کاهش ۲۵ درصدی تجارت ایران با آفریقا | DW | 20.03.2021

20/03/2021 09:50:00 ب.ظ

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

تجارت ایران با آفریقا, مناسبات ایران با کشورهای آفریقایی

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

تجارت ایران با آفریقا در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد کاهش داشت. ایران اکنون تلاش می‌کند با ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری، صادرات به آفریقا را در سه سال آینده به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

آفریقا هر سال حدود ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار نیز واردات دارد و به عنوان"قاره فرصت‌ها" شناخته می‌شود.منتقدان جمهوری اسلامی می گویند که ایران بازار آفریقا را به کشورهای دیگر از قبیل چین، ترکیه، امارات واگذار کرده است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفته مقامات ایرانی عواملی چون تشدید تحریم‌های وضع شده علیه ایران و نداشتن مناسبات دیپلماتیک با بسیاری از کشورهای آفریقایی مانع از توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی با کشورهای آفریقایی شده است.پیلان گفته است روابط تجاری ایران با آفریقا در سال گذشته (۱۳۹۹) نسبت به سال پیش از آن یعنی ۱۳۸۸ کاهش داشته است. صادرات ۶۴۰ میلیون دلاری ایران در سال ۱۳۹۸ به قاره آفریقا در ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ به ۴۷۸ میلیون دلار رسیده است. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

قدرت خرید مردم با کاهش نرخ تورم افزایش می یابد، نه کاهش تصنعی نرخ ارزرییس کنفدراسیون صادرات ایران : *قدرت خرید مردم با کاهش نرخ تورم افزایش می یابد، نه کاهش تصنعی نرخ ارز *کاهش تصنعی نرخ دلار به سود هیچ کسی نیست *تلاش برای کاهش نرخ با ارزپاشی نیز رخداد مثبتی به شمار نمی‌رود *افزایش ناگهانی نرخ ارز به سود صادرکننده نیست

آیا توان مذاکرات هسته‌ای ایران با «حادثه» نطنز کاهش می‌یابد؟محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح امروز به صورت رسمی اسرائیل را عامل خرابکاری در تأسیسات اتمی نطنز معرفی کرد و گفت: «اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: در ارتباط با سانحه نطنز، با مقامات ایران در تماسیمسخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی در گفت‌وگویی به سانحه رخ داده در تاسیسات غنی سازی نطنز اشاره کرده و گفت که آژانس از آن مطلع است. ۴۴ دقیقه حتی یک لایک خون جوانان وطن میچکد از چنگ تو..... . .. ... .... نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله ولو_بلغ_ما_بلغ خطاب به عرازشه احمق قضیه نطنز دیگه مرغ و روغن و گرونی نیستا بذارید پای روحانی و بگین انتخاب غلط مردم باعثه!!! دیگه این قضیه مستقیم به خامنه ای مربوطه و منتظریم جرعات اقتدار شجاعتشو ببینیم و ببینیم چقدر میتونه از سرمایه مملکت حراست کنه!!! یا مثل موش تو سوراخی خواهد خزید؟

دیدگاه | جنگ پنهان اسرائیل با ایران، نباید به روابط آن کشور با ایالات متحده آسیب بزنددیدگاه | جنگ پنهان اسرائیل با ایران، نباید به روابط آن کشور با ایالات متحده آسیب بزند اسرائیل این را می فهمد که هر قدر فاصله ایران با جنگ افزار هسته ای بیشتر شود، از تعجیل واشنگتن برای بازگشت به توافق کاسته خواهد شد دعوت_به_همكاری به تعدادی کارگر جهت کار در شرکت فولاد کسری واقع در شهرک صنعتی شماره۲ سیرجان نیازمندیم. ☎️ ۰۹۱۲۲۰۶۱۵۲۰

همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند🔺همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند ▪️ این درخواست در حالی مطرح می شود که ایران و آمریکا با قدرت های باقی مانده در توافق برجام سرگرم گفتگو برای بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند ای کاش من هم یک زندانی بودم و معاوضه می شدم یا حتی بعنوان یک برده به آمریکایی ها فروخته می شدم، چون ایران تبدیل به زندان با حدود 85 میلیون نفر زندانی شده که حتی حقوق زندانی ها هم در آن رعایت نمی شه. رژیم آخوندی گوه خورد با خامنه‌ای_حرامزاده دیگه دوره پاچه خواری و مماشات با آخوندها به سر رسیده حالا بگذار رژيم اخوندی خودشو جر بده نامهٔ دو عضو کنگرهٔ آمریکا به جو بایدن در حمایت از خواسته‌های مردم ایران

فرزاد پیلتن مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد وضعیت تجارت ایران با قاره آفریقا در سال ۱۳۹۹ گفته است که سهم ایران از یک تریلیون دلار تجارت آفریقا تنها  ۴۷۸ میلیون دلار بوده است.محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: فعالان اقتصادی کشور مانند تمام افرادی که ایران و وضعیت مردمش برایشان اهمیت دارد، آرزو دارند که اقتصاد به سمتی حرکت کند که تقویت پول ملی، افزایش قدرت خرید مردم و بهبود شاخص‌های رفاهی از راه برسند و شرایط نسبت به آنچه که در سال‌های گذشته تجربه کردیم بهتر شود.آقای ظریف در ادامه گفت که طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بوده‌اند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، فردریک دال روز دوشنبه به این خبرگزاری روسی در باره سانحه رخ داده در تاسیسات غنی سازی نطنز گفت: ما از گزارش دیروز رسانه ها درباره نطنز باخبریم و با مقامات ایران در این باره در تماسیم.

آفریقا هر سال حدود ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار نیز واردات دارد و به عنوان"قاره فرصت‌ها" شناخته می‌شود. منتقدان جمهوری اسلامی می گویند که ایران بازار آفریقا را به کشورهای دیگر از قبیل چین، ترکیه، امارات واگذار کرده است. کاهش تصنعی نرخ دلار به سود هیچ کسی نیست وی با بیان اینکه اجرای تصمیمات اقتصادی زیر سایه فضای سیاسی می‌تواند برای کشور مشکل ساز شود، بیان کرد: تجربه در ایران نشان داده در صورتی که تحریم‌ها لغو شوند یا کاهش یابند، دولت‌ها برای نشان دادن تغییر فضا و ایجاد امید در جامعه به سمت ارزپاشی حرکت می‌کنند و با تزریق گسترده ارز به بازار به دنبال کاهش قیمت آن می روند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید به گفته مقامات  ایرانی عواملی چون تشدید تحریم‌های وضع شده علیه ایران و نداشتن مناسبات دیپلماتیک با بسیاری از کشورهای آفریقایی مانع از توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی با کشورهای آفریقایی شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران «حادثه» نطنز را با عنوان «تروریسم هسته‌ای» محکوم کرد اگر چه برنامه‌های هسته ای ایران در یک دهه گذشته بارها با حمله های دیپلماتیک یا خرابکارانه هدف قرار گرفته‌اند اما هم زمانی عملیات خرابکاری روز یکشنبه در تأسیسات نطنز با تلاش قدرت‌های جهانی برای ایجاد زمینه های مذاکره میان ایران و آمریکا در خصوص توافق هسته ای اهمیت می‌یابد. پیلان گفته است روابط تجاری ایران با آفریقا در سال گذشته (۱۳۹۹) نسبت به سال پیش از آن یعنی ۱۳۸۸ کاهش داشته است. خطرات ارزپاشی برای اقتصاد عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: حتی در صورت لغو تحریم و افزایش درآمدهای بین المللی، منابع ارزی کشور بی انتها نیست و یک جایی دولت مجبور می‌شود این ارزپاشی را متوقف کند که همین امر به افزایشی شدن دوباره قیمت‌ها در بازار و ایجاد یک شوک جدید ارزی دامن می‌زند. صادرات ۶۴۰ میلیون دلاری ایران در سال ۱۳۹۸ به قاره آفریقا در ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ به ۴۷۸ میلیون دلار رسیده است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: علت این حادثه در دست بررسی است که متعاقبا اعلام می کنیم.

  مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران به خبرگزاری فارس گفته است در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ از نظر ارزشی صادرات ایران به آفریقا در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۸۸ به میزان ۲۵ درصد کاهش داشته است. افزایش ناگهانی نرخ ارز به سود صادرکننده نیست لاهوتی با تاکید بر اینکه آسیب به تولید، آسیب به بخش مهمی از اقتصاد است، توضیح داد: بعضی می‌گویند در دوره‌ای که دلار ناگهان گران شد، صادرکنندگان نیز سود قابل توجهی کسب کردند. بنابراین اسرائیلی ها می‌خواهند با تحریک ایران، این کشور را را در دام اقدام های واکنشی بیاندازند تا از این فرصت استفاده کنند. واردات ایران از آفریقا ولی در ظرف دو سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است. در سال ۱۳۸۸ واردات ایران از کشورهای قاره آفریقا جمعا به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار بوده و در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ این مقدار به ۹۱ میلیون دلار رسیده است. کاهش ناگهانی نرخ دلار اما باعث می‌شود تولید دیگر به صرفه نباشد و با از بین رفتن قدرت رقابت تولیدات ایرانی و خارجی، احتمال قاچاق کالا به کشور افزایش یابد. عمده کالاهای صادراتی ایران به قاره آفریقا شمش آهن و فولاد، قیر نفت، سیمان سفید، کشمش، خمیرهای غذایی و آلومینیوم بوده و عمده‌ترین کالاهای وارداتی ایران از آفریقا نیز ذرت دامی، توتون، تنباکو، برخی ماشین آلات و دستگاه های معدنی بوده است. دولت جدید آمریکا بر این نظر است که احیای برجام برای کاستن از کمیت و کیفیت برنامه هسته ای ایران یک ضرورت است.  بیشترین صادرات ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته به کشور غنا با ۱۴۲ میلیون دلار، الجزایر ۱۰۹ میلیون دلار، کنیا ۴۱ میلیون دلار بوده است. بهترین راهکار برای افزایش قدرت خرید مردم، کاهش نرخ تورم و کاهش سرعت رشد نقدینگی است.

جمهوری اسلامی از مجموع ۵۴ کشور آفریقایی تنها امکان صادرات به ۲۰ کشور را در سال ۱۳۹۹ داشته است. مسئولان ایران در توضیح کاهش تبادلات تجاری به آفریقا شیوع ویروس کرونا و قطع ارتباطات تجاری را هم بهانه کرده‌اند. رییس کنفدراسیون صادرات ایران خاطر نشان کرد: در شرایطی که به نظر می‌رسد نرخ تورم در سال جاری نیز بالای ۳۰ درصد خواهد بود، فشار جدید بر واحدهای تولیدی می‌تواند منجر به ورشکستگی آنها شود. ایران هنوز تصویری از این مرکز پس از خرابکاری پخش نکرده است. اما سرعت رشد تجارت با آفریقا پیش از آغاز پاندمی هم کند بوده است. خط اعتباری ۲۰۰ میلیون یورویی مقامات ایرانی اکنون برای صادرات به کشورهای آفریقایی از"تدوین برنامه سه ساله توسعه تجارت ایران به قاره آفریقا" خبر داده‌اند. به گزارش ایسنا، نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای سال ۱۳۹۷ و همزمان با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران روند افزایشی به خود گرفت و در تابستان سال قبل حتی از مرز ۳۰ هزار تومان نیز گذشت اما با پیروزی بایدن در انتخابات، این نرخ به ۲۵ هزار تومان رسید. طبق این برنامه سه ساله، صادرات ایران به آفریقا در سال ۱۴۰۲ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای آفریقایی نیز به ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. گزارش نیویورک‌تایمز که بر اساس سخنان دو مقام اطلاعاتی نوشته شده، حکایت از آن دارد که ایران برای بازگشت به نقطه‌ای که پیش از خرابکاری روز یکشنبه در آن قرار داشته است، دست‌کم ۹ ماه زمان نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به این هدف ۲۰۰ میلیون یورو خط اعتباری از محل منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرات کالا و خدمات ایران به کشورهای آفریقایی اختصاص داده است. انتهای پیام. در همین زمینه: .