کانادا درباره پرواز ۷۵۲: جمهوری اسلامی به پرسش‌های زیادی پاسخ نداده است | DW | 24.08.2020

03/06/1399 02:15 ب.ظ

مقام‌های کانادا می‌گویند که درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در هشتم ژانویه گذشته گزارشی حاوی اطلاعاتی محدود از ایران دریافت کرده‌اند. آنها می‌گویند، انتظار دارند که جمهوری اسلامی به تمام پرسش‌های کلیدی جواب دهد.

مقام‌های کانادا می‌گویند که درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در هشتم ژانویه گذشته گزارشی حاوی اطلاعاتی محدود از ایران دریافت کرده‌اند. آنها می‌گویند، انتظار دارند که جمهوری اسلامی به تمام پرسش‌های کلیدی جواب دهد. وزرات امنیت ترابری و وزارت امور خارجه کانادا در واکنش به اولین گزارش ایران در این باره، در اظهاریه مشترکی گفته‌اند که ایران تنها"اطلاعاتی را تأیید کرده که ما خود می‌دانستیم".

در بیانیه آمده است: «ما از جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم روشن کند که چرا در زمانی که آسمان کشور باز بوده، به سوی هواپیما دو موشک شلیک کرده است. این همان مسئله مهمی است که کانادا، مردم کانادا و به ویژه خانواده‌های قربانیان بی‌گناه حادثه می‌خواهند بدانند».

در این بیانیه آمده است که دولت کانادا از فاجعه‌ای که در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ پیش آمد، عمیقا متأسف است. در حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ نفر جان خود را از دست دادند که بیش از ۶۰ نفر از آنها شهروند کانادا بودند و تعداد زیادی نیز شهروندانی بودند که پیوندهایی با کانادا داشتند.

در انتهای بیانیه ابراز امیدواری شده است که جمهوری اسلامی با تحقیقات شفاف و کامل به تعهدات خود در قبال معاهدات بین‌المللی عمل کند.بیانیه رسمی کانادا در واکنش به تازه‌ترین اظهارات مقام‌های ایرانی صادر شده است. رئيس سازمان هواپیمایی ایران روز گذشته گفت، بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نشان می‌دهد که تا ۱۹ ثانیه بعد از انفجار موشک اولی که به سوی این هواپیما شلیک شده بود، مسافران در"سلامت جسمانی" بوده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بیانیه وزیران خارجه و ترابری کانادا درباره بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینیهواپیمای_‌اوکراینی | مقام‌های ارشد دولت کانادا خواستار روشن شدن علت شلیک موشک‌ها و باز بودن آسمان بر پروازهای غیرنظامی در زمان حادثه شدند و از ایران خواستند که به تحقیقات کامل و شفاف درباره این فاجعه ادامه دهد

اعلام دریافت رونوشت گزارش ایران درباره جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی از سوی کاناداکانادا مدعی شد: *رونوشتی از گزارش سازمان هواپیمایی ایران درباره دریافت اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را دریافت کردیم *گزارش اولیه تنها اطلاعاتی محدود را درباره این رخداد ارائه می‌کند *این گزارش تنها اطلاعاتی را تایید می‌کند که قبلا می‌دانستیم

گفت‌وگو پمپئو و نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا با نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در خصوص ایران گفت‌وگو کرد.

واکنش مادورو به ادعای رئیس‌جمهور کلمبیا درباره خرید موشک از ایرانواکنش مادورو به ادعای رئیس‌جمهور کلمبیا درباره خرید موشک از ایران: *خرید موشک از ایران 'ایده خوبی' خواهد بود *به ذهن ما خطور نکرده بود *پادرینو (وزیر دفاع ونزوئلا) با توجه به روابط خوبمان با ایران (خرید این موشک‌ها) امکان دارد؟

پیام ویدیویی ظریف درباره خروج آمریکا از برجام و تناقض‌های رفتاری واشنگتنتهران- ایرنا- «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار ویدیویی، به خروج آمریکا از برجام و تناقض‌های رفتاری واشنگتن در رجوع به این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پرداخت.

آکادمی اسکار درباره ضرورت فرصت یکسان برای همه صحبت می‌کندآکادمی اسکار یک مجموعه مجازی گفت‌وگوی جدید راه انداخته که شمار زیادی از چهره‌های مشهور هالیوودی از جمله ووپی گلدبرگ، لی دانیلز و ویکتوریا آلونسو از مدیران مارول در آن حضور خواهند داشت.

دولت کانادا تأیید کرده است که از سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی گزارشی درباره سقوط پرواز ۷۵۲ دریافت کرده، اما"این گزارش اولیه تنها اطلاعاتی محدود و گزیده" در بر دارد و تنها به شلیک اولین موشک به هواپیمای اوکراینی می‌پردازد.

وزرات امنیت ترابری و وزارت امور خارجه کانادا در واکنش به اولین گزارش ایران در این باره، در اظهاریه مشترکی گفته‌اند که ایران تنها"اطلاعاتی را تأیید کرده که ما خود می‌دانستیم".در بیانیه آمده است: «ما از جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم روشن کند که چرا در زمانی که آسمان کشور باز بوده، به سوی هواپیما دو موشک شلیک کرده است. این همان مسئله مهمی است که کانادا، مردم کانادا و به ویژه خانواده‌های قربانیان بی‌گناه حادثه می‌خواهند بدانند».

در این بیانیه آمده است که دولت کانادا از فاجعه‌ای که در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ پیش آمد، عمیقا متأسف است.

در حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ نفر جان خود را از دست دادند که بیش از ۶۰ نفر از آنها شهروند کانادا بودند و تعداد زیادی نیز شهروندانی بودند که پیوندهایی با کانادا داشتند.

در انتهای بیانیه ابراز امیدواری شده است که جمهوری اسلامی با تحقیقات شفاف و کامل به تعهدات خود در قبال معاهدات بین‌المللی عمل کند.بیانیه رسمی کانادا در واکنش به تازه‌ترین اظهارات مقام‌های ایرانی صادر شده است. رئيس سازمان هواپیمایی ایران روز گذشته گفت، بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نشان می‌دهد که تا ۱۹ ثانیه بعد از انفجار موشک اولی که به سوی این هواپیما شلیک شده بود، مسافران در"سلامت جسمانی" بوده‌اند.

تورج دهقانی زنگنه بامداد دیروز یک‌شنبه دوم شهریور که در یک نشست خبری تازه‌ترین اطلاعات مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی را ارائه می‌داد، تصریح کرد که مسافران و خدمه هواپیما تا زمان اصابت موشک دوم زنده بوده‌‌اند و کارکنان پرواز کوشیده‌اند هواپیما را به فرودگاه برگردانند.پرواز تهران کی‌یف سحرگاه ۱۸ دی‌ماه گذشته دقایقی پس از اوج‌گیری با موشک‌های پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. کلیه ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما از جمله ۲۹ کودک کشته شدند. جمهوری اسلامی تا سه روز واقعیت را پنهان کرد و پس از اذعان به آن، مسئله را ناشی از"خطای انسانی" خواند.

هنوز هیچ یک از مسئولان پدافند موشکی و مقام‌های ارشد سپاه پاسداران پاسخگو نبوده‌اند. در عوض، چند نفر از شهروندان و دانشجویان معترض به سرنگونی هواپیما، به زندان محکوم شدند. امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، در این میان مورد تمجید و قدردانی نیز قرار گرفت.