ژئوپلتیک خروج سیستم دفاع موشکی پاتریوت از خاک عربستان سعودی

22/02/1399 06:32 ب.ظ

خروج سیستم دفاع موشکی پاتریوت آمریکا از عربستان سعودی را نباید به‌منزله چشم‌پوشی کامل آمریکا از منطقه ارزیابی کرد؛ مساله کنترل منابع و مسیرهای انتقال انرژی همواره مورد ‌توجه قدرت‌های بزرگ بوده و هست. ادامه در یادداشتی از امید شکری تحلیل‌گر حوزه دیپلماسی

حمله پهپادی به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو در سپتامبر ۲۰۱۹، باعث ایجاد وقفه در تولید و صادرات نفت عربستان سعودی شد. بازار جهانی نفت در زمان حملات پهپادی به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو نوسان خاصی نداشت.

حمله پهپادی باعث افزایش قیمت نفت در بازه زمانی کوتاهی شد اما با بازگشت ظرفیت تولید عربستان سعودی به سطح قبلی و تلاش بقیه کشورها برای جبران کاهش تولید نفت عربستان سعودی باعث شد قیمت نفت به سطح پیش از حمله پهپادی برسد. حمله به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو نشان داد که امنیت عرضه و تامین نفت عربستان سعودی به بازبینی کلی نیاز دارد و ریاض باید با تهیه سیستم دفاعی در‌صدد افزایش امنیت تامین و عرضه نفت برآید.

واکنش آمریکا به حمله پهپادی به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو عربستان سعودی و آمریکا در بسیاری از مسائل منطقه‌ای سیاست مشابهی را دنبال کرده‌اند. ثبات و امنیت عربستان سعودی و ثبات بازار نفت در سیاست خارجی آمریکا نقش مهمی ایفا می‌کند. عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی آمریکا، درصدد ایفای نقش در صنعت انرژی آمریکاست.

سال قبل، بلافاصله پس از حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو، آمریکا با اعلام حمایت از عربستان سعودی، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرد.

ادامه مطلب:
IranIntl »

دفاع پمپئو از سیاست ترامپ در دومین سالگرد خروج از برجام | DW | 10.05.2020از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران دو سال می‌گذرد. سیاستمداران نزدیک به دولت آمریکا همچنان بر درستی این سیاست تاکید دارند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که این تصمیم، صلح در خاورمیانه را تقویت کرده است. صلح وقتی در خاورمیانه استقرار می یابد که رژیم جعلی،بی ریشه و متجاوز اسرائیل از خاور میانه محو شود و مردم فلسطین در انتخاباتی فراگیر،حکومت دلخواه خود را تعیین کنند اسرائیل_غدّه_سرطانی_در_قلب_جهان_اسلام اسرائیل_رژیم_جعلی روزِ_قدس_گرامی_باد روز_قدس تا زمانى كه حكومت فاسد جمهورى اسلامى در ايران مستقر باشد، صلح در خاورميانه شكل نخواهد گرفت قماربازه تقریبا همه چیشو باخته بود شب سختی گدرونده بود روی آخرین داراییش شرط بندی کرد و اون رو هم باخت همین که پاشد بره گفت به اونجام رندی گفت اگه اینم نگی که میترکی ابرقدرت جهانی شماهاست چی بیاد بگه؟ بگه شکر خورم که قیمت جهانی شکر سر به فلک میکشه

تولید سرامیک از خاک قرمز بومی در استان ایغدیر ترکیهدانشجویان رشته سرامیک آموزشکده فنی و حرفه‌ای دانشگاه ایغدیر موفق شدند با استفاده از خاک قرمز بومی ظروف سرامیک تولید ‌کنند. - خبرگزاری آناتولی

خاک، خوزستان را فرا می‌گیردخاک، خوزستان را فرا می‌گیرد مدیرکل هواشناسی خوزستان: پایش توده گسترده گرد و خاک با منشاء کشور عراق در ۲۴ ساعت گذشته نشان می‌دهد که این توده در حال نزدیک شدن به مرزهای استان خوزستان است.

چند کشور اروپایی دیگر برای کاهش محدودیت‌های قرنطینه آماده می‌شونددر برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا و بریتانیا از روز دوشنبه ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) برخی از محدودیت‌های قرنطینه کاهش پیدا می‌کند.

اعتقاد بسیاری از مردم به دین و خدا بعد از شیوع کرونا بیشتر شده استافزایش اعتقادات دینی ایرانی‌ها بعد از شیوع کرونا رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: براساس بسیاری از نظرسنجی‌ها اعتقاد بسیاری از مردم به دین و خدا بعد از شیوع کرونا بیشتر شده است. 😐😂😂😂 اینم واسه آدمه دروغگو اونجای دهن دروغگو.بدید همون دانشگاه معروف تو امریکا براتون امار بگیره

آیا لامپ‌های فرابنفش برای مقابله با کرونا روشن می‌شوند؟آیا می‌توان از نوع جدیدی از لامپ‌های فرابنفش در ایستگاه‌ها، هواپیماها، فرودگاه‌ها و مدارس برای از بین بردن ویروس‌های خطرناک استفاده کرد و نحوه مبارزه با کووید ۱۹ را تغییر داد؟ شایدم سپاه خودمون این سیستم و کشف کرده که تو تلویزیون هم نشون دادن ؟؟؟!!