چه کسی تصمیم می‌گیرد شیئی به فضا پرتاب شود؟ - BBC News فارسی

09/10/1400 08:07:00 ب.ظ

قوانین فرستادن ماهواره به فضا چیست و چه کسی آن را وضع می‌کند؟

ایلان ماسک می‌گوید پروژهٔ اینترنت ماهواره‌ای استارلینک فضای زیادی در مدار زمین اشغال نکرده است. سفر فضایی بر اساس معاهدات بین‌المللی و قوانین خاص هر کشور انجام می‌شود.

معاهدات و پیمان‌نامه‌های بین‌المللی توافق‌هایی است که بین کشور‌ها امضا شده است. در مورد فضا پیمان ماورای جو که در سال ۱۹۶۷ به امضا رسید از مهم‌ترین آنهاست. در این پیمان آمده است که هر کشور مسئول فعالیت‌های دولت و شرکت‌های خصوصی خود در فضاست.

اما پیمان ماورای جو همهٔ موارد مربوط به فضا را در‌بر نمی‌گیرد. برای مثال سرنوشت زباله‌های فضایی روشن نیست و به نظر نمی‌رسد مشمول هیچ قانون بین‌المللی بشوند. در مورد استارلینک ایلان ماسک، کمیسیون ارتباطات فدرال (اف‌سی‌سی) ایالات متحده به شرکت اسپیس ایکس مجوز ارسال هزاران ماهوارهٔ استارلینک را داده است.

حالا ماجرای اختلاف بر سر استار‌لینک چیست؟ منبع تصویر، توضیح تصویر، در عکسی با نوردهی طولانی ماهواره‌های استارلینک را در حال عبور از فراز مجارستان می‌بینیم بعضی دانشمندان می‌گویند شمار زیاد ماهواره‌ها در فضا باعث می‌شود مشاهدهٔ اجرام آسمانی دیگر در آسمان شب مشکل شود. ایلان ماسک در جواب گفته است از کارشناسان اسپیس‌ ایکس می‌خواهد تا ماهواره‌ها را کم‌نور‌تر بسازند. headtopics.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

سازگاری ملی از منظر سیاست‌گذاری عمومی و نظریه سیاستی | کیومرث اشتریان

جامعه سیاسی سرشار از معاملات و تعاملات انبوه و روزمره شهروندان در بخش عمومی است. به این معاملات، «سیاست‌های عمومی» می‌گوییم؛ چون شامل گستره‌ای وسیع‌تر از مناسبات فردی و غیررسمی می‌شود و با عاملیت قدرت عمومی، فعلیت اجرائی می‌یابد. بخش گسترده‌ای از این سیاست‌های عمومی مبتنی بر نظریه‌های خُرد است که در ادبیات سیاست‌گذاری عمومی «نظریه طرح» (Program Theory) یا نظریه سیاستی نامیده می‌شود. این نظریه‌ها با نظریه‌های بالاتر از خود همچون نظریه عقلانی یا نظریه نهادی و دیگر نظریه‌های عام علوم اجتماعی پیوند دارند. نکته مهم آن است که نظریه‌های سیاستی می‌توانند هم‌زمان به دو یا چند نظریه عام اتصال یا ارجاع داده شوند و این به آن معناست که این نظریه‌ها در نسبت با نظریه‌های کلان، خنثی هستند و می‌توانند عاری از ایدئولوژی خاصی باشند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

بسیج و سپاه با موشک و پهپاد ماهواره های ایلان ماسک رو منهدم میکنن و عامل فساد اینترنتی رو بر میچینن. البته اول باید جیمزوب رو منهدم کنن. حتماً آمریکا صاحب فضاهم شد 😂😂😂

یکسالگی خروج از اتحادیه اروپا؛ برکسیت چه بر سر اقتصاد بریتانیا آورد؟نخست وزیر بریتانیا یکسال پیش امضای توافق‌نامه تجاری پسابرکسیت با اتحادیه اروپا را از این نظر که موجب برآورده شدن آرزوی بریتانیایی‌ها در به دست گرفتن دوباره حق تعیین سرنوشت کشورشان می‌شد، لحظه‌ای ارزشمند توصیف کرد ولی طی یکسال گذشته و با بروز تبعات اقتصادی برکسیت بر شمار مخالفان آن افزوده شده است. ربطی به برگسیت نداره. کجای اروپا اقتصادش درحال فروریختن از مدینه فاضله‌ای که درست کرده بودند، نیست. برده-مهاجرها هم نتونستند کمکتون کنند داداش. همین که ازدست جمعیت عیسی (ان اتحادبه ویرانگر)اسوده شدند، کافی است.

هیجان‌انگیزترین رویدادهای فضایی سال ۲۰۲۱ چه بودند؟سال ۲۰۲۱ یکی از پربارترین و جذابترین سال‌‌ها برای دانشمندان و علاقه‌مندان به فضا بود. چه اتفاقاتی ۲۰۲۱ را تا این اندازه متمایز هیجان‌انگیز کرد؟

«دیفای» یا خدمات مالی غیرمتمرکز چیست و چه ریسک‌هایی دارد؟از طریق دیفای، کاربران می‌توانند مانند یک بانک‌ به متقاضیان بر پایه رمزارز وام بدهند و به عنوان وام‌دهنده با دریافت بهره سود کنند.

مشاور تیم هسته‌ای ایران: مگر مکانیسم ماشه اجرا شود چه اتفاقی می‌افتد؟مشاور تیم هسته‌ای ایران می‌گوید جمهوری اسلامی عجله‌ای برای رسیدن به توافق هسته‌ای ندارد و انتظار دولت ابراهیم رئیسی از مذاکرات، بیش از دولت حسن روحانی است. شما کاسبان تحریمید، اگر تحریم نباشد اشفته بازاری نیست که از غنایم آن بهره مند شوید!!اگر ایرانی بودی و‌اینهمه مشکلات مردم را میدیدی از این غلط های زیادی نمیکردید!! اسمش روشه انوقت دیگه باید دنبال سوراخ موش باشی اونم میلیاردی البته از دست مردم بله شما که عجله ندارید چون مشکلی ندارید، این مردم ایران هستند که تاوان حماقت های پی در پی شما را پرداخت می کنند و تحریم‌های ایران آنها را روز به روز فقیرتر و بیچاره تر کرده است. روزی که مردم ایران از فقر و درماندگی قیام کنند بنیان را از جا کنده و باعث سرنگونی حکومت شما خواهند شد.

بهترین وقت برای ورزش کردن در طول روز چه زمانی است؟در این باره که چه زمانی بهترین وقت برای ورزش و نرم است دیدگاههای مختلفی وجود دارد. برخی افراد اصرار دارند که بهترین زمان برای ورزش کردن اول صبح است وبرخی دیگر فکر می‌کنند که بهتر است بعد از کار ورزش کنند. واقعا کدام زمان بهتر است؟ نقش مهم سردار سلیمانی در ثبات ارزی کشور با ایجاد یک شبکه خاص تسویه ارزی دیپلماسی_انقلابی اللهم_دلم

واکنش آمریکا به پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ: به مذاکرات هسته‌ای پایبندیمآمریکا از آزمایش موشکی اخیر ایران که ممکن است در راستای برنامه توسعه موشک‌های بالستیک باشد و روزی از آن برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده شود ابراز «نگرانی» کرد؛ با این وجود تاکید کرد که مذاکرات هسته‌ای را با هدف نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داد. چقدر چرند . پس ملت ها هیچ کاری نکنند چرا که ممکن است روزی از دستاورد خاصی ممکن است برای هدفی دیگر استفاده شود. اصلا رانندگی کامیون هم باید مود نظارت واقع شود را که از کامیون ممکن است برای حمل موشک استفاده شود. نظرات امریکا چرته GhadiriNetwork تو مذاکره باید قدرت رو نشون داد ن لبخندو احسنت امیرعبداللهیان وزیر Hero برجام 🤣🤣🤣🤣 ماهواره ها به مدار ترسیدن. امریکا هم همچین حرفی نزده