کارگران مجبورند در شرایط کرونا کار کنند/ شکاف درآمد و هزینه کارگران را محتاج به کار هر روزه کرده است

06/08/2020 12:40:00 ب.ظ

در گفت‌وگو با #ایلنا مطرح شد؛ کارگران مجبورند در شرایط کرونا کار کنند/ شکاف درآمد و هزینه کارگران را محتاج به کار هر روزه کرده است

ایلنا, ماسک

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ کارگران مجبورند در شرایط کرونا کار کنند/ شکاف درآمد و هزینه کارگران را محتاج به کار هر روزه کرده است

یک فعال کارگری گفت: شکاف عمیق میان درآمد و هزینه کارگران را مجبور می‌کند در شرایط شیوع کرونا سر کار بروند و در این اوضاع منطقی‌ترین کار رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

علی اصلانی (فعال کارگری و عضو شوراهای اسلامی کار)در ارتباط با حضور نیروی کار در محیط کار با توجه به شرایط کرونا به خبرنگار ایلنا می‌گوید: کویید ۱۹ یک ویروس جدید است و ابعاد آن نه تنها برای ما که برای مردم سراسر جهان ناشناخته است. ما حتی نمی‌دانیم این بیماری تا کی ادامه خواهد داشت و بر این اساس نمی‌توان برنامه‌ریزی‌هایی مبنی بر تعطیلی اقتصاد انجام داد.

او ادامه می‌دهد: آنچه اکنون در بسیاری از کشورها پذیرفته شده این است که باید با شرایط کنار آمد و فعالیت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرند. در این بین محیط های کار و حفظ سلامت نیروی کار اهمیت زیادی دارد.این فعال کارگری با تاکید بر اینکه کویید ۱۹ یک بیماری جدید است و شیوع آن شرایط غیر قابل پیش‌بینی در ایران و جهان به وجود آورده، عنوان می‌کند: بر این اساس در قانون نیز درباره آن صحبت نشده است. کارگرانی با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند کارفرما برای مثال ۵۰ هزار تومان از حقوق آنها بابت اعطای ماسک کم کرده است. آنها می‌پرسند آیا این کار قانونی است؟ واقعیت این است که در قانون به صورت صریح در این باره چیزی نیامده است، اما موادی در قانون کار هست که کارفرما را ملزم به رعایت تمامی مسائل بهداشتی و ایمنی در کارگاه می‌کند که تهیه ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و... نیز می‌تواند شامل آن شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

حسان دیاب: مسببان انفجار بیروت بهای کار خود را می‌پردازندنخست وزیر لبنان در سخنانی در پی انفجار شدید بیروت، تاکید کرد که این انفجار بدون بازخواست نخواهد بود و بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت وی تاکید کرد که مسئولان این انفجار بهای کار خود را پرداخت خواهند کرد

گسترش اعتصاب‌های کارگری در پالایشگاه‌های ایراندر حالی که اعتصاب کارگران معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه همچنان ادامه دارد، کارگران دیگر نقاط ایران، به ویژه در چند پالایشگاه نیز دست به اعتصاب زده‌اند و روز به روز به تعداد این کارگران افزوده می‌شود

کرونا در جهان - هند رکورد بیشترین مورد ابتلا در ۲۴ ساعت را زد کرونا در جهان - هند رکورد بیشترین مورد ابتلا در ۲۴ ساعت را زد هند، دومین کشور پرجمعیت جهان، روز دوشنبه از لحاظ ثبت بالاترین میزان افزایش شبانه‌روزی‌ مبتلایان و مرگ ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» از آمریکا و برزیل پیشی گرفت.

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رازی در ماهشهر /ممنوعیت ورود نماینده کارگران به شرکتصبح امروز - سه‌شنبه- ۱۴ مردادماه - تعدادی از کارگران شرکت پتروشیمی رازی در ماهشهر خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

دومین کنکور سراسری در سایه کرونا فردا کلید می‌خوردکنکور_ارشد | آزمون سراسری کارشناسی ارشد ۹۹ که دومین کنکور کرونا یی است، از صبح فردا به مدت سه روز در کشور برگزار می‌شود.کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ از ساعت هشت صبح فردا پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه با رقابت ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ نفر در ۲۳۶ حوزه امتحانی و ۸۰ شهر برگزار می شود

محبوبیت بازی‌های ویدیویی در دوران کرونا به افزایش سود «سونی» کمک کرده استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هر چند حدود پنج ماه از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران می‌گذرد، همچنان استان‌های مختلف کشور با شدت نگران کننده‌ای درگیر این بیماری هستند.به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، حسان دیاب، نخست وزیر لبنان در سخنانی کوتاه در پی انفجار شدید بیروت، تاکید کرد که این انفجار بدون بازخواست نخواهد بود و بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت.ز به روز به تعداد این کارگران افزوده می‌شود.داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر در اثر ابتلا به «کووید-۱۹» جان خود را از دست داده‌اند.

در ماه پایانی سال گذشته و همینطور ماه‌های ابتدای امسال، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی وضع شد که شامل برخی محیط های کاری نیز می‌شد. این محدودیت‌ها یا کمتر شده یا با گذشت زمان کارفرمایان دیگر قادر به رعایت آن نیستند و نتیجتا کارگران بیشتری سر کار می‌روند و در محیطی عمومی قرار می‌گیرند. وی ادامه داد: حقائقی هست که از این انبار خطرناک که از سال ۲۰۱۴ وجود دارد، اعلام خواهد شد. قرادادهای موقت کار که امنیت شغلی را پایین آورده، باعث می‌شود برخی از کارگران به رغم داشتن علائم کرونا یا حتی درگیری خود و خانواده با این بیماری، از ترس اخراج، سر کار بروند که این خود خطر شیوع بیشتر کرونا را افزایش می‌دهد. به گزارش ایلنا، نماینده کارگران شرکت پتروشیمی رازی روز سه‌شنبه به دستور مدیرعامل شرکت پتروشیمی رازی، ممنوع‌الورود شد. از طرف دیگر به طور دقیق مشخص نیست که هزینه لوازم بهداشتی مانند ماسک و مواد ضدعفونی بر عهده کیست. نخست وزیر لبنان گفت: ما در مصیبتی به سر می‌بریم.  علی اصلانی (فعال کارگری و عضو شوراهای اسلامی کار) در ارتباط با حضور نیروی کار در محیط کار با توجه به شرایط کرونا به خبرنگار ایلنا می‌گوید: کویید ۱۹ یک ویروس جدید است و ابعاد آن نه تنها برای ما که برای مردم سراسر جهان ناشناخته است. این تست‌ها قادر هستند آنفولانزا و ویروس کرونا را از یکدیگر تشخیص دهند.

ما حتی نمی‌دانیم این بیماری تا کی ادامه خواهد داشت و بر این اساس نمی‌توان برنامه‌ریزی‌هایی مبنی بر تعطیلی اقتصاد انجام داد. ایلنا به نقل از یکی از این کارگران نوشت: «مدیرعامل شرکت قول پرداخت یک حقوق پایه به‌عنوان پاداش به ما داده بود، ولی متاسفانه این موضوع فقط شامل کارکنان رسمی شد. او ادامه می‌دهد: آنچه اکنون در بسیاری از کشورها پذیرفته شده این است که باید با شرایط کنار آمد و فعالیت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرند. در این بین محیط های کار و حفظ سلامت نیروی کار اهمیت زیادی دارد. این فعال کارگری با تاکید بر اینکه کویید ۱۹ یک بیماری جدید است و شیوع آن شرایط غیر قابل پیش‌بینی در ایران و جهان به وجود آورده، عنوان می‌کند: بر این اساس در قانون نیز درباره آن صحبت نشده است. اعتصاب کارگران در فاز ۱۴ عسلویه نیز منجر به تعطیلی این فاز شد. کارگرانی با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند کارفرما برای مثال ۵۰ هزار تومان از حقوق آنها بابت اعطای ماسک کم کرده است. این قرنطینه دو هفته‌ای از امروز آغاز خواهد شد.

آنها می‌پرسند آیا این کار قانونی است؟ واقعیت این است که در قانون به صورت صریح در این باره چیزی نیامده است، اما موادی در قانون کار هست که کارفرما را ملزم به رعایت تمامی مسائل بهداشتی و ایمنی در کارگاه می‌کند که تهیه ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و.. این کارگران همچنین خواستار بازداشت امید اسد بیگی کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت تپه شدند.. نیز می‌تواند شامل آن شود. او ادامه می‌دهد: هم کارفرمای خوب داریم و هم کارفرمای بد، اما آنچه از مشاهدات میدانی ما حاصل شده این است که در جریان شیوع کرونا کارفرمایان زیادی واقعا پای کار ایستاده و هزینه گزاف تهیه لوازم بهداشتی را در این شرایط بد اقتصادی تقبل کرده‌اند.. این دومین بار از زمان آغاز شیوع کرونا است که تایوان دست به چنین ابتکاری می‌زند.

آنها برای ادامه تولید و همچنین حفظ سلامت نیروی کار خود این اقدام را کرده‌اند که قابل ستایش است. حداقل دستمزد خرج نیمی از ماه را هم نمی‌دهد در سال‌های اخیر عمیق شدن شکاف میان دستمزد و هزینه به یکی از چالشی ترین موضوعات‌ کارگری تبدیل شده است. در حالی که هزینه سبد معاش کارگران روز به روز بیشتر می‌شود، رشد دستمزد سرعت لاک‌پشتی دارد، آنقدر که امسال افزایش ۲۱ درصدی دستمزد با مخالفت شدید نمایندگان کارگران در شورای عالی کار مواجه شد و در نهایت رای به افزایش ۲۶ درصدی حداقل مزد داده شد که باز هم با نرخ تورم همسان نیست. این اتفاق شکاف بین درآمد و هزینه را افزایش داده است، تا جایی که برخی نمایندگان کارگران از لزوم ترمیم دستمزد در اولین فرصت حرف می‌زنند.  اصلانی با اشاره به شکاف عمیق میان درآمد و هزینه عنوان می‌کند: این شکاف باعث می‌شود که کارگر ماهانه محتاج مزد باشد، یعنی اینکه حداقل دستمزد که اکثر کارگران مشمول آن هستند به زحمت هزینه نیمی از ماه را می‌دهد. เสริฟอาหารเหมือนเที่ยวบินปกติ/ คาดใช้เครื่องธีม Hello Kittyบิน.

در شرایط عادی کارگران کسری دارند و اگر قرار باشد بیکار شوند یا مرخصی بدون حقوق بگیرند، به هیچ وجه امورات آنها نمی‌گذرد. او ادامه می‌دهد: وجود قراردادهای موقت این نگرانی را ایجاد کرده که کارگری که از حضور در محل کار به دلیل شیوع کرونا سر باز می‌زند، تعدیل شود. بر این اساس ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که کارگر و کارفرما هر دو باید به گونه‌ای با شرایط کنار بیایند تا کار تعطیل نشود. در این بین آنچه اهمیت می‌یابد رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از طرف وزرات بهداشت است. این فعال کارگری با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت و ستاد کرونا عنوان می‌کند: هر چند وزارت کار مسئولیت‌هایی در زمینه بازرسی کار و ارزیابی رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد، اما وظیفه اصلی بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفته است.

مواردی مانند استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی و همچنین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.  لینک کوتاه .