کارگردان «شطرنج باد» در گفتگو با یورونیوز: سفر می‌کنم اما گذر نمی‌کنم

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کارگردان «شطرنج باد» در گفتگو با یورونیوز: سفر می‌کنم اما گذر نمی‌کنم جزئیات بیشتر🔽

محمدرضا اصلانی، فیلمساز، نقاش و شاعر ایرانی است که فیلم «شطرنجِ باد» او پس از بیش از ۴ دهه، اخیرا برای نخستین بار در فرانسه به نمایش عمومی درآمده است.

محمدرضا اصلانی نمایش آیاتی از قرآن را درست در آغاز فیلم، نوعی پیشگویی ماجرای آن برمی‌شمارد، و این رویکرد را نوعی کار مدرن در سینما می‌داند که از منظر وی سابقه‌ای طولانی در ادبیات فارسی دارد، و به صنعت ادبی «براعت استهلال» موسوم است. نکته دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفته رابطهٔ عاطفی میان شخصیت‌های زن اصلی فیلم است که در ذهن مخاطب، وجود نوعی رابطهٔ جنسی را تداعی می‌کند.

او نیافتن اجازهٔ ساخت فیلم را «نوعی جنایت» بر می‌شمارد که نه‌تنها در مورد او که در حق دوستان دیگرش نظیر خسرو سینایی روی داده است، و یادآوری می‌کند که خسرو سینایی پارسال درگذشت درحالی‌که حسرت ساختن فیلم‌های دیگرش را در دل داشت. او می‌گوید: «من اینجا متولد شده‌ام و باید همین‌جا کار کنم. این جنگی است که میان خود ما وجود دارد. من این جنگ را تا جایی که می‌توانم پیش می‌برم. مثل سرداری که یک‌تنه می‌جنگد. مانند آریو برزن، که یک تنه ایستاد و جنگید و کشته شد اما کنار نرفت. واقعیت همیشه در ایران این‌گونه بوده است. مانند یک جنگ بوده است. حلاج را قطعه‌قطعه می‌کنند. عین‌القضات، این درخشانترین مرد متفکر ایرانی را در ۳۴ سالگی شمع‌آجین می‌کنند.

نسخهٔ بازسازی شدهٔ فیلم که در اصل با نور پایین فیلمبرداری شده، ۴۵ سال پس از ساختش، همچنان بیننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. منتقدان «شطرنج باد» را یکی از «پرجزییات‌ترین و خلاقانه‌ترین» آثار سینمای متفاوت ایران برشمرده‌اند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آنگلا مرکل: جامعه بین‌الملل باید به گفتگو با طالبان ادامه دهدمرکل در بوندستاگ: «هدف ما باید این باشد که تا جای ممکن تغییراتی را که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان ایجاد کرده‌ایم، حفظ کنیم. جامعه بین‌الملل نیز باید در این باره با طالبان گفتگو کند.» کی بود کی بود من نبودم🤷‍♀️ 🔔پوشش خبری اروپا‌ درمورد افغانستان بویژه در آلمان؛در هر ده دقیقه آغاز خبرها❗️ شتاب و پافشاری اروپا در راس؛آلمان برای گفتگو (روابط دیپلماتیک!)با طالبان❗️ 👈یادآور۴۲سال سیاست گفتگوهای_انتقادآمیز_آلمان با حکومت آدمکش ملایان ایران‼️ براندازی همه_پرسی لجنزار ژرمن ها اینبار در افغانستان آنگلا مرکل گوه خورد، به تعداد اعضای طالبان گوه خورد، ۷۵ هزار بار
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

هشدار مقام سابق آمریکایی نسبت به احتمال ظهور دوباره القاعده در افغانستانکریس کوستا، یکی از مقامات مبارزه با تروریسم در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، گفت که آنچه در افغانستان اتفاق افتاد همه افراطگرایان را تشویق
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

تاکید الکاظمی بر اجرای به موقع انتخابات عراقدر پی گمانه‌زنی‌ در مورد احتمال به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی عراق که قرار است 10 اکتبر آینده برگزار شود، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور با رد چنین ضيفوني الله يسعدكم 😊
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

الجزایر روابط دیپلماتیک خود با پادشاهی مغرب را قطع کرددولت الجزایر اعلام کرد از سه‌شنبه، 24 اوت، روابط دیپلماتیک خود با پادشاهی مغرب را قطع کرده است.در این راستا رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر با اعلام قطع مغرب الجزایر - این اقدام الجزایر ، یک تصمیم حاکمیت مردم الجزایر است و یا اینکه آخوندهای وحشی ایران برای آن پول داده اند؟ -فقط آخوندهای فاشیستی ایران به دنبال ایجاد شکاف درمیان کشورهای عربی وتفرقه میان آنها هستند .
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

گزارشی از ویروس لامبدا در مازندران نداشته‌ایم/ شاهد ابتلایِ بیشتر گروه‌های سنی واکسینه نشده‌ هستیمرییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت‌وگو با ایلنا: گزارشی از ویروس لامبدا در مازندران نداشته‌ایم/ شاهد ابتلایِ بیشتر گروه‌های سنی واکسینه نشده‌ هستیم
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

نتیجه آرای مجلس ایران به وزرای پیشنهادی رئیسی؛ وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد نگرفترئیسی با تکرار سیاستش در حوزه امور خارجه گفت که «ما رویکردی تعاملی خواهیم داشت و رفع تحریم‌ را با قدرت دنبال می‌کنیم ولی سفره مردم را به آن بند نخواهیم زد.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »