چین در پی خروج آمریکا از افغانستان خواستار تقویت همکاری منطقه‌ای شد

14/03/1400 01:52 ب.ظ

وزیر خارجه چین در پی خروج نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان٬ برای تامین امنیت این کشور خواستار تقویت همکاری منطقه‌ای شد. - خبرگزاری آناتولی

وزیر خارجه چین در پی خروج نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان٬ برای تامین امنیت این کشور خواستار تقویت همکاری منطقه‌ای شد. - خبرگزاری آناتولی 04.06.2021 آنکارا/خبرگزاری آناتولی وانگ یی، وزیر امور خارجه چین طی سخنانی در نشست سه جانبه وزرای خارجه افغانستان٬ پاکستان و چین‌ خواستار تقویت همکاری‌های منطقه‌ای پس از خروج نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین «شین‌هوا»٬ وی همچنین در این نشست مجازی٬ بر لزوم تقویت همکاری‌های سه کشور پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و برای تامین ثبات در این کشور تاکید کرده است. وانگ ضمن تاکید به خروج منظم و مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان٬ اعلام کرد که باید وضعیت امنیتی این کشور تخریب نشود و کنترل آن به دست گروه‌های تروریستی سقوط نکند.

وی همچنین گفت: «با تسریع روند خروج نیروهای خارجی٬ وضعیت امنیتی افغانستان و کشورهای همسایه با مشکلات جدیدی مواجه می‌شود. از سوی دیگر روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر روند گفت‌وگوهای صلح نیز تاثیر منفی گذاشته است. حملات مسلحانه و فعالیت‌های تروریستی نیز افزایش یافته است. headtopics.com

وزرای خارجه سه کشور در این نشست تاکید کردند که نباید اجازه داده شود که گروه‌های تروریستی از مناطق تحت کنترل خود علیه امنیت کشورهای دیگر اقدام کنند.

ادامه مطلب:
aa_persian »

آیا جنگ اتمی میان آمریکا و چین در راه است؟افزایش تنش‌ها میان واشینگتن و پکن، «گلوبال تایمز»، روزنامه حزب کمونیست چین، را بر آن داشته که احتمال جنگ اتمی میان دو کشور را مطرح کرده و خواستار تقویت

شناور نیروی دریایی ایران در پی آتش‌سوزی غرق شد🔺شناور نیروی دریایی ایران در پی آتش‌سوزی غرق شد پیشتر گزارش شده بود که این کشتی دچار آتش‌سوزی شده و با خروج خدمه، عملیات برای خاموش کردن آتش ادامه دارد. این کشتی در نزدیکی بندر جاسک مشغول آماده‌سازی بود. ⬇️بیشتر بخوانید:

قطر: اسرائيل با حمله به رسانه‌ها در پی خاموش کردن صدای حقیقت استسخنگوی وزارت خارجه قطر تاکید کرد که حمله اسرائيل به دفاتر الجزیره و آسوشیتدپرس در غزه با هدف خاموش کردن صدای حقیقت بوده است. - خبرگزاری آناتولی

یادی از رامش، مرضیه و هایده در جشنواره موسیقی ایرانی در برلین | DW | 03.06.2021در چارچوب جشنواره 'فرشی از آوا' یک گروه کُر ترانه‌هایی را که رامش، مرضیه و هایده اجرا کرده‌اند، بدون همراهی ساز بازخوانی کردند. میهمان ویژه این جشنواره علی کامرانی، ترانه‌سرا و بازیگر تئاتر بود.

غرق شدن دست‌کم ۲۳ پناهجوی دیگر در نزدیک ساحل صفاقس در تونس | DW | 02.06.2021واژگون شدن قایق باعث کشته شدن شماری از پناهجویانی شد که تلاش داشتند خود را از طریق دریای مدیترانه به ایتالیا برسانند. هلال احمر تونس اعلام کرد امدادگران موفق به نجات جان ۷۰ نفر دیگر از پناهجویان شده‌اند.

عراقچی: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست / هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایمرئیس تیم ایران در مذاکرات وین با بیان اینکه منطقا دور آینده مذاکرات می‌تواند دور پایانی باشد ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست، درباره زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم ولی بصورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفس داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. نه مذاکره کردن می دونید نه جنگ کردن نه مملکت اداره کردن! فقط ظلم کردن، موشک اندازی و تک تیراندازی کردن! و زندان کردن! خاک بر سر همه اتان! البته حیف خاک که ناپاک میشه بعد به سر شما شدن! همین نقطه ها و ویرگول ها بیچاره مون‌کرده ها برگرد توروقرآن araghchi in other words it seems that you are saying that practically no meaningful progress on resolution of fundamental differences has been made. RemovalofAllJCPOASanctions

وزیر خارجه چین در پی خروج نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان٬ برای تامین امنیت این کشور خواستار تقویت همکاری منطقه‌ای شد.

04.06.2021

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین طی سخنانی در نشست سه جانبه وزرای خارجه افغانستان٬ پاکستان و چین‌ خواستار تقویت همکاری‌های منطقه‌ای پس از خروج نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین «شین‌هوا»٬ وی همچنین در این نشست مجازی٬ بر لزوم تقویت همکاری‌های سه کشور پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و برای تامین ثبات در این کشور تاکید کرده است.

وانگ ضمن تاکید به خروج منظم و مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان٬ اعلام کرد که باید وضعیت امنیتی این کشور تخریب نشود و کنترل آن به دست گروه‌های تروریستی سقوط نکند.

وی همچنین گفت: «با تسریع روند خروج نیروهای خارجی٬ وضعیت امنیتی افغانستان و کشورهای همسایه با مشکلات جدیدی مواجه می‌شود. از سوی دیگر روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر روند گفت‌وگوهای صلح نیز تاثیر منفی گذاشته است. حملات مسلحانه و فعالیت‌های تروریستی نیز افزایش یافته است.

وزرای خارجه سه کشور در این نشست تاکید کردند که نباید اجازه داده شود که گروه‌های تروریستی از مناطق تحت کنترل خود علیه امنیت کشورهای دیگر اقدام کنند.

قابل یادآوریست که پکن از یک طرف به حضور نیروهای آمریکایی و متحدانش در افغانستان واکنش نشان می‌دهد از سوی دیگر نگران است که آغاز جنگ احتمالی در افغانستان٬ امنیت چین را تهدید می‌کند.

گفتنی است که افغانستان با منطقه خودمختار سین کیانگ چین مرز مشترک دارد.