کاهش ۷۰۰ هزار نفری زنان شاغل گواهی بر ناعادلانه بودن بازار کار/ نسبت زنان به مردان در بازار کار یک به ۶ شد

18/07/2020 02:42:00 ب.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ کاهش ۷۰۰ هزار نفری زنان شاغل گواهی بر ناعادلانه بودن بازار کار/ نسبت زنان به مردان در بازار کار یک به ۶ شد

اشتغال زنان, بیکاری

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ کاهش ۷۰۰ هزار نفری زنان شاغل گواهی بر ناعادلانه بودن بازار کار/ نسبت زنان به مردان در بازار کار یک به ۶ شد

یک کارشناس روابط کار و فعال حوزه زنان گفت: گزارش تازه مرکز آمار نشان می‌دهد زنان اولین گروهی هستند که در نوسانات اقتصادی شغل خود را از دست می‌دهند.

مهناز قدیرزاده (کارشناس روابط کار و فعال حوزه زنان)در گفتگو با ایلنا گفت: آنطور که از گزارش مرکز آمار بر می‌آید در بهار امسال ۶۸۴ هزار ۷۷۳ نفر از تعداد زنان شاغل به نسبت بهار سال گذشته کم شده است. به خودی خود تعداد زنان شاغل در ایران به نسبت مردان کم است. زنان یک پنجم نیروی کار کشور هم نیستند و اکنون این میزان کمتر شده و تقریبا یک ششم جمعیت شاغل را زنان تشکیل می‌دهند.

او ادامه داد: مباحث زیادی درباره چرایی این اتفاق شده است. در یک کلام بازار شغل در ایران برای زنان عادلانه نیست و آنها به سختی می‌توانند کار پیدا کنند یا مهم‌تر از آن در بازار کار دوام بیاورند.این کارشناس روابط کار با اشاره به کاهش چشمگیر تعداد زنان شاغل بیان کرد: اتفاقی که رخ داده خارج از روال معمول است. در گزارش مرکز آمار تاکید شده که شیوع کرونا دلیل کاهش مشارکت اقتصادی و کاهش تعداد شاغلان است، اما اینکه زنان بیشتر متاثر شوند نشان می‌دهد که در نوسانات اقتصادی زنان شاغل اولین گروهی هستند که در معرض بیکاری قرار می‌گیرند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

جزئیات امدادرسانی اورژانس در حادثه آتش سوزی بازار تهرانرییس اورژانس تهران از مصدومیت یک آتش نشان به دلیل حریق در بازار کفش در تهران خبر داد.

دلار آمریکا در بازار تهران 25 هزار تومان معامله شدهر دلار آمریکا در اولین روز کاری هفته در بازار تهران با کماکان با افزایش قیمت روبرو شد و 25 هزار تومان به فروش رفت. - خبرگزاری آناتولی

شناسایی افرادی که مالک بیش از ۹۰ واحد مسکونی در تهران هستند/ ورود پول‌های سوداگرانه به بازار مسکنوزیر راه و شهرسازی گفت: با ایجاد بستری از داده‌ها که از طریق سامانه املاک و اسکان ایجاد شده، مشخص شد که افرادی مالک بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی فقط در تهران هستند.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/28|رکوردهای جدید در بازار طلا و ارز/ سکه 11 میلیون و 100 هزار تومان شد- اخبار بازار - اخبار تسنیم - Tasnimهم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 63 هزار تومان، قیمت دلار 24هزار و 500 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 100 هزار تومان است.

بازی مالیاتی دولت در زمین بورس/ بازار سرمایه جاذب نقدینگی است یا موتور تولید نقدینگی؟- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimبازی مالیاتی دولت در زمین بورس افزایش اقبال عمومی به بازار سرمایه و ورود قابل توجه نقدینگی به این بازار،درحالی‌که به‌اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی مانع بروز تورم و التهاب در بازارهای موازی شده به راهکاری برای افزایش درآمد مالیاتی دولت نیز تبدیل شده است

جزئیات امدادرسانی اورژانس در حادثه آتش سوزی بازار تهرانرییس اورژانس تهران از مصدومیت یک آتش نشان به دلیل حریق در بازار کفش در تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گزارش مرکز آمار درباره وضعیت نیروی کار در بهار امسال نشان می‌دهد هر چند نرخ بیکاری کاهش یافته، اما با کاهش چشمگیر نرخ مشارکت اقتصادی تعداد زیادی شغل خود را از دست داده‌اند.به گزارش ایلنا، پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران درباره جزییات آتش سوزی در بازار تهران گفت:حادثه آتش سوزی صبح جمعه در انتهای بازار کفاش ها رخ داد و مغازه ای دچار حریق شد.هر دلار آمریکا در اولین روز کاری هفته در بازار تهران با کماکان با افزایش قیمت روبرو شد و 25 هزار تومان به فروش رفت.محمد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره بازار مسکن در کشور اظهار داشت: قیمت‌ها دربازار مسکن واقعی نیستند و بازار دچار التهاب شده و قیمت مسکن حباب دارد.

به نسبت بهار سال گذشته حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده که حدود ۷۰۰ هزار نفر از آنها زنان شاغل هستند. به این ترتیب زنان که در بهترین حالت ۲۰ درصد از شاغلان کل کشور هستند، در نتیجه رکود ناشی از شیوع کرونا در سیبل بیکاری قرار داشته‌اند. رییس سازمان اورژانس تهران تصریح کرد: این حادثه یک مصدوم داشت که از نیروهای آتش نشان بود و به بیمارستان اعزام شد. مهناز قدیرزاده (کارشناس روابط کار و فعال حوزه زنان) در گفتگو با ایلنا گفت: آنطور که از گزارش مرکز آمار بر می‌آید در بهار امسال ۶۸۴ هزار ۷۷۳ نفر از تعداد زنان شاغل به نسبت بهار سال گذشته کم شده است.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی هر دلار آمریکا در اولین روز کاری هفته در بازار تهران باز هم با افزایش قیمت روبرو شد و وارد کانال 25 هزار تومان شد. به خودی خود تعداد زنان شاغل در ایران به نسبت مردان کم است. زنان یک پنجم نیروی کار کشور هم نیستند و اکنون این میزان کمتر شده و تقریبا یک ششم جمعیت شاغل را زنان تشکیل می‌دهند.  دچار همین وضعیت شدند.

او ادامه داد: مباحث زیادی درباره چرایی این اتفاق شده است. هر یورو 28 هزار و 200 تومان معامله شده است. در یک کلام بازار شغل در ایران برای زنان عادلانه نیست و آنها به سختی می‌توانند کار پیدا کنند یا مهم‌تر از آن در بازار کار دوام بیاورند. این کارشناس روابط کار با اشاره به کاهش چشمگیر تعداد زنان شاغل بیان کرد: اتفاقی که رخ داده خارج از روال معمول است. در گزارش مرکز آمار تاکید شده که شیوع کرونا دلیل کاهش مشارکت اقتصادی و کاهش تعداد شاغلان است، اما اینکه زنان بیشتر متاثر شوند نشان می‌دهد که در نوسانات اقتصادی زنان شاغل اولین گروهی هستند که در معرض بیکاری قرار می‌گیرند. سکه بهار آزادی نیز 8 میلیون تومان را تجربه کرده بود. او توضیح داد: اگر روال منطقی را بررسی کنیم، وقتی یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کم می‌شود باید ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر آنها زن باشند، اما این رقم حدودا سه برابر شده که اثبات کننده ناعادلانه بودن بازار کار برای زنان است.

او عنوان کرد: البته یک دلیل دیگر هم حساسیت بیشتر زنان به مراقبت از خود است. متعاقب شیوع کرونا دوره‌ای تقریبا کوتاه افراد مجاز به دورکاری شدند که البته همان زمان هم خیلی از کارفرمایان این را رعایت نکرده و نیروی کار خود را به محل کار فراخواندند. اما در 30 آبان ماه و چند روز بعد از آغاز اعتراضات قیمت دلار به 12 هزار و 450 تومان رسید. بعد از پایان قرنطینه هم که همه مجبور به کار حضوری شدند. زنان بیشتر از مردان در برابر چنین چیزی مقاومت کرده و ترجیح دادند خطر ابتلا به بیماری را به جان نخرند که در مواردی منجر به از دست رفتن شغل‌شان شد.  لینک کوتاه ..