چهلمین سالمرگ جان لنون؛ صلح‌جویی که اسطوره شد | DW | 07.12.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 63%

۸ دسامبر ۱۹۸۰ برای دوستداران موسیقى در سراسر جهان روزی شوم بود و آنها را در اندوهی بی‌پایان فرو برد. جان لنون، خواننده، گیتاریست و یکى از چهره‌هاى اصلى گروه بیتلز با تیر یکى از طرفدارانش به قتل رسید. لنون شیفته صلح بود.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

تصورش را کنید که پاى رادیو نشسته‌اید و شبکه رادیویی ناگهان برنامه‌اش را قطع می‌کند و شروع می‌کند به پخش ترانه‌های گروه معروف بیتلز. سعی می‌کنید با تغییر موج شبکه‌های دیگر را بگیرید، اما از همه جا صدای ترانه‌های گروه بیتلز به گوش می‌رسد. این رویداد برای بسیاری که روز هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۰ پای رادیوها نشسته بودند، پیش آمد. شنوندگان به زودی پی بردند که اتفاق مهمی روی داده است و واقعا هم همین طور بود.

در روز هشتم دسامبر ۱۹۸۰ زندگی مردی به پایان رسید که کمتر کسی چون او توانسته بود تا این شدت و اندازه زندگی و اندیشه نسل جوان را تحت تاثیر قرار دهد. جان لنون خواننده، گیتاریست، ترانه‌سرا و آهنگسازى بود که در دوران حیاتش هم به اسطوره بدل شده بود و باید او را یکی از پرنفوذترین چهره‌هاى نیمه دوم قرن بیستم میلادی دانست.همه چیز در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی شروع شد.

جان لنون پیش از اجراى این ترانه در یکى از کنسرت‌ها گفته بود: «ما براى اجرا به کمک شما نیاز داریم، آنهایى که در ردیف‌هاى ارزان نشسته‌اند، فقط دست بزنند و آنهایى که در ردیف‌هاى گران نشسته‌اند، با زینت آلات خود سر و صدا کنند». محبوبیت گروه بیتلز در سراسر دنیا به حدى رسید که حتى رسوایى و جنجال‌هاى کوچک و بزرگ هم نتوانست به وجهه و جایگاه این گروه موسیقی لطمه‌اى بزند.البته در یک مورد اظهارات جان لنون جنجال و سروصداى زیادى به پا کرد و آنهم وقتى بود که لنون در سال ۱۹۶۶، یعنى دوران اوج موفقیت گروه بیتلز به خبرنگاران گفت: «مسیحیت از میان خواهد رفت. در این رابطه نیاز ندارم چیز بیشتری بگم. حق با من است و خواهیم دید که حق با من است. درحال حاضر ما از عیسى مسیح هم محبوب‌تر هستیم».

جان لنون پس از جدایی از گروه بیتلز به فعالیت‌هاى سیاسى دست زد، به یکى از چهره‌هاى شاخص جنبش صلح بدل شد و تا سال ۱۹۷۵ چندین ترانه ساخت که سوژه اکثر آن‌ها درباره دوران غم‌انگیز کودکی‌اش، مرگ زودهنگام مادرش و نبود پدرش بود. لنون خود در سال ۱۹۷۵ پدر شد و شاهد تولد پسرش"شان" (Sean) بود. از آن پس خود را از صحنه موسیقى کم و بیش کنار کشید و تنها گهگاه در سنترال پارک نیویورک بچه به بغل یا با کالسکه دیده می‌شد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

صلح وآشتی با کی؟

ایرانی نبوده که

یاد و نام Jhon Lenon گرامی با جاودانه ترانه اش یادگار برای هر نسلی دلنشین ست و حرفی بی پایان برای گفتگو دارد imagine

بکیرم

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

جان لوکاره، نویسنده‌ای که یک زمان جاسوس بود، در گذشت - BBC News فارسیجان لوکاره، نویسنده رمان‌های جاسوسی که خود زمانی جاسوس بریتانیایی‌ها بود، در ۸۹ سالگی بر اثر ابتلا به ذات‌الریه درگذشت. ازش اعتراف اجباری گرفتن؟ یا نویسنده ها هم میتونن جاسوس باشن؟ تسلیت به بی بی سی جهت درگذشت همکار سابقتان سر جاسوس لوکاره 🤣
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

عمر «نابودی» تنها ۲۴ ماه بود؛ داستان کودک پناهجویی که در جزایر قناری جان باختاین کودک پناهجوی اهل مالی ابتدا از سوی نیروهای امداد نجات پیدا کرد و به بیمارستانی در جزایر قناری منتقل شد، اما به دلیل وضعیت بحرانی عمر «نابودی» در دو سالگی به پایان رسید. 😥😥😥
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

«روح‌الله زم در هنگام اعدام در اعتصاب غذایی بود»گفته شده که روح‌الله زم در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده و از زمان انتقال به این زندان تا اجرای حکم عجب ! یکی میخواسته پشتش نماز بخونه یکی دیگه چهرشو نورانی میبینه حالا توهم یه چی بنداز شاید گرفت ! پیغمبری چیزی نبوده باشه ! بر دروغگو لعنت MohsenFerdowsi1 بعد هیچکس هم نفهمید جز تو رسانه پاپتی
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

طالبان در تهران: کشته شدن دیپلمات های ایرانی در مزارشریف دردناک بود اما ما نکشتیمبرخی از اعضای گروه طالبان در نشست خبری در تهران به خبرنگاران گفتند جهاد این گروه «علیه اشغال» است و تاکید کردند «در بخشی از توافق دوحه با ایالات متحده آمده است که یک حکومت اسلامی» در انتظار افغانستان است. آن‌ها همچنین منکر دست داشتن در کشتن دیپلمات های ایرانی در شهر مزار شریف شدند. مرغ پخته هم خنده ش ميگيره.. قتلهای زنجیره‌ای هم کار ما نبود، گروهی خودسر بودن🙂
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بی‌سوادی در رفتار مجلس در رد کلیات لایحه بودجه عیان بودقاسم میرزایی نیکو، نماینده سابق مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:بی‌سوادی در رفتار مجلس یازدهم در رد کلیات لایحه بودجه عیان بود /نمایندگان خودشان متوجه نشدند چه چیزی را رد کردند /بدنه مجلس سطح کارشناسی نابرابری دارد تو کدوم مجلس باسوادها بودن ما بی خبر بودیم .
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

مرگ نوزادی که در سقز در کیسه زباله رها شده بودReleasing Manuscript with commentaries by 21 scholars on Shlokas of the sacred Gita.
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »