کارو حق‌وردیان، فوتبالیست مشهور ارمنی

07/02/1401 03:21 ب.ظ

کارو حق‌وردیان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به اردوی تیم ملی دعوت شد؛ اما اولین بازی وی در سال ۱۳۴۹ مقابل پاکستان بود که او در همان بازی اولین گل ملی خود را نیز به ثمر رساند و در اولین بازی‌اش درخشش فوق‌العاده‌ای در تیم ملی داشت. شهروندخبرنگار

فیروزه شلتوکی، شهروندخبرنگارایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران ... «کارو حق‌وردیان»، بازیکن ارمنی‌تبار ایرانی و عضو سابق باشگاه‌های آرارات و تاج و تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۴۷ شمسی تاج را برای ادامه فعالیت ورزشی خود انتخاب می‌کند او حدود ده سال در تاج بازی کرد. البته همزمان عضو تیم ملی هم بود.

او ۳۲ بار برای تیم ملی ایران بازی کرده استایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل***

«کارو حق‌وردیان»، بازیکن ارمنی‌تبار ایرانی و عضو سابق باشگاه‌های آرارات و تاج و تیم ملی فوتبال ایران در ۲۱ دی ۱۳۲۴ در منطقه مجیدیه تهران متولد شد. در ۱۳ سالگی به عضویت تیمی به نام گوهر که یک تیم محلی متشکل از بازیکنان مداراس و محلات بود در می‌آید و در سال ۱۳۴۲ در حین یک دوره مسابقات محلی مورد توجه «گارنیک محرابیان»، مربی وقت تیم آرارات قرار می‌گیرد و همین اتفاق باعث می‌شود، به دنیای حرفه‌ای فوتبال ایران گام بگذارد. کارو گفته که نقش گارنیک محرابیان برای او فراتر از یک مربی بود و خیلی چیزها را از این مربی یاد گرفته.

ادامه مطلب:
iranwire »

اعتراض سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران به پاداش‌های میلیاردی در فدراسیون | DW | 26.04.2022مریم ایراندوست، سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران، در حساب اینستاگرام خود با اشاره ب‍ه ندادن پاداش از سوی فدراسیون فوتبال ایران به تیم زنان، به پاداش‌های میلیاردی برای مشاوران رئیس معزول فدراسیون واکنش نشان داد.

استقرار شبه‌نظامیان ایران به جای نیروهای «دفاع ملی» اسد در شرق سوریهبه‌دنبال تحرکات مشکوک شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شرق و مرکز سوریه طی هفته گذشته که با استفاده از مشغله روس‌ها در جنگ اوکراین، صورت می‌گیرد، منابع سوری

مسن‌ترین فرد شناخته شده در جهان در ۱۱۹ سالگی درگذشتکانه تاناکا دو بار از بیماری سرطان جان سالم به در برده بود و شاهد هر دو جنگ جهانی همراه با همه‌گیری ویروس آنفولانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ و کرونا در سال ۲۰۲۰ بوده است. فقط 119 سال؟! من که می خواهم تا ابد زنده بمانم!😁👇

رکورد هزینه‌های نظامی در سطح جهانی شکست؛ ۲.۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱«سیپری» در گزارشی اعلام کرد که هزینه‌های نظامی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ و با وجود پیامدهای اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا به روند صعودی خود برای هفتمین سال متوالی ادامه داده و با ثبت رکوردی تازه به ۲.۱ تریلیون دلار رسیده است.

جنگ در اوکراین؛ آمریکا برای ارسال تسلیحات به کی‌یف ۴۰ کشور را در آلمان گردهم می‌آوردجنگ در اوکراین در شرایطی وارد شصت و دومین روز خود شده است که روسیه حملات خود را در شرق این کشور تشدید کرده و مقام‌های نظامی غربی گفته‌اند مسکو می‌خواهد با دور زدن مواضع نیروهای اوکراینی شهرهای این ناحیه را به تصرف خود درآورد. باشه *Iran Ukraine بااینکه روسیه 3چهارم نیروی خودراازدست داده ودست به استخدام نیروهای مزدورازچچن وسوریه‌ اقدام کرده وزیرخارجه لابروف بلوف میزند وتهدیداتمی میکند درصورتی که دریک جبهه اکراین قافیه راباخته حرف ازجنگ جهانی میزند یعنی‌روسیه توان درگیرشدن باجهان راداردچه‌کشوری درکنارش‌ هست *Iran Ukraine فعلآ روسیه با دریافت روزانه یک میلیارد دلار ازاروپا بابت فروش نفت وگاز روزگار میگذراند تهدید وزیرخارجه پوتین به اتم دروحله اول این روسیه خواهدبود که باشلیک اتم پودر میشود دراین صورت میتوان گفت که جمگ اتمی‌ بین کشورهای دارای اتم وروسیه خواهد بود

گوتیرش در سفر به مسکو خواهان آتش‌بس در اوکراین شدهشدارهای مکرر مسکو از زبان وزیر خارجه روسیه در مورد جدی بودن خطر وقوع جنگ جهانی سوم و ورود تهاجم نظامی روسیه در اوکراین به فاز جدید خود در راستای تصرف کامل

خواندن در ۳ دقیقه

«کارو حق‌وردیان»، بازیکن ارمنی‌تبار ایرانی و عضو سابق باشگاه‌های آرارات و تاج و تیم ملی فوتبال ایران

در سال ۱۳۴۷ شمسی تاج را برای ادامه فعالیت ورزشی خود انتخاب می‌کند

او حدود ده سال در تاج بازی کرد. البته همزمان عضو تیم ملی هم بود. او ۳۲ بار برای تیم ملی ایران بازی کرده استایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل***

«کارو حق‌وردیان»، بازیکن ارمنی‌تبار ایرانی و عضو سابق باشگاه‌های آرارات و تاج و تیم ملی فوتبال ایران در ۲۱ دی ۱۳۲۴ در منطقه مجیدیه تهران متولد شد.

در ۱۳ سالگی به عضویت تیمی به نام گوهر که یک تیم محلی متشکل از بازیکنان مداراس و محلات بود در می‌آید و در سال ۱۳۴۲ در حین یک دوره مسابقات محلی مورد توجه «گارنیک محرابیان»، مربی وقت تیم آرارات قرار می‌گیرد و همین اتفاق باعث می‌شود، به دنیای حرفه‌ای فوتبال ایران گام بگذارد. کارو گفته که نقش گارنیک محرابیان برای او فراتر از یک مربی بود و خیلی چیزها را از این مربی یاد گرفته.

او اولین بازی رسمی خود را با پیراهن آرارات برابر تیم عقاب انجام داد، پیروزی بر عقاب با تمام ستاره‌هایش و اولین حضور در ترکیب اصلی آرارات برای کارو به یکی از شیرین‌ترین خاطرات او در فوتبال تبدیل می‌شود. سه فصل حضور موفقیت‌آمیز کارو در آرارات و توانایی‌ بالای او در اداره‌ خط میانی زمین موجب انتخاب کارو برای تیم منتخب تهران می‌شود. پیامد حضور در تیم منتخب تهران برای کارو حق‌وردیان جوان حضور در تیم ملی جوانان ایران.

سال ۱۳۴۶ و در پایان مسابقات جام باشگاه‌های آن سال متقاضیان به خدمت گرفتن کارو حق‌وردیان که عمدتاً از باشگاه‌های بزرگ کشور بودند، روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. بدین ترتیب کارو در سال ۱۳۴۷ شمسی تاج را برای ادامه فعالیت ورزشی خود انتخاب.

او حدود ده سال در تاج بازی کرد. البته همزمان عضو تیم ملی هم بود. او ۳۲ بار برای تیم ملی ایران بازی کرده است. کارو حق‌وردیان اولین بار در سال ۱۳۴۷ توسط «محمود بیاتی»، سرمربی وقت تیم ملی فوتبال ایران به اردوی تیم ملی دعوت شد؛ اما اولین بازی وی در سال ۱۳۴۹ مقابل پاکستان در ورزشگاه امجدیه بود که او در همان بازی اولین گل ملی خود را نیز به ثمر رساند و در اولین بازی‌اش درخشش فوق‌العاده‌ای در تیم ملی.

قهرمانی جام آسیا در سال ۱۳۴۷ در تهران، قهرمان جام آسیا در سال ۱۳۵۷ در بانکوک، قهرمانی جام کورش در تهران، جزو افتخارات کارو.

کارو حق‌وردیان علاوه بر تمام افتخاراتی که طی سال‌ها حضور در سطح اول فوتبال ایران (ملی و باشگاهی) کسب نموده، یکی از رکورداران حضور در داربی تهران نیز به‌شمار می‌رود. او با ۱۷ حضور (۱۶ رسمی و یک دوستانه) یکی از پرافتخارترین بازیکنان در این مورد.

در بازی خداحافظی او در اسفند ۱۳۵۵، قدیمی‌های تاج در برابر منتخب ارامنه در امجدیه به میدان رفتند که منتخب ارامنه با گل «ناواساردیان» به پیروزی رسید. «ناصر حجازی»، «علی جباری»، «منصور پورحیدری»، «نصرالله عبداللهی»، «عزت جان ملکی»، «جواد قراب»، «محمدرضا عادلخانی»، «میخائیل پطروسیان»، «مائیس میناسیان»، «گارنیک شه‌بندری» و «عابدیان» از حاضرین در این بازی.

شهریور ماه ۱۳۴۹ موسسه اطلاعات اقدام به چاپ هفته‌نامه‌ای ورزشی تحت نام دنیای ورزش می‌کند تا رقیبی برای کیهان ورزشی تنها هفته‌نامه ورزشی کشور باشد. مدیران دنیای ورزش در اقدامی تصمیم می‌گیرند، هر سال در سال‌روز انتشار هفته‌نامه اقدام به گزینش فوتبالیست برتر کشور از سوی کارشناسان و ورزشی‌نویسان.

در اولین سالگرد آنها پنجاه کارشناس ورزشی متشکل از مربیان تیم‌های ملی-باشگاه‌ها و ورزشی‌نویسان دعوت می‌کنند تا آن‌ها در یک نظرسنجی پنج چهره برتر فوتبال ایران را انتخاب نمایند. در این رای‌گیری کارو با کسب ۹۸/۵ امتیاز به‌عنوان سومین فوتبالیست برتر ایران در سال ۴۹ از سوی این موسسه انتخاب.

کارو حق‌وردیان هم‌اکنون در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کند و در برخی از برنامه‌های ورزشی به‌عنوان کارشناس فوتبال حضور پیدا