چین چگونه با پرداخت وام کشورهای در حال توسعه را می‌خرد | DW | 31.03.2021

31/03/2021 06:08:00 ب.ظ

سند جامع همکاری اقتصادی چین و ایران، بار دیگر نگاه‌ها را به سیاست‌های مالی چین در کشورهای در حال توسعه معطوف کرده است. چین این سند و اسناد مشابه را 'محرمانه' تلقی می‌کند. اکنون اطلاعاتی دقیقتر از برخی اسناد فاش شده است.

چین, ایران

سند جامع همکاری اقتصادی چین و ایران ، بار دیگر نگاه‌ها را به سیاست‌های مالی چین در کشورهای در حال توسعه معطوف کرده است. چین این سند و اسناد مشابه را 'محرمانه' تلقی می‌کند. اکنون اطلاعاتی دقیقتر از برخی اسناد فاش شده است.

سند جامع همکاری اقتصادی چین و ایران ، بار دیگر نگاه‌ها را به سیاست‌های مالی چین در کشورهای در حال توسعه معطوف کرده است. چین این سند و اسناد مشابه را 'محرمانه' تلقی می‌کند. اکنون اطلاعاتی دقیقتر از برخی اسناد فاش شده است.

چین و ایران، امضای سند جامع راهبردی همکاری ۲۵ سالهمضمون سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین فاش نشده است. اما پژوهشگران دانشگاه‌های آمریکا در همراهی با چندین اندیشکده همچون موسسه اقتصادی کیل آلمان موفق شده‌اند به متن کامل ۱۰۰ قرارداد اعتباری چین دست یابند.

جمهوری اسلامی ایران پس از امضای سند همکاری‌های جامع با چین اعلام کرد که متن این سند محرمانه است و چین مانع از انتشار جزئیات این توافق شده است.برخی از رسانه‌های آلمان، از جمله سایت"اشپیگل آنلاین" و روزنامه"زوددویچه" بخشی از نتایج پژوهش دانشگاه‌های آمریکا و همچنین اندیشکده‌هایی که به متون این قراردادها دست یافته‌اند، را منتشر کرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

متعجبم که چرا موسسه نشر آثار امام خميني ( ره ) که سالانه ميليارد ها تومان بودجه براي نشر آثار امام خميني مي گيرد نسبت به قرار داد 25 ساله با چين سکوت کرده و هيچ واکنشي نشان نداده است؟!!! نه_به_ترکمانچای_چینی چین کشورهای دیگر را با چنین قراردادهایی به خاک سیاه می نشاند این سند همکاری هست و قراردادهای بعد امضاء میشه

ایران_فروشی_نیست نه_به_جمهوری_اسلامی آیا اطلاعاتی رو هم در مورد قراردادهای کلان بین چین و کشورهای غربی مانند آلمان منتشر میکنید؟ . همچنانکه سابقه قبلی در تحریم تنباکو داریم هیچ بعید نیست آخوندا اول شرکتهای بورسی رو به مردم فروختند شد باد هوا حالا به چینی ها بدهند بعدازیک سال یکی از این فسیلها فتوا بدهد چینی ها بروند به فنا پس ریسک بزرگی درانتظار چین هست و هر چ از کامبوج و وآفریقا دزدیدند تلافی شود

حتما ديديد و شنيديد وقتى ميگن بوكسری طرف‌ مقابل را ضربه ی فنی کرد و به پیروزی رسید ایران هم آمریکا و اوروپا و تمام‌ بوقهاشون را ضربه ی‌ فنی کرد و سند راهبردی ۲۵ ساله را با چین امضا کرد تا فشار‌ اقتصادی غرب بر ایران برطرف شود

بدن‌نکوهی چیست، چه آسیب‌هایی می‌زند و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

کار بد شد چرا بالای شما نفروختند؟ «شیائومی»، غول فناوری چین روز گذشته (دوشنبه 29 مارس/9 فروردین ماه) کارخانه جدید خود در استانبول به عنوان بزرگ ترین شهر ترکیه را افتتاح کرد.

جهان پساکووید چگونه است؟ گفتگوی ویژه با استادان اقتصاد، جامعه و تاریخ«اگر بنا بود که کووید-۱۹ به‌اندازهٔ آنفولانزای اسپانیایی از جمعیت جهان قربانی می‌گرفت، الان می‌بایست به‌جای ۳ میلیون تن ۲۵۰ میلیون تن مرده باشند.» Globalconversation

چگونه می‌توان با اطلاعات هواشناسی حریق‌های طبیعی را پیش‌بینی کرد؟کارشناسان می‌گویند رشد حریق‌های طبیعی که ۲۰ سال پیش فقط یک احتمال بود، امروز یک واقعیت است. ClimateNow

تولید پارچه از جلبک با چاپگر سه‌بعدی؛ چگونه لباس‌های آینده مصرف آب را کاهش می‌دهد؟این پارچه‌ها علاوه بر این‌که با فرآیند فتوسنتز اکسیژن تولید خواهند کرد، در عین حال نیازی به شستشو به اندازه لباس‌های معمولی ندارند و در نتیجه باعث کاهش مصرف آب می‌شوند.

اتحادیه اروپا تلاش‌‌ها برای تصویب توافق سرمایه‌گذاری با چین را متوقف می‌کندقرار بود در چهارچوب این توافق روابط تجاری متوازن‌تری میان چین و اتحادیه اروپا برقرار شود. این توافق چین را متعهد می‌کرد که دسترسی سرمایه گذاران اروپایی به بازارهای خود را افزایش دهد و رفتار عادلانه‌ای با شرکتهای اروپایی داشته باشد. BrusselsBureau WHAT THIS VICIOUS GREAT SATAN AMERICA DID TO ME☄️☄️☄️☄️! EVEN THE JEWISH PSYCHOLOGISTS including Barbara Grossman in Irvine WONDERED ABOUT MY STATE OF MINED THAT IS SO PURE AND LOVING A HAPPY DAD🙂.

جهان چین چگونه با پرداخت وام کشورهای در حال توسعه را می‌خرد سند جامع همکاری اقتصادی چین و ایران، بار دیگر نگاه‌ها را به سیاست‌های مالی چین در کشورهای در حال توسعه معطوف کرده است.سانتی‌متر است، سحر حدود ۱۹۰ سانتی‌متر قد دارد؛ امتیازی که در ورزش تخصصی او کمتر نصیب هر کسی می‌شود.Aa جهان مدتی است که دشمنی تقریبا نامرئی دارد یعنی یک ویروس.Aa این برنامهٔ ماهانهٔ تغییرات آب‌وهوایی به تأثیر تحلیل اطلاعات هواشناسی در پیش‌بینی حریق‌های طبیعی اختصاص دارد.

چین این سند و اسناد مشابه را"محرمانه" تلقی می‌کند. اکنون اطلاعاتی دقیقتر از برخی اسناد فاش شده است. این ورزشکار تیم ملی درباره سختی‌های زندگی با قد بلند به ایران‌وایر می‌گوید: «هر جا که می‌روم مرکز توجه هستم و همه بر می‌گردند و طور خاصی آدم را نگاه می‌کنند. چین و ایران، امضای سند جامع راهبردی همکاری ۲۵ ساله سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، نخستین نمونه از فعالیت‌های اقتصادی چین در کشورهای در حال توسعه نیست. مشروح این گفتگوها را در زیر می‌خوانید. بسیاری از کشورهای دیگر از لائوس گرفته تا ونزوئلا، از کستاریکا گرفته تا غنا، از آرژانتین گرفته تا هندوراس و اکوادور و ده‌ها کشور دیگر تا کنون از چین"وام" دریافت کرده‌اند. بعضی‌ها که مودب‌ترند می‌گویند "ماشالله به قدت" و بعضی‌ها هم از کلمات و عباراتی مثل "دراز، نردبون، دستت به خدا می‌رسه و اون بالا هوا چطوره" استفاده می‌کنند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مضمون سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین فاش نشده است. در شمالِ سیبری و غربِ قطب شمال، دما ۶ درجه سردتر از معمول را داشتیم.

اما پژوهشگران دانشگاه‌های آمریکا در همراهی با چندین اندیشکده همچون موسسه اقتصادی کیل آلمان موفق شده‌اند به متن کامل ۱۰۰ قرارداد اعتباری چین دست یابند. من وقتی سن و سالم کمتر بود وقتی وارد جمعی می‌شدم کج راه می‌رفتم که قدم کوتاه‌تر دیده شود. باید گفت ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که فناوری و ارتباط و سرعت سفر باعث جابجایی سریع‌تر می‌شود، اما بیماری‌های همه‌گیر، از هزاران سال پیش، در تاریخ بشر نقش داشته‌اند. مضمون این ۱۰۰ قرارداد پرده از سیاست‌های چین و نکات پنهانی قراردادهای همکاری این کشور با کشورهای در حال توسعه برمی‌گیرد. چرا محرمانه؟ جمهوری اسلامی ایران پس از امضای سند همکاری‌های جامع با چین اعلام کرد که متن این سند محرمانه است و چین مانع از انتشار جزئیات این توافق شده است. مدام استرس این را داشتم که الان یک نفر از کنارم رد می‌شود و یک چیزی می‌گوید. پدیده‌ای که تازگی ندارد. امروز، یک سال و نیم پس از اولین شیوع، شاهد موج تازه‌ای از این بیماری در هند هستیم که نکات زیادی را دربارهٔ ارتباط و سفر روشن می‌کند. چین تا کنون دست‌کم ۴۰۰ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف در کشورهای در حال توسعه سرمایه‌گذاری کرده است. او به طرد شدن از اجتماع و پایان ناخواسته برخی روابط اجتماعی نیز اشاره می‌کند: «بارها موقع گرفتن عکس گروهی متوجه شدم که بعضی نمی‌خواهند کنار من بایستند. به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید حریقی که تپه‌ای را در تاراگونای اسپانیا سوزانده نمونه‌ای از آتش‌سوزی‌های طبیعی اخیر است که حرارت و سرعتش بیش‌ازپیش است و هفته‌ها زیرخاک فعال می‌ماند.

به این ترتیب، چین به بزرگ‌ترین پرداخت کننده وام در اقتصاد جهان تبدیل شده است. تا کنون اطلاعات دقیقی درباره نحوه واگذاری وام و شروط چین برای دادن این وام‌ها و اعتبارات در دست نبوده است. از بین دوستان هم همیشه کسانی بوده‌اند که وقتی با هم بیرون رفته‌ایم گفته‌اند نمی‌خواهیم با تو قدم بزنیم چون خیلی احساس قد کوتاه بودن می‌کنیم یا مثلا می گویند تو چرا این‌قدر بلندی؟ بعضی هم نخواسته‌اند دیگر با من یک‌جا باشند فقط به‌خاطر همین قد بلند بودن من. حتی پیش از شیوع همه‌گیری، همه فهمیده بودند که چین به سرعت رشد خواهد کرد. برخی از رسانه‌های آلمان، از جمله سایت"اشپیگل آنلاین" و روزنامه"زوددویچه" بخشی از نتایج پژوهش دانشگاه‌های آمریکا و همچنین اندیشکده‌هایی که به متون این قراردادها دست یافته‌اند، را منتشر کرده‌اند. چین و تزریق پول در کشورهای در حال توسعه یکی از شروط تصریح شده در این قراردادها"محرمانه" تلقی کردن آن‌ها بوده است. او بارها اقدام به رژیم‌های سخت غذایی کرد اما هر بار به وزن سابق خود بازگشت. همه کشورهایی که از چین وام دریافت کرده‌اند، تضمین داده‌اند که درباره نکات مطروحه در این قراردادها سکوت پیشه کنند. پس به‌هرحال ما در دوران تغییرات عمده زندگی می‌کنیم. اینها اطلاعاتی است دربارهٔ پوشش گیاهی، عوارض طبیعی، بارش و دما که در کنار شبیه‌سازی وضعیت آب‌وهوا در بلندمدت و عنصر مهمی نظیر نقشه‌های رطوبت خاک نظیر این به‌کار گرفته می‌شود.

باید یادآور شد که واگذاری وام از سوی نهادهای مالی بین‌المللی و کشورهای مختلف و از آن جمله از سوی کلوب پاریس برخلاف قراردادهای چین، شفاف بوده و متن واگذاری این وام‌ها منتشر می‌شوند. حتی آن‌ها که خودشان هیچ وقت چاق نبودند و اصلا در این باره تجربه‌ای نداشتند هم سعی داشتند به من راهکار بدهند که چطور وزن کم کنم. چین چه چیزی را پنهان می‌کند؟ بر اساس اطلاعات منتشر شده چین تا کنون صدها میلیارد دلار پول در پروژه‌های ساخت‌وساز پل، سدسازی و بنادر در کشورهای مختلف جهان تزریق کرده است. تنظیم قراردادها به گونه‌ای است که به چین اجازه می‌دهد در ازای پرداخت وام، بر کشورهای دریافت کننده کنترل اعمال کند. مثلا من در مدرسه واقعا در صندلی جا نمی‌شدم و ۸ ساعت نشستن سر کلاس برایم عذاب الیم بود. اما کشورهای درحال‌توسعه تا همین‌جا نیز به‌شدت آسیب دیده‌اند و این شکاف در سال‌های پیش رو بسیار بیشتر خواهد شد. کنترلی که صرفا جنبه اقتصادی ندارد. بازپرداخت وام‌هایی که کشورهای در حال توسعه دریافت کرده‌اند یا به صورت صدور نفت خواهد بود یا به دلار. وقتی یکی از لباس‌هایم پاره می‌شد انگار غصه دنیا را روی دلم گذاشته بودند. گرچه حریق‌های طبیعی با این کار به‌کلی از بین نمی‌روند اما دست‌کم خسارات ناشی از آنها محدود خواهد شد.

در صورت آنکه کشور دریافت کننده وام قادر نباشد وام خود را پرداخت کند، چین به برخی از امکانات آن کشورها و از جمله به بنادر آن‌ها دسترسی خواهد یافت. گرچه مرگ عزیزان برای خانواده دلخراش است و اگر اقدامات مراقبتی بیشتری صورت می‌گرفت می‌شد از بسیاری از آنها جلوگیری کرد اما این‌ها تأثیر چندانی در بازار کار ندارد چون تأثیر عمده‌ای در بافت جمعیتی ایجاد نکرده است. حق دسترسی به حساب‌‌های بانکی و دارایی آن کشورها در خارج از مرزهای خود از جمله امکانات چین برای جبران خسارات مالی آن کشور به حساب می‌آیند.» «بابک»، فعال برابر‌ی‌خواه جنسیتی در ایران، از دوران نوجوانی به دلیل لاغر بودن و داشتن جوش صورت تحت فشارهای بسیاری از سوی جامعه و نزدیکان خود بوده است. شرایط پرداخت وام از سوی چین در قیاس با دیگر کشورهای صنعتی ناعادلانه‌تر است. معمولا آن دسته از کشورهای در حال توسعه که با مشکلات مالی روبه‌رو هستند، تن به چنین قراردادهایی می‌دهند.» او ادامه می‌دهد: «من از ۱۰ سالگی انتخاب کردم تا گیاه‌خوار باشم و گوشت و مرغ و ماهی لب نمی‌زنم. یورونیوز: آیا کشورها در جهان پساکرونا وابستگی کمتری خواهند داشت؟ فرانکوپان: من نگران رویهٔ تاریک این جداشدن‌ها هستم. به عنوان نمونه، ایران که به علت تحریم‌های مالی، چاره را در امضای چنین قراردادی با چین دیده است.

کریستوف تربش، پروفسور اقتصاد در دانشگاه کیل آلمان و یکی از کسانی که در تحقیقات مربوط به شرایط واگذاری وام از سوی چین مشارکت داشته می‌گوید که افشای مفاد این توافق‌نامه‌ها از نظر چین به معنای عهدشکنی است و برای کشور دریافت کننده وام پیامد دارد. تمام این سال‌ها از نوجوانی تا دو سال پیش گران‌ترین کرم‌پودرها را استفاده می‌کردم برای پوشاندن آن‌ها و برای بستن دهان مردمی که هر کس یک چیزی را تجویز می‌کرد؛ از زالو گرفته تا ترکیب فضله موش با عرق کاسنی و آبلیمو، تا ارجاع به فلان پزشک و لیزردرمانی تا حتی موارد حادتر که توصیه به خودارضایی کمتر می‌کردند. حسن روحانی و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین. امیدوارم به وضعیت عادی برگردیم چون اگر برنگردیم در نهایت کار به تورم و افزایش قیمت‌ها می‌کشد که در کوتاه‌مدت ویرانگر است. امضای یک توافق پرسش‌برانگیز در این توافق‌نامه‌ها پیش‌بینی شده است که هرگاه کشورهای دریافت کننده وام به تعهدات مالی خود عمل نکنند، بانک‌های دولتی چین از این حق برخوردارند که از منابع مالی آن کشور بهره گیرند. حالا حساب کنید که من همزمان هم این فشار کوییر بودن را داشتم و هم عدم استفاده از کرم‌پودر و به تبع آن، چغندر‌چغندر قرمزی‌های پوستم!» دوستی با خود؛ مرهم زخم‌های بدن‌نکوهی آیدا که حالا چند سالی است رژیم گرفتن را کنار گذاشته و بدن خود را آن‌گونه که هست دوست دارد می‌گوید: «بدن من سالم است و من از این بابت خوشحالم. از سوی دیگر، کشورهای دریافت کننده وام در هنگام امضای قرارداد متعهد می‌شوند که از اخذ وام از کشور دیگری برای بازپرداخت وام خود به چین استفاده نکنند. نفوذ سیاسی از سوی دیگر، پرداخت این وام‌ها نه تنها از منظر اقتصادی راه را برای دسترسی چین به بنادر و دیگر امکانات زیرساختی کشورهای در حال توسعه هموار می‌کند، بلکه زمینه گسترش نفوذ سیاسی چین را نیز فراهم می‌سازد. چون این تنی است که من با آن متولد شده‌ام و در تمام این روزها و ماه‌ها و سال‌ها منشا خوشی من بوده است. اما ما اروپایی‌ها گفته‌ایم باید صادرات واکسن را محدود کرد.

در متن توافق‌نامه‌ها اغلب بندی وجود دارد که کشورهای دریافت کننده وام را ناگزیر به رعایت منافع جمهوری خلق چین می‌کند. به عنوان نمونه، هر اقدامی از سوی این کشورها که به معنای لطمه زدن به منافع یکی از موسسات و نهادهای چین تلقی شود، به معنای نقض توافق همکاری بوده و کشور"خاطی" باید هزینه‌های آن را برعهده گیرد. جواب من به این افراد و این طرز تفکر این است که من خودم را دوست دارم و به تو مربوط نیست. وام‌های در‌هم تنیده اکثر وام‌هایی که چین در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می‌دهد، در پروژه‌هایی هزینه می‌شوند که مرتبط با هم هستند. اما باید از اینها بهتر عمل کنیم. گاهی چین به طور همزمان در چند پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند.» او همچنین می‌گوید: «تا ۲۰ سالگی تقریبا همیشه با رواداری، روی گشاده و متانت پاسخ می‌دادم و صادقانه می‌گفتم که به رغم این لاغری زیادم، مرتبا چک‌آپ کامل می‌شوم و تمام بدنم در سلامت کامل است. لغو پیش از موعد یکی از این پروژه‌ها عملا بر اساس توافق بین آن کشور و چین ناممکن است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید چنین موردی را می‌توان در ماجرای مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور پیشین آرژانتین مشاهده کرد. اما از یک جایی به بعد شدم یک آدم رادیکال و حاضرجواب که پاسخ‌هایم به مذاق‌شان خوش نمی‌آید. واقعیت آن است که فقط سه درصد از بودجهٔ پزشکی صرف تحقیقات ضدویروس می‌شود. ماکری در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفته بود پروژه ساخت یک سد را که با وام چین در دست احداث بود، متوقف کند. چین پس از آن به رئیس جمهور آرژانتین اطلاع داد که پروژه احداث این سد با پروژه اجرای احداث خط راه‌آهن گره خورده است و هرگاه پروژه احداث سد متوقف شود، آن پروژه دیگر نیز اجرا نخواهد شد. یا "مرسی که حسن‌نیت داری ظاهرا، اما من از تو نظرت را نخواستم و سوخت و ساز بدن من به شما ارتباطی ندارد". روزنامه"زوددویچه" به پروژه"جاده ابریشم جدید" اشاره کرده و می‌نویسد که چین با واگذاری وام عملا بر وابستگی سیاسی بیشتر این کشورها به خود می‌افزاید. مشکل کار البته اینجاست که سیاستمدارانی که خودشان ریشهٔ مشکلات اند، در همهٔ کشورها کار را خراب می‌کنند چون درگیر بازی‌ قدرت اند. در همین زمینه: . اولش به خاطر قدم گفتم بگذار یک ورزشی را شروع کنم.