کارگران خوزستان: حمله با اسپری فلفل، تهدید به اخراج، انتظار برای مزد و بیمه

07/10/1400 01:19 ب.ظ

در طول دو هفته منتهی به هفتم دی‌ماه، استان خوزستان شاهد برگزاری دوازده تجمع صنفی کارگران بوده است. معوقات مزدی و بیمه‌ای، اجرای طبقه‌بندی مشاغل، عقد قرارداد مستقیم و حذف پیمانکاران از جمله دلایل اعتراضات صنفی در مجموعه‌های کارگری بوده است. اخبار_ایران

پتروشیمی رجال تجمع صنفی برگزار کردند. « باورصاد» دبیر اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام و ماهشهر با اشاره به دلایل اعتراض کارگران پتروشیمی رجال می‌گوید: «کارگران مطالبات متعددی دارند.

بهره‌مندی از تشکل کارگری، مهم‌ترین خواسته است. اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس الزامات قانونی هم از مطالبات آنهاست.»

تهدید به اخراج ۵۰۰ نفر از نیرو‌های قرارداد حجمی نفت و گاز اروندان شاغل در میدان آزادگان جنوبی به اخراج تهدید شده‌اند. این نیرو‌ها که تا پایان سال ۱۳۹۸ تحت نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت بودند و حقوق و مزایای خود را از این شرکت دریافت می‌کردند؛ از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون تحت شرکت پیمانکاری «تسکو» قرار گرفتند. شرکت متن هم به عنوان کارفرما معرفی شد.

یکی از تبعیض‌هایی که نسبت به این کارگران انجام شده است که در بخش‌های حراست، عملیاتی و خدماتی کار می‌کنند، این است که تاکنون در سامانه ساپنا ثبت نشده و طرح طبقه‌بندی مشاغل برای آنان اجرایی نشده است. در نتیجه از مزایایی هم‌چون پاداش بهره‌وری نیم‌سال دوم ۱۳۹۹ و نیم‌سال اول ۱۴۰۰ بی‌بهره مانده و حقوق کمی دریافت می‌کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

اجاره مسکن در تهران در آذرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد رشد کردبانک مرکزی ایران با انتشار گزارشی جدید از وضعیت مسکن کشور می‌گوید شاخص اجاره مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری (استان تهران) در آذرماه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۵۱.۲ درصد و ۵۴.۲... لگدمال شدن عمامه تو قم واقعاً لذت بخشه. خوب دولت میگه تهران رو تخلیه کنید این بهترین روشه باید 400 درصد افزایش پیدا کنه

ده‌ها حمله اسرائیل در سه سال‌ گذشته به مواضع حزب‌الله در سوریه | DW | 26.12.2021به گفته یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل ارتش این کشور در سه سال گذشته بارها مواضع حزب‌الله در سوریه را هدف قرار داده است. حزب‌الله تاکنون واکنشی نشان نداده، اما احتمال می‌رود دست به اقدامی تلافی‌جویانه بزند. بزودی موشک باران را خواهند دید ! ازاين خالى بنديهازياد شنيديم كه رژيم صهيونيستى چنين و چنان كرده،ولى مردم عاقل ميدونن كه دروغه. جرات شوندارن.ميدونن كه يه دونه بزنن ده تاميخورن.چندى پيش يه غلطى كردن،سيد حسن يه تَشَر زد؛ تاسه كيلومترازمرزبا جنوب لبنان رفتن داخل فلسطين اشغالى،از ترس حزب الله.صهيونيستهاخيلى ترسواند نترسین نترسین ما همه با هم هستیم ahmad_golestan بیشتر شعارهای معروف ایران را من ساخته ام نترسین نترسین ما همه با هم هستیم من سیاسی نیستم من نویسنده هستم من مخترع زبان شیرین برره هستم درود بر امام خامنه ای..

افزایش شمار مبتلایان به سویه اومیکرون در ایران به 26 نفرمقامات وزارت بهداشت ایران اعلام کردند که مبتلایان به سویه اومیکرون ویروس کرونا در این کشور به 26 نفر افزایش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

محکومیت مجدد اصغر امیرزادگان فعال صنفی معلمان در فارس

کرونا در ایران و جهان؛ رکورد بیشترین ابتلای روزانه در فرانسه و لغو هزاران پروازاین بار شیوع کرونا با سویه اومیکرون در جهان اوج گرفته و رکوردهای جدیدی بر جای گذاشته است. کشورها برای مهار این سویه برخی محدودیت‌ها را تشدید کرده‌اند و خواستار واکسیناسیون با دُزهای تقویتی شده‌اند. ایران نیز در این بین محدودیت‌هایی برای مسافرت اعمال کرده است. فرانسه خط مقدم است.

پرداخت آخرین قسط از غرامت عراق به کویت؛ غرامت ایران در مسیر فراموشی

طلبکارند. این کارگران که ۶۰ نفر هستند، در بخش نگهبانی، تاسیسات، خدمات و فضای سبز این مجتمع تحت مسئولیت یک پیمانکار تامین نیرو، با نظارت شرکت توسعه تعاون منطقه آزاد تجاری اروند مشغول کار هستند.

پتروشیمی رجال

تجمع

صنفی برگزار کردند. « باورصاد» دبیر اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام و ماهشهر با اشاره به دلایل اعتراض کارگران پتروشیمی رجال می‌گوید: «کارگران مطالبات متعددی دارند. بهره‌مندی از تشکل کارگری، مهم‌ترین خواسته است. اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس الزامات قانونی هم از مطالبات آنهاست.»

تهدید به اخراج

۵۰۰ نفر از نیرو‌های قرارداد حجمی نفت و گاز اروندان شاغل در میدان آزادگان جنوبی به اخراج تهدید شده‌اند. این نیرو‌ها که تا پایان سال ۱۳۹۸ تحت نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت بودند و حقوق و مزایای خود را از این شرکت دریافت می‌کردند؛ از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون تحت شرکت پیمانکاری «تسکو» قرار گرفتند. شرکت متن هم به عنوان کارفرما معرفی شد.

یکی از تبعیض‌هایی که نسبت به این کارگران انجام شده است که در بخش‌های حراست، عملیاتی و خدماتی کار می‌کنند، این است که تاکنون در سامانه ساپنا ثبت نشده و طرح طبقه‌بندی مشاغل برای آنان اجرایی نشده است. در نتیجه از مزایایی هم‌چون پاداش بهره‌وری نیم‌سال دوم ۱۳۹۹ و نیم‌سال اول ۱۴۰۰ بی‌بهره مانده و حقوق کمی دریافت می‌کنند.

این گروه از کارگران که توسط تسکو

شده‌اند؛ «در صورت پیگیری، تعلیق کار شده و اخراج می‌شوند»، از عدم امنیت شغلی خود انتقاد دارند.

پایان مهلت ده روزه مدیریت

کارکنان پتروشیمی «تخت‌جمشید» روز سه‌شنبه ۲۳ آذرماه در اعتراض به مشکلات معیشتی و کم‌توجهی مدیران این مجتمع نسبت به دغدغه آن‌ها، صبح امروز برای چهارمین بار تجمع کردند. این کارکنان مشکلات معیشتی را تنها دلیل این تجمعات خود اعلام کرده و

گفته‌اند

: «بعد از دومین اعتراض، مدیران یک فرصت ۱۰ روزه به‌منظور برپایی نشست هم‌اندیشی با هیات‌مدیره برای بررسی از کارکنان درخواست کردند. فرصت ده روزه در حالی به پایان رسید که از اتاق فکر مدیران، خبری به بیرون درز پیدا نکرده است.»

با قرارداد دائم به کار برگردید

رای هیات حل اختلاف به

نفع

۴۲ نفر از نیروهای شرکتی مخابرات اهواز صادر شد. بر اساس این رای حکم بازگشت به کار و تغییر وضعیت این نیروها از نیروهای قرارداد موقت به نیروهای دائم صادر شد. کارفرما هم ملزم به پرداخت حق‌السعی کارگران شده است. پیش‌تر رای هیات‌های تشخیص و حل اختلاف به نفع نیروهای رامشیر، باغملک، ماهشهر و گتوند هم صادر شده است.

تعطیلی معادن به دلیل نبود جاده

تعطیلی معادن شن و ماسه «جوبجی» رامهرمز در استان خوزستان به دلیل نبودِ جاده دسترسی برای تردد ماشین‌آلات ۸۰۰ نفر را

بیکار

کرده است. در منطقه روستای جوبجی، حدود ۵۷ کارخانه تولید شن و ماسه و تعداد زیادی معدن مخروط وجود دارد که تردد ماشین‌آلات سنگین این معادن از تنها جاده این روستا صورت می‌گرفت و باعث آلودگی محیط زیستی، صوتی، خطر تصادف و دیگر مشکلات برای روستاییان می‌شد.

اعتراض اهالی روستا نسبت به تردد ماشین‌آلات از جاده روستا، باعث شد در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ این جاده توسط اهالی منطقه بسته شود. بعد از حدود ۱۴ ماه تعطیلی معادن، در اسفند سال ۱۳۹۹ تعدادی از جوانان و معدن داران با مجوزهای لازم شورای تامین و با هزینه شخصی خود اقدام به ساخت جاده ساحلی به طول ۲ کیلومتر کردند. با از سرگیری فعالیت معادن از این جاده، میراث فرهنگی اعلام کرد، این جاده در حریم میراث بوده و راهداری اقدام به مسدود کردن آن کرد.

معدن داران و کارگران خواستار همکاری و بازگشایی موقت جاده ساحلی از سوی دستگاه‌ها به‌خصوص سازمان صمت خوزستان هستند تا پروژه جاده دوکوهک که از سال ۱۳۹۶ ساخت آن مصوب شده، تکمیل شود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: