کارگران و معلمان ایران؛ برگزاری ۲۰ تجمع اعتراضی در هفت روز

28/05/1399 04:10:00 ب.ظ

کارگران, معلمان

در هفته منتهی به ۲۷ مرداد، کارگران و معلمان در ایران بیش از ۲۰ تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمعات در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزد، حق بیمه و سایر مطالبات معوقه برگزار شد و آنها خواستار رسیدگی مسئولان به خواسته های خود شدند. اخبار_ایران

۳۰۰ کارگر پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب اهواز که به صورت قراردادی در مسئولیت های موتورچی و پمپ‌چی آب در سطح شهر اهواز فعالیت می‌کنند، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود که به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، در مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان دست به تجمع زدند.

کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن زاگرس هم از عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود خبر دادند.آنها می گویند: «هر ماه کارفرما ۵۰ درصد از حقوق‌مان را با یک ماه تاخیر به حساب کارگران واریز می‌کند. عموم مشکلات ما از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی از چهار تا پنج سال پیش به «بخش خصوصی» آغاز شد و چند سالی است که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم.این موضوع مشکلات زیادی را برای ما کارگران حداقل‌بگیر بوجود آورده است.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌ در ویدیویی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، یک شهروند به سراغ نیروهای امنیتی می‌رود و از آنها می‌پرسد که «چرا با ملت جنگ راه انداختید» نیروهای فراجا در پاسخ ادعا می‌کنند که آنها حافظ امنیت هستند، این زن پاسخ آنها را نادرست می‌داند و می‌گوید: «مردم امنیت دارند؛ اگر شما بگذارید» گزارش شده است که این ویدیو مربوط به دیروز ۱۴ آذر و مربوط به محله جنت‌آباد در تهران است.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌ در ویدیویی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، یک شهروند به سراغ نیروهای امنیتی می‌رود و از آنها می‌پرسد که «چرا با ملت جنگ راه انداختید» نیروهای فراجا در پاسخ ادعا می‌کنند که آنها حافظ امنیت هستند، این زن پاسخ آنها را نادرست می‌داند و می‌گوید: «مردم امنیت دارند؛ اگر شما بگذارید» گزارش شده است که این ویدیو مربوط به دیروز ۱۴ آذر و مربوط به محله جنت‌آباد در تهران است.‎'. Follow their account to see 72164 posts. ادامه مطلب >>

معلمان در وضعیت قرمز نیازی به حضور فیزیکی در مدرسه ندارند- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimآموزش‌و‌پرورش: معلمان در وضعیت قرمز نیازی به حضور در مدرسه ندارند حضور معلم در مدرسه تابع تصمیمات شورای مدرسه است آموزش در سال تحصیلی آینده به صورت ترکیبی از روشهای آموزش حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری است كرونا

نشست پیشنهادی پوتین درباره ایران محور گفت و گوی لاوروف و پمپئووزرای امور خارجه آمریکا و روسیه در تماسی تلفنی در خصوص برگزاری نشست سران اعضای شورای امنیت سازمان ملل و ایران بر سر مسائل مربوط به کشورمان به رایزنی پرداختند.

توضیح سفارت ایران درمورد برقراری پرواز ایران‌ایر به اسپانیا پس از ۱۷ سالسفارت ایران در اسپانیا در مورد برقراری پروازهای هفتگی ایران ایر به اسپانیا پس از ۱۷ سال بیانیه‌ای منتشر و توضیحاتی در مورد این پروازها ارائه کرد .

معلمان در وضعیت قرمز نیازی به حضور فیزیکی در مدرسه ندارند- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimآموزش‌و‌پرورش: معلمان در وضعیت قرمز نیازی به حضور در مدرسه ندارند حضور معلم در مدرسه تابع تصمیمات شورای مدرسه است آموزش در سال تحصیلی آینده به صورت ترکیبی از روشهای آموزش حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری است كرونا

کاریکاتور/ امارات از پشت به آرمان فلسطین خنجر زدکاریکاتور | امارات از پشت به آرمان فلسطین خنجر زد التطبيع_خيانة

بازار تهران در آستانه ماه محرماخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

استان وایر – در یک هفته منتهی به ۲۷ مردادماه،کارگران و معلمان در ایران بیش از ۲۰ تجمع اعتراضی برگزار کردند.خبرگزاری تسنیم ، درباره آغاز سال تحصیلی گفت : شیوه نامه  بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده به همه استانها ابلاغ شده است.به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگویی تلفنی با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در خصوص برگزاری نشست ویدیویی سران اعضای دائم شورای امنیت به همراه ایران و آلمان بر سر مسئله ایران به رایزنی پرداخته است.به گزارش ایسنا ، در این بیانیه آمده است : به دنبال مجموعه اقدامات، تلاش‌ها و رایزنی‌های انجام شده از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران از طریق هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) و همچنین نهادهای ذیربط داخلی در اسپانیا، مجوز پروازهای عادی ایران ایر در مسیر تهران ـ مادرید ـ تهران دریافت و بر همین اساس پروازهای آن شرکت از تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۲۰ در روزهای چهارشنبه هر هفته مطابق با برنامه پروازی تعیین شده (رفت از تهران ساعت ۸:۴۵ و برگشت از اسپانیا ساعت ۱۵:۳۰ همان روز) انجام خواهد شد.

این تجمعات در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزد، حق بیمه و سایر مطالبات معوقه برگزار شد و کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به خواسته های خود شدند. جدا از اعتراضات روزانه در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در خوزستان و شرکت هپکو در استان مرکزی، کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور ایران واقع در شیراز، در سیزدهمین سال پیگیری خواسته های خود، قدیمی ترین معترضان کارگری در روزهای اخیر بوده اند.  وی افزود: بر اساس این شیوه نامه، مسئولیت طراحی و تولید محتوا و راهبری جریان آموزش و یادگیری و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در سقف ساعات موظف، به عهده معلمان است. ایران وایر مروری بر این تجمعات داشته که در ادامه می خوانید: جمعی از کارگران واحد پاکبانی و فضای سبز شهرداری خوی روز ۲۰ مرداد مقابل ساختمان شورای شهر این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این کارگران که از نواحی چهارگانه شهرداری خوی هستند با تجمع مقابل ساختمان شورای شهر نسبت به پرداخت نشدن پنج ماه حقوق، حق بیمه و سایر معوقات مزدی اعتراض کردند. مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش عنوان کرد: در هیچ جای دستورالعمل بازگشایی مدارس ذکر نشده است که معلم باید در وضعیت قرمز به مدرسه بیایید، مگر در مناطق کم جمعیت که به دلیل کم بودن تعداد دانش‌آموزان،  ضرورتی به فاصله گذاری اجتماعی نبوده و دانش‌آموزان به شاد یا سایر روشهای مختلف آموزشی دسترسی ندارند. ۳۰۰ کارگر پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب اهواز که به صورت قراردادی در مسئولیت های موتورچی و پمپ‌چی آب در سطح شهر اهواز فعالیت می‌کنند، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود که به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، در مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران می گوید: «همه کارگران دارای سوابق کاری ۱۰تا ۱۵ساله هستند و در چند ماه گذشته با شرکت آبفار ادعام شده‌اند. مدیر مدرسه نیز مسئول هماهنگی و نظارت بر اجرای رابطه بین معلم و دانش‌آموز است، ممکن است هر روزی که کارکنان دولت در محل کار حضور دارند مدیر نیز در مدرسه حاضر شود تا از کارها پشتیبانی کند اما نیازی به حضور معلم نیست همچنین حق مدیریت سرجای خود باقی است و اگر مدیر، مدیریت را اعمال می‌کند این کار در فضای مجازی پرهزینه‌تر است. آنها از شرایط کار خود  راضی نیستند و هر ماه حقوق خود را به صورت‌الحساب دریافت می‌کنند. تفاوت میزان دریافتی کارگران پیمانکاری به نسبت سایر کارگران قراردادی به ویژه رسمی‌ها و عدم واریز حق بیمه این کارگران نیز در ماه‌های بهمن و اسفند  سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی نیز از دلایل اعتراض آنهاست او با یادآوری اینکه این کارگران از سالها پیش به صورت پیمانکاری در آبفای اهواز مشغول کار بوده‌اند و در این مدت کوتاه که با کارگران آبفار ادغام شده‌اند، پیمانکاران از پرداخت تمام حقوق قانونی آنها خودداری کرده اند، افزود: «کارگران آبفای اهواز برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند. باقرزاده گفت: ما نمی‌توانیم درباره پهنای باند و میزان اینترنتی که در اختیار شاد قرار می‌گیرد صحبت کنیم و باید کار را پیگیری کنیم و دستگاه دیگری مسئول آن است و در بحث سخت افزار نیز این موضوع صادق است مثلاً اگر 3. هیچ کدام از کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری پرداخت مطالبات حقوقی کارگران اداره آب و فاضلاب اهواز را برعهده نمی‌گیرند، ما جدا از پیگیری مطالبات مزدی و بیمه‌ای خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستیم». کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن زاگرس هم از عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود خبر دادند..

آنها می گویند: «هر ماه کارفرما ۵۰ درصد از حقوق‌مان را با یک ماه تاخیر به حساب کارگران واریز می‌کند. عموم مشکلات ما از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی از چهار تا پنج سال پیش به «بخش خصوصی» آغاز شد و چند سالی است که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم.این موضوع مشکلات زیادی را برای ما کارگران حداقل‌بگیر بوجود آورده است.» آنها با بیان اینکه دریافتی ماهانه ما کفاف معاش زندگی‌مان را نمی‌دهد، درباره مطالبات صنفی می گویند: «تنها کاری که کارگران ابنیه فنی در پیگیری مطالبات معوقه خود می‌توانند انجام دهند، فقط اعتراض است که آن هم با ترس از اخراج انجام می‌شود.» کارگران، دلیل اعتراض خود را بی‌تفاوتی کارفرما و مسئولان راه‌آهن در قبال درخواست کارگران برای حذف بخش خصوصی و پرداخت کامل مطالبات مزدی کارگران اعلام کرده و افزودند: «عموم مشکلات ما از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی از چهار تا پنج سال پیش به بخش خصوصی آغاز شد و چند سالی است که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم.

» ۵۷ نفر از کارگران خدمات شهری خرمشهر نیز به دلیل پرداخت نشدن سه ماه حقوق و مزایای شغلی خود مقابل فرمانداری این شهر تجمع صنفی کرده و خواهان رسیدگی به مشکلات خود شدند. این کارگران درمورد دلایل تجمع خود می گویند: اکثر کارگران شهرداری با عدم دریافت حقوق در تامین هزینه‌های زندگی با مشکل روبه‌رو هستند. شهرداری خرمشهر حق بیمه هشت ماه کارگران خدمات شهری را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده و کارگران برای درمان نمی‌توانند از خدمات درمانی استفاده کنند. با این شرایط بد اقتصادی و  گرانی اجناس در بازار توان تامین معیشت خانواده‌های خود را نداریم.» نماینده کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز از تعلل سهامدار این شرکت در زمینه پرداخت کامل مطالبات بازنشستگان خبر داد.

«هاشم شمشیری» با اشاره به سفر خردادماه رئیس قوه قضاییه به استان فارس و پیگیری پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز، گفت: «با وجود گذشت 2ماه از سفر استانی رئیس قوه قضاییه، به اذعان دادگستری تنها یک سوم مطالبات بازنشستگان از سوی سهامدار به حساب دستگاه قضایی واریز شده است. این در حالی است که سهامدار باید زودتر از اینها مطالبات بازنشستگان را پرداخت می‌کرد؛ چراکه از طرفی می‌خواهد کارخانه را که هم اکنون به صورت کامل تعطیل است، راه‌اندازی کند.»  ۱۳ سال است هزار و ۳۰۰ کارگر بازنشسته «شرکت صنایع مخابرات راه دور ایران» در شیراز کفش آهنی پوشیده‌اند و به دنبال مطالبات معوقه خود، از این اداره به آن اداره می‌روند. در روزهای ۱۳ و ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، به دنبال قانع نشدن این کارگران از توضیح مقامات استانی، بار دیگر ۴۰۰ نفر از آن‌ها مقابل استانداری فارس تجمع کردند. آن‌ها می‌گویند از توضیح مقامات استانی درباره حل مشکل پرداخت سنوات به اضافه خسارت تاخیر و تادیه ۱۳ساله قانع نشده‌‌اند و انتظار دارند که این مقامات با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشکل آن‌ها را حل کنند.

میزان طلب کارگران بازنشسته صنایع مخابرات راه دور ایران در شیراز بدون احتساب خسارت تاخیر و تادیه، ۳۵ میلیارد تومان و با احتساب این موارد، چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است. جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی هم در روزهای گذشته با تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش خواستار تعیین تکلیف شدند. آنها که آموزش‌دهندگان فرد به فرد قبل از سال ۱۳۹۲ هستند، می‌گویند علی رغم فعالیت چندساله جزو مشمولین آزمون قرار نگرفته و بلاتکلیف مانده‌ایم و خواستار تعیین تکلیف هستیم. به گفته معترضان: «آموزش‌دهندگان قبل ۱۳۹۲ حتی به عنوان حق‌التدریس هم جذب نشده‌اند و به هرجا مراجعه کرده‌اند، به آنها گفته شده باید منتظر آزمون مشمولین شوند.» آنها می‌گویند: حالا که آزمون به پایان رسیده، باید آموزش‌دهندگان فرد به فرد نیز تعیین تکلیف شوند.

کارکنان بهداشت و درمان استان تهران هم هفته گذشته مقابل سازمان اداری و استخدامی کشور، تجمع کردند و خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود شدند.کارکنان معترض با اعلام اینکه خواهان استخدام به شکل پیمانی یا برخورداری از قرارداد مستقیم با دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند، می گویند: «دولت ابتدا باید بپذیرد که نیروی شرکتی، محروم است. در واقع نه دستمزد مناسبی نسبت به نیروهای قراردادی، رسمی و پیمانی دریافت می‌کنیم و نه اینکه امنیت شغلی داریم. این درحالی است که نیروهای رسمی هم از این مزایا بهره‌مند می‌شوند و هم از دیگر امتیازاتی که دولت مانند فوق‌العاده ویژه و افزایش امتیازات متناسب با فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته است.» ۶۰ راننده اتوبوس یک شرکت خصوصی در تهران نسبت به تعویق ۴ ماهه در پرداخت حقوق شان در محدوده خیابان هنگام حوالی اتوبان شهید بابایی تجمع کردند.

این رانندگان تأسیس شرکت‌های خصوصی را ظلم به رانندگان اتوبوس دانسته و این را بر روی بنرهایی که روی اتوبوس‌های خود نصب کرده بودند، اعلام کردند. آنها این مساله را به نام اتوبوسرانان و به کام شرکت‌های خصوصی معرفی کرده اند. یکی از این رانندگان معترض با اشاره به عدم پرداخت حقوق رانندگان این شرکت گفت: «بیش از ۱۷ ساعت در روز کار می‌کنیم، اما در شرایط سخت اقتصادی دوران کرونا، حقوقی به ما پرداخت نشده است.» یکصد نفر از کارگران سایت پسماند صفیره شهرستان اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق و بیمه و تعطیل شدن این سایت تجمع کرده اند: «هیچ مسئولی از شهرداری پاسخگوی ما نیست و زندگی کارگران این سایت با مشکلات زیادی مواجه شده است.» یکی از کارگران شرکت کننده در این تجمع در توضیح تجمع کارگران می گوید: «در مجموع ۱۲۰ نفر در این سایت مشغول به کار هستند که از این تعداد ۶۳ نفر خانم و از این جمع نیز ۳۰ نفر از زنان سرپرست خانوار هستند.

این سایت از دهم تیرماه تعطیل شده است و هنوز از سوی پیمانکار تصمیمی برای بازگشایی این سایت گرفته نشده است.» به گفته این کارگر سایت پسماند صفیره کارگران این سایت آنها در سال جاری پرداخت نشده، خواستار دخالت شهرداری برای تعیین تکلیف و بازپس‌گیری حقوق ماهانه‌شان از پیمانکار هستند: «پیمانکار پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی خود را بهانه‌ای قرار داده تا حقوق کارگران را پرداخت نکند و مسئولان شهری هم با نادیده گرفتن کارگران پسماند، پاسخگوی مطالبات شان نیستند.آنها خواستار پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی خود از کارفرمای شرکت پیمانکاری هستند.» کارگران رسمی راه آهن در بخش تاسیسات ایستگاه تهران نیز روز ۲۳ مرداد در اعتراض به «عدم پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان بازنشسته»، «مطالبات صندوق پس انداز کارکنان راه آهن» و «عدم پرداخت حقوق و مزایای کارکنان راه آهن» دست به تجمع زدند. تجمع مشابهی نیز از سوی کارگران راه آهن خراسان در همین روز برگزار شده است.

یکصد نفر از کارکنان شرکت آب فاضلاب سابق روستایی مشکین شهر واقع در استان اردبیل از معوقات مزدی ۲۴ ماهه خود خبر دادند. این افراد می‌گویند که بیشتر از  ۲۴ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. این کارگران می گویند: «از زمان ادغام، مشکلات خود را بارها به اطلاع، ‌مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل رسانده اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم. با نمایندگان مجلس صحبت کرده‌ایم ما درخواست داریم حقوق معوق ما را به زودی پرداخت کنند چرا که دیگر قادر به تامین نیازهای اولیه زندگی نیستیم.» در دو سال گذشته، شرکت آب و فاضلاب مشگین شهر به دلیل کمبود بودجه قادر به پرداخت حقوق آنها نبوده است.

نمایندگان جامعه کارگزاران مخابرات روستایی کشور خواستار افزایش حقوق خود شدند. به گفته آنها هدف قانونگذار از تصویب ماده ۸۳ ایجاد امنیت شغلی و رفع تبعیض و برپایی عدالت مزدی بوده است ولی مخابرات برداشت دیگری را از موضوع کرده و صرفا به قرارداد دائمی بسنده کرده، که هیچ نشانه و اثری از عدالت مزدی در آن مشهود نیست. کارگران شرکت فولاد جهان‌آرا اروند در خرمشهر هم روز پنجشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۹، دست به اعتصاب زدند. آنها خواستار افزایش دستمزدهای خود هستند. این شرکت فولاد جهان‌آرا اروند از سال ۱۳۹۳ در حوزه طراحی، تجهیز، احداث و بهره‌برداری از کارخانجات تولید محصولات صنایع معدنی (فلزات)، فعالیت‌های متالوژی، راه‌سازی و عملیات ساختمانی و نیز صادرات و واردات تجهیزات و مصالح فعالیت کرده است.

فاز اول کارخانه فولاد جهان‌آرا که خط تولید ساخت ورق‌های عریض است، تکمیل شده و ۸۰ درصد فاز دوم آن باقی مانده تا تکمیل شود. در فاز اول کارخانه ۸ هزار کارگر مشغول به کار هستند و سه هزار و ۵۰۰ نفر نیز به صورت غیرمستقیم کار می‌کنند. جمعی از کارگران بازنشسته تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هم در اعتراض به آنچه آن را افزایش نیافتن مستمری‌‏های خود و عدم شمولیت قانون خدمات کشوری و لشکری برای خود عنوان می‌کردند، در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده‌‏اند. در شهرهای اهواز ، مشهد ، کرج ، اصفهان و ساری نیز بازنشستگان تامین اجتماعی در اقدامی مشابه مقابل ادارات کل تامین اجتماعی دست به تجمع زده اند. «افزایش حقوق بازنشستگی»، «همسان سازی حقوق و برخورداری از حمایتهای کافی از سوی سازمان در دوران بازنشستگی» از جمله مطالبات این شهروندان است.

زرتشت احمدی راغب، فعال کارگری و مدنی زندانی در زندان تهران بزرگ روز جمعه ۲۴ مرداد در شصت و یکمین روز از اعتصاب غذا به دلیل خونریزی روده به بهداری زندان منتقل شد. آقای احمدی راغب با کاهش وزن شدید و مشکلات عدیده جسمی مواجه شده است. وی اردیبهشت ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد و روز دوشنبه ۲۶ خرداد جهت تحمل حبس بازداشت و اقدام به اعتصاب غذا کرد. بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی درخواست تجدیدنظرخواهی کرده و با گذشت ۳ سال به درخواست او پاسخی داده نشده بود. مسئولان زندان با وجود بروز مشکلات عدیده جسمی برای آقای احمدی راغب تاکنون به خواسته‌های او بی‌توجه بوده‌اند.

هفته گذشته گزارشی از کاهش وزن ۱۲ کیلوگرمی، افت فشار خون، از دست دادن تمرکز، اختلال خواب و کم سویی چشم وی منتشر شده بود. گروهی از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند. به گفته کارگران معترض با گذشت ۵ ماه از تعطیلی این واحد تولیدی که به بهانه کرونا ویروس اتفاق افتاد، مدیریت کنونی هنوز اقدامی در جهت بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه کارگران انجام نداده است. در حال حاضر ما حدود ۲۶ ماه معوقات مزدی طلبکاریم و مدیریت کارخانه هیچ برنامه برای پرداخت آنها ندارد. مسئولان نیز واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.

به گفته یکی از کارگران، در روزهای گذشته کارگران‌ تلاش زیادی برای وصول مطالبات خود از مسئولان کرده‌اند اما هنوز هیچ اتفاق نیفتاده است. در عین حال به دلیل پرداخت نشدن بخشی از حق بیمه کارگران، امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری برای کارگران نیز تا امروز محقق نشده است. کارگران این کارخانه از سال ۹۵ تاکنون ۲۶ ماه مطالبات مزدی معوقه دارند و در حال حاضر ۱۳۶ کارگر با خانواده‌هایشان با مشکلات معیشتی روبرو هستند. جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی روز گذشته با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار استخدام و تعیین تکلیف وضعیت‌شان شدند. آنها تاکید دارند که برخی از آنها هنوز قرارداد مشخصی نداشته و به صورت حق‌التدریس فعالیت می‌کنند تعداد دیگر هم خواستار استخدام خود شدند.

معلمان معترض می گویند: «حتی پس از ایام تعطیلات نوروز، اجرای رتبه‌بندی معلمان نیز شامل حال ما نشد و با وجود آنکه در آزمون رتبه‌بندی شرکت کردیم با وضعیت تاهل و حق عائله‌مندی با مدرک کارشناسی، مبلغ دریافتی به حدود دو میلیون و هشتصد یا به سه میلیون تومان می‌رسد.» اعضای اتحادیه کارگران پاکدشت به نشانه اعتراض در ۱۸ سال بلاتکلیفی زمینهای پروژه امیرالمومنین، در خیابان اصلی شهرستان پاکدشت دو تجمع  برگزار کردند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی تحت عنوان «۴۰۰۰ خانواده بلاتکلیف، ۱۸ سال بلاتکلیفی، به تخلفات ۱۷ ساله اتحادیه تعاونی‌ها در پروژه امیرالمومنین پایان دهید» تجمع کردند. در این تجمع یک ساعته، نماینده فرماندار پاکدشت در جمع معترضان حاضر و با آنها به گفتگو پرداخت. از سال ۱۳۸۱ اتحادیه کارگری شهرستان جهت خانه‌دار کردن کارگران شهرستان اقدام به تهیه زمین و فروش آن بین اعضا نموده ولی برای گرفتن مجوز ساخت، ۱۸ سال است بلاتکلیف هستند.

  📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: .