چه کسی حرف‌های یزدی علیه لاریجانی را فاش کرد؟

22/08/2019 03:14:00 ب.ظ

حذف نامه تحقیر‌آمیز صادق لاریجانی به محمد یزدی از سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم باعث نشد جنجال‌‌ها وحاشیه‌های دعوای علنی این دو روحانی بلند‌پایه جمع شود. واکنش‌ها و تحلیل‌ها درباره آن همچنان ادامه دارد. گزارش بهنام قلی‌پورbeehnam را بخوانید👇 اخبار_ایران

. لاریجانی طی این مدت با پنج جریان احمدی‌نژادی‌ها، سپاه، صدا و سیما، اصلاح‌طلبان و برخی رسانه‌های خارجی مواجه بود، اما تنها در یک مورد واکنش نشان داد و در بقیه موارد ترجیح داده بود تا سکوت پیشه کند.انتشار علنی اظهارات محمد یزدی در واقع فرصتی مغتنم را که لاریجانی در پی آن بود را به وی داد تا در نامه‌ای حساب خود را با بعضی از این جریان‌ها تسویه کند.

نامه صادق لاریجانی در چند صفحه منتشر شده که  سه بخش فردی، حوزوی و حاکمیتی دارد.لاریجانی در بخش حوزوی هم ابتدا از ساخت مدارس علمیه با کمک «خیرین» دفاع کرد و گفت که ساخت مدارس «مجلل» امری معمول است.لاریجانی در این نامه می‌توانست به ارزیابی عملکرد یزدی در خبرگان رهبری و قوه قضائیه بپردازد، اما این‌کار را نکرد و جایگاه حقوقی یزدی در شورای نگهبان را هدف قرار داد که جنجال‌های بسیاری هم به همراه آورد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ایران محور نشست شورای امنیت؛ حامیان تهران چه کشورهایی بودند؟دنی دانون، نماینده اسرائیل اعلام کرد که ایران با نقض برجام و قطعنامه‌های شورای امنیت همچنین با پشتیبانی از تروریسم، بر روابط امروزی تاثیر می‌گذارد و از جمله اینکه «این کشور سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به گروههای تروریستی مانند حزب الله کمک می‌کند».

ایران محور نشست شورای امنیت؛ حامیان تهران چه کشورهایی یودند؟دنی دانون، نماینده اسرائیل اعلام کرد که ایران با نقض برجام و قطعنامه‌های شورای امنیت همچنین با پشتیبانی از تروریسم، بر روابط امروزی تاثیر می‌گذارد و از جمله اینکه «این کشور سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به گروههای تروریستی مانند حزب الله کمک می‌کند».

نیمکت‌های داغ؛ مربیان مطرح لیگ برتر فوتبال ایران چه کسانی هستند؟در سال‌های اخیر، فوتبال ایران آرام آرام فرمول‌های تازه‌ای از استخدام مربیان را انتخاب کرد. گزینه‌های همیشگی نیمکت‌های مربی‌گری در تیم‌های لیگ برتری جای خود را یا به مربیان اروپایی دادند یا مربیان جوان داخلی که قرار بود خط فکری فوتبال ایران را تغییر دهند. این مطلب نگاهی دارد به شماری از مربیان این دوره لیگ برتر فوتبال ایران.

سگ‌‌کشی در ایران؛ با سگ‌های ولگرد چه کنیم؟بسیاری از متخصصان و کارشناسان معتقدند که راه حل موثر و پایدار برای کنترل و کم کردن جمعیت سگ‌های ولگرد در ایران شیوه‌ای است به نام 'سی‌‌ ان وی آر' (گرفتن، عقیم سازی، واکسینه کردن و رهاسازی سگ‌های ولگرد. روجا اسدی توضیح می‌دهد چرا این شیوه کارآمد است:

استعفای "لاریجانی" صحت ندارد- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim«استعفای 'لاریجانی' صحت ندارد» سخنگوی قوه‌ قضائیه: خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر استعفای محمدجواد_لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه صحت ندارد و دروغ است

جلسه ، نبوی با همفکری دوستانشان بخش‌های زیادی از حرف‌های تند و تیز یزدی را با سانسور در کانال این مرکز در پیام‌رسان ایتا منتشر می‌کند.او گفت: «در واقع بسیاری از سخنرانان نشست امروز نیز گفتند که ایران مهمترین تهدید در خاورمیانه است.او گفت: «در واقع بسیاری از سخنرانان نشست امروز نیز گفتند که ایران مهمترین تهدید در خاورمیانه است.برانکو ایوانکوویچ کیست و در فوتبال ایران چه کرده؟ مقصد بعدی‌ او، اسپارتا پراگ چک بود.

بخشی از این سحنان یزدی در این پیام‌رسان را می‌توانید در ببینید . یزدی در این جلسه به برخی دیگر از روحانیون و مقام‌های جمهوری اسلامی تاخته بود، اما نبوی که رابطه نزدیکی با سپاه قم دارد ترجیح داد بخش‌های مربوط به لاریجانی را منتشر کند. امارات متحده عربی سعود الشمسی، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل که به نمایندگی از سوی «گروه عربی» نیز سخن می‌گفت، اعلام کرد: «گروه عربی مداخلات مداوم دولت ایران در امور عرب را محکوم می‌کند؛ مداخلاتی که باعث تشدید اختلافات مذهبی و فرقه‌ای می‌شود. انتشار هدف‌مند بخشی از این سخنان که گفته شده محمد یزدی هم راضی به افشای آن نبوده، منجر به بروز جنجالی شده که همچنان ادامه دارد..   چرا لاریجانی جواب یزدی را داد؟ صادق لاریجانی تقریبا پس از دو ماه سکوت در رابطه با پرونده فساد در قوه قضائیه، به یک‌باره منفجر شد و در نامه خود نه‌تنها یزدی، بلکه برخی دیگر از ارکان حاکمیتی مثل صدا و سیما، شورای نگهبان و سپاه پاسداران و حتی بیت خامنه‌ای را نواخت.. لاریجانی طی این مدت با پنج جریان احمدی‌نژادی‌ها، سپاه، صدا و سیما، اصلاح‌طلبان و برخی رسانه‌های خارجی مواجه بود، اما تنها در یک مورد واکنش نشان داد و در بقیه موارد ترجیح داده بود تا سکوت پیشه کند. گابریل کالدرون حق نشر عکس Getty Images هفت تیر امسال روزنامه گل نوشت:"دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات مدیران باشگاه پرسپولیس با سایر گزینه‌های جانشینی برانکو ایوانکوویچ، جلسه‌‌ای بود که با گابریل کالدرون برگزار شد.

تنها در تیرماه امسال بیانیه‌ای صادر کرده و گفته بود که اکبر طبری برخلاف برخی گفته‌ها و گزارش‌ها به مجمع تشخیص مصلحت نظام منتقل نشده و با منتشر کنندگان برخورد خواهد کرد.» بیشتر بخوانید:.» بیشتر بخوانید:. انتشار علنی اظهارات محمد یزدی در واقع فرصتی مغتنم را که لاریجانی در پی آن بود را به وی داد تا در نامه‌ای حساب خود را با بعضی از این جریان‌ها تسویه کند.   نامه لاریجانی چه ویژگی‌هایی دارد؟ نامه صادق لاریجانی در چند صفحه منتشر شده که  سه بخش فردی، حوزوی و حاکمیتی دارد. لاریجانی در بخش فردی یک‌بار دیگر موضوع نامه‌نگاری با علی خامنه‌ای و تهدید به مهاجرت به نجف را تکذیب کرد و گفت که یزدی در این خصوص «مطالب موهن» و «تکرار دروغ» داشته است. او همچنین با تعابیر بی‌سابقه‌ای، یزدی را تحقیر کرد و سواد حوزوی این روحانی بلند‌پایه و مورد اعتماد خامنه‌ای را به سخره گرفت. اما نامش با سرمربی‌گری تیم ملی عربستان در سال ۲۰۰۴ بر سر زبان‌ها افتاد.

لاریجانی در بخش حوزوی هم ابتدا از ساخت مدارس علمیه با کمک «خیرین» دفاع کرد و گفت که ساخت مدارس «مجلل» امری معمول است. او در عین حال کنایه‌ایی هم به یزدی زد که با روش‌های مختلف ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان را در اختیار گرفته است. نامه لاریجانی در بخش حاکمیتی اما جنجال‌های بیشتری داشت. او در این نامه هوشمندانه علمکرد یزدی در شورای نگهبان را زیر سئوال برد که در نوع خود بی‌سابقه است. لاریجانی در این نامه می‌توانست به ارزیابی عملکرد یزدی در خبرگان رهبری و قوه قضائیه بپردازد، اما این‌کار را نکرد و جایگاه حقوقی یزدی در شورای نگهبان را هدف قرار داد که جنجال‌های بسیاری هم به همراه آورد. الاتحاد را قهرمان لیگ عربستان، قهرمان جام پادشاهی این کشور و نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا کرد.

رئیس سابق قوه قضائیه در بخش دیگری از نامه خود  پرونده فساد در سازمان اطلاعات سپاه و شهرداری دوره قالیباف را یاد‌آور شد و در این زمینه تهدید تلویحی به افشاگری کرد. بازتاب این دعوا چه بود؟ علنی شدن این دعوا، بسیاری را شوکه کرد، به خصوص پاسخ بی‌سابقه لاریجانی به یزدی که در تاریخ حوزه و جمهوری اسلامی امری کمتر تجربه شده است. واکنش‌ها به این دعوا طیف‌های وسیعی را در بر می‌گیرد که جمع‌بندی آنها مجال بیشتری می‌طلبد، اما شوک در میان روحانیون، مراجع تقلید و برخی مقام‌های حاکمیتی مهمترین این تاثیرات است. مرتضی مقتدایی یک عضو جامعه مدرسین ابتدا زبان به انتقاد از یزدی گشود و سپس حرف‌های خود را تکذیب کرد، ناصر مکارم شیرازی هم از لاریجانی‌-‌یزدی خواست که این دعوا را جمع کنند تا از این بیشتر آبروی روحانیت نرود و احمد جنتی به همراه حسین نوری‌همدانی به دو طرف دعوا تلفن زدند و از آنها خواستند سفره دعوای خود را در عرصه عمومی پهن نکنند. این سفره با وجود حذف نامه لاریجانی به یزدی از سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنان در عرصه عمومی پهن است و تحلیل‌ها و تفسیر‌ها درباره آن ادامه دارد. نه تنها بازیکنانی که او را به عنوان مربی به یاد دارند که حتی هم‌بازی‌های دوران جوانی‌اش مهم‌ترین خصیصه او را سخت‌گیری‌های تاکتیکی و اخلاقی‌اش می‌دانند.

.