چهل سال جلوگیری از تحصیل؛ ساختار پیچیده محروم‌ کردن دگراندیشان

21/09/1400 05:54:00 ب.ظ

با مصوبه سال ۱۳۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و آموزش عالی موظف شد، پیروان ادیان «غیرآسمانی» از جمله شهروندان بهایی را در کنار کسانی که «اشتهار به فساد اخلاقی» دارند، از حق تحصیل محروم کند. اقلیت‌های_مذهبی گزارش miladpoureisa 👇

آیت‌الله «خمینی» از بهار ۱۳۵۹ تحت عنوان «انقلاب فرهنگی» بسته شده و در پی آن بسیاری از اساتید و دانشجویان منتقد سیاست‌های جمهوری اسلامی از تدریس و تحصیل محروم شده بودند.

*** مصوبه سال ۱۳۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و آموزش عالی موظف شد، پیروان ادیان «غیرآسمانی» از جمله شهروندان بهایی را در کنار کسانی که «اشتهار به فساد اخلاقی» دارند و البته «مخالفان» با نظام جمهوری اسلامی را

از حق تحصیل محروم کنند . حتی الزام قانونی سال ۱۳۶۷ برای «احراز» فساد اخلاقی داوطلبان و «مبارزه مسلحانه» آن‌ها با جمهوری اسلامی در کنار «تبلیغ ماتریالیسم» در کنار «ترویج» ادیان غیرآسمانی هم به محدود کردن دایره محرومان از تحصیل کمکی نمی‌کند و اراده نهادهای امنیتی به تنها دلیل حذف منتقدان سیاسی و شهروندان بهایی از نهاد دانشگاه تبدیل شده است.

در طول این سال‌ها جوانان زیادی با محرومیت از تحصیلات دانشگاهی از کار و زندگی مانند همه شهروندان در کشور محروم شده‌‌اند. آن طور که «ضیاء نبوی»، عضو سابق «شورای دفاع از حق تحصیل» می‌گوید، روند حذف دانشجویان منتقد از دانشگاه‌ها، بعد از دهه ۱۳۶۰، در دوران ریاست‌جمهوری «محمد خاتمی» از دوم خرداد ۱۳۷۶ با افت شدیدی روبه‌رو شد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

«یابنده گنج کشتی طلا»؛ تامپسون پس از ۶ سال حبس همچنان زندانی استاین مرد ۶۹ ساله در سال ۱۹۸۸ لاشه کشتی «اس اس سنترال آمریکا» معروف به «کشتی طلا» را که در قرن نوزدهم غرق شده بود پیدا کرد.

اصلاحات نرخ خودرو، کمتر از تورم بود/ عرضه 260 هزار دستگاه تا پایان سالوزیر صمت اظهار داشت: تورم کشور ما بالای 40 درصد است ولی از ابتدای سال تا امروز تنها 18 درصد افزایش قیمت خودرو را شاهد بودیم. به عبارتی اصلاح قیمت خودرو به میزان نصف مقدار تورمی بوده که در بازار و کالاها وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود که میزانی گردش مالی در خودروسازی افزایش یافته و تا حدی از زیان آنها کاسته شود.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از لایحه بودجه سال آینده دولت

شاهد دادگاه حمید نوری: از دیدن کامیون‌های پر از جسد پاهایم می‌لرزید

سیاست وزارت علوم برای از سرگیری آموزش حضوری از ترم آتی/احیای فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان دکتریمعاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه سیاست کلی وزارت علوم برای نوع آموزش از ترم اینده ادامه آموزش ترکیبی(حضوری و مجازی) است، گفت: ما تقریبا براساس سیاستی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد، در ستاد ازسرگیری آموزش حضوری دانشگاه ها بحث کردیم و قرار شد ترکیب حضوری و مجازی در دانشگاه ها همچنان وجود داشته باشد و تلاش ما و سیاست کلان مان این است که ترم آینده شرایط حضور حداکثری را فراهم کنیم و به سمت بازگشایی کامل دانشگاه ها حرکت کنیم.

فرانسه بخشی از آرشیو محرمانه جنگ الجزایر را ۱۵ سال پیش از موعد در اختیار عموم قرار می‌دهددولت فرانسه اعلام کرد در راستای پیشبرد سیاست گام‌های کوچک برای آشتی با الجزایر، بخشی از آرشیو محرمانه جنگ استعماری با این کشور را ۱۵ سال پیش از موعد در دسترس همگان قرار می‌دهد.