کابینه عراق از پارلمان رأی اعتماد گرفت/ الکاظمی رسماً نخست‌وزیر شد

07/05/2020 03:07:00 ق.ظ

جلسه پارلمان عراق برای دادن رأی اعتماد به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی برگزار شد و در نهایت نخست‌وزیر مکلف توانست از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد؛ هرچند وضعیت برخی وزارت‌خانه‌ها بلاتکلیف باقی ماند.

الکاظمی رسماً نخست‌وزیر عراق شد جلسه پارلمان عراق برای دادن رأی اعتماد به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی برگزار شد و در نهایت نخست‌وزیر مکلف توانست از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد؛ هرچند وضعیت برخی وزارت‌خانه‌ها بلاتکلیف باقی ماند

جلسه پارلمان عراق برای دادن رأی اعتماد به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی برگزار شد و در نهایت نخست‌وزیر مکلف توانست از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد؛ هرچند وضعیت برخی وزارت‌خانه‌ها بلاتکلیف باقی ماند.

الکاظمی: دولتم، دولت حل و فصل است نه دولت بحرانوی با بیان این که با استفاده از خاک عراق به عنوان میدان حملات مخالف است، ادامه داد، برای فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام و شفاف تلاش خواهد کرد.وی تصریح کرد، دولت در قابل تضمین آزادی بیان و حفاظت از تظاهرکنندگان صلح‌جو، همکاری با آنها برای تنگ کردن حلقه کسانی که به دنبال بهره‌برداری از مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات هستند و نیز پیگرد قاتلان معترضان متعهد است.

در جلسه رأی اعتماد، اعضای پارلمان به برنامه دولت جدید و ۱۵ وزیر معرفی شده از سوی نخست‌وزیر مکلف رأی اعتماد دادند. به این ترتیب دولت الکاظمی رسمی شد و مراسم تحلیف را به جای آورد.۲. جمعه عناد: وزیر دفاع۵. حسن التمیمی: وزیرا بهداشت۸.  نازنین محمد: وزیر مسکن و شهرسازی

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تشکر کمیسیون اروپا از حمایت‌ اردوغان از مقابله جهانی با کرونارئیس کمیسیون اروپا از رئیس‌جمهور ترکیه به خاطر حمایت وی از تعهدات بین‌المللی برای مقابله جهانی با کرونا تشکر کرد. - خبرگزاری آناتولی

معلم آمریکایی پس از نزدیک به یکسال، از زندانی در مصر آزاد شدمعلم آمریکایی پس از نزدیک به یکسال، از زندانی در مصر آزاد شد مقام های مصری یک معلم آمریکایی را که نزدیک به یک سال بدون محاکمه در زندان بود، آزاد کردند. وزارت خارجه آمریکا می گوید او روز دوشنبه به خانه اش در ایالات متحده برگشته است.

از شهاب‌سنگ تا زنبور قاتل؛ واکنش‌ها به اخباری که حواس ما را از کرونا پرت کردنداز شهاب‌سنگ تا زنبور قاتل؛ واکنش‌ها به اخباری که حواس ما را از کرونا پرت کردند 💢خبرهایی که تنوع و رازآلودی خاصی داشتند و محتوای هیچکدام از آنها بر عکس شیوع کرونا، تهدید جدی برای جان بشر نبود. ویروس_کرونا زنبور_قاتل بشقاب_پرنده شهاب_سنگ

حاجی‌بابایی بین گزینه‌های ریاست مجلس حواشی کمتری دارد/ میرسلیم شانسی برای ریاست ندارد/ باید انتظار یک رأی هوشمندانه را از نمایندگان داشتمنتخب سقز و بانه در گفت‌و‌گو با ایلنا: حاجی‌بابایی بین گزینه‌های ریاست مجلس حواشی کمتری دارد/ میرسلیم شانسی برای ریاست ندارد/ باید انتظار یک رأی هوشمندانه را از نمایندگان داشت

آغاز عملیات ارتش لیبی برای بازپس‌گیری پایگاه وطیه از اشغال حفتر

آغاز بارش‌های دوباره در تهران، البرز و قزوین از روز چهارشنبهتهران - ایرنا - کارشناس سازمان هواشناسی از آغاز بارش‌های در استان‌های البرز ، تهران و قروین از فردا چهارشنبه خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، نمایندگان از فراکسیون‌های مختلف برای دادن رأی اعتماد به کابینه جدید عراق در مقر پارلمان حضور یافتند و رایزنی‌ها در این زمینه تا آخرین لحظات پیش از شروع دیرهنگام جلسه کماکان ادامه داشت.رئیس کمیسیون اروپا از رئیس‌جمهور ترکیه به خاطر حمایت وی از تعهدات بین‌المللی برای مقابله جهانی با کرونا تشکر کرد.بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارزار انتخاباتی جو بایدن در رقابت درون حزبی دموکرات ها آغازی ناامیدکننده داشت تا این که رای‌دهندگان سیاهپوست در ایالت کارولینای جنوبی و سراسر جنوب ایالات متحده به آن جان تازه ای بخشیدند.Aa شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر تنها سرخط خبرهای رسانه‌های جهان نیست بلکه میزان زیادی از سهم خبری هر روز مردم را تشکیل می‌دهد.

آغاز این جلسه که برای ساعت ۲۱ به وقت محلی برنامه‌ریزی شده بود، با تأخیر همراه بود. محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با به صدا در آوردن زنگ شروع جلسه، از نمایندگان خواست جلسه رسیدگی به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی را آغاز کنند؛ جلسه‌ای که قرار بود طی آن نمایندگان عراقی به کابینه معرفی شده رأی اعتماد بدهند.05. رئیس پارلمان عراق جلسه رأی اعتماد به کابینه را آغاز کرد و گفت: با وجود شیوع ویروس کرونا و چالش‌های پیش رو، در روند سیاسی ما به دنبال تشکیل دولتی مقتدر و توانا برای مقابله با همه مشکلات و دشواری‌ها هستیم. بایدن پیشتر عهد کرده بود یک زن را به عنوان یار انتخاباتی معرفی کند. الکاظمی: دولتم، دولت حل و فصل است نه دولت بحران نخست‌وزیر مکلف عراق در این جلسه به بیان خط مشی و برنامه خود در دولت و نیز اعضای کابینه پرداخت و گفت، دولتش دولت حل و فصل است نه دولت بحران. رئیس کمیسیون اروپا از رهبران شرکت کننده در «نشست تعهدات بین المللی برای مقابله جهانی با کرونا» که با پیشگامی این کمیسیون به منظور تشخیص، درمان و تولید واکسن کرونا از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، تشکر کرد. طبق اعلام الکاظمی، از برنامه‌های وی در دولت جدید، توسعه و اصلاح نهادهای امنیتی، بررسی و حل چالش‌های اقتصادی و مالی، تمرکز بر روابط خارجی، مبارزه با فساد و اصلاحات اداری است. واکنش‌هایی که در اکثر موارد با شوخ‌طبعی و بزرگنمایی همراه بود.

از دیگر برنامه‌های نخست وزیر مکلف برقراری عدالت به عنوان معیار دولت موفق است. اصل دسترسی جهانی به این واکسن باید تضمین و اجرایی شود. آنها می خواهند وفاداری شان به بایدن پاسخی ملموس داشته باشد. وی با بیان این که با استفاده از خاک عراق به عنوان میدان حملات مخالف است، ادامه داد، برای فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام و شفاف تلاش خواهد کرد. نخست‌وزیر مکلف عراق گفت، برای فراهم کردن شرایط برگزاری انتخابات شفاف قبل از هر چیزی باید بر حاکمیت ارضی کشور در همه زمینه‌ها مطابق با قانون اساسی به ویژه در انحصاری کردن سلاح در اختیار دولت و نیروهای مسلح و عدم تبدیل کشور به میدان تسویه‌حساب‌ها تأکید شود. همچنین فن در لاین با انتشار ویدیوی ارسالی اردوغان برای شرکت در این نشست کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت: به خاطر حمایت شما سپاسگزاریم. الکاظمی در خصوص مأموریت‌های دولت نیز گفت، شامل دستیابی به موارد مورد نیاز برای مقابله با کرونا است که همکاری و حمایت سازمان بهداشت جهانی و هیأت‌های بین‌المللی ذی‌ربط را می‌طلبد. بایدن به شکل غیرمعمولی درباره افرادی که به عنوان یار انتخاباتی در نظر دارد حرف می زند و از سناتور کامالا هریس، از ایالت کالیفرنیا، و استیسی ابرامز، نامزد پیشین حزب دموکرات برای فرمانداری ایالت جورجیا، نام برده است. وی تصریح کرد، دولت در قابل تضمین آزادی بیان و حفاظت از تظاهرکنندگان صلح‌جو، همکاری با آنها برای تنگ کردن حلقه کسانی که به دنبال بهره‌برداری از مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات هستند و نیز پیگرد قاتلان معترضان متعهد است. در نشست «تعهد بین المللی مبارزه با شیوع کووید-19» نیز مقرر شد که 7. زنبور قاتل آسیایی در کمین زنبور عسل آمریکا در هفته اخیر حشره‌شناسان اعلام کردند که این نوع از زنبور سرخ آسیایی در واشنگتن مشاهد شده است.

الکاظمی در خصوص روابط میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان گفت، دولت جدید برای تقویت روابط این دو طرف و همکاری آنها براساس قانون اساسی تلاش می‌کند. نتیجه رأی‌گیری در جلسه رأی اعتماد، اعضای پارلمان به برنامه دولت جدید و ۱۵ وزیر معرفی شده از سوی نخست‌وزیر مکلف رأی اعتماد دادند.. زرلینا مکسول، تحلیلگر سیاسی و از مدیران رسانه ای کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در ۲۰۱۶، می گوید این فرصتی برای بایدن است تا قدرت سیاسی زنان سیاهپوست را به رسمیت بشناسد: «زنان سیاهپوست بنیان یک حزب دموکرات موفق در هر سطحی هستند. به این ترتیب دولت الکاظمی رسمی شد و مراسم تحلیف را به جای آورد. اسامی وزیرانی که موفق شدند از پارلمان رأی اعتماد بگیرند، به شرح زیر است: ۱. عثمان الغانمی: وزیر کشور ۲. اما بایدن مشاوران کهنه کاری هم دارد که به او پیچیدگی پیروزی در انتخابات را گوشزد می کنند. ویدئوهای طبقه‌بندی شده پنتاگون؛ آیا بشقاب‌پرنده‌ها واقعی‌اند؟ واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع نیز همراه با طنزی تلخ نسبت به وضعیت کنونی بشر در گیر و دار بحران کرونا بود: شهاب سنگی که با سرعت «به سمت زمین» می‌آمد اوایل ماه مارس امسال یعنی در میانه شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، اداره ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا اعلام کرد که شهاب سنگ بزرگی به سمت زمین در حال حرکت است.

جمعه عناد: وزیر دفاع ۳. علی عبدالامیر علاوی: وزیر دارایی ۴.  خالد بتال: وزیر برنامه‌ریزی ۵. حسن التمیمی: وزیرا بهداشت ۶. نبیل کاظم: وزیر آموزش عالی ۷. این مرحله‌های تکراری را دوست ندارم.

ماجد مهدی: وزیر برق ۸.  نازنین محمد: وزیر مسکن و شهرسازی ۹. ناصر حسین: وزیر حمل‌ونقل ۱۰. عدنان درجال: وزیر امور جوانان ۱۱. منهل عزیز: وزیر صنعت ۱۲.

شهاب احمد: وزیر ارتباطات ۱۳. عادل حاشوش: وزیر کار ۱۴. مهدی رشید: وزیر منابع آب ۱۵. علی حمید مخلف: وزیر آموزش و پرورش در این میان گزینه‌های معرفی شده برای وزارتخانه‌های بازرگانی، دادگستری، فرهنگ، کشاورزی و امور مهاجران موفق به کسب رأی اعتماد نشدند. رأی‌گیری برای سمت‌های وزارت نفت و امور خارجه نیز همان‌طور که احتمال می‌رفت، به زمانی دیگر موکول شد.

رئیس پارلمان عراق پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود که کابینه در این جلسه با وجود دشواری‌ها و اعتراضات موجود درباره برخی از نامزدهای وزارتخانه‌ها، رأی اعتماد بگیرد. وی پیش از برگزاری رسمی جلسه رأی اعتماد در دفترش با روسای فراکسیون‌ها دیدار کرد. انتهای پیام .