کشورهای قاره آفریقا جمعا به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار بوده و در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ این مقدار به ۹۱ میلیون دلار رسیده است. headtopics.com

عمده کالاهای صادراتی ایران به قاره آفریقا شمش آهن و فولاد، قیر نفت، سیمان سفید، کشمش، خمیرهای غذایی و آلومینیوم بوده و عمده‌ترین کالاهای وارداتی ایران از آفریقا نیز ذرت دامی، توتون، تنباکو، برخی ماشین آلات و دستگاه های معدنی بوده است. بیشترین صادرات ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته به کشور غنا با ۱۴۲ میلیون دلار، الجزایر ۱۰۹ میلیون دلار، کنیا ۴۱ میلیون دلار بوده است.

جمهوری اسلامی از مجموع ۵۴ کشور آفریقایی تنها امکان صادرات به ۲۰ کشور را در سال ۱۳۹۹ داشته است.مسئولان ایران در توضیح کاهش تبادلات تجاری به آفریقا شیوع ویروس کرونا و قطع ارتباطات تجاری را هم بهانه کرده‌اند. اما سرعت رشد تجارت با آفریقا پیش از آغاز پاندمی هم کند بوده است.

خط اعتباری ۲۰۰ میلیون یوروییمقامات ایرانی اکنون برای صادرات به کشورهای آفریقایی از"تدوین برنامه سه ساله توسعه تجارت ایران به قاره آفریقا" خبر داده‌اند.طبق این برنامه سه ساله، صادرات ایران به آفریقا در سال ۱۴۰۲ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای آفریقایی نیز به ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به این هدف ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری از محل منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرات کالا و خدمات ایران به کشورهای آفریقایی اختصاص داده است. ادامه مطلب: DW فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

قدرت خرید مردم با کاهش نرخ تورم افزایش می یابد، نه کاهش تصنعی نرخ ارزرییس کنفدراسیون صادرات ایران : *قدرت خرید مردم با کاهش نرخ تورم افزایش می یابد، نه کاهش تصنعی نرخ ارز *کاهش تصنعی نرخ دلار به سود هیچ کسی نیست *تلاش برای کاهش نرخ با ارزپاشی نیز رخداد مثبتی به شمار نمی‌رود *افزایش ناگهانی نرخ ارز به سود صادرکننده نیست

آیا توان مذاکرات هسته‌ای ایران با «حادثه» نطنز کاهش می‌یابد؟محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح امروز به صورت رسمی اسرائیل را عامل خرابکاری در تأسیسات اتمی نطنز معرفی کرد و گفت: «اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: در ارتباط با سانحه نطنز، با مقامات ایران در تماسیمسخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی در گفت‌وگویی به سانحه رخ داده در تاسیسات غنی سازی نطنز اشاره کرده و گفت که آژانس از آن مطلع است. ۴۴ دقیقه حتی یک لایک خون جوانان وطن میچکد از چنگ تو..... . .. ... .... نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله ولو_بلغ_ما_بلغ خطاب به عرازشه احمق قضیه نطنز دیگه مرغ و روغن و گرونی نیستا بذارید پای روحانی و بگین انتخاب غلط مردم باعثه!!! دیگه این قضیه مستقیم به خامنه ای مربوطه و منتظریم جرعات اقتدار شجاعتشو ببینیم و ببینیم چقدر میتونه از سرمایه مملکت حراست کنه!!! یا مثل موش تو سوراخی خواهد خزید؟

دیدگاه | جنگ پنهان اسرائیل با ایران، نباید به روابط آن کشور با ایالات متحده آسیب بزنددیدگاه | جنگ پنهان اسرائیل با ایران، نباید به روابط آن کشور با ایالات متحده آسیب بزند اسرائیل این را می فهمد که هر قدر فاصله ایران با جنگ افزار هسته ای بیشتر شود، از تعجیل واشنگتن برای بازگشت به توافق کاسته خواهد شد دعوت_به_همكاری به تعدادی کارگر جهت کار در شرکت فولاد کسری واقع در شهرک صنعتی شماره۲ سیرجان نیازمندیم. ☎️ ۰۹۱۲۲۰۶۱۵۲۰

همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند🔺همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند ▪️ این درخواست در حالی مطرح می شود که ایران و آمریکا با قدرت های باقی مانده در توافق برجام سرگرم گفتگو برای بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند ای کاش من هم یک زندانی بودم و معاوضه می شدم یا حتی بعنوان یک برده به آمریکایی ها فروخته می شدم، چون ایران تبدیل به زندان با حدود 85 میلیون نفر زندانی شده که حتی حقوق زندانی ها هم در آن رعایت نمی شه. رژیم آخوندی گوه خورد با خامنه‌ای_حرامزاده دیگه دوره پاچه خواری و مماشات با آخوندها به سر رسیده حالا بگذار رژيم اخوندی خودشو جر بده نامهٔ دو عضو کنگرهٔ آمریکا به جو بایدن در حمایت از خواسته‌های مردم ایران