چهل و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری؛ متهم به قاضی گفت او را «مظلوم گیر آورده‌اند»

12/09/1400 06:25:00 ب.ظ

🔺چهل و هشتمین جلسه #دادگاه #حمید_نوری؛ متهم به قاضی گفت او را «مظلوم گیر آورده‌اند» او گفت روایت ها و خاطرات موجود در مدارک کتبی دادگاه متناقض است.

دادگاه, حمید_نوری

🔺چهل و هشتمین جلسه دادگاه حمید_نوری ؛ متهم به قاضی گفت او را «مظلوم گیر آورده‌اند» او گفت روایت ها و خاطرات موجود در مدارک کتبی دادگاه متناقض است.

چهل و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌ زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۱۳۶۷، که ششمین جلسه دفاعیات او بود روز پنجشنبه یازدهم آذر۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد. در دقایق ابتدایی جلسه، قاضی دادگاه اعلام کرد که از مدارک جدید وکیل کنت لوئیس که روز پیش به دادگاه ...

چاپچهل و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌ زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۱۳۶۷، که ششمین جلسه دفاعیات او بود روز پنجشنبه یازدهم آذر۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.در دقایق ابتدایی جلسه، قاضی دادگاه اعلام کرد که از مدارک جدید وکیل کنت لوئیس که روز پیش به دادگاه ارائه کرده بود، در جلسات دفاعیه بعدی متهم در ماه فوریه استفاده خواهد شد. بخشی از این مدارک به موضوع فتوای آیت الله خمینی و نظر و واکنش مقامات ایرانی در مورد آن اختصاص دارد. قاضی گفت دلیل این تصمیم این است که متهم و وکلایش وقت کافی برای مطالعه مدارک پیش از طرح ادعا توسط وکیل داشته باشند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

FatemehF45 در تاریخ بشریت هیچ نبوده تا به این حد وقاحت رذالت و دروغی که در رژیم ولایت فقیه بود با این دادگاه بهتر میشه فهمید مجاهدین_خلق در مقابل چه ارتجاعی۴دهه ایستادند واز مواضع ونام مجاهد_خلق کوتاه نیامدند دادخواهی ایران ننگ آور است ک قاضی ب این تروریست جنایتکار بیش از اَندازه بَها داده است. حَبس اَبَد برای این جنایتکار باید لَحاظ شود تا حَساب کار دست سَران رژیم جنایتکار سرکوبگر بیاید.

حمید نوری،که حیف آن فامیلی نوری برای تو پقیوز نامرد بی همه چیز که در دادگاه گفتی”من اینجا می خندم اما در سلول خودم دعا می کنم و با خدا حرف می زنم و شب تا صبح گریه می کنم،اینها من را مظلوم گیر آورده اند»آخه بیشرف آیا آنهمه جوان بیگناهی که شبها تا صبح شکنجه می‌شدند را به یاد داری؟

ششمین جلسه دفاع حمید نوری در دادگاه جرایم جنگی سوئدچهل‌وهشتمین جلسه دادگاه دفاعیات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، پنج‌شنبه، 2 دسامبر، در

جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید نوری؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم🔺 جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید_نوری ؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم ▪ متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است. ⬇ بیشتر بخوانید:

واکنش طالبان به عدم واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروهطالبان در واکنش به تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حفظ نماینده دولت سابق افغانستان در این سازمان و رد درخواست این گروه، گفته است که این سازمان «حق مشروع» اینان اشغالهای هستن که غرب از انها بهر برداری میکند درحالی که خود غرب انها را قبول ندارد وفقط درجهت منافع مالی خود انها رابوجود اورده مانند داعش غرب این گروههای تندرو مذهبی رابوجود اورده جهت بهتر چاپیدن خاورمیانه نفت خیز

بحث‌وجدل میان وکیل شاکیان و حمید نوری در جلسه ششم دفاع

دادگاه استیناف لیبی با نامزدی فرزند قذافی در انتخابات ریاست جمهوری موافقت کردسیف‌الاسلام قذافی ماه ژوئیه گذشته در گفتگویی با نشریه نیویورک تایمز گفته بود که در حال برنامه ریزی برای بازگشت به عرصه سیاسی است. در شرکت ساختمانی که ثبت کردیم قرارداد اولیه ام به خاطر دلسوزی برای فقرایی که مسکن ندارند و ساخت مسکن مهر مبلغ ناچیزی گرفتم، قراردادم منقضی شد و چندین سال بعد هم از اسمم استفاده کردند که مبلغ من مهندس برای ادامه قرارداد ۱۰۰میلیارد دلاراست که طلبکارم. از دانشگاه علوم پزشکی تهران هم بابت طرح تحقیقاتی که مدون و با دستورالعمل اجرایی و سمینار تحویل دادم ۵میلیارد تومان طلبکارم که میخواسته اند پول من را ندهند گفتند کارآموز من میگم فوق لیسانس کارآموزی نداشت اون دوره، گفتند محجوره و پرونده سازی کردند علیه من. راه رو برای دیکتاتوری جدید باز کردند

کشف یک بمب دست‌ساز در نزدیکی محل اقامت سفیر آمریکا در ایسلندسه مرد در ایسلند پس از کشف یک بمب دست‌ساز در یک منطقه مسکونی در ریکیاویک، پایتخت این کشور بازداشت شدند.

اشتراک چاپ چهل و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌ زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۱۳۶۷، که ششمین جلسه دفاعیات او بود روز پنجشنبه یازدهم آذر۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.دادگاه جرایم جنگی استکهلم سوئد آغاز شد.اشتراک چاپ جلسه چهل و هفتم دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت، که پنجمین جلسه دفاعیات او بود روز دهم آذر ۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.مردم افغانستان را سلب کرده است.

در دقایق ابتدایی جلسه، قاضی دادگاه اعلام کرد که از مدارک جدید وکیل کنت لوئیس که روز پیش به دادگاه ارائه کرده بود، در جلسات دفاعیه بعدی متهم در ماه فوریه استفاده خواهد شد. بخشی از این مدارک به موضوع فتوای آیت الله خمینی و نظر و واکنش مقامات ایرانی در مورد آن اختصاص دارد. حمید نوری در این دادگاه با تکرار ادعاهای خود در خصوص حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، به او حمله کرد و او را «فردی ساده و زودباور» خواند. قاضی گفت دلیل این تصمیم این است که متهم و وکلایش وقت کافی برای مطالعه مدارک پیش از طرح ادعا توسط وکیل داشته باشند. نوری گفت: «من منتظری را برای ادای شهادت فرا می خوانم. دادگاه در بخش نخست به ادامه پرسش‌های کنت لوئیس، وکیل چهار شاکی پرونده، اختصاص داشت. نوری در این اظهارات کشتار 70 نفر از اعضای سازمان «مجاهدین خلق» پیش از تظاهرات 30 خرداد سال 60 را زیر سوال برد و آن را تکذیب کرد. یکی از نکات مورد بحث وکیل، کتاب منتظری، ارتباط او با آیت الله خمینی و سازمان «ام» و سایر گروه های سیاسی و موضوع حکم یا فتوا بود که همگی براساس تصمیم قاضی به اسفند ماه، مرحله دوم دفاعیه متهم موکول شد. کمیته اعتبارات سازمان ملل، چهارشنبه، 1 دسامبر 2021، درباره اینکه به طالبان افغانستان و نظامیان حاکم بر میانمار اجازه گرفتن کرسی این کشورها در این سازمان داده شود یا خیر نشستی را برگزار کرد.

نوری در پاسخ به این پرسش وکیل که آیا مجاهدین خلق پیش از ۳۰ خرداد گروهی با نشریه‌ای آزاد بودند، جواب داد: «یادم نیست. نوری به لوییس گفت که سه‌بار در «جبهه جنگ» حضور داشته و با تکرار ادعاهای پیشین خود تصریح کرد که اعضای مجاهدین خلق طی عملیات «مرصاد» یا «فروغ جاویدان» کشته شدند و در زندان‌ها اعدام نشدند. بنیاد عبدالرحمان برومند در واکنش به سخنان حمید نوری به صدای آمریکا گفت: «حمید نوری درست می‌گوید که نامش در گزارش نیامده، اما شهادت‌ها برای گزارش کمی کوتاه شده‌اند.» متهم در پاسخ به گفته های وکیل که آیا تظاهرات سی‌ام خرداد ۶۰ به دعوت سازمان مجاهدین خلق ایران صورت گرفت و پانصد هزار نفر در آن شرکت کردند، گفت: «نه، این دروغ و جعل بزرگ تاریخ است.» او در قسمتی از سخنانش خطاب به قاضی دادگاه گفت: «من اینجا می خندم اما در سلول خودم دعا می کنم و با خدا حرف می زنم و شب تا صبح گریه می کنم. او همچنین در این دادگاه پذیرفت که شماری از اعضای «فدائیان اسلام» مسلح بودند. اینها من را مظلوم گیر آورده اند. متهم در پاسخ به پرسشی در مورد شماره تلفن و پیام شخصی بنام جواد مومنی در تلفن همراهش گفت که او را نمی‌شناسد.» در بخش دوم دادگاه که به پرسش و پاسخ وکلای مدافع متهم اختصاص داشت، حمید نوری موارد زیر را تایید و بر آنها تاکید کرد. حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

او گفت: هرگز دادیار یا معاون دادیار نبوده است، همواره در زندان اوین کار کرده است، هرگز به داخل بندهای زندان گوهردشت پا نگذاشته است، دو ماه پیش و دو ماه پس از تولد دخترش در هفتم مرداد ۱۳۶۷ مرخصی بود،و هفتم مرداد از سوی اکثر شاهدان پرونده به عنوان روز شروع اعدام های زندان گوهردشت اعلام شده است. وکلای حمید نوری در ارتباط با نام و نام خانوادگی او به فهرست ۲۹ نفری اعدامیان از سوی ایران تریبونال استناد کردند. در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان سال 1367 هجری شمسی در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.» وکیل گفت: «جالب نیست؟ این آقا الان رئیس زندان اوین است. آنها گفتند در این فهرست از بیست و نه نفر اعدامی، هجده نفر نام خانوادگی شان «عباسی» و دو نفر «عباسیان» و چهار نفر نام شان «عباسی» است. آنها مدعی شدند که این نام و نام خانوادگی متهم در ایران بسیار مرسوم و احتمال تشابه اسمی در این پرونده زیاد است. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند. در مورد چشم بند، متهم توضیح داد که محال است کسی بتواند از درون چشم‌بند چیزی را ببیند یا زندانی چشم‌بند شخصی داشته باشد. موفق باشد.

او در مورد استفاده از لونگ به جای چشم بند گفت این بزرگترین توهین به زندانی است و او در مدت ده سال خدمتش در زندان هرگز چنین چیزی ندیده است.. حمید نوری مدعی شد که مهدی اصلانی در کتاب «کلاغ و گل سرخ» هرگز نامی از حمید عباسی نیاورده است و تنها در مصاحبه های تلویزیونی پس از دستگیری او در مورد نقش عباسی (نوری) در زندان صحبت کرده است. او گفت ایرج مصداقی در کتابهایش تنها دو بار در مورد حمید عباسی نوشته است، اما هرگز توضیح نداده که این حمید عباسی همان عباسی است که زندانیان را صدا زده، به صف کرده و به سمت راهرو و هیات مرگ برده و در مواردی آنها را به سمت حسینیه، محل اعدام ها هدایت شان کرده است. او در مورد اعدام زندانیان گفت اگر خانواده فرد اعدامی در ایران «ضوابط» را رعایت کند، جسد را تحویل می گیرد و اگر ندهد جسد با رعایت کامل شئون مذهبی در بهشت زهرا دفن و بعد به خانواده اطلاع داده می‌شود. او گفت روایت ها و خاطرات موجود در مدارک کتبی دادگاه متناقض است. او برای مثال گفت تعداد روزهای اعدام را مصداقی هشت روز، رویایی چهارده روز و سازمان مجاهدین بیست و دو روز ثبت کرده اند.

قسمت پایانی جلسه، مقایسه به زعم متهم موارد متناقض موجود در بین نقشه هوایی زندان گوهردشت با نقشه های درون کتاب ایرج مصداقی و ماکت ساخته شده توسط سازمان مجاهدین خلق از این زندان بود.» این حرف نوری موجب اعتراض دادستان قرار گرفت و قاضی ضمن تذکر به متهم ختم جلسه را اعلام کرد. سازمان مجاهدین در جریان هفت جلسه دادگاه در آلبانی ماکتی را از زندان گوهردشت به نمایش گذاشت و اخیرا نیز آن را به دادگاه استکهلم در سوئد منتقل کرده است. طبق برنامه قرار است مرحله دوم جلسات دفاعیه حمید نوری در روزهای پنجم، هفدهم، هجدهم و نوزدهم اسفند ۱۴۰۰ در استکهلم برگزار شود و او برای دومین و آخرین بار قبل از صدور رای دادگاه به پرسش گرفته شده و از خود دفاع کند. طبق برنامه جلسه بعدی دادگاه روز سه شنبه شانزدهم آذر ۱۴۰۰ با شهادت محمد خدابنده لویی برگزار خواهد شد. برترین‌ها پر خواننده‌ترين‌ها ۱ طرحی با حمایت دو حزب آمریکا در واکنش به اقدام ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد به سنا معرفی شد ۲ .