کاهش ۳۶ درصدی واردات دارو در سال ۱۴۰۰/ ۹۰ درصد مواد اولیه دارو از چین و هند وارد می‌شود/ وزارت بهداشت جلوی واردات را می‌گیرد

12/10/1400 04:12:00 ب.ظ

نایب رییس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت‌وگو با ایلنا: کاهش ۳۶ درصدی واردات دارو در سال ۱۴۰۰/ ۹۰ درصد مواد اولیه دارو از چین و هند وارد می‌شود/ وزارت بهداشت جلوی واردات را می‌گیرد

نایب رییس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار داشت: اطلاعات مشخصی از میزان واردات دارو منتشر نکردند اما آنچه ما می‌دانیم این است که سال ۹۹ میزان واردات داروی ساخته شده ۱.۱ میلیارد دلار بود و در سال ۱۴۰۰ ادعا می‌شود که این رقم به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. علت کاهش چشمگیر آن هم سیاست‌های داخلی بوده که جلوی واردات دارو را می‌گیرند. وی افزود: با این حال وزارت بهداشت ساده‌ترین راه را انتخاب کرده که در بسیاری از موارد بیمار متضرر می‌شود چراکه حق انتخاب او را می‌گیرند.

برای مثال بیماری که چند سال است داروی خاصی را از شرکت خاصی مصرف کرده و جواب می‌گیرد، دارو را به منبع ایرانی تغییر می‌دهد جواب لازم را نمی‌گیرد. دولت به راحتی می‌گوید فقط همین گزینه است و داروی خارجی نیاز ندارید. از بعد اقتصادی دولت حق دارد اما از بعد حاکمیتی و مسئولیت نسبت به مصرف‌کننده رفتار غیرمنصفانه‌ای دارد. حمایت از تولید چندین راه دیگر دارد، می‌توانید مشکل بانکی را حل کنید ولی تنها رقیب را حذف می‌کنند.

بوربور تصریح کرد:‌ در مورد واردات هم مدام از این صحبت می‌شود که در تخصیص ارز مشکل داریم و ارز مرجع فسادزا است. آنقدر که بانک مرکزی به واردات دارو تخصیص می‌دهد جوابگوی نیاز ما نیست و مدتی است که در ارز مرجع مشکل داریم. سامانه نیما هم نوسان نرخ ارز دارد که به فراخور در حال تامین است.

وی اضافه کرد: در عمل کل چرخه دارو در اضطراب و نگرانی کمبود قرار دارد. چه کسی که برای تولید مواد اولیه تامین می‌کند، چه کسی که تولید می‌کند و نمی‌داند که قرار است با این تورم چه کند و چه واردکننده همه در این اضطراب قرار دارند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

وزیر بهداشت: مردم نگران افزایش قیمت دارو نباشند- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimوزیر بهداشت: مردم نگران افزایش قیمت_دارو نباشند ارز کافی برای دارو در اختیار ما قرار گرفته است؛ در مورد داروهای اساسی کمبودی وجود ندارد مردم مراعات حال یکدیگر را بکنند؛ اگر کسی میزان زیادی دارو را در خانه‌اش نگهداری کند دارو به بقیه افراد نمی‌رسد

۴۱ فوتی و ۱۵۱۰ ابتلای جدید کرونا در کشور۴۱ فوتی و ۱۵۱۰ ابتلای جدید کرونا در کشور *مبتلایان جدید: ۱۵۱۰ *جانباختگان جدید: ۴۱ نفر *مجموع مبتلایان: ۶۱۹۶۹۱۳ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۶۰۴۰۸۹۷ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۳۱۶۸۰ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۲۰۰۰۳۴۳۷ در پستی ایسنا جان جان فرمانده کل سپاه گذاشتید ‌که خیلی خدمت به مردم ایران به کمک ملا خامنه ای کردند نوشته ای دادم اما ثبت نکردید خواستم بگم نترسید نترسید سپاه ملا خامنه ای در دوسال از اینکه بیمارستان ها قبرستان ها را آباد کردید نشر بدم که بگم چقدر به یاد ما ایرانی ها هستید اینم از فرمانده کل سپاه خیلی مهربان تشریف دارند :

تنش مسکو با غرب؛ یک سرباز اوکراین در درگیری با جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه کشته شدکی‌یف‌، از سال ۲۰۱۴ علیه جدایی‌طلبانی که از حمایت روسیه برخوردارند و بخش‌هایی از قلمرو شرق اوکراین در دنباس را در کنترل خود دارند در حال جنگ است.

افزایش ۲۵ تا ۱۰۰ درصدی قیمت گاز و برق در ترکیهاداره تنظیم بازار انرژی ترکیه بهای برق در سال ۲۰۲۲ را برای مصارف خانگی ۵۰ درصد و برای بخش تجاری ۱۰۰ درصد افزایش داد. 😏😏

شناسایی 191 مورد ابتلا به کرونا در چین در اولین روز سال نوشناسایی 191 مورد ابتلا به کرونا در چین در اولین روز سال نو بر اساس بیانیه کمیسیون ملی بهداشت چین، در اولین روز سال نو میلادی، 191 مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.

بازار خودرو در ایران؛ قیمت «خودروهای خارجی ۱۰ برابر قیمت‌های جهانی» استبه دنبال چهار سال ممنوعیت واردات خودرو خارجی، قیمت این خودروها در بازار ایران افزایش یافته و ۱۰ برابر قیمت‌های جهانی است. کلا قیمت ملک و خودرو در ایران ۱۰ برابر ارزش آن است. برو بالاتر. مملكت امام زمان اينطوريه ديگه. همه چى با ارزشه به زبان ساده بدون اینکه دست به سیاه و سفید بزنند،پول 10 خودرو را از مردم می گیرند، 1 خودرو تحویل می دهند. جنایت علیه بشریت اشکال گوناگونی دارد.