کامیل احمدی، پژوهشگر ایرانی بریتانیایی، با پای پیاده از ایران خارج شد

15/11/1399 04:38 ب.ظ

«کامیل_احمدی» پژوهشگر ایرانی-بریتانیایی که در دادگاه انقلاب به اتهام «همکاری با دولت‌ متخاصم» به ۹ سال حبس محکوم شده بود گفته است: «با پای پیاده» و از مسیرهای «دشوار و صعب‌العبور» از ایران خارج شده است. آن_سوی_خبر قاچاق_انسان

او تایید کرده که «با پای پیاده» و از مسیرهای «دشوار و صعب‌العبور» از ایران خارج شده است.

این پژوهشگر علوم اجتماعی که حالا به بریتانیا رسیده با اشاره به برخورد حاکمیت ایران در مواجهه با افراد دوتابعیتی گفته است: « دوتابعیتی بودن می‌تواند برای شما یک پرونده قضایی بالقوه محسوب شود.»

هم‌زمان با به راه افتادن جنبش «من هم» و بالاگرفتن صدای اعتراض زنان ایرانی علیه تعرض جنسی و تجاوز در شبکه‌های اجتماعی، برخی از همکاران آقای احمدی و «پژوهشگران جوان» که در تحقیقات و فعالیت‌های پژوهشی با او همکاری داشتند، اتهام‌هایی را علیه این پژوهشگر حوزه زنان مطرح کردند.

اگر چه کامیل احمدی این اتهامات را رد کرده است، اما این افشاگری نهایتا موجب شد انجمن جامعه‌شناسی ایران اعلام کند او از عضویت در این انجمن اخراج شده است. کامیل احمدی اخراج خود را بر اساس روایت «افراد ناشناس»، «غیرمنصفانه» توصیف کرد و اتهامات انتسابی را رد کرده بود.

ادامه مطلب:
iranwire »

کامیل احمدی، پژوهشگر دوتابعیتی، ایران را ترک کرد | DW | 03.02.2021کامیل احمدی در صفحه اینستاگرام خود خبر داده که ایران را ترک کرده است. این پژوهشگر دوتابعیتی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۹ سال زندان و پرداخت ۶۰۰ هزار یورو جریمه محکوم شده بود. اتحادیه اروپا در برابر گروگانگیری و آدم ربایی رژیم آخوندی فقط سکوت میکنه خجالت نمی کشید؟ دانشش را در اختیار جمهوری اسلامی گذاشت رفت صباحی بیشتر مردم را با جمهوری اسلامی بدبختر کرد پژوهشگر حکومتی، چقدرم راحت از ایران پرید...🤔🤔

گاردین: کامیل احمدی، پژوهشگری که از ایران گریخته، متهم به آزار جنسی است

پاسخ وزارت کشور به نامه احمدی نژادتوضیح وزارت کشور به رسانه‌ها در مورد اتهام‌های مطرح شده توسط احمدی‌نژاد علیه این وزارت‌خانه: سطح اقدامات میدانی و عملیاتی اعلام شده در نامه احمدی‌نژاد، نازل‌تر از سطح برنامه ریزی و تصمیم گیری وزارت کشور است زود یادمون رفت! عنابستانی مطالبه_مردمی سرباز_راهور

حداد عادل از احمدی نژاد شکایت می کندواکنش حداد به اتهامات مطرح شده توسط احمدی‌نژاد: آنچه دربارۀ دست‌بوسی فرح گفته‌اند دروغ محض چندش‌آور و سناریوی رسوایی است که فقط دشمنان از آن سود می‌برند، حق شکایت محفوظ است از میان جنگ نامردان با یکدیگر ،هر که بیفتد بسود مردان است. باید از ایشون پرسید که:«چه عنی هستی که دشمن هم داشته باشی»؟! دوبار سیرک انتصابات شروع شد 😂💩💩💩💩💩💩 نه_به_کلیت_جمهوری_آخوندی

ادعاهای مشاور سابق احمدی نژاد: او با شبکه‌های مالی بین‌المللی ارتباط داردعبدالرضا داوری مشاور رسانه‌ای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، در یک سلسله ادعاهای

«کامیل احمدی» پژوهشگر ایرانی-بریتانیایی که در دادگاه انقلاب به اتهام «همکاری با دولت‌ متخاصم» بهسال حبس محکوم شده بود، در گفتگو با روزنامه گاردین گفته است: «در دوره صدروزه بازداشت در سلول‌های انفرادی زندان اوین، مورد آزار و شکنجه سفید قرار گرفته و چاره‌ای جز خروج غیرقانونی از کشور» نداشته است.

او تایید کرده که «با پای پیاده» و از مسیرهای «دشوار و صعب‌العبور» از ایران خارج شده است.

این پژوهشگر علوم اجتماعی که حالا به بریتانیا رسیده با اشاره به برخورد حاکمیت ایران در مواجهه با افراد دوتابعیتی گفته است: « دوتابعیتی بودن می‌تواند برای شما یک پرونده قضایی بالقوه محسوب شود.»

هم‌زمان با به راه افتادن جنبش «من هم» و بالاگرفتن صدای اعتراض زنان ایرانی علیه تعرض جنسی و تجاوز در شبکه‌های اجتماعی، برخی از همکاران آقای احمدی و

«پژوهشگران جوان» که در تحقیقات و فعالیت‌های پژوهشی با او همکاری داشتند، اتهام‌هایی را علیه این پژوهشگر حوزه زنان مطرح کردند.

اگر چه کامیل احمدی این اتهامات را رد کرده است، اما این افشاگری نهایتا موجب شد انجمن جامعه‌شناسی ایران اعلام کند او از عضویت در این انجمن اخراج شده است. کامیل احمدی اخراج خود را بر اساس روایت «افراد ناشناس»، «غیرمنصفانه» توصیف کرد و اتهامات انتسابی را رد کرده بود.کامیل احمدی، پژوهشگر کرد، درپی سال‌ها زندگی در ایران و کار بر روی موضوعاتی همچون کودک‌همسری، کودکان کار، ناقص کردن اندام جنسی زنان، ازدواج موقت و وضعیت اقلیت‌های جنسی و قومی۱۳۹۸او سه ماه را در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اوین گذراند و پس از اتمام مراحل بازجویی با قرار وثیقه آزاد شد.

کامیل احمدی به گاردین گفته است از مدتها پیش از دستگیری، از سوی سپاه پاسداران مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. وی علت این آزارها را «مخالفت با تحقیقات او در مورد ازدواج کودکان، ازدواج موقت، مسائل قومیتی

و تحقیق درباره روابط بین لزبین‌ها، دوجنس‌گرایان و هم‌جنس‌گرایانبه گفته آقای احمدی تلفن همراه او پیش از بازداشت در خیابان مورد سرقت قرار گرفته و همه حساب‌های کاربری‌اش هک شده‌ بودند. او همچنین تاکید کرده در روزهای پیش از بازداشت از برگزاری و حضور در سمینارها و جلسات سخنرانی و گفت‌و گو با رسانه‌ها نیز منع شده بوده است.

کامیل احمدی در بخش دیگری از این گفتگو به گاردین گفته است؛ احتمالا یکی از دلایل بازداشت او اقدامات تلافی‌جویانه «سپاه پاسداران» در مواجهه با توقیف کشتی ایرانی از سوی دولت بریتانیا بوده است.Grace 1

است که ۱۴خرداد۱۳۹۸ با ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و حمل نفت به سوریه توسط دولت بریتانیا توقیف شده بود.

این پژوهشگر دوتابعیتی می‌گوید: «هفته اول بازجویی بود که کشتی آزاد شد. من در سلول انفرادی بودم و به رسانه دسترسی نداشتم؛ اما بازجوی جوانم آمد. خوشحال بود و خیلی تشکر کرد. گفت کشتی‌مان را پس گرفتیم. احتمالا به خاطر اینکه شما پیش مایید.»

کامیل احمدی با انتشار تصویری از روزهای خروج غیرقانونی‌اش از ایران در وب‌سایت خود نوشته است که حکم زندان او «بهانه‌ای برای ارعاب و تحت‌فشار گذاشتن اندک تلاشگرانی است که در قامت فعالان مدنی، سمن‌ها و برخی از کارکنان دولتی تلاش می‌کنند.»

این مردم‌شناس ایرانی-بریتانیایی همچنین تایید کرده است که بازپرس پرونده صراحتا از او به‌عنوان یک کیس «خیلی خوش‌خوراک» برای بازداشت یاد می‌کرد. این پژوهشگر نوشته است که کردبودن، سنی و دوتابعیتی بودن و تمرکز و پژوهش بر «مسائل حساس» از جمله دلایلی است که موجب بازداشت او شده است.

کامیل احمدی در پاسخ به سوال خبرنگار گاردین مبنی بر اینکه چرا تصمیم گرفته به این شکل پرخطر از ایران خارج شود گفته است: « باید انتخاب می‌کردم که بمانم و خانواده و کودک سه ساله خود را تا ۱۴ سالگی نبینم و یا فرار کنم.»و یک کپی از کتاب و مقالات منتشر شده خود را از میان کوه‌هایی که تا ارتفاع ۱.۵ متر در برف و مه پنهان بوده‌اند» همراه با خود خارج کرده است.

او با اشاره به اینکه از اهالی کردستان است و در این سرزمین زیسته گفته است: « من کرد هستم و مسیرها را می‌شناختم؛ اما با همه این‌ها مجبور شدم چندین بار تلاش کنم تا بتوانم از مرز خارج شوم.»

آقای احمدی با اشاره به جلسات دادگاه برگزار شده در دادگاه انقلاب با ریاست قاضی «ابوالقاسم صلواتی» این دادگاه‌ها را «نمایشی و غیرقانونی» توصیف کرده و گفته است که امید چندانی نداشته‌اند که فرجام‌خواهی او در مورد حکم صادر شده مورد قبول قرار بگیرد.

آذرماه سال جاری خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران حکم بدوی صادر شده برای کامیل احمدی را ۹ سال زندان و بازپرداخت ششصد هزار یورو به‌عنوان جریمه در «تحصیل مال نامشروع» اعلام کرد. حکمی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر شد و مورد اعتراض وکیل آقای احمدی قرار گرفت.

کامیل احمدی در وب‌سایتش اتهامات خود را «همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، نگهداری یک عدد افشانه گاز اشک‌آور، نگهداری یک لیتر مشروبات الکلی خارجی، نگهداری یک عدد شوکر» عنوان کرده و تایید کرده است کهپژوهش همسو با سندسازمان ملل» نیز بخشی از دلیل محکومیت او به شمار می‌رود. کامیل احمدی در بخشی از مصاحبه‌اش با روزنامه «گاردین» گفته است: «

دوتابعیتی بودن می‌تواند برای شما یک پرونده قضایی بالقوه محسوب شود.»

بازداشت شهروندان دو تابعیتی و خارجی در سال‌های اخیر به رویه جمهوری اسلامی تبدیل شده است.