ژاک شیراک، سیاستمدار گام‌های کوچک درگذشت | DW | 26.09.2019

26/09/2019 03:48:00 ب.ظ

ژاک شیراک، رئیس جمهوری اسبق فرانسه در ۸۶ سالگی درگذشت. او حدود ۴۰ سال در سیاست فرانسه نقشی موثر داشت. او سیاستمدار گام‌های کوچک و تاکتیکی بود و میانه‌ای با طرح‌های استراتژیک و چشم‌اندازهای دور نداشت.

ژاک شیراک, فرانسه‌

ژاک شیراک ، رئیس جمهوری اسبق فرانسه در ۸۶ سالگی درگذشت. او حدود ۴۰ سال در سیاست فرانسه نقشی موثر داشت. او سیاستمدار گام‌های کوچک و تاکتیکی بود و میانه‌ای با طرح‌های استراتژیک و چشم‌اندازهای دور نداشت.

ژاک شیراک ، رئیس جمهوری اسبق فرانسه در ۸۶ سالگی درگذشت. او حدود ۴۰ سال در سیاست فرانسه نقشی موثر داشت. او سیاستمدار گام‌های کوچک و تاکتیکی بود و میانه‌ای با طرح‌های استراتژیک و چشم‌اندازهای دور نداشت.

این سیاستمدار محافظه‌کار مدتی بود که به بیماری فراموشی و مشکلات حافظه دچار بود. او در سال ۲۰۰۵ نیز دچار سکته مغزی شده بود.همه‌پرسی قانون اساسی اتحادیه اروپاکارنامه سیاسی شیراک در فرانسهمعروف است که او مرد تاکتیک‌ها بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اما با راهبردها و چشم‌اندازهای بلند‌مدت میانه‌ای نداشت. این سخن فیلیپ سگون، هم‌حزبی و همراه شیراک کم و بیش وارد است که گفت: «شیراک بسان دون خوان بيشتر طالب کسب قدرت است، اما او به جای آن كه از این قدرت استفاده کند، صرفاً مایل به حفظ آن است.» رویکرد شيراک در مبارزات انتخاباتی این گونه بازتاب يافت که همه نامزدها، حتی سارکوزی، یعنی هم‌حزبی او هم، درست یا نادرست، شعار گسست از سال‌های گذشته و پی‌ریزی فرانسه‌ای دیگر را مطرح کردند. ۸۰ درصد فرانسویان نیز از وادع شیراک با کاخ الیزه ناخشنود نبودند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

او،استاد انتخاب های حریصانه بود و در یادگیری، عاملی نزدیکبین خاصیتی که سیاستمدارهای جهان سوم دارند :-)

ژاک شیراک، رئیس جمهوری پیشین فرانسه درگذشت ژاک شیراک ، رئیس جمهوری پیشین فرانسه صبح در نیمروز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه در سن ۸۶ سالگی درگذشت اطلاعات بیشتر🔽 روحش شاد یکی از معدود روئسای جمهور خارجیه که اسمش همیشه تو ذهنم بود روحش شاد و راهش پر ره رو باد. الان داره با رفیق شفیقش صدام تکریتی پک زقوم می زنند JacquesChirac

ژاک شیراک رئیس جمهور پیشین فرانسه درگذشتخبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۴ مهرماه گزارش داد که ژاک شیراک ، رئیس جمهور پیشین فرانسه درگذشت. ژاک شیراک بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ دو دوره رئیس جمهوری فرانسه بود. همچنین داماد آقای شیراک در گفت به درک ، چقدر موشک به صدام فروخت بزنه تو سرمون روحش شاداوجاودانه خواهدبودزیرافردی فعال نام اشناومحبوب فرانسویهابود مماشات چي و سياستمدار كثيف مرد به درك! پست فطرت رذل

«ژاک شیراک» رئیس جمهور اسبق فرانسه درگذشت- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimرئیس جمهور پیشین فرانسه در سن 86 سالگی درگذشت. به اسفل سافلین الهم العنهم جمیعا

ژاک شیراک درگذشترئیس‌جمهوری پیشین فرانسه درگذشت.

ژاک شیراک رئیس جمهورى پیشین فرانسه درگذشت ژاک شیراک رئیس جمهورى پیشین فرانسه، صبح روز پنجشنبه 26 سپتامبر در سن 86 سالگی درگذشت.به گزارش حتما سگی که محکم بغلش کرده الان ناراحته!؟

ژاک شیراک رئیس جمهورى پیشین فرانسه درگذشت ژاک شیراک رئیس جمهورى پیشین فرانسه، صبح روز پنجشنبه 26 سپتامبر در سن 86 سالگی درگذشت.به گزارش حتما سگی که محکم بغلش کرده الان ناراحته!؟

به گفته بستگان شیراک، او در صبح چهارشنبه ۲۶ سپتامبر در کنار دوستان و خانواده‌اش چشم از جهان فرو بست.Aa ژاک شیراک، رئیس جمهوری پیشین فرانسه بامداد پنج‌شنبه ۴ مهر ماه در سن ۸۶ سالگی درگذشت.نظرات بیشتر مهر ۰۳, ۱۳۹۸ نشست ویژه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با حضور مایک پمپئو؛ فشار بر جمهوری اسلامی باید ادامه یابد همزمان با گردهمایی سالانه رهبران در مقر سازمان ملل، گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در شهر نیویورک روز چهارشنبه نشستی را برگزار کرد که در آن علاوه بر وزیر خارجه آمریکا و یک مقام ارشد وزارت خزانه داری، چندین صاحب‌نظر دیگر حضور یافتند.خبرگزاری تسنیم و به نقل از یورونیوز، «ژاک شیراک» رئیس جمهور اسبق فرانسه در سن 86 سالگی درگذشت.

ریشار فران، رئیس مجمع ملی فرانسه خبر درگذشت شیراک را اعلام کرد و نمایندگان پارلمان به احترام شیراک یک دقیقه سکوت کردند. شیراک بیش از چهل سال نقشی پررنگ در سیاست فرانسه داشت. هم‌رسانی این مطلب:. او از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ به عنوان رئیس‌جمهوری فرانسه در بسیاری از تحولات کشورش و اروپا سهمی مهم ایفا کرد. آقای پمپئو روز چهارشنبه سوم مهر ماه در جریان سخنرانی خود در افتتاحیه مراسم سالانه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در نیویورک گفت: «هر قدر ایران بیشتر تعرض کند، ما هم فشار خود را افزایش می‌دهیم. این سیاستمدار محافظه‌کار مدتی بود که به بیماری فراموشی و مشکلات حافظه دچار بود. او در سال ۲۰۰۵ نیز دچار سکته مغزی شده بود. انتهای پیام/.

شیراک گرچه سیاستمداری محافظه‌کار بود، اما روابط نزدیکی با شهروندان فرانسه داشت که منتج از دوران ریاست او بر شهرداری پاریس بود. ایران پیشینه‌ای طولانی، یعنی چهل ساله، از تجاوزگری بدون‌ تحریک بر ضد مردمش، همسایگانش، و در واقع علیه تمدن دارد. اغلب رسانه‌های فرانسوی او را سیاستمداری آگاه به الزامات قدرت و حکومت‌ورزی محسوب می‌کنند. او نخستین رئیس‌جمهوری فرانسه بود که نقش کشورش در تعقیب و نابودی یهودیان در دوران اشغال فرانسه توسط آلمان نازی را پذیرفت. او به جنبه‌های ضدانسانی سیاست استعماری کشورش نیز آشکارا اذعان نمود.. همه‌پرسی قانون اساسی اتحادیه اروپا همه‌پرسی بر سر قانون اساسی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵ و نتیجه منفی آن یکی از ناکامی‌های مهم سیاسی شیراک به حساب می‌آید.

شیراک که با دولتش در تدوین قانون اساسی اروپا سهم عمده‌ای داشت، شکست را با روی باز پذیرفت و آن را نشانه بلوغ و استقلال رأی مردم توصیف کرد، اما از آن پس دیگر در شرایطی نبود که ایده و ابتکار تازه‌ای برای به حرکت درآوردن چرخ‌های اتحادیه اروپا نشان دهد. عضویت در ترکیه را هم که تا پیش از آن هوادارش بود مسکوت گذاشت و کم و بیش به جرگه مخالفان آن پیوست.. کارنامه سیاسی شیراک در فرانسه شیراک در سال ۱۹۳۲ در پاریس به دنیا آمد و از دانشگاه نخبگان ENA فارغ التحصیل شد و سپس در جنگ الجزایر شرکت کرد. فعالیت سیاسی در کنار ژرژ پمپیدو، رئیس جمهوری اسبق فرانسه شروع کرد. او دوبار نخست‌وزیر فرانسه و به مدت ۱۸ سال شهردار پاریس بود. آنها پس از امضای توافق و تحویل گرفتن محموله‌های پول نقد نیز همچنان به پشتیبانی از حزب‌الله، حماس، حوثی‌ها، و شبه‌نظامیان شیعه در سراسر منطقه ادامه دادند.

معروف است که او مرد تاکتیک‌ها بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اما با راهبردها و چشم‌اندازهای بلند‌مدت میانه‌ای نداشت. این سخن فیلیپ سگون، هم‌حزبی و همراه شیراک کم و بیش وارد است که گفت: «شیراک بسان دون خوان بيشتر طالب کسب قدرت است، اما او به جای آن كه از این قدرت استفاده کند، صرفاً مایل به حفظ آن است.» رویکرد شيراک در مبارزات انتخاباتی این گونه بازتاب يافت که همه نامزدها، حتی سارکوزی، یعنی هم‌حزبی او هم، درست یا نادرست، شعار گسست از سال‌های گذشته و پی‌ریزی فرانسه‌ای دیگر را مطرح کردند. ایران همچنان ناقض حقوق بشر است و هنوز اقدامات تروریستی می کند. ۸۰ درصد فرانسویان نیز از وادع شیراک با کاخ الیزه ناخشنود نبودند.  زمستان سال ۲۰۰۵ نیز که شورش جوانان برخاسته از خانواده‌های عمدتاً مهاجر حومه‌های اطراف پاریس و شهرهای دیگر، فرانسه را فرا گرفت، باز هم شیراک بود و سکوت و کمبود ابتکار و ایده.

این رویه در بهار سال ۲۰۰۶ که جوانان و دانشجویان و دانش‌آموزان فرانسوی به طرزی کم‌سابقه در اعتراض به منطعف‌شدن قانون کار به سود کارفرماها، به خیابان‌ها آمدند نیز، چندان تغییری نکرد. ▪️ سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، نیز در این نشست گفت که حاکمان ایران اولویت را به مردم این کشور نمی‌دهند و هدف از کارزار فشار حداکثری کوتاه کردن دست جمهوری اسلامی از منابع مالی مورد استفاده آن رژیم برای حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی است. کمبود ابتکار وعمل شیراک در تلفیق با عمده‌شدن اتهام سوء استفاده مالی از امکانات عمومی در دوران شهرداری پاریس، مجموعاً نکاتی بودند که وزن منفی کارنامه او را بیشتر کردند. روابط شیراک با ایران در عرصه سیاست خارجی نیز فرانسه در این سال‌ها ریاست‌جمهوری شیراک سیاست متغیری را دنبال کرد. در برخورد با پرونده هسته‌ای ایران گرچه ابتدائاً تلاش پاریس این بود که کار به شورای امنیت و تحریم نکشد، ولی بعد سازش را کم و بیش در همین سمت کوک کرد.» نسخه کامل سخنان سیگال مندلکر در نشست «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با ترجمه فارسی از فیسبوک صدای آمریکا ▪️ عبدالله بن راشد آل خلیفه، سفیر بحرین در آمریکا، در این نشست گفت: منامه روزانه با اقدامات مخرب ایران مقابله می کند و از حمایت کشورهای جهان به ویژه همسایگانمان قدردانیم. دیدار محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران با ژاک شیراک در پاریس در سال ۲۰۰۵  هر چند این رويكرد، مانع از زیگ زیگزاگ‌ها بعدی نشد و شیراک را از گفتن این حرف هم بازنداشت که"ایران مجهز به سلاح اتمی چندان خطرناک نیست و تهران با توجه به شدت ضربت متقابل حتی اگر چنین سلاحی هم داشته باشد کار زیادی از دستش ساخته نیست.

" این اظهارات را شیراک البته بعداً خواست که از مصاحبه‌اش درز بگیرند، موردی که اولین بار هم نبود. طولانی‌بودن حضور شیراک در عرصه سیاسی فرانسه سبب شد که او هم از مقام‌های ارشد ایران در دوران  پهلوی و هم از یک رئیس‌جمهور دوران جمهوری‌اسلامی در فرانسه میزبانی کند.. شیراک در دوران نخست‌وزیری‌اش در دهه ۱۳۵۰ از محمدرضا پهلوی و همسر او استقبال کرد و از نخستین رهبران جهان بود که در اولین سال‌های ریاست جمهوری محمدخاتمی (۱۳۷۸) او را به فرانسه دعوت کرد.  در مناسبات با تهران البته صرفا درگیری شیراک و مواضعش در پرنده هسته‌ای و روابط رسمی‌اش با زمامداران مختلف در پیش و پس از انقلاب ایران بارز نبود. توافقات و زد و بندهای میان پاریس و تهران به خصوص در دوران هاشمی رفسنجانی در زمینه آزادکردن عاملان ترور مخالفان در فرانسه یا پرداخت وام‌های فرانسه به ایران در ازای آزادسازی گروگان‌های فرانسوی در لبنان هم جزیی از کارنامه شیراک است. ▪️ ران درمر سفیر اسرائیل در آمریکا نیز در این نشست گفت: کمپین فشار حداکثری به خوبی کار می کند؛ اگر چه تاکنون شاهد تغیر رفتار رژیم نبودیم وهنوز پای میز مذاکره نیامده اند اما ما شاهد کاهش شدید تامین مالی گروههای نیابتی جمهوری اسلامی مانند حزب الله لبنان بوده ایم؛ یعنی ماشین جنگ افروزی جمهوری اسلامی ایران به شدت تشنه پول نقد شده است.

رفسنجانی در خاطرات خود در خرداد ۱۳۶۵ می‌نویسد: «ژاک شیراک نخست وزیر فرانسه قول داده که هفته آینده اقدامی علیه ضد انقلاب ایران شروع کند و در مورد وام، هیأتی برای اقدام تعیین نماید و توقع داشته عکس‌العمل آن را روی گروگانهای فرانسوی در لبنان ببیند.» سیاست شیراک در قبال اعراب سیاست هماهنگی و همدلی نسبی با اعراب که یکی از مولفه‌های اصلی سیاست خاورمیانه‌ای فرانسه به شمار می‌رفت نیز در سال‌های آخر زمامداری شیراک دستخوش تغییرات محسوسی شد. روابط گرم‌تر با اسرائیل و پیش‌برد سیاستی مشابه با آمریکا در قبال مسائل لبنان از نشانه‌های این تغییر به شمار می‌آیند. ▪️ عادل الجبیر وزیر مشاور در امور سیاست خارجی عربستان نیز در نشست عصر گفت: ما از سه کشور اروپایی بابت بیانیه شان در محکومیت نقش ایران در حملات به پالایشگاههای ما قدردانیم.  یکی از کارهای به یاد ماندنی او مخالفتش با جنگ آمریکا علیه عراق است. او به همراه گرهارد شرودر، صدراعظم وقت آلمان علیه برنامه حمله جرج بوش پسر به عراق نقشی فعال داشت.

اما سیاست مخالفت با آمریکا در عرصه عملی پاریس را ظاهراً به این درک رساند که با تعامل و هماهنگی با ایالات متحده بهتر می‌توان بر سیاست‌های آن تأثیر گذاشت و احیانأ منافع خویش را پاس داشت. اما با توجه ذهنیت مقامات ایران گمان نکنم که چنین امری محقق شود. تاریخ .