چین: نگرانی‌ کشورهای خلیج از برنامه هسته‌ای ایران «عادلانه و منطقی» است

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 50 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

چین: نگرانی کشورهای خلیج از برنامه هسته‌ای ایران «عادلانه و منطقی» است

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 11 ژانویه، در حالی که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین در جریان است، وزرای امور خارجه کشورهای خلیج، ایران و ترکیه طی هفته جاری به‌طور جداگانه برای رایزنی به چین می‌روند.وزرای امور خارجه سعودی، کویت، عمان، بحرین، و دبیرکل شورای همکاری خلیج بین روزهای دوشنبه تا جمعه به چین سفر می‌کنند. قرار است وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه و وزیر امور خارجه ایران روز جمعه به این کشور سفر کنند.

از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران در سال 2018، چین به عنوان تنها ناجی اقتصاد بحرانی این کشور تبدیل شده است. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین سه‌شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «چین و ایران قاطعانه از یکدیگر در موضوعات اساسی حمایت می‌کنند». وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با همتایان سعودی و بحرینی خود دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با آنها تبادل نظر کرد. کشورهای خلیج همیشه نسبت به جاه‌طلبی‌های هسته‌ای رژیم ایران، برنامه موشکی تهاجمی و فعالیت‌ خصمانه نیروهای نیابتی منطقه‌ای آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته «رویترز»، وانگ یی به همتای سعودی خود گفت، در جایی که لازم است سیستم جهانی عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای مورد ارجاع نهایی قرار می‌گیرد و نگرانی‌های «عادلانه و منطقی» کشورهای خاورمیانه درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز باید در نظر گرفته شود. طبق بیانیه وزارت خارجه چین، پکن علاقمند است با ریاض در زمینه انرژی‌های جدید، تجارت الکترونیک، اجرای قانون و پروژه‌های باستان‌شناسی همکاری کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

قابل توجه پاچه خارانی که دوست و دشمن را نمیشناسند

خلیج_فارس

خلیج مکزیک منظورتونه؟؟

باز هم سگهای آل_سعود و مزخرف گویی آخه شما گاو_شیرده احمق رو چه به این حرفها... حکام خودفروخته کشورکهای حاشیه خلیج‌فارس همگی محکوم به نابودیست... ایران بزرگ ناجی مردم مسلمان منطقه و قلمرو تمدنی خود بوده و خواهد بود...

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 12. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها