کارگران طرح آب‌رسانی دشت سیستان در اندوهِ بدعهدی پیمانکار/ نیروی کار بازنده اصلی توسعه سیمانی و آجری است

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 69 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

طرح آب‌رسانی دشت سیستان در حالی روبه اتمام است که کارگران آن چند ماه معوق دارند. آنها در بدترین شرایط آب و هوایی کار کردند به امید اینکه پیمانکار دستمزدهایشان را به موقع بپردازد. لذا از نگاه آنها؛ پیمانکاران نقطه تاریک روابط کار محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، متوسط میزان تولید محصول کشاورزی در جهان به ازای مصرف هر مترمکعب آب حدود ۲و نیم کیلوگرم است. این در حالی است که گفته می‌شود این میزان در ایران یک کیلوگرم است. ارزیابی دیگری هم نشان می‌دهد که در ایران تولید ناخالص ملی تنها بین ۲۰ تا ۴۰ سنت به‌ازای مصرف یک مترمکعب آب در بخش کشاورزی است، که متوسط جهانی در این زمینه حدود یک تا دو دلار و حتی بیشتر است. اینها همه در حالی است که حدود ۹۲ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی صرف می‌شود.

این در حالی است که ماده ۱۳ قانون کار تاکید کرده است که در مواردی که کار از طریق مقاطعه انجام می‌شود، مقاطعه‌دهنده مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه‌کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید. با توجه به وسعت طرح آبرسانی دشت سیستان در کل حدود ۲۰ پیمانکار بزرگ در آن حضور داشتند که هر کدام از آنها در مجموعه خود چند پیمانکار دارند؛ "پیمانکار در پیمانکار". ۱۲ شهریور امسال همدر دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر ضرورت ایفای تعهدات جهاد کشاورزی در موعد تعیین شده اعلام کرد که تدابیر لازم از جمله افزایش تعدد پیمانکاران و مجریان عملیاتی در دستور کار قرار گیرد. اما تعدد پیمانکاران و شاخه در شاخه شدن آنها می‌تواند تهدیدی برای کارگران باشد.

وی با بیان اینکه موضوع در حال پیگیری است و مجری طرح به نمایندگی از وزارت جهادکشاورزی، ۱۰ روز به این پیمانکاران مهلت داده است تا معوقات کارگران را بپردازند، افزود: در غیر این صورت مجری طرح از محل ضمانت حسن انجام کارِ این پیمانکاران پرداخت را انجام می‌دهد. «جهاد نصر» با این حال رئیس سازمان جهادکشاوزی استان سیستان و بلوچستان، می‌‌افزاید: باید در نظر داشته باشیم حق‌آبه ایران از هیرمند ۴۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر نیست که باتوجه به ۴۶ هزار هکتاری که تحت پوشش خط آبرسانی می‌رود، به هرهکتار ۸ هزار و ۷۰۰ مترمکعب آب می‌رسد، نه بیشتر. از این رو ظرفیت‌هایی که از قِبل این طرح ایجاد می‌شوند را باید در همین ۴۰۰ میلیون مترمکعب ببنیم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

طرح فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی اروپا در خلیج فارس بدون بریتانیااغلب کشورهای اروپایی بر این باور هستند که تشکیل ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در خلیج فارس بر تنش ها با ایران خواهد افزود و از پیوستن بریتانیا به این ائتلاف ناخرسندند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

سرانجامِ طرح اشتغال روستاییان و عشایر چه می‌شود؟ / دست به عصا بودن در پرداخت وام اشتغالدر حالی که آمار‌های رسمی و اظهارات مسئولان مختلف نشان می‌دهد اشتغال‌زایی با پرداخت وام اشتغال روستاییان و عشایر یکی از موفق‌ترین طرح‌های اجرا شده در حوزه کار بوده، ادامه آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

در آینده نه چندان دور درباره شفافیت در دولت و مبارزه با فساد صحبت خواهم کردمعاون اول رئیس‌جمهور گفت: در آینده نه چندان دور در رابطه با شفافیت در دولت و مبارزه با فساد صحبت خواهم کرد که البته آقای حاجی میرزایی در این زمینه تلاش‌های زیادی کردند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

افزایش آشپزخانه‌های تولید شیشه در افغانستان/ افزایش کشفیات و کاهش قیمت شیشه در کشوردبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: موضوع ساماندهی معتادان متجاهر در کوتاه مدت از اولویت های ستاد مبارزه با موادمخدر است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تولد کشوری جدید در جهان؛ «پادشاهی کوه زرد» در سرزمینی میان مصر و سودانسخن در این‌باره که این کشور تازه تاسیس بهشتی برای مهاجران و آوارگان است، باعث ایجاد سوءظن‌هایی شده است. برخی بر این گمان هستند که «پادشاهی کوه زرد» سرزمینی جایگزین برای دولت آیندۀ فلسطین است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کشته شدن 11 سرباز افغان در حمله خودی در قندهار افغانستانمقام‌های ولایت قندهار در جنوب افغانستان شنبه 14 سپتامبر تایید کردند که 11 سرباز پولیس در یک حمله
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »