کاهش بدهی خارجی، بیانگر کاهش سرمایه‌گذاری در کشور است، نه رشد اقتصادی

26/01/1401 08:30:00 ق.ظ

🔺کاهش بدهی خارجی، بیانگر کاهش سرمایه‌گذاری در کشور است، نه رشد اقتصادی ▪️دکتر رضا قرشی اقتصاددان در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت: «کاهش بدهیهای خارجی به آن معنی است که خارجیها از سرمایه‌گذاری در آن کشور خودداری می کنند.» ⬇️ بیشتر بخوانید:

دکتر رضا قرشی استاد دانشگاه و اقتصاددان در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت: «کاهش بدهیهای خارجی، بیانگر غنی شدن کشورها یا بازپرداخت قرض‌ها نیست، بلکه به آن معنی است که خارجیها از سرمایه‌گذاری در آن کشور خودداری می کنند.» رهبر جمهوری اسلامی، چند روز قبل در سخنانی گفته بود:«بدهی‌های خارجی کشور، تقریبا به صفر رسیده که این نشاندهنده پیشرفت اقتصادی ایران است.

» آیت الله علی خامنه ای، این سخنان را در حالی بیان کرد که بانک مرکزی ایران، زمستان گذشته میزان بدهی خارجی را بیش از هشت میلیارد و چهارصد میلیون دلار اعلام کرده بود، رقمی که به گفته دکتر قرشی، حاصل سرمایه‌گذاریهای بی‌سرانجام شرکتهای بزرگ غربی، بعد از امضای توافق نامه برجام است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

با کرامت ‌زیستن| محمد طلوعی

«قدرت بی‌قدرتان» کتابی بود که در طول امسال بارها سراغش رفتم، حتا در مسافرت هم همراهم بود و برایم به کتاب بالینی تبدیل شد. دوستی سفرکرده و از فرنگ برگشته کتاب را در اولین ملاقات در وطن برایم هدیه آورده بود و امضا کرده بود و قول گرفته بود که بخوانمش. من کتاب را در خانه‌ی دوستی مشترک جا گذاشته بودم و آن دوست مشترک کتاب را جسته بود و امضا را دیده بود و زنگ‌زده به دوست فرنگی‌مان و او هم یک ایمیل بلندبالا برایم نوشته بود به اضافه‌ی یک شرح مختصری از زندگی واتسلاو هاول و گفته بود نشان به آن نشان که نمایش‌نامه‌ای از هاول را در رشت تآتر کرده بود و من نرفته بودم ببینم و کنایه‌زده بود که من خودم را همیشه گهی اعلا فرض می‌کنم که هرکسی او می‌شناسد و کشفش می‌کند به هیچ‌جایم نمی‌گیرم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

hesami_isu_ir

ترکیه میزان سرمایه‌گذاری در املاک برای دریافت شهروندی را به‌طور چشمگیری افزایش دادطی ۱۰ سال گذشته، حدود ۲۸۸ هزار خانه در ترکیه توسط شهروندان خارجی خریداری شده است و حدود ۲۰ هزار نفر به‌دلیل خرید خانه، شهروندی ترکیه را گرفته‌اند.

آسمان غبارآلود نقاط مختلف کشور/ رگبار باران در برخی استان‌هاآسمان غبارآلود نقاط مختلف کشور رگبار باران در برخی استان‌ها رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا از وزش باد، ابرناکی و رگبار باران و بارش پراکنده در اکثر نقاط کشور خبر داد.

تقاضا برای گوشت قرمز در ایران کاهش یافته و «بازار به شدت دچار رکورد شده است»رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی روز چهارشنبه ۲۴ فروردین گفت که با افزایش قیمت گوشت قرمز از اسفندماه تاکنون، تقاضا برای آن کاهش یافته و بازار به شدت دچار رکود شده است. به گزارش...

شناسایی ۲۱۹۴ بیمار جدید کرونا در کشور / ۳۳ نفر دیگر جان باختند۳۳ فوتی و ۲۱۹۴ ابتلای جدید کرونا در کشور *مبتلایان جدید: ۲۱۹۴ *جانباختگان جدید: ۳۳ نفر *مجموع مبتلایان: ۷۲۰۲۰۵۵ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۶۹۳۴۶۶۴ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۴۰۷۴۴ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۴۸۱۴۲۴۵۴

ذخیره ۵۰ میلیون دُزی واکسن کرونا در کشور / احتمال نیاز به تزریق دُز چهارممعاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ذخیره واکسن کرونا در کشور حدود ۵۰ میلیون دُز است و برای سال جاری جهت تزریق واکسن به ۸۰ میلیون نفر، سفارش داده‌ایم و پیش بینی می کنیم که نیاز باشد یک دُز دیگر واکسن به کل جمعیت تزریق شود که جزییات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از شنبه/ خیزش گرد و خاک در برخی مناطق؛ فردارئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به وضعیت آب و هوایی کشور طی روزهای آینده، از خیزش گرد و خاک در برخی مناطق کشور از روز جمعه و همچنین ورود سامانه بارشی جدیدی به کشور از روز شنبه خبر داد.