چین از روسیه و اوکراین خواست، مانع گسترش جنگ شوند – DW – ۱۴۰۱/۷/۳

03/07/1401 06:36:00 ب.ظ

وزیر خارجه چین از روسیه و اوکراین خواست، جلوی گسترش جنگ را بگیرند و نگذارند اوضاع از کنترل‌شان خارج شود. با وجود گسترش مناسبات اقتصادی میان پکن و مسکو در ماه‌های اخیر، چین از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی نمی‌کند.

وزیر خارجه چین از روسیه و اوکراین خواست، جلوی گسترش جنگ را بگیرند و نگذارند اوضاع از کنترل‌شان خارج شود. با وجود گسترش مناسبات اقتصادی میان پکن و مسکو در ماه‌های اخیر، چین از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی نمی‌کند.

وزیر خارجه چین از روسیه و اوکراین خواست، جلوی گسترش جنگ را بگیرند و نگذارند اوضاع از کنترل‌شان خارج شود. با وجود گسترش مناسبات اقتصادی میان پکن و مسکو در ماه‌های اخیر، چین از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی نمی‌کند.

افراد ذخیره نیروهای مسلح را امضاء کرده است.به گفته سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه فرمان پوتین برای بسیج حدود ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای ذخیره است. یکی از هدف‌های این اقدام فراهم کردن زمینه"آزادسازی" منطقه دونباس در شرق اوکراین عنوان می‌شود.فرمان پوتین با اعتراض‌های شدیدی در روسیه روبرو شده و گفته می‌شود تنها طی یک شب حدود هزار و ۲۰۰ معترض روسی بازداشت شده‌اند.

کی‌یف و بسیاری از ناظران غربی فرمان پوتین را نشانه ضعف ارزیابی کرده و آن را با پیروزی‌های اخیر نیروهای اوکراینی در آزادسازی برخی مناطق اشغالی مرتبط می‌دانند.تقدیر پوتین از"مواضع متعادل" چینچین در هفت ماه گذشته از محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خودداری کرده و در عین حال از تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو و ارسال تسلیحات به کی‌یف انتقاد کرده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های ایران؛ کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل خواستار «آزادی فوری» آرش صادقی شدند

در حالی که جریان اعتراضی در ایران همچنان برقرار است مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت اهواز در نماز جمعه امروز این شهر خطاب به مقامات کشور گفت: «معترضان را اعدام نکنید و معترضان را آزاد کنید مگر اینکه آدمی را کشته باشند.» ادامه مطلب >>

چین هم کثافتیه مثل روسیه،مرگ بر چین، مرگ بر روسیه مهسا_امینی MahsaAmini IranRevolution2022 حدیث نجفی

هشدار چین به روسیه و اوکراین: نگذارید جنگ از کنترل خارج شودوزیران امور خارجه روسیه و چین، به جای رهبران این دو ابرقدرت شرق در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کردند. در حالی‌که سرگئی لاوروف با حمایت از پکن، آمریکا را به توقف تحریک تایوان فراخواند، وانگ وی با تکرار اصل حمایت از حاکمیت ملی همه دولت‌ها، از روسیه و اوکراین خواست کنترل جنگ را از دست ندهند. Mahsa_Amini

اوکراین: تلفات ارتش روسیه از 56 هزار نفر گذشتستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که از آغاز جنگ با روسیه 56 هزار و 700 سرباز روسی کشته شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

معاون امور پشتیبانی وزارت دفاع روسیه برکنار شددر پی عقب‌نشینی‌های اخیر نیروهای روسی از شرق اوکراین، روسیه معاون وزیر دفاع این کشور که مسئول پشتیبانی از ارتش و ارسال کمک‌، تجهیزات و فناوری‌های تسلیحاتی

مستندسازی جنایات جنگی روسیه در اوکراین در کمیسیون سازمان ملل – DW – ۱۴۰۱/۷/۱شورای حقوق بشر سازمان ملل بر موارد بسیار زیاد ارتکاب جنایت جنگی در اوکراین توسط نظامیان روسی مهر تائید زد. تحقیقات سازمان ملل درباره وقایع هفته‌های نخست تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، از جمله در حومه کی‌یف بوده است. لعنت به دیکتاتور MahsaAmini Mahsa_Amini OpIran مهسا_امینی

رفراندوم نمایشی اوکراین؛ تهدید بایدن به تحریم سخت‌تر روسیه – DW – ۱۴۰۱/۷/۲برنامه روسیه برای ضمیمه کردن مناطق اشغالی اوکراین با واکنش تند رئیس جمهوری ایالات متحده روبرو شده است. بایدن تهدید کرده اگر روسیه طرح خود را با برگزاری رفراندوم نمایشی عملی کند تحریم‌های شدیدتری علیه مسکو اعمال خواهد شد. آمریکا داره تموم دنیا رو تحریم میکنه چون بگه همه باید حرف منو گوش کنن اینجوری خودت رو از بین میبری

فرمان"بسیج نسبی" افراد ذخیره نیروهای مسلح را امضاء کرده است.وزیر امور خارجه چین در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم اجازه ندهند کنترل جنگ از دستشان خارج شود و به فکر منافع کشورهای در حال توسعه باشند.ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که از آغاز جنگ با روسیه 56 هزار و 700 سرباز روسی کشته شده‌اند.به نیروهای روسیه در تهاجم به اوکراین است را به‌دلیل وجود رخنه، برکنار کرد.

به گفته سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه فرمان پوتین برای بسیج حدود ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای ذخیره است. یکی از هدف‌های این اقدام فراهم کردن زمینه"آزادسازی" منطقه دونباس در شرق اوکراین عنوان می‌شود. ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، اندکی پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین مناسبات میان دو کشور را بی‌حد و مرز توصیف کرده بودند. فرمان پوتین با اعتراض‌های شدیدی در روسیه روبرو شده و گفته می‌شود تنها طی یک شب حدود هزار و ۲۰۰ معترض روسی بازداشت شده‌اند.2022 کی‌یف/ خبرگزاری آناتولی ستاد کل ارتش اوکراین با انتشار گزارشی پیرامون آمار تلفات ارتش روسیه اعلام کرد: طی 24 ساعت گذشته 400 نظامی روس کشته و چهار فروند جنگنده روسیه نیز در مناطق مختلف اوکراین سرنگون شدند. کی‌یف و بسیاری از ناظران غربی فرمان پوتین را نشانه ضعف ارزیابی کرده و آن را با پیروزی‌های اخیر نیروهای اوکراینی در آزادسازی برخی مناطق اشغالی مرتبط می‌دانند.. تقدیر پوتین از"مواضع متعادل" چین چین در هفت ماه گذشته از محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خودداری کرده و در عین حال از تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو و ارسال تسلیحات به کی‌یف انتقاد کرده است. از زمان صدور این فرمان پوتین بسیاری از شهروندان روسی برای در امان ماندن از آتش جنگ و مجازات‌های تعیین شده از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی در تلاش هستند تا خاک این کشور را ترک کنند.

پوتین به تازگی و در اجلاس سازمان همکاری شانگهای که در ازبکستان برگزار شد با رئیس جمهوری چین دیدار و از" مواضع متعادل " این کشور در قبال جنگ اوکراین قدردانی کرد. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه 21 سپتامبر جاری کشته شدن 5 هزار و 737 نظامی این کشور طی جنگ اوکراین را تایید کرده بود. چین با وجود مناسبات نزدیک با روسیه و افزایش مناسبات تجاری میان دو کشور پس از حمله به اوکراین، تا کنون از ابراز همبستگی با مسکو خودداری کرده و ظاهرا تمایل ندارد روابط اقتصادی با غرب را به خطر اندازد. مناقشه چین و آمریکا بر سر تایوان وزیر خارجه چین در سخنرانی خود در نیویورک نسبت به دخالت خارجی در"مسئله تایوان" نیز هشدار داد و تاکید کرد که پکن باید با فعالیت‌های جدایی‌طلبانه در ارتباط با استقلال تایوان قاطعانه مقابله کند و گام‌های قاطعانه‌ای علیه دخالت خارجی بردارد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید چین تایوان را یک منطقه جدا شده از خود می‌داند که باید دوباره به این کشور ملحق شود. پکن بارها و تازگی قاطعانه‌تر از پیش گفته است، در صورت نیاز، این کار با استفاده از نیروی نظامی انجام خواهد شد.

تایوان تا اواخر قرن نوزدهم بخشی از سرزمین چین بود اما ۱۸۹۵ به امپراتوری ژاپن ملحق شد. از پایان جنگ جهانی دوم تایوان از سلطه ژاپن خارج شد اما موقعیت آن به تبع تشکیل جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ و دوران جنگ سرد همواره ناروشن و مبهم بوده است. ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ حاکمیت چین بر تایوان را به رسمیت می‌شناسد با این حال از تمایل شهروندان این مجمع‌الجزایر برای اعلام استقلال حمایت می‌کند. اندکی پس از حمله روسیه به اوکراین چین نیز بر شدت تهدیدهای نظامی خود علیه تایوان افزود. جو بایدن هفته گذشته بار دیگر اعلام کرد که در صورت ، نظامیان آمریکایی از آن دفاع خواهند کرد.

نظر خود را با ما در میان بگذارید نظر شما .