چگونه با حس بویایی به گذشته سفر کنیم - BBC News فارسی

05/10/1399 10:27 ب.ظ

چگونه با حس بویایی به گذشته سفر کنیم

یک تیم از پژوهشگران دانشگاه‌های اروپا قرار است پژوهش سه ساله‌ای در زمینه تشخیص و بازسازی بو‌هایی از قرن‌های گذشته انجام دهند. این پژوهش بخشی از تلاش برای حفظ میراث بویایی این قاره است و نتیجه آن می‌تواند بازدید از موزه‌ها را در آینده به تجربه جالب‌تری تبدیل کند. یک تیم از پژوهشگران قرار است بو‌هایی را از قرن‌های گذشته تشخیص و بازسازی کنند تابلو‌های نقاشی مثل مونالیزا هر سال میلیون‌ها بازدید‌کننده را به موزه‌ها می‌کشاند.

تصور کنید علاوه بر مشاهده شاهکار نقاشی لئوناردو داوینچی، بازدید‌کنندگان بتوانند بوی فضای نقاشی در ایتالیای اوایل قرن شانزدهم را حس کنند.

به این ترتیب بازدید از موزه خیلی جالب‌تر خواهد شد و این فقط یکی از موارد مورد نظر این دسته از پژوهشگران اروپایی است که قرار است در سه سال آینده مهم‌ترین بو‌های قاره اروپا، از قرن شانزدهم تا اوایل قرن بیستم را شناسایی کنند.

پروژه ادوروپا که اتحادیه اروپا بانی آن است حدود ۳،۳ میلیون دلار هزینه خواهد داشت و ۲۰ پژوهشگر در آن مشغول کار خواهند بود از جمله مورخان، عطر‌شناسان، شیمیدانان و مهندسان کامپیوتر. هدف این پروژه خلق دانشنامه‌ای از میراث بویایی است. headtopics.com

Perfumer_Lady

این پژوهش شامل بوهایی است که شاید امروز فقط در توصیفات ادبی وجود داشته باشند اما می‌توان با کمک فناوری آنها را دوباره تولید کرد. منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، متخصصان امیدوارند بتوانند بوهایی را خلق کنند که مربوط به هوای شهر‌های بریتانیا در دوران انقلاب صنعتی است

ادامه مطلب:
bbcpersian »