کامبیز نوروزی در گفت‌وگو با یورونیوز: به نفع پلیس است که خطای مامورش لاپوشانی نشود

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کامبیز نوروزی در گفت‌وگو با یورونیوز: به نفع پلیس است که خطای مامورش لاپوشانی نشود بیشتر بخوانید🔽

مرگ مهرداد سپهری در مشهد در اثر عملکرد نیروی پلیس، واکنش‌های گوناگونی را بین ایرانیان داخل و خارج کشور برانگیخته است.

در این ماجرا شخصیت متوفی اصلا مطرح نمی‌تواند باشد. اینکه مقتول یا متوفی فردی متعارف بوده یا قانون‌شکن، هیچ تاثیری در قانونی بودن یا نبودن عملکرد مامور پلیس ندارد. اصلا فرض کنیم این فرد کاملا نابهنجار بوده. وظیفه پلیس دستگیری و تحویل او به مقامات قانونی بوده. اگر چنین فردی در برابر نیروی پلیس مقاومت کند، پلیس تا حد ضروری اجازه استفاده از نیروی فیزیکی دارد. اما در این فیلم ما شاهدیم که این فرد کاملا در اختیار نیروی پلیس است.

منتقدین می‌گویند این رفتارها از قدیم در جامعه زیاد بوده. الان چند سال است که مردم با گوشی‌های خودشان از این رفتارها فیلم می‌گیرند و در معرض دید همگان قرار می‌دهند. یعنی قبلا خشونت پلیس دیده نمی‌شد. این دو موضوع را من از هم تفکیک می‌کنم. در زمینه مبارزه با بزه و پیشگیری از وقوع جرم در کشور این دیدگاه غلط و منسوخ وجود دارد که اگر با بزهکاران رفتار خشونت‌آمیز رسمی صورت گیرد، میزان ارتکاب جرم کاهش می‌یابد. یکی از موارد اعدام در ملاء عام است. اعدام در ملا عام، مطابق نظر عموم جرم‌شناسان و روانشناسان و جامعه‌شناسان، به شدت زیانبار است؛ ولی همچنان عده‌ای گمان می‌کنند اگر مجرمی را در ملاء عام دار بزنند، در پیشگیری از وقوع جرم در جامعه موثر است.

اگر تحقیقات به شکل مستقل صورت گیرد و برای اقناع افکار عمومی روش‌های درست در پیش بگیرند، اعتماد عمومی هم جلب می‌شود. الان دو دیدگاه وجود دارد. یکی اینکه علت مرگ ضرب و جرح بوده، دیگری اینکه علت مرگ گاز فلفل بوده. بهترین توصیه به مقامات مسئول کرد این است که اجازه دهند وکلا مستقیما وارد پرونده شوند. وکیل یک فرد مستقل است و حرفش به عنوان یک فرد مستقل می‌تواند در جلب اعتماد عمومی اثر بگذارد. وکلا باید وارد پرونده شوند و خبرنگاران از جرئیات ماجرا مطلع شوند و آن را منتشر کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

چرا گزارش خبرنگارتان را از قره باغ منتشر نمیکنید؟ماشین حامل خبرنگاران یورو نیوز مورد هدف تروریست‌های عرمنی قرارگرفت

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

محسن هاشمی: دولت اقتصاد را به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده است
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ناسا: وجود آب در ماه بیش از آنچه است که تصور می‌شددانشمندان امیدوارند با توسعۀ تکنیک‌های استخراج بتوانند از این ملکول‌های منجمد شده به عنوان منبع بالقوه‌ای از آب برای فضانوردان، به‌ویژه برای سفر ۶ ماهه به مریخ استفاده کنند. اون شاش امام خمینی است که سال ۵۷ تو ماه بود زمین را برباد کردید حال در ماه رسیدید
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ارزش فلزات انباشته شده در سایکی ۱۶ «یک میلیون برابر» اقتصاد جهان استاخترشناسان بنا بر داده‌های جدید از تلسکوپ هابل تخمین می‌زنند که سیارک فلزی «سایکی ۱۶» انباشته از فلزاتی به ارزش یک میلیون برابر اقتصاد فعلی جهان باشد. کشف اینجور سیارک ها در حال حاضر خیلی به درد بشر نمیخوره و برای وقتی خوبه که بشر تونسه سفینه های فضایی درست کنه و در حال اکتشاف منظومه های اطراف خودش هست و میتونه با استخراج اینجور مکان ها مواد اولیه سفینه های خودش رو تامین کنه .
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

سیاستمدار هلندی: حمله به مسلمانان در فرانسه نگران‌‌کننده استآرنود ون دورن از رهبران پیشین حزب راست افراطی «آزادی» هلند که از این حزب جدا شده و به دین اسلام گرویده است٬ به اظهارات اسلام‌ستیزانه رئیس‌جمهور فرانسه واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کشتی حفاری «فاتح» در حال آماده‌سازی برای عزیمت به دومین نقطه حفاری «ترک‌علی-1» استکشتی حفاری «فاتح» در حال آماده‌سازی برای عزیمت به دومین نقطه حفاری «ترک‌علی-1» است
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ سخن‌گوی وزارت بهداشت: برگزاری جشن بیعت جنایت است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »